Serijali ili ne?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Serijali ili ne?

Unread post by galaxie500 »

Članak u Locusu o serijalima u SF-u i fantasyju.

http://www.locusmag.com/Roundtable/2010 ... eries.html
s tablicom
http://www.locusmag.com/Monitor/2010/Directory1a.html

Evo, ovo su razlozi zašto sam lani pročitao samo jedan novi roman, onaj Bacigalupijev, iako je i on smješten u svijet nekih njegovih kraćih ostvarenja.
Užasno me živciraju bezbrojni nastavci već inicijalno loših djela.
A to je velika većina izdanoga.
Rijetki serijali koje sam čitao samo potvrđuju pravilo (Wolfeovi romani npr. nisu serijali - nisu ni pisani kao serijali-, nego velike knjige rascjepkane u nekoliko dijelova zbog marketinga).
Svidio mi se Thomas Covenant Stephena Donaldsona, no ne pada mi napamet čitati treću trilogiju, isto tako sam odustao i od Martina, premda je on izvrstan pisac.
Holdstockov Mitago svijet je zanimljiv barem zato što svi romani, premda smješteni u isto mjesto radnje, imaju različite glavne likove.
Drugi je problem vladavina fantasyja, koji mi je osobno manje drag od SF-a.
A treći je problem, što mi niti jedan od romana s liste nije dovoljno privlačan da bih ga kupio, tek možda nabavim kojeg Japanca da vidim kakav je, (ovoga s liste neću jer je military SF, a nova izdavačka kuća iz San Francisca koja je počela objavljivati japanski SF mi je jedina svijetla točka u SF izdavaštvu u zadnjih godinu dana) i Wolfea po inerciji, ali samo ako budu dobre kritike nekih ljudi.
Eto, to je stanje omiljenih žanrova u sadašnjosti.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Ire »

pa kad odjel za marketing određuje što i kako će se pisati. i ja sam uglavnom protiv tih serijala, mada, da se navučem na neki lik (ko što je bio slučaj s Milesom) ne bi mi smetalo, dapače, što više to bolje.

inače, fantasy je i meni žbljak, ali nedavno sam pročitala prvu knjigu o Merry Gentry, i sad ono, voljela bih čitati dalje :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Zoran »

Meni se u zadnje vrijeme isto ne da serijale.

Ne znam jel to ima neke veze s odgovornostima u životu, percipiranom količinom vremena i sl. Trenutno mi se čini bolje pročitati deset knjiga od jednog, nego jednu od deset svezaka.

Kad sam bio mlađi, htio sam da traju beskonačno.

Nisam zadovoljan.

Je li to kriza srednjih?
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Nog »

Zoran wrote:Meni se u zadnje vrijeme isto ne da serijale.

Ne znam jel to ima neke veze s odgovornostima u životu, percipiranom količinom vremena i sl. Trenutno mi se čini bolje pročitati deset knjiga od jednog, nego jednu od deset svezaka.

Kad sam bio mlađi, htio sam da traju beskonačno.

Nisam zadovoljan.

Je li to kriza srednjih?
What he said. x 2 :mda:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Milena »

Zoran wrote:Meni se u zadnje vrijeme isto ne da serijale.
...
Je li to kriza srednjih?

Kriza srednjih tomova. :D
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Serijali ili ne?

Unread post by LordShaper »

Zvuči kao nešto od čega GRRM trenutno pati, stao je taman na sredini serijala i nikako da napiše slijedeću knjigu :lol:

Serijali, meni je jednostavno: ako me zaintrigira, pročitat ću makar imao i dvadeset nastavaka (Bujoldičine i Butcherove knjige uvijek gutam u roku od dva dana)...ako postane loše ili se vidi da pisca plaćaju po riječi pa je počeo padding raditi onda su velike šanse da ću prestati čitati osim ako mi se nije svidjelo toliko da ću i to pretrpiti da pročitam do kraja kada sam već pola prošao.

Ali da me od većine fantasya odbija kad vidim 'XYZ by jkl (novi pisac, prvo djelo), Prvi dio od dvanaest', da...ne mogu se oteti dojmu da ima puno paddinga unutra. Dan Simmons je jednom rekao da mu se se*e od pisaca početnika koji daju izjave tipa (parafraziram) "Moja priča je toliko epska i kompleksna da se ne može ni u jednom romanu već u seriji romana ispričati", nekako mi se čini da je u pravu.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Milena »

LordShaper wrote:Dan Simmons je jednom rekao da mu se se*e od pisaca početnika koji daju izjave tipa (parafraziram) "Moja priča je toliko epska i kompleksna da se ne može ni u jednom romanu već u seriji romana ispričati", nekako mi se čini da je u pravu.
Pa pravi se našao kritizirati ljude s nastavcima. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Serijali ili ne?

Unread post by LordShaper »

Ali ali ali, Hyperion Cantos zaista jest priča toliko epska i kompleksna da se ne može ni u jednom romanu već u seriji romana ispričati :?

:zubo:


Istina, istina, Rise of Endymion uvijek preletim pogledom dobar komad od trenutka kada dođu na Tien'Shan (ili kakosevećpiše) do trenutka kada Pax dođe po njih i radnja krene dalje...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Serijali ili ne?

Unread post by jbt »

@LordShaper
istina.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Serijali ili ne?

Unread post by niniane »

Ja inače nisam naročiti ljubitelj serijala... osim otkako sam se zalijepila za Goodkinda. Čim prođe žiriranje, odvršit ću taj serijal i to će onda biti moj osobni rekord po broju knjiga u pročitanom serijalu;)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Serijali ili ne?

Unread post by Samuel »

Huh... Osobno, nemam ništa protiv serijala. Najgore je kad prerastu u naviku. Večer nije ugodna, ukoliko pored mirnog mora, šalice čaja i tople ruke koja se igra sa našom, nećemo saznati gdje je, pobogu, Corwin danas i što, pobogu, radi.
Najgore je kad, zbog toga, namjerno ne znaju kad završiti serijal. Ili prerežu priču iznenada, suptilno poput giljotine, ili nađu par potomaka koji, za postotak, to mogu muzati dovijeka. Hyperion je jedno, Amberske kronike 2 drugo, Kuharica Muad'Diba (s posebnim naglaskom na primjenu začina) treće.
Možemo uživati u seriji, ali baš ne moramo gledati sapunice. Još manje čitati.

I tko je, do vraga, rekao da JD Dorian i Elliot Reid moraju otići? Sad ne mogu zaspati!
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
Post Reply