SF Krleža

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

SF Krleža

Unread post by davors »

Hitno mi treba info (pita Korado Korlević, a njemu to treba za neku praktičnu uporabu) koji je ono Krležin roman, novela, drama, što li već, u kome se uz ostale fantastične motive radi i o nekakvom napitku besmrtnosti ili vječne mladosti? Negdje je nešto pisalo o jedno-dva-tri Krležina djela koja se mogu podvesti pod proto-SF, ali ne mogu to naći ovako na brzinu...
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF Krleža

Unread post by Izitpajn »

Meni je odnekud u glavi rečenica "Aretej ima fantastične motive", ali ne znam ni koje ni kakve ni koliko ni kako ni tko ni koga...
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: SF Krleža

Unread post by uglib »

Koliko se sjećam, u Areteju nema nikakvih napitaka osim otrova, ali ima rajska ptica koja može odvesti čovjeka u druge svjetove i za kojom Aretej ode iz 3. u 20. stoljeće tražeći egipćanku Arinoe koja putuje kroz vrijeme, vječno mlada i lijepa.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: SF Krleža

Unread post by davors »

Korado misli da se ta tvar kod Krleže zove Abraksas ili tako nešto. Spominje li se igdje kod Krleže "abraksas" i u kojemu kontekstu?
*Istria is a state of mind*
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: SF Krleža

Unread post by uglib »

davors wrote:Korado misli da se ta tvar kod Krleže zove Abraksas ili tako nešto. Spominje li se igdje kod Krleže "abraksas" i u kojemu kontekstu?
U Areteju, čini mi se ne. Ima neko tropsko korjenje koje Aretej pali i drogira se dimom, a iz tame progovara njegov unutarnji glas. Kroz taj dim on ode kroz vrijeme.

Ima još nekih njegovih drama s elementima fantastike. Za Salome ne znam o čemu se radi, samo da je fantastična alegorija, a Adama i Evu sam gledala, ali se pojedinosti ne sjećam, pa ni da je postojala takva neka tvar.

Ta tvar, napitak, što već, vrti li se oko toga radnja ili je više usput spomenuto?
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: SF Krleža

Unread post by mica milovanovic »

Davore, to čega se sećaš je tekst u knjizi Od Lukijana do Lunjika... u eseju o prvoj trećini 20-tog stoleća... strane od 271 pa nadalje, ali tu piše uglavnom o utopijskoj viziji kod Krleže (drame: Kristofer Kolumbo, itd.).
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: SF Krleža

Unread post by Tomislav Sakic »

Napitak vječne mladosti/besmrtnosti je u Vladana Desnice, nedovršeni roman Pronalazak Athanatika. Ima studija Bojana Jovića u Ubiqu 2.

Krleža ima utopijske elemente u Kristoforu Kolumbu, a, prema recenziji Slobodana Šnajdera u Novom listu, najnovija knjiga razgovora s Krležom, Mnogopoštovanoj gospodi mravima, završava znanstvenofantatsično-utopijskom vizijom budućnosti. Prema Šnajderu, Jevtićeva knjiga razgovora je u načelu transkript Krležinih solilokvija za Jevtićevu emisiju na Radio Beogradu (čitao, umjesto Krleže, Rade Šerbedžija), a montirani su i iskompilirani iz drugih Krležinih djela (otprilike kao njegova Panorama pogleda...). Šnajder jedino nije prepoznao izvor toga završnog segmenta. No, Velimir Visković skrenuo mi je pozornost na raspravu tiskanu u Vjesniku 1960: Razgovor o raketama, koji bi mogao biti izvor toga dijela i zanimljiv esefičarima.
Post Reply