Milena Benini: Djelomična pormčina

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Milena Benini: Djelomična pormčina

Unread post by Nazir »

Malo je nezgodno pisati svoje viđenje knjige kad znaš autora, a pogotovo kad je to osoba čiji rad jako cijenim. No, ajmo to riješiti odmah - knjiga mi se poprilično nije svidjela. A sad malo o tome zašto ...

Djelom su problem moja očekivanja - Milenine kratke priče uvijek rado čitam, a poznajavući njen teorijski rad i znanje o vampirizmu nekako sam očekivao da će i roman u biti biti odlična kombinacija ... ne znam - svega? ... s poantom da će Milena napokon svima pokazati kako se piše jedan pošteni vampirski roman (u suprotnosti sa svim današnjim vampriskim djelima koja se mogu pronaći na kiosku ili na filmu).

Dakle, očekivao sam nešto potpuno drugačije, a u biti sam dobio .... sumrak / pomrčinu (nije da me naslov nije upozorio).

Sad ću biti "najokrutniji" i reći - ovo je Sumrak na Milena način. Imamo bezimenu junakinju i junaka kojima frcaju iskre na sve strane. To traje dobar dio početka romana i tamo sam se opasno igrao s mišlju da prestanem s čitanjem. Npr. on ima ogromne trepavice. I one mu skrivaju oči. I onda on opet ima svoj misteriozan pogled. Koji je zaklonjen s trepavicama. I onda ona bi nešto njega gledala, ali ne vidi mu oči. Jer... eto... zaklonjene su njegovim velikim trepavicama. Jbg, ali ja sam stvarno pomislio "Jel on ima trepavice od pola metra i šta je sad ovo???" Opisi su prepuni takvih stvari i, priznajem, počeo sam preskakati svaki veliki odlomak u kojemu se ništa nije događalo osim njenog "ah moj Edward" trenutka.

Maaaalim djelom, postoje neke natruhe "Milene" u svemu tome pa gl. junakinja njega zna opaliti u jaja. Ono, nije sve baš tako savršeno. No opet, to "nije sve baš tako savršeno" se uglavnom pojavljuje da u nekom trenutku sve je "super" da bi u sljedećem odlomku junakinja iz nekog razloga počela plakati. Ok, kužim da joj je sve to sjeb, ali često nema prijelaza. Imao sam osjećaj da je to samo zbog drame.

Pri kraju stvar malo dolazi k sebi, ali samo malo. Taj neki "zaplet" nije baš nešto posebno i uglavnom sam čitao jer sam želio dati tu neku šansu knjizi i vidjeti kako je to Milena na kraju zamislila. Mogao bih sada komentirati puno stvari, ali pretpostavljam da nema smisla.

Da zaokružim, očito je da ja nisam čitatelj za ovu knjigu (da se malo našalim, sada barem znam da nemam "sumrak" gen i da bez brige smijem otvoriti sumrak znajući da neću pronaći nešto što će mi se unutra svidjeti :zubo:). Ono što ja ne razumijem, a prednost ovog foruma je da mi Milena to može sama pojasniti - tko u biti jest ciljani čitatelj ovoga romana? Npr. u početku ni ne znamo koliko junakinja ima godina. Bezimena je, bez karakteristika, znamo samo da ima neki stan... Ono, teorijska postavka sumraka u kojemu se svaka tinejdžerska djevojčica može poistovjetiti s njom. Kasnije doznamo malo više, da ima 33 god. i da ima posao, pojavljuje se neki trag osobnosti... I da li to onda kreće prema nekom "Fifty shades" ljubiću za odrasle žene (malo me voli - malo me mrzi - pa me opet voli...)? Mislim, ovo nije ljubić, a opet nije da nema elemenata (bar kažem sa svojim ograničenim teorijskim znanjem). Nije ni young adult, a opet ima svega toga. Nije ni neki urban fantasy, a ima dosta toga. Moj osjećaj je, Milena voli sve od toga pomalo i zato je knjiga ispala takva kakva je, ali mislim da joj fali neki bazični identitet. Možda da sam znao - "sad čitam young adult" ne bih imao toliko problema s knjigom.

Ugl, očigledno je da ja ciljna publika nisam pa da mi se roman ni nije mogao svidjeti. Možda tu sad treba neki drugi čitatelj / čitateljica koji briju na ovo i napisati kako je knjiga s tog pogleda genijalna. Meni je malo žao što je roman tako ispao (i da ne cijenim Milenu kao spisateljicu ne bih ni napisao ovoliko svog mišljenja), al jbg. strpao sam ga u krivu ladicu prije čitanja pa mi je zato došlo ko neugodno iznenađenje...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Milena Benini: Djelomična pormčina

Unread post by Milena »

Inače nikad ne odgovaram na recenzije, ali ovo sam shvatila kao direktno pitanje:
Nazir wrote:Ono što ja ne razumijem, a prednost ovog foruma je da mi Milena to može sama pojasniti - tko u biti jest ciljani čitatelj ovoga romana?
Problem je samo u tome što zapravo ne znam kaj da ti odgovorim; nikad ništa ne pišem s nekakvim ciljanim čitateljstvom na umu. Pisan je kao suzdržana crna komedija za odrasle. Očito je kod tebe na dva od tri područja promašio... iz čega zaključujem da je onaj dio sa "suzdržana" bio malo pretjeran. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Milena Benini: Djelomična pormčina

Unread post by Nazir »

Milena wrote:Inače nikad ne odgovaram na recenzije, ali ovo sam shvatila kao direktno pitanje:
Nazir wrote:Ono što ja ne razumijem, a prednost ovog foruma je da mi Milena to može sama pojasniti - tko u biti jest ciljani čitatelj ovoga romana?
Problem je samo u tome što zapravo ne znam kaj da ti odgovorim; nikad ništa ne pišem s nekakvim ciljanim čitateljstvom na umu. Pisan je kao suzdržana crna komedija za odrasle. Očito je kod tebe na dva od tri područja promašio... iz čega zaključujem da je onaj dio sa "suzdržana" bio malo pretjeran. :zubo:
Jako mi je drago da si mi odgovorila jer me stvarno zanima čuti tvoje mišljenje. Sorry ako sam bio malo 'harsh', ali mislim da je više zato što sam htio da mi se jako sviđa pa mi je to bilo malo, ono, kme :zubo:

A sad, "suzdržana" crna komedija... da, mislim da je malo pre suzdržana :lol: Ok, za ozbiljno - stvarno nisam stekao takav dojam. Kao što sam napisao, prvo sam mislio da si radila neki klasični "sumrak" štih pa je to onda pri kraju malo poprimilo ozbiljnije nijanse. I stalo sam se pitao, kome je taj roman namijenjen... No, humor nisam registrirao...

U svakom slučaju, meni bi bilo drago na nekom konu sjesti s tobom i uci u malu diskusiju jer me stvarno zanima čuti kako si ti doživjela taj roman dok si ga pisala...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Milena Benini: Djelomična pormčina

Unread post by Milena »

Nazir wrote:U svakom slučaju, meni bi bilo drago na nekom konu sjesti s tobom i uci u malu diskusiju jer me stvarno zanima čuti kako si ti doživjela taj roman dok si ga pisala...
Rekla bih da je to poprilično lako organizirati. :) A to što si bio harsh -- gle, nemoguće je napisati knjigu koja će se svima svidjeti. Da me to uzrujava, ne bih nikad ništa napisala (illi bar objavila).
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply