Magovi marketinga

Radionice pisanja, savjeti za pisce, priče, pjesme, galerije
Svi su forumaši dobrodošli kreativno se izraziti, samo se nemojte previše unerediti

Moderators: Nimrod, niniane

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

Znači ima taj neki tip na forum hr-u koji je, valjda, napisao knjigu na engleskom i koji sad moli ljude da si po internetu otvaraju profile i veličaju njegovu knjigu (iako je nisu čitali): http://www.forum.hr/showthread.php?t=1331451
Vjerojatno dosta toga odradi i sam. U svakom slučaju na goodreadsu ima niz profila koji su "postupili po naređenju" a vidim da je na Quori još gore. Ono što mene zanima je, koliko generalno možemo vjerovati ocjenama i komentarima za knjige na Goodreadsu? Da, ok, kad nešto ima desetine tisuća ocjena i komentara onda je vjerojatno legit, ali naletiš na neki samizdat ili knjigu nekog tebi nepoznatog izdavača i vidiš da ima ne baš previše ocjena i komentara, ali su svi u superlativima :D Koliko se odmah upecate, a koliko ste sumnjičavi? :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Magovi marketinga

Unread post by Izitpajn »

Prva rečenica blurba :D

"Secret services of communist regimes in eastern Europe are searching for a diary written by a nun from Krakow, which contains some unknown information about indescribable and eternal torment for an organ that a sinner used to do evil while Catholic clergy is receiving information that a snake from the east has infiltrated the western world after WW2. with a specific purpose, and is slowly approaching Rome."

heštegnemrem :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

Ti se smiješ, a to je najznačajnija knjiga 21. stoljeća :-p
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Magovi marketinga

Unread post by Xaotix »

Najznačajnija knjiga tog autora do sada? :twisted:

Ocjene na Goodreadsima odavno uzimam sa šefljom soli, pogotov ako ih je malo, ili kod samizdata.
Jedno vrijeme sam malo analizirao tko ih je davao, pa je kod jednog abortusa od romana (pročitao i došlo mi da tražim odštetu) ocijenjenog s 5.0 od tih nekoliko jedna bila od autora, jedna od izdavača a ostalih par od ekipe s izdavačevim prezimenom. Bar se obitelj potrudila, iako se kladim da ganisu čitali jer bi ga se u toim slučaju odrekli.

Ako obratim pažnju na ocjene, onda gledam ocjene koje su dali ljudi koje poznajem i čiji mi je ukus poznat. Onda mi je lakše procijeniti kaj s tom knjigom. Šta ćeš, mora se preko veze, jer sam na mnogim meni lošim knjigama vidio panegirike zbog kojih sam se pitao jesmo li čitali istu stvar.

Kad ispadne da jesmo, ili im je to najbolji fantasy od dva koja su ikad čitali, ili im je autor frend, ili zbilja vole kuruzu...
Randomness is strong with this one!
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Magovi marketinga

Unread post by suaco »

Zoran wrote: 25 Aug 2023, 18:52 Da, ok, kad nešto ima desetine tisuća ocjena i komentara onda je vjerojatno legit, ali naletiš na neki samizdat ili knjigu nekog tebi nepoznatog izdavača i vidiš da ima ne baš previše ocjena i komentara, ali su svi u superlativima :D Koliko se odmah upecate, a koliko ste sumnjičavi? :D
Iskreno, više sam sumnjičava kad vidim desetine tisuća ocjena/komentara koji su svi u par tjedana nakon što je knjiga izašla i svi su pet zvjezdica, a onda isključivo nasuprot tome ljudi koji komentiraju sa "wtf jesmo mi čitali istu knjigu". Pred koji dan sam naletila na Fourth Wing kao primjer toga, pa sam se sat vremena smijala rantovima i odlučila da to definitivno neću čitati.

S druge strane, The Hands of the Emperor ima jedva 500 komentara, ali su definitivno više usklađeni jedni s drugima, i sve skupa sa stvarnosti (knjiga mi je bila sjajna, ali da se ništa ne događa 1000 stranica jest istina).

I inače više obraćam pozornost na komentare nego na ocjene, ali mi se čini da astroturfing postoji i u čitateljskim krugovima, kao i svugdje na internetu. Mada se slažem, druga krajnost je pet komentara i svi daju pet zvjezdica i apsolutno ništa drugo, ali u pravilu ako mi je premisa knjige zanimljiva voljna sam barem probati pa vidjeti.
Xaotix wrote: 25 Aug 2023, 23:20 Ako obratim pažnju na ocjene, onda gledam ocjene koje su dali ljudi koje poznajem i čiji mi je ukus poznat. Onda mi je lakše procijeniti kaj s tom knjigom. Šta ćeš, mora se preko veze, jer sam na mnogim meni lošim knjigama vidio panegirike zbog kojih sam se pitao jesmo li čitali istu stvar.
Ovo. Volim kad vidim komentare ljudi koje znam, pa mi je lakše procijeniti što očekivati od knjige.
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

suaco wrote: 26 Aug 2023, 11:40
Iskreno, više sam sumnjičava kad vidim desetine tisuća ocjena/komentara koji su svi u par tjedana nakon što je knjiga izašla i svi su pet zvjezdica, a onda isključivo nasuprot tome ljudi koji komentiraju sa "wtf jesmo mi čitali istu knjigu". Pred koji dan sam naletila na Fourth Wing kao primjer toga, pa sam se sat vremena smijala rantovima i odlučila da to definitivno neću čitati.
Ozbiljno? Jer sam bio u nekoj čet grupi s belosvetskim instagramerima i među sobom su se činili istinski napaljeni na tu knjigu i baš sam mislio da je to nešto što bi trebalo nekad pročitati. :D Dobro da si me upozorila :D :D :D VIDIŠ ZAŠTO MORAMO IMATI AKTIVAN NOSF!! :-))))
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Magovi marketinga

Unread post by suaco »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 13:55 Dobro da si me upozorila :D :D :D VIDIŠ ZAŠTO MORAMO IMATI AKTIVAN NOSF!! :-))))
Da se razumijemo, ja nisam ni otvorila tu knjigu, meni su samo ti komentari bili histerični. Pročitaj pa nam ostavi review ovdje :P
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

Ne mogu, moram pročitat Beleša "Listanje kupusa" i moram pročitat roman koji je dobio Artefakt.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Magovi marketinga

Unread post by Izitpajn »

Na Goodreadsima je dobro pogledati raspodjelu ocjena. Postoje dvije najčešće. Prva je kvazi-Gaussova, grba pri sredini i opada prema krajevima i onda znaš da je to legit. Druga je Dunning-Kruegerova, najviše je jedinica i petica, a u sredini jedva nešto. Recimo, Evanđenje tame je takvo. Mislim da ne moram dalje objašnjavati :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:09 Na Goodreadsima je dobro pogledati raspodjelu ocjena. Postoje dvije najčešće. Prva je kvazi-Gaussova, grba pri sredini i opada prema krajevima i onda znaš da je to legit. Druga je Dunning-Kruegerova, najviše je jedinica i petica, a u sredini jedva nešto. Recimo, Evanđenje tame je takvo. Mislim da ne moram dalje objašnjavati :D
LOL ajme :D :D :D
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Magovi marketinga

Unread post by Xaotix »

Mislim da smo na rubu Antičevićevog zakona...

Isto kao Godvinov, ali vrijedi samo u raspravi o knjigama i umjesto Adolfa ima Evanđelje tame :D
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zoran »

Pa dobro, bilo je i drugih groznih knjiga. Nije li Čakić izdao nešto novo nedavno?
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Magovi marketinga

Unread post by Zeljko »

Ako me radnja zanima...nista me ne moze zaustaviti

Npr. Kolonizacija neke planete...+ neocekivani problemi za kolonizatire
to mi je najcool
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply