Hrvoje Peradin - Pun Mjesec

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Hrvoje Peradin - Pun Mjesec

Unread post by BlockflĂśte »

Pun Mjesec

Lego je stajao na rubu litice, orlovski zirkaju?i ?as ovamo, ?as onamo na veli?anstven prizor Ĺ ajre Donje, juĹžnije od dviju dolina koje je oplakivala rje?ica Ĺ ajra. Njezin tok i o?aravaju?e zelenilo okolnih stambenih humaka umjereno su reflektirali svjetlost nebrojenih zvijezda i, no?as velikog, crvenim [?]arama obavijenog mjeseca. Ova idili?na slika bija[?]e u toj mjeri oku ugodna, da je Lego gotovo pomislio kako u brbotanju vode razabire i zvuk pastirske frulice. No, veliki mlinski kota? u sredi[?]tu sela sad je mirovao, a na livadama u ovo doba nije bilo ni traga razigranim pastirima; kamoli njihovim ovcama ili drvenim frulicama. Jedino su potoci, poput malih bistrih rje?ica, razgranati od majke Ĺ ajre veselo vlaĹžili otvorene poljane. U Ĺžuboru kao da im je mogao ?uti pjesmu livadskih vila pa se Lego brzo prene i strese glavom, podsje?aju?i se da vile koje ?uje nisu stvarne, nisu...
Legovo odsutno odmahivanje glavom u skori ?as prekine hitro frcanje komadi?a mekane glinice, koje je njegov dobri prijatelj, patuljak Gnjili, vuku?i iza sebe svoju ogromnu sjekiru, u bezbrojnim pravcima odvajao od tla.
-Lego! -Gnjili ratni?ki zagrmi u znak pozdrava. Lego mu poku[?]a uputiti pogled sokola, no komadi?i gline jo[?] su natrunjivali oba njegova oka te ih on Ĺžurno stade trljati.
-No?as je Mjesec crven! Znak da nas ?eka krvava bitka. Mnoge ?e se Ĺžrtve podnijeti. . . U slavu Ĺ ajre!-naglim trzajem Gnjili suznih o?iju podigne vrh svoje te[?]ke sjekire u smjeru punog mjeseca. Lego se na vrijeme izmakne i ne ostane bez ve?eg dijela nosa. Gnjilom se izraz dok je gledao u mjesec promijeni u odavanje po?asti pa zatim pogleda u Legove jo[?] suzne o?i, kako blatnih podo?njaka Ĺžmirkaju ne bi li odagnale strah, sumnju i crljenicu. Gnjili odvrati pogled.
-Zaista, na Mjesecu su no?as crvene trakice. Poput purpurnog rupca na zape[?]?ima velikih vilenja?kih vo?a, to najavljuje te[?]ku bitku, krvavog ishoda.-damskim altom ?e Lego.
Odjednom tri polutana iskrsnu iz okolnog grmlja. Prvi, kovr?av i sme?e kose, istupi pred Lega i Gnjilija pa im uputi an?eoski pogled, iskreno sretan [?]to vidi stare prijatelje.
Lego mu uputi pogled [?]kanjca mi[?]ara, a Gnjili spremno ratni?ki zagrmi u znak pozdrava, jednako zadovoljan [?]to je ugledao dragog polutana.
Obojica ga tad srda?no zagrli[?]e, a kad mu htjednu pratnju pozdraviti, spaze da ova dvojica ne gledaju oko sebe, nego ispijaju pivo iz drvene ba?vice.
Polutan neduĹžno pogleda prijatelje pa, spustiv[?]i glas, ne[?]to oprezno re?e i zatim iz svojih halja izvadi srebrni prsten s tajnovitim natpisom na vanjskom rubu.
Svi ga s udivljenjem pogledaju, kad se iz [?]umarka za?uju spretni ljudski koraci. Iz sjene drve?a izroni ljudska glava s jednodnevnom bradom, sljepljene kose; u odje?i [?]umara, ali pogleda nedoku?ivo divljeg i nekako kraljevskog.
-Agrokor! -Gnjili ga gromko ratni?ki pozdravi, a i Lego mu, prepoznav[?]i tajnovitu priliku, uputi vrli pogled albatrosa.
-Fodor, vidim da ima[?] prsten. -obrati se lirskim basom polutanu, koji ga dje?a?ki neduĹžno pozdravi. -Velika djela ?e se sutra ?initi njime. -Agrokor zami[?]ljeno pogleda krvavim linijama obliven mjesec. -Samir, Pipi! -uputi poziv dvojici polutana u polutami, na[?]to se oni hitro uspiju zanjihati u nestabilan stoje?i poloĹžaj. -Dovedite mi Arnwe! VaĹžno je da smo svi tu do zore. Uzmite mog konja, pase mahovinu u vrbiku! -Na tren se ?inilo kako je napor razumijevanja njegovih rije?i previ[?]e za ovu dvojicu, ali u tili ?as oni asinhrono kimnu glavom i razmjerno uspje[?]no otr?e u [?]umarak.
Agrokor uz tajanstveni smije[?]ak re?e ne[?]to Legu, na grlenom jeziku ?udnih naglasaka, na[?]to se ovaj [?]eretski zahiho?e pa poput [?]iparice samo odmahne rukom u neodre?enom smjeru borika.
Pogledom kondora u doba parenja promatrao je Lego no?no nebo, ovoga puta ne dive?i se o?aravaju?em prizoru gustih sazvijeĹž?a, ve? traĹže?i pogledom ne[?]to drugo. . .
I zaista: uskoro neprirodno usmjeren zapuh vjetra uzbuni druĹžinu o ne?ijoj prikrivenoj blizini. Veli?anstven krik orija[?]ke pti?urine nedugo potom prekine neizvjesnu ti[?]inu i ?etvorka se brzinom munje okrene u smjeru lepeta krila, gdje je iza njih sletio divovski orao.
U trenu prepoznaju priliku koja se gnijezdila na le?ima ponosne ptice.
-Ghandi! -pozdravi Agrokor razdragano starog prijatelja. Ghandi je bio veliki ?arobnjak, najve?i s ove strane ?etiri vjetra. Gnjili tako?er odmah zagrmi, a Fodor samo [?]to nije nevino zacvilio od silne razdraganosti [?]to mu se prelijevala licem. Lego sretan pozdravi dragog prijatelja, ljubomorno razmjenjuju?i poglede s orlom.
-Kako ste, moji dragi prijatelji?-mudro prozbori Ghandi, dok se [?]tapom upirao u ?vrsto perje, silaze?i niz desno krilo.
Lego grleno prozbori. Orao grakne.
-?eka nas velika bitka! -ustvrdi razumno Agrokor-MoĹžda odlu?i o sudbini cijele Zemaljske kugle! -
-A Fodor, tvoj prsten je klju?an za njezin ishod. -Ghandi blago pogleda u Fodorove neduĹžne plave o?i. On pogne glavu. Lego je jo[?] grleno zborio orlu.
-MoĹžda bismo trebali po?eti?-pogleda Agrokor na sat-Pono? samo [?]to nije do[?]la, a bilo bi dobro iskoristiti vedro nebo. -
Ghandi kimne.
Kovr?avi polutan tako?er potvrdno spusti bradu pa natakne srebrni prsten.
Iza njih se tad za?u lepet orija[?]kih krila i krupno perje po?ne lijetati na sve strane. Agrokor izvu?e srebrnosivi ma? i lijevom, slobodnom rukom istrgne Lega iz hrva?kog zagrljaja s orlom.
Ghandi dosko?i pred pti?ji poku[?]aj iskljucavanja Legove o?ne jabu?ice pa prijateljskim milovanjem krene smirivati krilatog druga.
Lego i ptica jo[?] se nekoliko trenutaka nepovjerljivo zagledahu jedno u drugo, kadli nesta rasvjete.
To ih sve zbuni. Do malo?as su mogli jasno vidjeti jedni druge, a sad su stajali u takvom mraku da ne razabirahu prst pred nosom. Veleumnom Ghandiju nije dugo trebalo da shvati kako je nestalo mjese?ine pa svojim No?nim Vidom pogleda u navodnom pravcu punog mjeseca. Tamo je stajao, golom oku nevidljiv, neprirodno velik i taman oblak. To je moglo zna?iti samo prisustvo zla. Stoga Ghandi odlu?i upotrijebiti svoju najve?u mo?.
Uskoro druĹžinu na litici obasja nezemaljski lijepa bijela svjetlost.
U prvi mah sklone poglede, nenavikli na ovakav sjaj, ali ubrzo se zgledaju, pa upitno pogledaju Ghandija, jer je upravo iz vrha njegovog [?]tapa isijavala ta krepka svjetlost.
No ne imahu vremena postaviti mu pitanje, niti im se ovaj stigne obratiti, jer neljudski urlik svima propara u[?]i a ogrta?e im podigne nasilan zapuh zraka, koji je mogao najavljivati samo jedno.
-Prstenovi Tvorovi! -Stara?ki Ghandijev bariton u dramskom registru napne zrak i ubrzo ih sve zaprepasti i zapahne prizor gigantskog krilatog tvora [?]to im se vri[?]te?i kesio o?njacima. Smrad bija[?]e nepodno[?]ljiv i gotovo da je ugu[?]io strah koji im je jeziv prizor nemani utjerao u kosti. No, uskoro osjete digresiju tom vonju, jer spaze i stra[?]nog jaha?a Prsten-?udovi[?]ta, kako u svom tamnom ogrta?u, ispruganom sivim tonovima nju[?]ka u smjeru Fodorove ruke s Prstenom. Nos kao da mu nije postojao ispod tamne, pokidane kukuljice. ?inilo se da je jedino on, usprkos o?ito istan?anom njuhu, bio imun na paraliziraju?i feromon lete?eg stvora.
-Juha ; Not' ; Pâs! -uzvikne Ghandi na grleno-palatalnom jeziku kojim je obi?no bacao ?arolije. Usprkos drevnoj mudrosti koju je posjedovao, Ghandi je pred utvarnim jaha?em djelovao klecavih koljena.
Ali, ?arolija je djelovala, jer se istog ?asa kad ju je Ghandi izrekao ogavan vonj povukao. On, Agrokor i Gnjili uz ratni?ko grmljenje i poklike navale ma?evima ?vrstim poput ?elika i gromovito te[?]kom patulja?kom sjekirom pa sasijeku ogrta? prikazi koja je ba[?] u taj ?as sko?ila s lete?eg tvora. Ali, na veliku nevjericu Agrokora, mjesto razgrnute prilike od krvi i mesa, iz plahutaju?eg ogrta?a izleti roj moljaca i zaputi se u pravcu mjeseca, s kojega se oblak ba[?] tada rasplinuo.
Zasljepljena sjajem punog mjeseca i ostavljena samom, krznena neman krikne i odlu?no se baci na Agrokora i Ghandija. No, prije no [?]to im stigne dota?i skuta, orija[?]ki orao nasrne kandĹžama na njezin trbuh te joj iskljuca jedno oko.
Tad Lego kao da se ne?eg sjeti pa klekne na koljeno i u hipu izvu?e strijelu iz tobolca na le?ima pa je, uz pomiridbeni pogled prema orlu, odapne to?no u preostalo oko zlog ?udovi[?]ta.
Osljepljeni stvor ne na?e drugoga, no da vo?en njuhom otr?i u [?]umu. Ghandi tad ?arobnim rije?ima poni[?]ti ?ini i tvor, onemo?ao od vlastitog smrada, skupljenih krila stade tr?ati u krug.
Ovako dezorijentiran nije predstavljao velik problem i uspje[?]no su se izmicali njegovim poput sablje o[?]trim kandĹžama, kojima je naslijepo parao samo zrak. Tada Ghandiju sine da ?e smrad uskoro narasti dovoljno da ih ponovno paralizira, no ve? je bilo kasno, jer su svi, osim Fodora, u gr?evima popadali po tlu.
-Fodor! -zavapi Ghandi-Upotrijebi Prsten! Uperi ga prema Mjesecu! -veliki Ghandi ni?ice padne nosom u glinicu.
Fodor, o?ito imun na nezdravo djelovanje vonja, ispruĹži prstenjak prema nebu.
Silno svjetlo provali iz ovalnog mjese?evog diska i obavije Fodora Ĺžu?kastom aurom. Zraka sjaja izleti iz njegove ruke, poga?aju?i neman ravno me?u o?i i gurne je niz liticu, u Veliko Plavetno Jezero.

Fodor se osokoli i stade pridizati prijatelje s poda. U to doja[?]u Arnwe, Samir, Pipi i Agrokorov konj.

Fodor pogleda prsten na ruci. Mnogo ovisi o njemu.

Je li spreman? Do jutra ?e biti...


Ovo je kratka humoreskica koju sam sloĹžio i stanjio za Istrakon. Kod njih o?ito nisam dobro pro[?]ao pa bih molio konstruktivnih kritika, ful me zanima va[?]e mi[?]ljenje i ocjena.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Hehe, zabavno :) Iako bi možda bilo malo bolje da su Tvorovi zbilja tvorovi, ono, njih devet doskaku?u iz šume, okrenu se, podignu repove i krenu špricati.

A kad ve? pišeš nešto kratko i zabavno, onda ti treba punch-line na kraju. Mislim, okej, ide pri?a, ide, ide, oni se okupljaju, do?e živina, zatuku je i na kraju... ništa. Dobro, to je humor, a ne avantura, ali pri?a ipak mora imati neku pri?u.

Što se ti?e istrakonske zbirke, bojim se da to ni ja ne bih objavio i to iz istog razloga zbog kojeg vrlo dobra novela "Ork" Kristijana Novaka nije dobila "SFERU": rije? je o reakciji na nešto što ve? postoji, što je ve? napisano, rije? je o ne?emu namjerno ne-originalnom (što nije isto što i "neoriginalno"; kad je nešto "neoriginalno", onda mu samo nedostaje originalnosti; kad je nešto "ne-originalno", onda je to suprotno od originalnosti, dakle podložno druga?ijim pravilima; nadam se da shva?aš što želim re?i). Ovo je fanovska zezancija, dakle materijal za fanzin, a ne za mjesta koja pretendiraju objavljivati originalna i ozbiljna umjetni?ka djela.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

I ovaj put se u bitnome slaĹžem s Izitpajnom, no uz jednu ogradu.

Naime, pri?a jest simpati?na parodija koja definitivno ide u neku vrst fan-fictiona, no nedostaje joj punch line. Zato joj treba dopisati jedan do dva paragrafa (stavka, ulomka) kojima bi se efektno privela kraju - ovakva kratka forma to jednostavno zahtijeva.

Bez toga, nije ni za fanzin, pogotovo u situaciji kad fanzini moraju dizati kvalitetu, jer ozbiljne periodike nema.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Hvala puno na kritikama!
Izitpajn wrote: Iako bi moĹžda bilo malo bolje da su Tvorovi zbilja tvorovi, ono, njih devet doskaku?u iz [?]ume, okrenu se, podignu repove i krenu [?]pricati.
Totalna lakrdija :), ali zbog dramatske patetike preferiram krilatu mo[?]usnu neman.

Da, [?]to se ti?e tog kraja i meni je stravi?no prazan. Kad sam to bio pisao nije bilo ni vremena ni mjesta za konkretniji kraj, pogotovo mjesta(i ovako pri?a, bez potpisa, ima jedva deset manje od zadanih 9000 maksimalnih znakova, a rezao sam po?etak i sredinu i stanjivao). Stra[?]no sam pogrije[?]io [?]to sam s ovako [?]turim krajem i[?]ao slati na natje?aj.


MoĹžda da na kraju nije "Je li spreman...Do jutra ?e biti" nego

ne[?]to tipa

"Uz nijemi uzdah njegova djevi?anska malenkost uroni u nadiru?e valove odjeka straha i mo[?]usnog vonja odbjegle nemani, pod zla?anim tracima krvavog sjaja punog mjeseca."

:)

Nije pretjerano pametno, ali je u skladu s prethodno izre?enim i parira teatralnosti fabule...

I opet je preko 9000 znakova.

Razumijem skroz ovo o ne-originalnosti i slaĹžem se s tim.

Ja na?elno ne[?]to ne volim fan-fiction, ali samo zato [?]to u pravilu onaj koji jesam ?itao biva neozbiljnim i, to [?]to, Dagi,kaĹže[?], bez ozbiljnije punktuacije.

Ovo sam osmislio(sad je nebitno koliko je dugo trajalo osmi[?]ljavanje) kao poluinternu satiru na film. Nisam ja htio da ovo bude fan-fiction, iako sam na nekim mjestima zabrazdio u tom smislu,nego satiri?na humoreskica.

I zbog toga se nisam pretjerano koncentrirao na fabulu,nego na humorne figure i karikaturisti?ke prizore. :P.

U biti se slaĹžem da bi kraj trebao biti zanimljiviji, ali podsvjesno bih si uzeo za opravdano staviti, recimo, ovu duga?ku re?enicu koju sam gore napisao pod navodnike,jer se mnoge pripovijetke, u mnogim uglednijim ?asopisima koje sam ?itao zavr[?]avaju stra[?]no [?]turo, k'o da autori nemaju vremena ili volje smisliti koherentno sadrĹžajan zavr[?]etak. Ili je to moj mozak koji voli romanske razrade kriv pa mu smetaju "nagla" srezavanja razvoja ideje neke takve novele.

Zabrazdih, ali uglavnom jasno mi je da sam napisao fanovsku zezanciju i razumijem [?]to su ljudi u Pazinu valjda mislili o tome!

Ina?e, vidim da je dosta ljudi slalo odavde na istrakon. Jeste svi imali isti problem? Meni je u po?etku bilo uĹžasno te[?]ko napisati ne[?]to tako kratko. I na kraju je stvar zavr[?]ila tako da sam se po?eo zafrkavat i onda napisao ovo. Ovo je format srednjo[?]kolskog sastavka, koji je meni uvijek ispadao premali da napi[?]em ne[?]to ozbiljnije s fabulom.

Valja li alternativni kraj?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Iako bi možda bilo malo bolje da su Tvorovi zbilja tvorovi, ono, njih devet doskaku?u iz šume, okrenu se, podignu repove i krenu špricati.
Totalna lakrdija :) , ali zbog dramatske patetike preferiram krilatu mošusnu neman.
Ne, ili imaš dramu ili imaš parodiju. Ne može biti oboje. Ako pokušaš oboje, imat ?eš lošu dramu i lošu parodiju.
Možda da na kraju nije "Je li spreman...Do jutra ?e biti" nego

nešto tipa

"Uz nijemi uzdah njegova djevi?anska malenkost uroni u nadiru?e valove odjeka straha i mošusnog vonja odbjegle nemani, pod zla?anim tracima krvavog sjaja punog mjeseca."
Sorry, oba su jednako prazna. I ovaj drugi ne nudi nikakav bolji zaklju?ak od onog prvog. Treba ti neki doga?aj koji ?e a)imati smisla i uklapati se s ostatkom pri?e, i b)biti duhovit ili iznena?uju?i. Ovo što si napisao nije kraj.
Ina?e, vidim da je dosta ljudi slalo odavde na istrakon. Jeste svi imali isti problem? Meni je u po?etku bilo užasno teško napisati nešto tako kratko.
Hehe, moja druga pri?a u životu je imala 45 kartica, onda je urednik rekao da je skratim pa sam je skratio na 50 :) Ali, što se skra?ivanja ti?e, zeznut ?eš stvar ako kratiš svuda po malo. Tajna je u tome da izbaciš cijele scene za koje uvidiš da nisu potrebne za pri?u. To koliko ti se nešto svi?a u pri?i nije kriterij. Ali tu ima cijeli niz pravila i preporuka koje se mogu objasniti samo na primjerima, a zato trebaš pisati i razgovarati s ljudima o svome pisanju.
Ovo je format srednjoškolskog sastavka, koji je meni uvijek ispadao premali da napišem nešto ozbiljnije s fabulom.
Pa, što se ti?e ozbiljnosti, pogledaj moju pri?u "Pravo mjesto, krivo vrijeme" u istrakonskoj zbirci od prije dvije godine. Što se ti?e fabule, poledaj moju, Macanovu i Švelovu u ovogodišnjoj pa ?eš vidjeti da se može (a svidjele su mi se i još neke, ali se sad napamet ne mogu sjetiti imena, a ne da mi se i?i do police). Mislim, ako sam mogao ja koji u SFeri nosim titulu glavnog skribomana, onda možeš i ti. Ne, ono što ti treba je praksa. Pisanje je zanat koji se u?i s vremenom. Naravno, potreban je i talent, ali on samo govori koliko brzo usvajaš potrebne vještine, od prve, od druge, nakon nekog vremena ili nikada.

Ako si u Zagrebu, do?i u SFeru. Ništa ?ovjeka ne odvede na krivi put kao upadanje u loše društvo :)
Valja li alternativni kraj?
Ne.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:Ako si u Zagrebu, do?i u SFeru. Ništa ?ovjeka ne odvede na krivi put kao upadanje u loše društvo :)
Kako mislis da ce ga druga recenica potaknuti da poslusa prvu? :angel:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

možda je mazohist..
pa piše sf, za boga miloga..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Izitpajn wrote: Ne, ili ima[?] dramu ili ima[?] parodiju. Ne moĹže biti oboje. Ako poku[?]a[?] oboje, imat ?e[?] lo[?]u dramu i lo[?]u parodiju.
Jasno mi je. Pod dramatsku napetost sam mislio pretjeranu dramatsku napetost kako bi se postigla parodija. Krilati tvor mi je drasti?niji od dvanaest pythonovskih tvori?a, mada su i oni urnebesni. Al, ajmo stat tu, nije ovo ne znaqm kak kompleksan humor pa da ga ra[?]?lanjujemo.
Izitpajn wrote: Sorry, oba su jednako prazna. I ovaj drugi ne nudi nikakav bolji zaklju?ak od onog prvog. Treba ti neki doga?aj koji ?e a)imati smisla i uklapati se s ostatkom pri?e, i b)biti duhovit ili iznena?uju?i. Ovo [?]to si napisao nije kraj.
Ali je retori?ki bogatije od prve varijante :). Ma jasno mi je, nisam preozbiljno mislio.

Ĺ to se ti?e pisanja u kratkom formatu, da, tek nakon kojeg tjedna dumanja po?ele su mi dolaziti inspiracije za jezgrovitije fabule. Svakako da se u svakom Ĺžanru i formatu da napisati ne[?]to kvalitetno, samo treba uhvatit' vibru i sve ostalo:).
Izitpajn wrote: Ako si u Zagrebu, do?i u SFeru. Ni[?]ta ?ovjeka ne odvede na krivi put kao upadanje u lo[?]e dru[?]tvo
Jasno mi je, iz iskustva :).

ire wrote: moĹžda je mazohist..
pa pi[?]e sf, za boga miloga..
Pa da, koji itko tko se naziva umjetnikom nije mazohist :)?

Ve? sam se bavio mi[?]ljOM da do?em do SFere, kak se to sad obavlja, u?lanjivanje n'stuff?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Ve? sam se bavio mišljOM da do?em do SFere, kak se to sad obavlja, u?lanjivanje n'stuff?
ne trebaš se ni u?laniti, sam do?eš utorkom u Pizzicato, Gunduli?eva 4, oko 9 nave?er, par puta, i ve? ?e te asimilirati. :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Khm... ovaj, prvo nek se zna da ja bas i ne volim parodije. Osobno ova parodije mi se bas i nije svidjela. Mislim to je ismijavanje gospodara prstenova. Ovo je karikatura gospodara prstenova.

Kako da kazem, ova parodija ne zeli biti originalna, a dobra parodija bi trebala teziti i cak biti originalna, dakle ne ismijavati likove ne pretjerivati u njihovim karakteristikama, nego im dati nove karakteristike.

Jos nesto ti ovom pricom parodiras na film a ne na knjigu, sto mi je cudno jer tekstom parodiras vizualno i to je malo nespretno.

