NOVA ERA

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

SF je jedan podmukao zanr koji ima losu tendenciju da nastoji da samog sebe pojede.

Po meni, u nijednom drugom zanru pitanje uklapanja doticnog dela u svekoliki opus tog zanra nije od kljucnog znacaja za vrednosni sud o delu.
Kod SF-a to je izuzetno vazno. Ako sam vec procitao neko SF delo sa slicnom idejom, kod mene kao citaoca odmah se budi crv sumnje da pisac nije dobro odradio domaci zadatak, odnosno da ne poznaje ono o cemu pise. I nije tu samo u pitanju ideja, onaj vrazji novum, vec i celokupan pristup tekstu...

Sta hocu da kazem....
Tim rije?ima je Mario Donati, najpoznatiji svjetski izumitelj, znanstvenik i pisac SF romana, objavio svoje najnovije otkri?e. Znanstvenici, izumitelji, studenti, bogata[?]i i svi ostali koji su gledali ovo predstavljanje su ostali zapanjeni.
Ako vidim ovakvu recenicu u nekom savremenom SF ostvarenju, postoje dve mogucnosti.

1. Pisac pravi parodiju na SF iz cetrdesetih godina proslog veka.
2. Pisac je nedovoljno upucen u savremene tokove SF-a

Dalji tekst veoma brzo ukazuje da je u pitanju pretpostavka 2, pa pricu prestajem da citam...

U tom slucaju, jedini savet koji se moze dati piscu je da i sam cita sto vise i da pokusa da nadje svoj specifican izraz koji ce doprineti da ja kao citalac imam utisak da mi pruza nesto novo, nesto neuobicajeno, nesto sto bi i on sam voleo da prvi put procita...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ako sam vec procitao neko SF delo sa slicnom idejom, kod mene kao citaoca odmah se budi crv sumnje da pisac nije dobro odradio domaci zadatak
Hm, da, i ja bih rekao nešto takvo da mi nije upravo izašao roman u kojemu se sve vrti oko raspada Zemaljske Federacije...

I, da, zaboravio sam spomenuti nešto oko stila u ovoj pri?i. Pham, morat ?eš jako puno poraditi na tome, a i na likovima, da bi ovo postalo objavljivo na nekom ozbiljnom mjestu.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Bez brige, nakon svih ovih komentara ovdje nije mi niti na kraj pameti da ovu pricu ikada, igdje pokusam objaviti :scratch:
nema me.
Post Reply