Web siteovi SFere i Sferakona

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Web siteovi SFere i Sferakona

Unread post by BerislavLopac »

Ne, ne, htio sam re?i da, ako netko želi napraviti sajt bolje (ili bolji sajt), dobrovoljci su uvijek dobrodošli. Ja ?u raditi onoliko koliko (i onako kako) budem mogao, a kad više ne budem mogao, onda više ne?u. U bilo kojoj fazi primam padobrance, a ako ih ne bude, onda ?e sajt biti kakav je sad.
Ajmo sad jos jednom o Web sajtovima.

Sto se tice SFere, Dalibor ce se sjetiti da sam jos onomad nudio da napravim tehnicki dio sajta. Bilo je tu nekoliko ideja, koje su ukljucivale razne CMS-ove i slicno, ali poanta je bila u tome da se nisam zelio nametati ako to vec radi Vedran ili tko vec. Dalibore, ako zelis, moja ponuda jos uvijek stoji: mozemo se sjesti i dogovoriti sto dalje.

Sto se tice domene sferakon.hr, stvar je malo kompleksnija. Ovo sto Dalibor kaze -- da jedna pravna osoba moze imati jednu domenu -- jest tocno, ali to vrijedi tek od kad je prije par godina CARNet donio novi pravilnik za .hr domenu. Taj pravilnik nije retroaktivan, i on ne vrijedi za domene definirane prije toga.

Domena sferakon.hr definirana je jos IIRC 1997, kad je otvorena kao alias domena, dakle ne punovazeca, zahvaljujuci cemu smo mogli dobiti domenu sfera.hr. Taj alias je od tad ostao aktivan, pa sferakon.hr i danas postoji na DNS-ovima, iako se u CARNetu vodi kao neregistrirana domena. Ja cu se malo potruditi i probati dobiti u CARnetu da preusmjere domenu na http://www.sfera.hr/sferakon.

(Kad smo vec kod domena, sincerely yours je frisko vlasnik domene sferakon.org.)

Sto se tice Sferakonskog sajta, osobno smatram da je on cak i vazniji od SFerinog, samo ga treba redovno dopunjavati, osobito u vrijeme neposredno prija i poslije Sferakona. Moj prijedlog od gore jednako vrijedi i za ovaj sajt.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

?uj, imaš ti neku emajl adresu s koje mi se poruka ne?e vratit kad je pošaljem?
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Izitpajn wrote:?uj, imaš ti neku emajl adresu s koje mi se poruka ne?e vratit kad je pošaljem?
Dobio si na private message.

Nego, bacite pogled na http://www.sferakon.org :uzdravlje: -- kad osmislimo neki sajt za Sferakon preusmjerit cemo domenu tamo.

Nego, Dalibore, otkrio sam kako se mozemo docepati domene http://www.sferakon.hr, a da sve bude legalno. Potrebno je zatraziti od nadleznog tijela (ne znam je li SFera prijavljena kao lokalna ili drzavna organizacija?) da nas podrzi, i s tim poslati zahtjev DNS sluzbi za tzv. HR-I domenom; s podrskom tijela mozemo racunati na sigurno dobivanje domene, a stvar kosta 300 kn za dvije godine -- vise detalja na http://www.dns.hr/documents/html/hr-tld-proc-I.htm. Ja sam za to da se to napravi.

Berislav
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Na pitanje sajta sam se osvrnuo u dretvi o smislu Sfere.

Nadalje, mislim kako Sferin sajt NE TREBA DIRATI! Izitpajn je kao potpuni amater, bez formalne informati?ke naobrazbe, o svojem tro[?]ku i vremenu postavio funkcionalnu stranicu. Savjeti profesionalaca su dobrodo[?]li, no osobno bih odrezao prste onome tko se kao proifesionalac gura da ?e napraviti bolje. Toga smo ve? vidjeli: onda je ?ovjeku Sferin sajt petnaesti prioritet od mogu?ih dvanaest, jer - boĹžemoj - Ĺživi od ure?ivanja i odrĹžavanja sajtova, pa ne ?e se valjda zaiebavati s ne?im nenaplatnim! Iz istih razloga ja osobno ne Ĺželim imati posla sa Sferinim pravnim poslovima!

Prsti?i cap! Pa onda kuc-kuc po tastauri kao Stephen Hawking.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dagi wrote:Na pitanje sajta sam se osvrnuo u dretvi o smislu Sfere.

Nadalje, mislim kako Sferin sajt NE TREBA DIRATI! Izitpajn je kao potpuni amater, bez formalne informati?ke naobrazbe, o svojem tro[?]ku i vremenu postavio funkcionalnu stranicu. Savjeti profesionalaca su dobrodo[?]li, no osobno bih odrezao prste onome tko se kao proifesionalac gura da ?e napraviti bolje. Toga smo ve? vidjeli: onda je ?ovjeku Sferin sajt petnaesti prioritet od mogu?ih dvanaest, jer - boĹžemoj - Ĺživi od ure?ivanja i odrĹžavanja sajtova, pa ne ?e se valjda zaiebavati s ne?im nenaplatnim! Iz istih razloga ja osobno ne Ĺželim imati posla sa Sferinim pravnim poslovima!

Prsti?i cap! Pa onda kuc-kuc po tastauri kao Stephen Hawking.
?ovjek moj, pogodio si u sridu! Osobno sam ?lan jednog (ne SF) foruma koji ure?uje profi?, i to je prava sram?ina na [?]to taj forum u zadnje vrijeme li?i! Jer, kao [?]to kaĹže[?], koliko god da je ?ovjek sam zainteresiran za temu, ne da mu se raditi ne[?]to [?]to mu je ina?e daje kruh za ni[?]ta.
(ali ne bojte se, ako treba prevesti ne[?]to a da nije ba[?] ogromno, ipak moĹžete mi pitati, ne?u naplatiti. :; )

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Dagon wrote:
(ali ne bojte se, ako treba prevesti ne[?]to a da nije ba[?] ogromno, ipak moĹžete mi pitati, ne?u naplatiti. :; )

Nat
Hehe, pretpostavljam, ako ti to nisi pro?itala jo[?] ?e ti biti uĹžitak :)
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Dren wrote:
Dagon wrote:
(ali ne bojte se, ako treba prevesti ne[?]to a da nije ba[?] ogromno, ipak moĹžete mi pitati, ne?u naplatiti. :; )

Nat
Hehe, pretpostavljam, ako ti to nisi pro?itala jo[?] ?e ti biti uĹžitak :)
Kako me odmah provali! :headbang:

Nat
At last, the stars are finally right...
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Na pitanje sajta sam se osvrnuo u dretvi o smislu Sfere.

Nadalje, mislim kako Sferin sajt NE TREBA DIRATI! Izitpajn je kao potpuni amater, bez formalne informati?ke naobrazbe, o svojem trošku i vremenu postavio funkcionalnu stranicu. Savjeti profesionalaca su dobrodošli, no osobno bih odrezao prste onome tko se kao proifesionalac gura da ?e napraviti bolje. Toga smo ve? vidjeli: onda je ?ovjeku Sferin sajt petnaesti prioritet od mogu?ih dvanaest, jer - božemoj - živi od ure?ivanja i održavanja sajtova, pa ne ?e se valjda zaiebavati s ne?im nenaplatnim! Iz istih razloga ja osobno ne želim imati posla sa Sferinim pravnim poslovima!

Prsti?i cap! Pa onda kuc-kuc po tastauri kao Stephen Hawking.
Naravno, ovo je moguce. Medjutim, uzet cu si slobodu smatrati da to ovisi o pojedincu, i da razina truda koji ce se netko potruditi uloziti ovisi iskljucivo o njegovom entuzijazmu.

Kao profesionalac na podrucju izrade sajtova znam da se svaki sajt sastoji od tri elementa: sadrzaja, vizualnog rjesenja i tehnickog rjesenja na kojem je to sve postavljeno i o kojem ovisi koliko ce biti kompleksno mijenjati prva dva.

Ono sto sam ja nekoc davno Daliboru predlozio jest da slozim jedan jednostavan CMS kroz koji ce njemu (i bilo kome drugome) biti jednostavnije editirati sadrzaj. Imao sam jos i nekoliko ideja o novim sadrzajima na sajtu (blog, wiki...), ali to nije toliko bitno.

Uglavnom, ako je koncenzus da se sajt ne dira, OK; tko sam ja da se namecem. :dontknow:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okej, i opet sam se na pitanje sajta - ovaj put sferakonskog - osvrnuo u dretvi o smislu postojanja, pa ovdje ponavljam:
Moram priznati, nemam ?vrstih zamisli o sferakonskom sajtu. Jedna mogu?nost je ure?ivati ga periodi?ki - kampanjski! Druga je postupno ga puniti sadrĹžajima s pro[?]lih Sferakona, dati osnovni pregled kako je to godinama i[?]lo (he, he, ne isklju?ujem mogu?nosti uzajamnog [?]amaranja pri tome!), gdje i za[?]to...
?uj, kako se dogovori[?] s Izitpajnom, tako ?e to plus-minus i biti. S druge strane: ja nisam Josif Visiaronovi?, pa da se moj glas (i Dagonin) o ne diranju sajta uzima konsenzusom! Iako ostajem pri svojem! Cak! Prsti?i!

Uzgred, kako si mislio http://www.sferakon.org povezati sa sferinim sajtom - ne mislim tehni?ki, nego sadrĹžajno? Ili sam u krivu [?]to Te uop?e to pitam, jer si sam rekao kako je tu nuĹžna potpora ostalih ljudi?
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Uzgred, kako si mislio http://www.sferakon.org povezati sa sferinim sajtom - ne mislim tehni?ki, nego sadržajno? Ili sam u krivu što Te uop?e to pitam, jer si sam rekao kako je tu nužna potpora ostalih ljudi?
Linkovima. Osim sto SFera stoji iz Sferakona, njihovi sajtovi nemaju i ne moraju imati puno veze -- ni dizajnom ni sadrzajem -- osim obligatorne notice na svakom sajtu, uz jasno linkove gdje god se spominje onaj drugi.

SFerin sajt bi trebao imati podatke i vijesti o SF-u i fandomu opcenito, te SFeri specificno, a sferakonski isto o Sferakonu, i to je u principu to.

Berislav
Post Reply