kloniranje ljudi

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

kloniranje ljudi

za
18
75%
protiv
6
25%
 
Total votes: 24

User avatar
punkfrog
Ewok
Posts: 15
Joined: 26 Oct 2004, 14:38
Location: deep space

Unread post by punkfrog »

Prijevremeno rodjena djeca su rodjena, za razliku od fetusa od 8,5 mjeseci. Nerodjeni fetus postaje ljudsko bice rodjenjem. Odluka da li je abortus (ili bacanje zametka; lol, podsjeca me na grafit 'ako je abortus ubojstvo, onda je masturbacija genocid' :)) ubojstvo mora se donesti, inace se ova djela ne bi smjela ciniti. Reci da 'to nitko ne moze znati' nije nista manje bahato nego reci 'ja to znam'. Sto se mene tice, necu reci da ove stvari znam, ja tek iznosim svoje misljenje, my best (educated) guess.
Oh my god, it's full of stars..
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Medicinski znanstvenici sa sveučilišta Harvard počeli su raditi na kloniranju ljudskih embrija radi stvaranja matičnih stanica u terapeutske svrhe.

Ta se istraživanja financiraju iz privatnih donacija dok su embrionalne matične stanice u središtu oštrog političkog sukoba u Sjedinjenim Državama.

Prema znanstvenicima Istraživačkog instituta Harvard na matičnim stanicama (HSCRI) tim projektom namjerava se stvoriti specifične linije stanica koje bi omogućile pronalaženje lijeka za široki spektar neizlječivih bolesti koje i danas zahvaćaju više desetaka milijuna ljudi.

Prije četiri godine George W. Bush zabranio je svako federalno financiranje novih linija embrionalnih matičnih stanica, koje jako osporavaju američki religiozni desni centar, jedna od izbornih baza američkog predsjednika.

Večernji, http://www.vecernji-list.hr/newsroom/za ... 3/index.do
Instant Geek. Just Add Coffee.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: kloniranje ljudi

Unread post by corwin »

Upravo mi je palo na pamet da bi se kloniranjem čovijeka došlo do jednog velikog odgovora.
Ukoliko bi klon bio normalan čovijek to bi bio dokaz da ne postoji nešto što se zove duša, dakle to bi bio dokaz da ne postoji Bog!
I obrnuto, ako bi klon bio "samo životinja" nebi li to bio dokaz u prilog postojanju Boga?
sorry zbog gramatike
Baphomet
Ewok
Posts: 42
Joined: 20 Aug 2006, 12:07
Contact:

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Baphomet »

Ako misliš da je to nekakav dokaz onda sigurno postoji trenutak kada "duša" ulazi u tijelo

U kojem bi trenutku to bilo u "nekloniranom" slučaju?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: kloniranje ljudi

Unread post by corwin »

A pretpostavljam da bi to bio trenutak začeća.
Ali to nije ni bitno, pitanje je dali bi postojanje "duše" u kloniranom čovjeku bio dokaz o ne postojanju boga?
I da, naravno da bi religija to odbacila kao nebitno.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Zoran »

Hipotetski, zašto Bog ne bi poslao dušu u klona?

Također, nije da smo mi uspjeli izolirati dušu iz nekog organizma pa da znamo što bi ta duša trebala činiti, koje su njene funkcije. Možda bez duše funkcioniraš skroz normalno, ovako k'o ja na primjer :-p
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Izitpajn »

Nismo uspjeli izolirati, ali znamo da ima masu od 0,021 kg ;)
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: kloniranje ljudi

Unread post by corwin »

Zoran wrote: 22 Jan 2024, 14:22 Hipotetski, zašto Bog ne bi poslao dušu u klona?

Zato što sam mu ja postavio pravila i on ih se mora pridržavati :razz:
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 22 Jan 2024, 15:01 Nismo uspjeli izolirati, ali znamo da ima masu od 0,021 kg ;)
To možda prije Božićnih praznika, moja sad ima barem 0.030
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Zoran »

corwin wrote: 22 Jan 2024, 16:24
Zoran wrote: 22 Jan 2024, 14:22 Hipotetski, zašto Bog ne bi poslao dušu u klona?

Zato što sam mu ja postavio pravila i on ih se mora pridržavati :razz:
A ok onda :razz:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: kloniranje ljudi

Unread post by Xaotix »

E vidiš, Bobiverse serijal Dennisa E. Taylora se u jednom dijelu osvrće na to, pogotovo u četvrtoj knjizi (nevezanoj za originalnu trilogiju) Heaven's River.

Imaš brdo replikanata (uploadanih svijesti) kopiranih iz originalnog Boba Johannsona (a i Bob se mota uokolo, tj, prvi replikant) i svaki od njih ima drugačiji karakter. To ih pomalo čini nervoznima jer je riječ o digitalnim entitetima i kopije bi trebale biti identične, a razlike rastu sa svakom sljedećom generacijom.

U četvrtom dijelu frakcija Bobova radi eksperimente s tim "replicative driftom" i dolaze do zanimljivih zaključaka (ne bum sad spoilo - RTFB) :)
Randomness is strong with this one!
Post Reply