romani nagrđeni SFEROM

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by uglib »

Tomislav Sakic wrote:
uglib wrote:Jedino me malo naživcirao pod kraj kad je omekanio, ali malo.
Nisam shvatio, jel te malo naživcirao, ili je lik malo omekanio? :scratch:
Malo me naživcirao.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by Zoran »

uglib wrote:
Tomislav Sakic wrote:
uglib wrote:Jedino me malo naživcirao pod kraj kad je omekanio, ali malo.
Nisam shvatio, jel te malo naživcirao, ili je lik malo omekanio? :scratch:
Malo me naživcirao.
Inače te malo naživcira kad pred kraj omekani, ili...?



:P :D :D :P
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by uglib »

uglib wrote:Inače te malo naživcira kad pred kraj omekani, ili...?



:P :D :D :P
Ne znam ja o čemu ti... :dontknow:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by uglib »

A valjda o karakteru Macanovog glavnog lika.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
mihotir
Ewok
Posts: 1
Joined: 10 Nov 2005, 23:07
Location: (none)

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by mihotir »

Izitpajn wrote:
davors wrote:Zdravko Basarić: Requiem galactica (1995.)
Mislim da je bio na tapeti svojevremeno...
Franjo Jularić - Julari: Junak udaljene zvijezde (1993.)
O, da... :x :x :x

Mislim, nisam čitao - je li ga itko normalan pročitao? - ali sam ga imao u ruci. Svi smo ga imali u ruci. Pa smo onda svi dugo prali te iste ruke.
s malim zakasnjenjem.. ja sam ga procitao.. doduse, to je bilo prije 10-15godina, i poslije toga nisam citao hrvatski sf sve dok nisam dosao u sferu/2006/.. jos uvijek imam averziju prema sintagmi hrvatski sf, iako sam se lijecio vec kvalitetnijim /hr/naslovima. mislim da cu i umrijeti s istom. if that helps..
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

Uhvatio se ja tog popisa s početka...

evo prvi batch (neke sam već i prije nego sam znao da su dobili SFERU čitao pa ako sam ih već komentirao ovdje c/pao sam komentar i možda dodao još nešto, ostale romane sad baš planski čitam):

Predrag Raos, “Mnogo vike nizašto” (1986.) --- kratko i efektno, prve dvije riječi koje mi padnu na pamet kad pomislim na ovaj roman. Dobra i prava esef priča, s dodatnim bodovima za sprdanciju na račun Danikena i inih šarlatana (danas se takve može i na History Channelu vidjeti :x ). Radnja traje taman koliko treba, nema praznog hoda, nema fillera, tehnički super izveden roman s jednako maštovitom i dobro ispričanom pričom. Definitivno zaslužio nagradu.


Milena Benini Getz, “Kaos” (1999.) --- dobar fantasy, još mi i bolji kad vidim da bi pao na zelazneyevsku stranu spektra a ne tolkienovsku. Doduše, tri mi cjeline nisu jednako dobre, najbolja i stilom i radnjom i atmosferom mi je prva a ta me i najviše zaintrigirala i oduševila. Druga cjelina je zanimljiv odmak i miješanje dvaju svijetova, dobro izvedeno ali mi se opet, puno više sviđaju i zanimaju me dijelovi koji se NE bave 'našim' svijetom. Što dovodi do toga da mi je posljednja cjelina najslabija te sam ju i najduže čitao, jednostavno ne mogavši naći interesa (naročito za protagoniste) koliko sam ga imao za one prethodne dvije cjeline. No i ta zadnja cjelina kvalitetom briše pod s raznim škartom što se kod nas među korice stavio proteklih godina (Prodor probao pa stao jako brzo, za Čakića još nisam pozitivnu kritiku čuo ali je zato bila hrpa negativnih) i nazvao 'fantasyem', pa i ovom definitivno i zasluženo nagrada.

I dajte više neka netko to objavi kako spada, a ne da ljudi mole božanstva geekdoma da u nekom antikvarijatu nađu te brojeve Future. :mda:


Darko Macan, “Koža boje masline” (2001.) --- klasični esef motiv besmrtnosti i nošenja s njome, s zanimljivim zaokretima te odličnim svijetom u kojem se radnja odvija (pjevajući kristali prvenstveno)...ali glavni junak nije netko za koga me bilo briga hoće li ostati živ ili ne do kraja i hoće li imat hepiend. Ne da me ostavio hladnim niti s 'love to hate him' dojmom nego mi je jednostavno antipatičan.


Ivan Gavran, “Sablja” (2004.) --- svaka čast čovjeku na ovakvom prvijencu (iako bi dobro došao jedan urednik ili sudjelovanje na radionici da se stil izbrusi, dijalozi povremeno poprilično drveni), razumijem oduševljenje i vidim što se svima svidjelo i što je sve oduševilo. Ali ovaj mi je roman kao i Uma Thurman: vidim što se ljudima sviđa but doesn't do it for me. Preporučiv svakako, nagradu zaslužio ali zračne bitke su mi opisane u toliko detalja da bi za moj ukus bolje funkcionirale na velikom ekranu. A četvrtina (ili trećina možda) romana koja otpada na opis raspada Juge iz perspektive alternativne povjesti mi je bila zbunjujuća, ne svojim generalnim postojanjem već svojim uključenjem u roman: bez toga se bespogovorno moglo a ostaje mi dojam da je to tu unutra jer je pisac htio nešto reći i bio nevoljan to na kraju izbaciti.


