Pravopisanje

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Pravopisanje

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

greškom obrisana rasprava
izbrisani1.jpg
izbrisani2.jpg
izbrisani3.jpg
izbrisani4.jpg
izbrisani5.jpg
nastavak rasprave ...
Dagi wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Kako bilo, ako ja moram označavati kad je koja moja rečenica sarkastična da bi to ljudi shvatili, poserem ti se ja onda na takve sarkazme.
Gledaj stvari s druge strane: ne jednom sam pišući na forumu ili na newsgrupi morao izrijekom naglasiti kako ono što pišem nije sarkazam. Naime, kao što mcn reče, "net je mjesto za popich....ti se, a ne za pomirbu". Dakle, nakon znaka za sarkazam (sarkića?), trebo bi nam i znak za ozbiljnost i neuvredljivost* onoga što se piše (ozbić?).


==========
* Neuvredljivost? Neuvrijedljivost? Neuvrjedljivost?
Ok je, ako se radi o dopisivanju s nekim, ali prema onome što su ljudi koji su "izmislili" taj znak napisali, oni ga uspoređuju s relevantnošću i nužnošću upitnika i uskličnika, što implicira da, ako bi bilo po njihovome i taj znak se doista bude počeo koristiti, morat će se upotrebljavati i u literarnim djelima, a ne samo u dopisivanju s nekim. A to je ono od čega mi se diže želudac (možda se ta ideja nekome sviđa, ali o gustibusima se ne raspravlja). Jer njihova ideja za izgled takvog znaka je sranje, a ne ideja (opet napominjem gustibuse!).
Da tako nešto vidim u knjizi na kraju neke rečenice, osjećao bih se u najmanju ruku kao maloumno dijete kojemu se sve mora pokazati.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Samuel »

S obzirom da svaki put kad netko izvali glupost u sitcomu uleti mrtva publika smijehom i odobravanjem, malo me čudi što se čudite ovom znaku. To je apsolutno ista stvar!
Stay quiet.
Laugh!
Laugh again!
-Commercials-
Quiet.
Laugh!
Roll over!
Play dead!
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Dagi »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ok je, ako se radi o dopisivanju s nekim, ali prema onome što su ljudi koji su "izmislili" taj znak napisali, oni ga uspoređuju s relevantnošću i nužnošću upitnika i uskličnika, što implicira da, ako bi bilo po njihovome i taj znak se doista bude počeo koristiti, morat će se upotrebljavati i u literarnim djelima, a ne samo u dopisivanju s nekim. A to je ono od čega mi se diže želudac (...).
Ne nužno. Postoje, podsjećam, nacionalni pravopisi sa svojim specifičnostima, a postoje i običaji što se koristi više ili manje. Primjerice, hrvatski i drugi pravopisi poznaju točku-zarez; jako zgodna stvar, samo iznimno rijetka u zbiljskoj uporabi.
SAMSUILUNOV OTAC wrote: Jer njihova ideja za izgled takvog znaka je sranje, a ne ideja (...).
Pa, da. Gustlov bus ne vozi na zapad.
SAMSUILUNOV OTAC wrote: Da tako nešto vidim u knjizi na kraju neke rečenice, osjećao bih se u najmanju ruku kao maloumno dijete kojemu se sve mora pokazati.
Supotpisujem.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Izitpajn »

Dagi wrote:Pa, da. Gustlov bus ne vozi na zapad.
Istok.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:
Dagi wrote:Pa, da. Gustlov bus ne vozi na zapad.
Istok.
Da, istok.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dagi wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote: Ok je, ako se radi o dopisivanju s nekim, ali prema onome što su ljudi koji su "izmislili" taj znak napisali, oni ga uspoređuju s relevantnošću i nužnošću upitnika i uskličnika, što implicira da, ako bi bilo po njihovome i taj znak se doista bude počeo koristiti, morat će se upotrebljavati i u literarnim djelima, a ne samo u dopisivanju s nekim. A to je ono od čega mi se diže želudac (...).
Ne nužno. Postoje, podsjećam, nacionalni pravopisi sa svojim specifičnostima, a postoje i običaji što se koristi više ili manje. Primjerice, hrvatski i drugi pravopisi poznaju točku-zarez; jako zgodna stvar, samo iznimno rijetka u zbiljskoj uporabi.
Ja sam ispočetka imao običaj koristiti točku-zarez u pisanju, ali sam na učestala spočitavanja i savjete da bih ju trebao izbjegavati, prestao s time. Odnosno gotovo prestao, jer susrećem se sa situacijama, kada u određenu rečenicu umećem jednu ili dvije druge i tu mi se pojavljuje problem: moram li te dvije rečenice odvojiti točkom-zarezom (ili se kaže točka-zarezom?) ili unutar jedne rečenice mogu imati dvije nove koje su odvojene svojim normalnim dijakritičkim znacima?
Ne znam je li to pravopisno dopušteno, a vidio sam takvih slučajeva.

Primjerice, koja je od ovih ispravna konstrukcija?

Sinoć je Krešo odvezao djevojku kući - zvala se Krešimirka i imala je najveće... oči koje je vidio u živtu; ali, zato bi s veličinom ostatka nje mogla biti zadovoljna jedino bakterija - i nakon što ju je istovario pred vratima, otišao je kući gledati Seinfelda.

Ili ovako?

Sinoć je Krešo odvezao djevojku kući - Zvala se Krešimirka i imala je najveće... oči koje je vidio u živtu! Ali, zato bi s veličinom ostatka nje mogla biti zadovoljna jedino bakterija. - i nakon što ju je istovario pred vratima, otišao je kući gledati Seinfelda.

Ili možda neki treći oblik?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Milena »

Striktno govoreći, ispravna bi ti bila ona prva varijanta*, premda ti ni u njoj ne treba točka-zarez; nju se (u hrvatskom) koristi kad želiš napraviti nešto veću pauzu, a ne između dvije zavisne rečenice.

*osim što se piše "život" :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Xaotix »

A kako vi stavite tu točku iznad zareza? :scratch:
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Xaotix wrote:A kako vi stavite tu točku iznad zareza? :scratch:
Ja obično pritisnem tipku s tim znakom.


Ili nisam dobro shvatio tvoje pitanje? :scratch:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote:A kako vi stavite tu točku iznad zareza? :scratch:
Lijepo.
Prvo lupiš tipku s dvotočkom :
onda se vratiš jedno mjesto natrag,
na posljeku, lupiš zarez ,
i eto točke-zareza ;

Xaotix, daj si kupi malo bolju šrajbmašinu, neku koja ima tipku s točkom-zarezom. Remingtonke su čisto okej, mislim da moja ima točku-zarez.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Izitpajn »

Trebali ste reći nešto tipa "stisneš <alt gr><točka> i lupiš zarez, nešto slično kao ¨ i ö, samo što ovdje to moraš napraviti brzo" pa nek demolira tastaturu :D

E baš nemate talenta za zlobu :x
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

A šrajbmašina je u pitanju! Već sam se zapitao, kakvu ti to tipkovnicu imaš bez tipke s točka-zarezom. :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by Izitpajn »

A ja nemam talenta za shvatiti raspravu u koju se uključujem... :x

Ali zbilja, šrajbmašina??? :shock:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: nije namijenjeno nikom posebno [šaljive slike, linkovi ..]

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Izitpajn wrote:Ali zbilja, šrajbmašina??? :shock:
Nego, sad se pitam, kakva to šrajbmašina ima pristup na internet, a nema tipku sa točkom-zarez? :scratch: :zubo:


Ps: U, šrajbmašina! Tako će mi se zvati kćer!
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply