nagrade SFERA za 2009.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by evita »

Čestitam nagrađenima! Posebno mi je drago za Vlahovića i Benini!
Što se tiče ove teme o domaćem SF romanu... Čitam malo te postove i dolazim do zaključka (nek se nitko ne uvrijedi ) da su neki pomalo razmaženi i cendravi. Mislim da se Sf-a prevodi dosta, to je ipak samo jedan dio žanrovske literature, ali koji ima prednost jer ima vjerno čitateljstvo. S moje strane istina izgleda ovako: ispada da je puno lakše objaviti SF priču (" negdje će se već udomiti"), nego vanžanrovsku ( ako ti ne prođe na natječaju, uglavnom je možeš baciti). Puno mainstream romana stoji u ladicama, ali ljudi i dalje pišu. Ne vidim zašto bi za SF pisce vrijedila drugačija pravila. Sigurna sam da samo treba pisati dobre romane i ništa više. I slati ih na adrese nakladnika. Da bi se danas objavilo bilo što većina nakladnika postavlja uvjet sponzoriranja tiska i ne vidim zašto bi za SF bilo drugačije.
Kad mi nakladnik sve sam financira, dostavi mi nešto besplatnih primjeraka i postotak od prodaje te još k tome pripremi barem jednu promociju, smatram da sam sklopila dobar posao. Dakle, što se nagrađenog romana tiče, moj komentar je: sjedni koju godinicu pa napiši bolji roman, šalji ga urednicima, potrudi se oko sufinanciranja (od države, županije, sela, grada), organiziraj si promocije... Eto, sve ovo pišem u najboljoj namjeri, sa stajališta nekoga tko eto ima nekog iskustva s izdavačima.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by niniane »

odluku prosudbene komisije nije podržao ni Rade Jarak. No on je, osim usmeno, svoje neslaganje izrazio i fizički – podigavši i bacivši stolac, nakon čega su intervenirali i zaštitari, koji su i njega i Šopljara udaljili iz Klovićevih dvora.
O Bože... Stvarno smo dobro prošli, mogao je i na nas nešto baciti... Eto, ipak ima nešto sreće u tome što SFERA nije fensi i u mainstreamu prihvaćena nagrada :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Aleksandar Ziljak »

odluku prosudbene komisije nije podržao ni Rade Jarak. No on je, osim usmeno, svoje neslaganje izrazio i fizički – podigavši i bacivši stolac, nakon čega su intervenirali i zaštitari, koji su i njega i Šopljara udaljili iz Klovićevih dvora.
Zato mi držimo dodjelu tamo gdje držimo. Malo je teško iščupati i bacati one stolce. :zubo: :lol2:
A. Ziljak
kinawoo
Ewok
Posts: 4
Joined: 02 Jun 2009, 23:47

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by kinawoo »

Čestitke dobitnicima. Pozdrav svima.
Tamoya
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Ziljak wrote:Zato mi držimo dodjelu tamo gdje držimo. Malo je teško iščupati i bacati one stolce. :zubo: :lol2:
Zanimljivo, ove godine nije bilo ni ni mačeva, bat'lethova i inih nožina. A NERFovi, najteže oružje ove godine, ne nose istu težinu kritike kao pošteni stolac... :lol:

Prijedlog za PR: dovedite Jarka iduće godine... Nek baci čovjek nešto i promovira malo i hrvatski SF!
Randomness is strong with this one!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by ratchet »

Sreća vaša da Sfera ne dodjeljuje nagradu od 50 000 kuna, bacio bi Jarak pokoji stolac i na Sferakonu, siguran sam.

Da odgovorim Eviti s obzirom da sam ja najviše jamrao oko nemogućnosti objavljivanja.
evita wrote:S moje strane istina izgleda ovako: ispada da je puno lakše objaviti SF priču (" negdje će se već udomiti"), nego vanžanrovsku ( ako ti ne prođe na natječaju, uglavnom je možeš baciti).
To je istina, vidio sam i sam kad sam napisao par mainstream priča. Ali čini mi se da za romane, s obzirom koliko izdavači objavljuju domaći SF, vrijedi obrnuto. Eto, npr., probaj reći svojoj ekipi da odsada pišeš samo SF pa vidi kakve ćeš reakcije dobiti.
Sve ono o financiranju također stoji ali kad živiš u maloj siromašnoj sredini sve je to izgleda malo teže.Ja sam tražio potporu u odjelu za kulturu. Imali su sluha ( znam glavnog ) i obećali nešto, ali ove godine je proračun u debelom minusu od par desetaka milijuna kuna i reže se sve moguće, pa i izdaci za kulturu. A SF zbirka nekog nepoznatog pisca je tu stvarno nešto bez čega se može. Eh, da bar nije SF još bi se i moglo, e onda postoje još i neki fondovi vezani uz knjižnicu, ali to je za baštinu itd. Tako je i sa sponzorima. Ako se radi o pričama ili pjesmama koje zbore o starom kamenu, maslinama, barci što pušta vodu i tovaru što reve, e onda se i nađe neka crkavica, to je, jelte, za razliku od SF-a, ipak kultura.
A i da dobijem neku kintu od sponzora, u maloj sredini gdje svako zna svakog, bilo bi to na moj osobni brk. I ne samo da bih im bio dužan nego bih bio i: onaj pisac šta ne more objavit knjigu bez da sam donese šolde, muke je tako. Bolje onda sam iskesiti pare.
Činjenica je da naši izdavači za SF imaju jako malo interesa, to se lako vidi iz količine SF-a što se i objavi, a nije da se ne piše.
Zato sam i bio spreman romane ( barem ova prva dva ) dijeliti kao e-knjige. Tko god je pratio ono što sam o e-knjigama napisao na ovom forumu mogao je vidjeti da mi je to i namjera. Na to me ponukala zbirka o divovima, jer sam vidio da je onu priču što mi nije prošla u zbirci više ljudi pročitalo u Čiči mići nego što je prodano primjeraka zbirke s onom prihvaćenom pričom ( barem prvih par mjeseci, ne znam konačne brojke ), a i dosta ljudi se pozitivno izjavilo o e-knjigama. A tu su onda i forumi u drugim bivšim republikama na koji se može staviti link za skidanje besplatnog romana.
Jer na kraju sve što želim dobiti od tog truda sigurno nisu niti slava niti novac, čak ne moram niti objaviti roman na klasičan način. Bio bih prosto zadovoljan samo s tim da to netko na kraju i čita, a ako se kome još i sviđa puna šaka brade.
Ali eto, koliko god mi je normalno da selebriti objavi loš roman samo zato što ima poznato ime, toliko mi je dodjeljivanje nagrade takvom bilo kao ruganje mom trudu i muci. I zato sam i napao žiri s tezom: ako već dijelite po sistemu bolje ikome nego nikome, onda molim lijepo.
I nisam ljut na nikoga samo bezvoljan ( na Sferkon nisam došao jer sam morao rintati a u kroničnoj sam besparici najviše zbog nemogućnosti naplate dugova ), ako su ovi iz žirija ljuti na mene zbog mog dugog jezika to je drugi par postola.
Meni je dosada bilo samo bitno da je odgovor na pitanje, isplati li se sve to, pozitivan. Što je i bio, ali sad sam promijenio mišljenje. U prosjeku sam barem sat dnevno trošio na pisanje ( bez istraživanja ) i obično ne bi prošlo više od dva dana da ne pišem. Od objave nagrada nisam napisao ništa i uopće više nemam volje, čini mi se da mi je pametnije da energiju potrošim u maslinama ili da se naspavam, nego da se mučim pišući romane koje ne mogu objaviti i priče koje jedva da itko čita.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by evita »

Gle, sretno s maslinama, svaka čast. Ja uzgajam kupine (plantažica od 300 komada) i upravo imam muskulfiber od poljoprivrednih radova. Bit će nešto para.
A pisanje je stvar izbora. Piši ili ne piši. Od dva dosadašnja romana ipak sam nešto zaradila. Ima načina, ali se treba angažirati. Jedino od kratkih priča ništa. Evo, ja u okolne knjižnice sama dostavljam svoju knjigu, u dogovoru s izdavačem i uglavnom uzmu po 5 komada, a ne poznajem se baš dobro s tim knjižničarima.
Ne znam, ne znam, ipak mislim da nije SF tako šikaniran. Svojim kolegicama stalno posuđujem sferakonske zbirke i Ubiq, jedna ne čita ništa drugo osim SF-a, a sve su to ljudi s jednim li s dva fakulteta. Čak je i moj muž kojeg nisam vidjela da čita išta drugo osim knjiga tipa "Zvučnici" ili "Brdski biciklizam" pročitao Ubiq 5 i toliko se oduševio da sam ostala paf. Novinari u lokalnom listu su na moju molbu uvijek nešto lijepo napisali i o zbirci i o Ubiqu. Za zbirku priča je istina problem naći izdavača, ali to važi za bilo kakvu zbirku priča kao uostalom i za poeziju. Književna društva npr. svojim članovima znaju sufinancirati knjige, to znam. Nije sve baš tako crno.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Tomislav Sakic »

evita wrote:moj muž ... pročitao Ubiq 5 i toliko se oduševio da sam ostala paf
Nisi jedina :drunken:
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Porto »

niniane wrote: O Bože... Stvarno smo dobro prošli, mogao je i na nas nešto baciti... Eto, ipak ima nešto sreće u tome što SFERA nije fensi i u mainstreamu prihvaćena nagrada :zubo:
Pa bio je Špoljar i na dodjeli Sfera i eto, ništa nije letjelo! Poslije smo Pilić i ja sjedili s njime u Kasandri i objašnjavali mu halabuku oko Hoyke. Možda ga je to inspiriralo za dodjelu Jutarnjeg? :hehe:

I nemoj da neko veli kako SFerina nagrada nema utjecaja na mainstream!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Sakic wrote:
evita wrote:moj muž ... pročitao Ubiq 5 i toliko se oduševio da sam ostala paf
Nisi jedina :drunken:
Šta, i ti si ostao paf?
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: nagrade SFERA za 2009.

Unread post by LordShaper »

I, kad će objave ovogodišnjih nagrada? :)

čitao sam sad topik ispočetka, nadam se da neće ovogodišnje Sfere biti toliko kontraverzne :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply