Pitanje

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Pitanje

Unread post by corwin »

Nije mi jasno kako objekt udaljen 21 milijardu svjetlosnih godina može biti vidljiv, ako je svemir 13.7 milijardi godina star? Jasno mi je da nešto može biti tako udaljeno, ali mi to nebi trebali vidjeti, zar ne?

JWST-ER1 has two parts: JWST-ER1g, the compact galaxy that acts as the lensing object in the foreground; and JWST-ER1r, the light from a more distant galaxy that forms the luminous ring. JWST-ER1g is located around 17 billion light-years from Earth, while JWST-ER1r is another 4 billion light-years farther away. Until now, the farthest detected lensing object was around 14.7 billion light-years away, according to BigThink.com. (While the age of the universe itself is estimated to be about 13.7 billion years, the universe's constant expansion means that light from the oldest objects must travel much farther than this to reach our telescopes).

Tu je i link na članak
https://www.space.com/james-webb-space- ... lly-lensed
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

Sad je daleko 21 mlrd. Kad je svjetlost krenula s njega bio je bliže, recimo 12 mlrd, dakle mi ga vidimo kakav je bio prije 12 mlrd i vidimo ga tamo gdje je bio prije 12 mldr.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Kužim.
Hvala!
sorry zbog gramatike
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Recimo da imamo neki način za skoro trenutno putovanje kroz prostor i odlučimo otići na neko mjesto koje je udaljeno , iz naše pozicije promatranja, 10 svjetlosnih godina.
Dali smo dolaskom na to mjesto otišli 10 godina u prošlost?
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

Ne, ali smo poprilično zajebali cijelu poantu teorije relativnosti.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Hoćeš reći da to nije moguće ili je nešto drugo u pitanju?
sorry zbog gramatike
Baphomet
Ewok
Posts: 42
Joined: 20 Aug 2006, 12:07
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Baphomet »

Hm, ne znam jel ovo neka zezancija ali pokušati ću odgovoriti |D

Nisi otišao 10 godina u prošlost ali ako na tom mjestu možeš skupiti fotone koji dolaze sa tog mjesta vidjeti ćeš događaje koji su se dogodili prije 10 godina.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

corwin wrote: 20 Jan 2024, 18:27 Hoćeš reći da to nije moguće ili je nešto drugo u pitanju?
Kako sada stvari stoje, nije moguće. To je onaj tehnički dio. Kad uzmeš u obzir neke aspekte TR, ispada da, ako i uspiješ postići neko rješenje, to ruši cijelu koncepciju relativnosti koja se dosad jako dobro držala, zapravo najdugovječnija i najsveobuhvatnija teorija koja objašnjava gotovo sve dosad. Meni se čini da je brzina svjetlosti hard limit, ne samo zbog potrebne količine energije, nego i zbog toga što put brži od svjetlosti stvara logički paradoks. Sličan vremenskom paradoksu (vratiš se u prošlost i ubiješ djeda), ali ništa takvo nego malo suptilniji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rietdijk% ... m_argument
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Ok, znaći, prema ovoj Rietdijk–Putnam raspravi, ovisno o mjestu u svemiru na kojem se nalazimo, prostor i vrijeme je različit za nas i stanovnike neke udaljene planete?
Dali to onda sugerira da se ne možemo sresti?
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

corwin wrote: 22 Jan 2024, 12:04 Ok, znaći, prema ovoj Rietdijk–Putnam raspravi, ovisno o mjestu u svemiru na kojem se nalazimo, prostor i vrijeme je različit za nas i stanovnike neke udaljene planete?
Ne samo to. Prostor i vrijeme su različiti za nas i nekoga tko je na istom mjestu kao i mi, ako se gibano različitim brzinama.

To hoćemo li se ikad sresti,naravno, ovisi o tome koliko smo daleko.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Ok.
Hvala na strpljenju i odgovorima.
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

Ma nema problema.

Plaćaju me da učim ljude fiziku :D
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Pitanje

Unread post by corwin »

Izitpajn wrote: 22 Jan 2024, 17:03 Ma nema problema.

Plaćaju me da učim ljude fiziku :D
Zato sam i rekao hvala na strpljenju :D
Izitpajn wrote: 22 Jan 2024, 17:03

Plaćaju me
Tko je spominjao novce :o
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pitanje

Unread post by Izitpajn »

Hoću reći, ako me se sete za dan učitelja, sete, a ako me se ne sete, nikom ništa, to je bila moja dužnost. Najveća nagrada biće mi to da sam jednog čoveka izveo na pravi put.
Post Reply