Konkretno bibliografiranje - knjige

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Konkretno bibliografiranje - knjige

Unread post by davors »

Uhvatio me napad nestrpljivosti, pa sam po?eo nešto raditi na onome o ?emu ve? dugo pri?amo.

Rudimentarni za?etak bibliografije hrvatskog SF-a nalazi se na adresi http://www.ice.hr/davors/HRSFBibliografija.htm pa pogledajte i javite ako imate što za re?i.

Zasad ?u, bar dok se Dagi ne vrati s godišnjeg, raditi samo na rubrici s knjigama. Izvori su razni, dubioza ima dosta, pa uprite memoriju, pregledajte police, podrume, tavane i vaše baze podataka da stvar ispravimo i dotjeramo što bliže istinitosti.

Podrazumijeva se da bi cjelovito bibliografiranje trebao biti grupni, i zasad volonterski pothvat. Osim mene, ra?unam da su u ekipi još Švel, Šaki? i Žiljak, te Žika Prodanovi? kao "vanjski" (budu?i da nije on-line) suradnik. Suradnici-dobrovoljci se i dalje traže.

Zasad se rubrika o knjigama puni sljede?im podacima: godina izdanja, autor, naslov, eventualno naziv edicije/biblioteke, nakladnik, mjesto izdanja.

Za neke naslove, vidjet ?ete, nemam svih tih podataka, pa slobodno intervenirajte. Za knjige kojih (još) nema na popisu (primjerice, Brešanova trilogija), ako imate - šaljite podatke prema navedenom klju?u - ovdje ili meni na mail.

U budu?nosti, svaka bi knjiga trebala imati svoju vlastitu stranicu s detaljnijim podacima: vrsta uveza, broj stranica, prilozi odnosno oprema, ilustrirano ili ne, urednik, slika naslovnice, blurb, bibliografija objavljenih prikaza ili kritika, razne napomene, itd.

Malo dvojim trebaju li knjige za djecu ostati na tom zajedni?kom popisu knjiga, ili ih treba staviti u posebnu rubriku. Dajte svoje mišljenje.

U budu?nosti, nadam se ne tako dalekoj, bi trebalo poraditi na rubrikama o pri?ama, zatim i o ostalim formama, najhitnije na indeksu autora, itd.

Posla ima itekako, a vrijeme je da ga se na bilo koji na?in zapo?ne. Ako se Wiki varijanta pokaže boljom za takvo sre?ivanje podataka (na tragu dosad re?enog: informacije iz bibliografija u nastajanju moraju biti javno dostupne, da ih ljudi mogu ispravljati i dopunjavati, ali editiranje bi trebalo ograni?iti na ekipu suradnika), onda možemo sve preseliti tamo.

Eto. Popis knjiga ?u u naredna dva-tri dana još malo žeš?e popunjavati, a onda o?ekujem da ?e se dostupni podaci prorijediti. Pridružite se,

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Konkretno bibliografiranje - knjige

Unread post by davors »

davors wrote:Izvori su razni, dubioza ima dosta, pa uprite memoriju, pregledajte police, podrume, tavane i vaše baze podataka da stvar ispravimo i dotjeramo što bliže istinitosti.
Evo jedne dubioze:

Jurica Palijan u Sfemiru br. 20, velja?a 2004. piše:
"Saša Papac i Damir Škarpa su napisali navodno grozan roman Vremeplov"

Je li ta knjiga objavljena?

Jeste li stigli pogledati popis knjiga koje sam dosad stigao uvrstiti?

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Mislim da u 2005. moĹžemo dodati i novog Ivu Bre[?]ana, Tri Ĺživota Tonija Longina. :dontknow:

Ivo Bre[?]an: Tri Ĺživota Tonija Longina - roman, Biblioteka Premijera, Europapress holding, Zagreb (napomena: uz Jutarnji list)

Ĺ uflay je 1924. samo u novinama u nastavcima.

1998
Milan Ĺ ufflay: Na Pacifiku god. 2255.: metageneti?ki roman u ?etiri knjige, Prosvjeta, Zagreb (SadrĹži i: Str. 337-362: Prvi znanstveno-fantasti?ni roman u povijesti hrvatske knjiĹževnosti / Nikica Mihaljevi?. - Bilje[?]ke: str. 363-371. - Rje?nik: str. 373-395.)
Last edited by Tomislav Sakic on 02 Sep 2005, 11:22, edited 2 times in total.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Belanov Tko ?e pokucati na moja vrata iz 1973. nije SF, nego krimi? (i to vrhunski roman!).
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Iz kataloga NSK:
420110021: monografija/0 ISBD UNIMARC
Identifikatori: ISBN 953-98788-0-2
Autor: Papac, Sa[?]a
Naslov: Vremeplov / Sa[?]a Papac, Damir Ĺ karpa ; [ilustracije Marijana Ĺ karpa]
Impresum: Zagreb : Sa[?]a Papac, 2002. (Zagreb : Tiskara Žic)
Materijalni opis: 186 str. : ilustr. ; 20 cm
Napomene: SadrĹži i stihove S. Papca.
Ostali autori: Ĺ karpa, Damir ; Ĺ karpa, Marijana
UDK: 821.163.42-822 * 821.163.42-31 * 821.163.42-1
Signatura: 681.838
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ina?e, trebao bi kod Kentaurovih izdanja promijenit u "Biblioteka Kentaur: nau?na fantastika, Jugoslavija" (Jugoslavija je bilo ime izdava?ke ku?e), Beograd. To vrijedi za Belana i Mikuli?i?a, kasnije se Živkovi? prebacio u Prosvetu, pa kod Raosova Mnogo vike niza[?]to ide "Biblioteka Kentaur. Nau?na fantastika, Prosveta, Beograd".
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Tomislav Šaki? wrote:Iz kataloga NSK:
Autor: Papac, Saša
Naslov: Vremeplov / Saša Papac, Damir Škarpa
Impresum: Zagreb : Saša Papac, 2002. (Zagreb : Tiskara Žic)
Bravo, tako se radi! Zna?i, nakladnik je "Tiskara Žic" iz Zagreba?