Sad cu ti navest ( opisat ) jedan primjer "parodije na Lotr"

Aragorn, Gimli i Legolas srecu Gandalfa u fangornu i pitaju ga hej Gandalf otkud ti tako bijela odjeca, prije si bio sav siv.

Gandalf odgovara: Oprao sam ju sa praskom ISTARI WHITE.

Ta scena je napravljena u strip formi, dakle imamo dvije ili tri slicice i to, i zapravo s obzirom da parodira film ( vizualni uradak ), radi to poprilicno dobro jer je i samo vizualno. Ovako pak napisano to niti izbliza nije smijesno...

Zakljucak, dobru parodiju je jako tesko napisati.
nema me.
User avatar
BlockflĂśte
Hani
Posts: 96
Joined: 05 May 2004, 02:34

Unread post by BlockflĂśte »

Pham Nuwen wrote: Kako da kazem, ova parodija ne zeli biti originalna, a dobra parodija bi trebala teziti i cak biti originalna, dakle ne ismijavati likove ne pretjerivati u njihovim karakteristikama, nego im dati nove karakteristike.
Parodija i je karikatura, to jest promjena ili prenapuhavanje postoje?ih osobina likova kako bi ispali smije[?]ni. Nema smisla davati im nove karakteristike ako nisu u kontekstu ismijavanja postoje?ih jer to vi[?]e nije duhovito. Pa, evo, nazgul ti je krilati tvor.

Da ne quotam, kad je post direktno iznad ovog.

Tekstualni izri?aj se moĹže upotrijebiti za puno vi[?]e od pukog prepri?avanja, ako savlada[?] vje[?]tine.

Pravim izborom rije?i i re?eni?nim formulacijama tekst moĹže ostaviti jak vizualan dojam pa imati i sinestezijsko djelovanje, naravno ovisno o ?itatelju. Pogledaj bilo koju pjesmu, i[?]ta Terrija Pratchetta, Douglasa Adamsa, na[?]eg Vanje Spirina koji mi je odli?an u igrama rije?ima.

Nije ?udno tekstom parodirati vizualno, samo je druga?ije nego stripom.

Al ja fakat nisam teĹžio ni?em vi[?]e nego da budem zabavan. Sebi sam bio zabavan i mojima sam bio zabavan.

(vjerojatno sam i istrakonskom Ĺžiriju bio zabavan :) )

Al ako ne voli[?] parodije, onda razmi[?]lja[?] na potpunoj druga?ijoj valnoj duljini od mene a o ukusima se ne raspravlja.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Ja volim parodije i sve (dobro gotovo sve) sto pisem je na tragu gore spomenutih bardova.
Moja je parola "pisi ono sto volis citati" manje su sanse da za*eres. Ova tvoja pricica je zabavna ali Izitpajn ti je nepogresivo ukazao na bit problema u njoj.
U kratkoj formi moras na kraju imati udarnu recenicu, ne bogatu retorikom nego twist.
Slicna stvar je i u formi vica, moze on biti zabavan od pocetka ali na kraju te treba slomiti.

Primjer alternativnog kraja by A2d: Nakon obracuna dolaze pred vrata Mordora koja se uz stravicnu skripu otvore a Teta u vrticu im veli "ajmo klinci otavljajte te igracke, vrijeme je za spavanje."
recimo tako nekako :oops:
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

[quote=A2d"]
Primjer alternativnog kraja by A2d: Nakon obracuna dolaze pred vrata Mordora koja se uz stravicnu skripu otvore a Teta u vrticu im veli "ajmo klinci otavljajte te igracke, vrijeme je za spavanje."
recimo tako nekako[/quote]

Joj, ne.... Toliko puta smo vidjeli kako se protagonist budi na kraju... To je za mainstreama[?]e koji se ne usude napraviti ni[?]ta Ĺžanrovsko! Funkcioniralo je kod Kru[?]vara kad mali orci (ili trolovi?) igraju RPG u kojem su oni djeca u ljudskoj pu?koj [?]koli.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

To je bilo nabrzaka a i ne bude se vec idu spavati, totalno nova fora. :;
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Post Reply