Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Xaotix »

Charlie Stross je održao predavanje u Stuttgartu i objavio tekst (ili barem raniju verziju) na svom blogu:

We're sorry we created the Torment Nexus

Zanimljiv osvrt na utjecaj SF-a na projekte današnje "Tech-bros" ekipe i gluposti koje izvode (yup, nisam neutralan po tom pitanju)
Ovo bi mogla biti zanimljiva tema za panel na nekoj našoj konvenciji - ako se izvede kak spada.
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by corwin »

Moram priznati da sam ponekad razmišljao što bih ja napravio da imam toliko novaca. Jedino što je imalo smisla je ulaganje u nuklearnu fuziji.
sorry zbog gramatike
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Xaotix »

Uf,to bi bila investicija! Kad proradi, naravno...

I meni je to isto bila jedna od high tech opcija.
Druge dvije su optimizirana konverzija otpada u sirovine i obnova oceana (čišćenje, deacidifikacija itd...)

Bojim se da smo failali Torment Nexus :lol: (iako se ovo moje s oceanima može pretvoriti u žestoki zajeb ako geoinženjering krene ukrivo )
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by corwin »

Bila je tu i idea o oblaku reflektirajućih leća u zemljinoj orbiti, a u svrhu smanjejna globalnoga zagrijavanja. Samo I tu postoji velika mogućnost zajeba :D
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Izitpajn »

Meni je kod klimatskih promjena veći problem sam CO2. U zatvorenim prostorijama, smanjenje kognitivnih sposobnosti postaje mjerljivo kod 600 ppm. Sad smo na 420. Čisto za perspektivu, "mjerljivo" znači da je apsolutno pouzdano, beyond reasonable doubt. Znači da, generalno, efekti postoje i kod manjih vrijednosti.

Drugim riječima, ljudi su već sad gluplji zbog koncentracije CO2 u atmosferi. Globalno.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by corwin »

Jedan od problema sa oblakom reflektirajućih leća je i taj da se smanjuje količina sunčeve svijetlosti, što uzrokuje smanjenu fotosintezu, što uzrokuje smanjenu potrošnju CO2.
Enivejz previše je tu ne poznanica.
sorry zbog gramatike
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by corwin »

Izitpajn wrote: 11 Dec 2023, 12:42

Drugim riječima, ljudi su već sad gluplji zbog koncentracije CO2 u atmosferi. Globalno.
Ne kažem da nije istina, ali mislim da veći utjecaj na globalno zaglupljivanje ima sustav gotovih stvari (gotova jela, tehnologija u koju ne možeš intervenirati (poput smartphona), automobili koje ne možeš sam popravljati...) i laka zabava (društvene mreže, streeming servisi...).
Ljudi se bave svojim uskim područjem posla, a za ostalo se brinu neki drugi ljudi sa svojim uskim područjem djelovanja.
Ja znam ljude koji ne znaju promijeniti žarulju (doslovce)
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Izitpajn »

Ovo je sve reverzibilno. Ali kvaka je da ispod svega toga imaš biološki temelj zaglupljivanja. Što se tiče obrazovanja, možeš imati diversifikaciju, ali CO2 djeluje na sve.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote: 11 Dec 2023, 12:42 U zatvorenim prostorijama, smanjenje kognitivnih sposobnosti postaje mjerljivo kod 600 ppm. Sad smo na 420.
A u 3... :shock:
Imaš neke linkove i sourceve na to, da mi uštediš Googlanje?

Dodaj tome i zaglupljivanje zbog Covida (isto mjerljivo), i imaš perfect storm.
Radili su neka istraživanja (moram opet prokopat po netu i naći ih, riječ je o meta-analizama) di su navodno ustanovili da su ljudi nakon epidemije Španjolske gripe isto poglupavili, i da se prosječni IQ ili štosu već mjerili normalizirao tek početkom sedamdesetih, kad su ljudi koji su je preživjeli poumirali.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Izitpajn »

Mda, sad ne mogu naći to za 600, moguće da sam i krivo zapamti brojku... Sad sam našao "porast od 400 ppm smanjuje neke sposbnosti za 50%", ali nije baš jasno porast *odakle*. A jedno drugo istraživanje kaže da, ako si dobro istreniran i svjestan situacije, porast CO2 nema pun efekta. Naravno, većina populacije niti je istrenirana niti je generalno svjesna. Uglavnom, guglaj "CO2 effect on cognition".
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by corwin »

Izitpajn wrote: 12 Dec 2023, 00:03 Što se tiče obrazovanja, možeš imati diversifikaciju,
Ne govorim ja o obrazovnom sustavu, stvar je u tome da ljudi zovu vodoinstalatera kad im se zaćepi odvod. Malo tko će uzeti sajlu i probati sam riješiti stvar. Stvari koje se može riješiti sa malo razmišljanja sada su poslovi za majstore.
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Izitpajn »

Nisam mislio na obrazovni sustav nego na to da neke klince roditelji uče da budu samostalni i rješavaju probleme, a neke ne. I neki se nađu u okruženju gdje je normalno da si biljka i da te zalijevaju, a neki ne.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by suaco »

Sjajan tekst, nisam već dugo čitala Strossa i skoro sam zaboravila koliko taj čovjek može biti elokventan.
Xaotix wrote: 09 Dec 2023, 19:11 Ovo bi mogla biti zanimljiva tema za panel na nekoj našoj konvenciji - ako se izvede kak spada.
Na "ako se izvede kak spada" sam zapela - osim pronalaženja prikladnih panelista, ne znam kako bi se dalo ovo pretvoriti u razgovor za panel, a da ne bude sat vremena samo "yep techbro ekipa je delulu" "jeste dabome" :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Charlie Stross - We're sorry we created the Torment Nexus

Unread post by Izitpajn »

suaco wrote: 12 Dec 2023, 15:38 Sjajan tekst, nisam već dugo čitala Strossa i skoro sam zaboravila koliko taj čovjek može biti elokventan.
Xaotix wrote: 09 Dec 2023, 19:11 Ovo bi mogla biti zanimljiva tema za panel na nekoj našoj konvenciji - ako se izvede kak spada.
Na "ako se izvede kak spada" sam zapela - osim pronalaženja prikladnih panelista, ne znam kako bi se dalo ovo pretvoriti u razgovor za panel, a da ne bude sat vremena samo "yep techbro ekipa je delulu" "jeste dabome" :D
E, da, i ja sam razmišljao u tom smjeru... Zapravo, manje razmišljao, više imao osjećaj. Mislim, šta panel? Treba nešto napisati i objaviti, i nastaviti pisati i objavljivati. Panel šmanel.
Post Reply