Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Unread post by Zoran »

Raste broj autora koji objavljuju izravno na engleskom, a da im knjige uopće nisu loše.
Evo nam tako i Jelene Dunato, koja nije puno objavljivala na hrvatskoj SF sceni, ali jest digla Istrakonovu nagradu onomad. Roman kreće kao klasičan fantasy, pratimo tri lika koji imaju svak svoje preokupacije, to sve ide, zanimljivo je, čitko... i onda negdje malo prije sredine dolazimo do točke konvergencije gdje mi otkrivamo pravi zaplet priče, a istovremeno roman postaje bitno mračniji.

Tu se spominje horror, ja ne bih išao tako daleko, ali svakako ima zla, čudovišta, smrti, nasilja i svega što vole mladi :-p

Spominje se da ima slavenske elemente, to u principu znači da ima par slavenskih riječi, umjesto lord i lady kaže gospodar i gospa, a bogovi se zovu Perun i Morana. To je otprilike to što se tiče slavenskih utjecaja, ali autorica sama kaže - a ja se s njom slažem - kako se naše naslijeđe ionako sastoji od mješavine utjecaja različitih kultura pa se to odražava i u romanu.

Dobar je roman, lijepo je i tečno napisan, glatko se čita i nije prvi dio sage već je gotova priča. Što me baš veseli. Dao sam mu puno zvjezdica na goodreadsu :-p
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Unread post by Izitpajn »

Odnekud mi zvoni da sam čitao neki njen tekst ili je bilo predavanje, ili tekst o njenom predavanju, baš o "slavenskom fantasyju" koji to nije...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Unread post by Zoran »

Vidio sam u članku o predstavljanju upravo ovog romana u Rijeci, da je to spomenula. A mislim, znamo da su informacije o slavenskoj mitologiji oskudne, da vjerovanja u Ukrajini i Rusiji ne moraju biti identične vjerovanjima u Hrvatskoj, a i da smo bili pod svakakvim utjecajima. Recimo, ako pišemo o krsnicima i štrigama, je li to slavenska mitologija? Ako znamo da te likove imamo u sjevernoj Italiji. Ali, ako smo ih prihvatili u Istri i na Kvarneru, među slavenskim stanovništvom, jesu li time postali slavenski? Ili je možda stanovništvo prihvaćanjem takvih i drugih kulturalnih utjecaja prestalo biti slavensko?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote: 31 Oct 2023, 18:31 Odnekud mi zvoni da sam čitao neki njen tekst ili je bilo predavanje, ili tekst o njenom predavanju, baš o "slavenskom fantasyju" koji to nije...
Misliš na ovo?
What Does Slavic Fantasy Even Mean?
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Jelena Dunato: "Dark Woods, Deep Waters"

Unread post by Zoran »

Heh, nisam to ranije čitao, ali da - to je točno moj dojam nakon čitanja knjige. :lol:
Post Reply