Imaš li nešto o onoj "dvadesetpetorici"?

I, kad ve? na?injemo, jesi li naišao na nešto o onoj splitskoj zbirci/?asopisu/fanzinu/zborniku, što li ve?, "Bumerang"?

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ne, izdava? je iza dvoto?ke (mjesto : izdava?), a u zagradi tiskara (mjesto : ime tiskare). Po ovome, to je samizdat Sa[?]e Papca, a Žic je tiskara ([?]to je nebitno nama).
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Tomislav Šaki? wrote:Ina?e, trebao bi kod Kentaurovih izdanja promijenit u "Biblioteka Kentaur: nau?na fantastika, Jugoslavija" (Jugoslavija je bilo ime izdava?ke ku?e), Beograd. To vrijedi za Belana i Mikuli?i?a, kasnije se Živkovi? prebacio u Prosvetu, pa kod Raosova Mnogo vike nizašto ide "Biblioteka Kentaur. Nau?na fantastika, Prosveta, Beograd".
Znam, zasad sam ostavio ovako da bude preglednije (više manje svi znaju što je Kentaur), postupno ?u dopunjavati.

BTW, ova tri naslova su jedina djela hrvatskih autora koja su objavljena u Kentauru, ili ih ima još?

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ima par Bumeranga, ali jedini povezan sa SF-om je Piha?ev kad je bio naslovna pri?a Siriusa (naime, Sirius se ne vodi kao ?asopis, nego je svaki broj evidentiran kao zasebno mnografsko izdanje!?).
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Drama u svemiru postoji, ali je treba uzeti u ruke na licu mjesta da se vidi [?]to je to. ASje?am se toga iz Živkovi?eve Eniklopedije... Za ovu bibliografiju knjiga bi svakako trebalo prolistati nju, i one bibliografije yu knjiga na kraju Andromeda.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

1932.
Mato HanĹžekovi?: Gospodin ?ovjek: roman istine, Sabrana djela, knj. 1, naklada autora, Zagreb.

1960.
Milan Nikoli?: Zovem Jupiter... beleĹžite, Biblioteka "DĹžepna knjiga", svezak 194, Svjetlost, Sarajevo (Napomena: "Viroviti?ki Simenon" napisao je desetke krimi?a za srpsko i bosansko trĹži[?]te koji su ekavizirani. Ovo je njegov jedini SF.)

1983.
Veljko Barbieri: Epitaf carskog gurmana - roman, Biblioteka Bestseler, August Cesarec, Zagreb (nominiran za nagradu SFera)

1998.
Veljko Barbieri: Epitaf carskoga gurmana - roman, Biblioteka Theca Croatica, AGM, Zagreb (drugo izdanje romana iz 1983, neznatno lektorirana naslova)

2004.
Veljko Barbieri: Epitaf carskog gurmana - roman, Ve?ernjakova biblioteka, knjiga 1, Ve?ernji list, Zagreb (tre?e izdanje romana iz 1983)
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

davors wrote:I, kad ve? na?injemo, jesi li naišao na nešto o onoj splitskoj zbirci/?asopisu/fanzinu/zborniku, što li ve?, "Bumerang"?

Pardoncek, nije Bumerang, nego Revolver, zabunio sam se. To bi trebala biti ili zbirka ili posebno izdanje nekog casopisa ili specijalno izdanje nekog fanzina, uglavnom jednokratna a ne periodicna tiskovina, sa SF pricama mainstream pisaca, tako mi je receno, i da je to, kao, objavljeno prije 15-20 godina (plus minus pet godina), no cak ni splitski ljudi od knjiga koje sam pitao mi nisu bas znali reci nista precizno...

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Konkretno bibliografiranje - knjige

Unread post by davors »

davors wrote:
davors wrote:Izvori su razni, dubioza ima dosta, (...)Jeste li stigli pogledati popis knjiga koje sam dosad stigao uvrstiti?
Prema Tomislavovim informacijama i još nekim saznanjima još sam malo dopunio popis, i trenuta?na verzija je na http://www.ice.hr/davors/HRSFBibliografija.htm, pa bacite oko.

Davor
*Istria is a state of mind*
Post Reply