Andor

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Andor

Unread post by corwin »

Koja je razlika između Andora i ostalog SW-a?
Na samom početku prve epizode Casian se nađe u situaciji gdje mora birati između moralne i praktične odluke. Bira ovu drugu i time je određen ton cijele serije. Likovi reagiraju na događaje, ponašaju se kao ljudi, a ne heroji. Pobunjeničke frakcije gledaju svoj interes, a kad se u igri pojavi gomila novaca spremni su na svašta.
Ipak, ovo je serija o pobunjenicima i sve vodi prema žrtvovanju za viši cilj. Ali na taj put ne kreću moralne veličine nego ljudi koje događaji i odnosi sa drugim likovima usmjeravaju.
Pomalo špijunski triler, pomalo partizanski film Andor se uspješno odupire Disney filozofiji prikaza svijeta.
Scena u kojoj časnik izlazi "na zrak" i pali cigaretu govori u prilog tome. Kada ste zadnji put vidjeli cigaretu u bilo čemu Disneyevom?
Da se ne lažemo, serija nije savršena. Radnja je ponekad spora, postoje rupe u radnji (Casianova sestra), a loše stvari se ne moraju nužno događati u uvjetima guste naoblake.
Ipak, ukupni dojam je dobar, na trenutke odličan. Nema laserski mačeva i grandioznih svemirskih bitka, ali je dojam SW svijeta tu. Jasno nam je zašto ljudi žive loše pod imperijalnom čizmom bez spominjanja "zlog carstva" i jasno je zašto se bune.
A tu je i Stellan Skalsgard. I njegov govor koji je na razini onog Rutger Hauera iz Blade Runnera.
https://youtu.be/GQMDmb3mOY8?si=Ly5O89LDnCHA7b1H
sorry zbog gramatike
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Andor

Unread post by Xaotix »

Kao što su rekli na Honest trailers, "Prequel of the Prequel about the third lead in Rogue One, and it is best thing they made?" :)

Ovo zaista nisu uklasični Star Warsi. Nove serije i filmovi su se morali maknuti od klasične dobro/zlo podjele koja je funkcionirala u osamdesetima, i čini mi se da su jedino ovdje i prvoj sezoni Mandaloriana to napravili kako spada.

Skarsgårdov monolog je izvrstan ali nije jedini. To su i Serkis u zatvoru, posmrtni govor koji pokreće pobunu, razgovori u IBSu...
Zanimljivo je kako su u tih 12 epizuoda uspjeli ugurati i partizanski film, i Heist movie i prison break i još brdo toga.

Ono što me brine..
Mandalorianov sindrom: Prva sezona Mandaloriana je bila tako dobra jer nitko nije ništa očekivao od nje i ostavili su Jona Favreaua da radi što želi. Franšiza se raspadala oko Disneya i vjerojatno su se već pomirili da su popušili novce,. Kad su vidjeli što su dobili s Mandalorianom i da je to jedino što ih spašava, odmah se toga prihvatio komitet i Mandalorian se počeo pretvrati u platformu za spin-offanje ostalih serijala. Na kraju je ipak netko skužio kako NE upropastiti sve, pa smo dobili kakvu takvu treći sezonu, i hodajući foršpan i reklama za spin offove u obliku The Book of Bobba Fet.

Izgleda mi kao i da je ovdje bio sličan slučaj, ili je Disney ipak u maniri zle imperije dozvolio eksperiment, pa što bude bude. Andor nema vremena za upropastiti priču, jer se zna kako sve završava i u kojem smjeru treba ići. Samo trebaju povezati Andoriana i Rogue One. To je sve.

Valjda su zato Andorian i Mandalorian jedini Star Warsi koje trenutno pratim. Za ostale serije koje su spin-offali jednostavno nemam niti volje niti želje. Skroz mi ravno...
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Andor

Unread post by corwin »

Koliko znam Diego Luna je pristao na dvije sezone i to je to.
Navodno je scenariji za obje sezone bio gotov još prije prve klape tako da su nadanja za kvalitetan završetak visoka.
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Andor

Unread post by Izitpajn »

Uh... Taj monolog mi nije dobro legao. Velike riječi koje pravi operativac nikad ne bi izgovorio. Pjesnička ispovijed koja je dobra za TV seriju, ali je meni dumbing down kako bi se prosječnom gledatelju motivacija lika natrljala na nos, da ne bi slučajno nešto krivo shvatio.
Post Reply