Veselin Gatalo, “Geto” (2007.) - čitajući zadnjih godina domaći esef, povremeno se zapitam hoće li se i kad će li se autori odmaknuti od raspada Juge/Domovinskog rata (mala digresija na žiriranje SFERE tijekom kojeg je MMP na nečiji sličan komentar reagirala s 'meni samo drago što su se napokon makli od Drugog svjetskog rata'). Međutim, ovdje se ipak ne radi o alegorijskom drvljenju po tom događaju iz bliže prošlosti već - što mi se puno više svidjelo a i pokazuje autorov crni smisao za humor - se za backstory uzima jedan drugi rat na ovim prostorima, negdje u bližoj nam budućnosti ali sasvim jasno isti kao i svi ostali kakvih je ovdje bilo (tko je koga prvi opalio, selo zapalio itd, u konačnici nebitno jer su odlučili čitav kraj ograditi). No, backstory ostaje upravo to, backstory a story je postapokaliptična akcijska drama (prođe mi kroz glavu da bi ovo bio dobar film s vizualima a la Book of Eli i ktome usput puno smislenijom radnjom) s dobro izvedenim protagonistom. Kraj je pak malo iz vedra neba i svojom brzinom, kratkoćom i kontrastom od svega ostalog ostavlja mi dojam da se u teoriji činio boljim nego je u praksi ispao. Svejedno, nagrada dobro došla. Povuklo me da si i ostale Gatalove knjige stavim na to-do listu.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by Izitpajn »

LordShaper wrote:Ivan Gavran, “Sablja” (2004.) --- svaka čast čovjeku na ovakvom prvijencu (iako bi dobro došao jedan urednik ili sudjelovanje na radionici da se stil izbrusi, dijalozi povremeno poprilično drveni), razumijem oduševljenje i vidim što se svima svidjelo i što je sve oduševilo. Ali ovaj mi je roman kao i Uma Thurman: vidim što se ljudima sviđa but doesn't do it for me. Preporučiv svakako, nagradu zaslužio ali zračne bitke su mi opisane u toliko detalja da bi za moj ukus bolje funkcionirale na velikom ekranu. A četvrtina (ili trećina možda) romana koja otpada na opis raspada Juge iz perspektive alternativne povjesti mi je bila zbunjujuća, ne svojim generalnim postojanjem već svojim uključenjem u roman: bez toga se bespogovorno moglo a ostaje mi dojam da je to tu unutra jer je pisac htio nešto reći i bio nevoljan to na kraju izbaciti.
Drugar, upravo si popljuvao službeno najbolje dijelove romana.

Zračne bitke su... majko mila... Kad ja budem uspio napisati nešto takvo, režem žile jer znam da je nakon toga samo put prema dolje. Zbog tih zračnih bitaka sam jedan dan, ne zakasnio na faks, nego nisam otišao. Ono, trebam krenuti za pola sata, ajde da samo pročitam prvo poglavlje. Dva-tri sata kasnije sam završio prvu trećinu knjige (200 strana) nabijen adrenalinom i shvaćanjem da je predavanje na faksu upravo završilo.

Srednja trećina je književno najjači, najbolje napisan i karakterno najoblikovaniji dio knjige. Da nema toga, pitanje je bi li dobio SFERU. Vjerojatno bi zbog drugih stvari, ali ta trećina sama za sebe je vjerojatno jedan od najboljih komada hrvatske književnosti uopće.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

Izitpajn wrote: Drugar, upravo si popljuvao službeno najbolje dijelove romana.

Zračne bitke su... majko mila... Kad ja budem uspio napisati nešto takvo, režem žile jer znam da je nakon toga samo put prema dolje. Zbog tih zračnih bitaka sam jedan dan, ne zakasnio na faks, nego nisam otišao. Ono, trebam krenuti za pola sata, ajde da samo pročitam prvo poglavlje. Dva-tri sata kasnije sam završio prvu trećinu knjige (200 strana) nabijen adrenalinom i shvaćanjem da je predavanje na faksu upravo završilo.
A eto, mene nije tako puklo, što da ti kažem. Nisu loše, samo mi nisu sjele kao tebi :shrug:
Izitpajn wrote: Srednja trećina je književno najjači, najbolje napisan i karakterno najoblikovaniji dio knjige. Da nema toga, pitanje je bi li dobio SFERU. Vjerojatno bi zbog drugih stvari, ali ta trećina sama za sebe je vjerojatno jedan od najboljih komada hrvatske književnosti uopće.
Sredina je sve ovo što si nabrojao, tu se slažem sto posto. Također ne pripada uz ostatak romana, naročito ne na ovakav način, kad zaustavi radnju pred samo grande finale. Sredina je trebao biti drugi roman ili novela. Ili ostati u ovom romanu ali rascjepkan na manje dijelove koje se onda posulo diljem prve dvije trećine. But hey, opinions and all that :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by Izitpajn »

Zaustavi radnju pred sam grande finale? Jesmo mi čitali isti roman? "Sablja" je podijeljena na tri gotovo samostalne cjeline. Prva završava sa svojim mini-raspletom, a treća počinje sa svojim mini-zapletom. Konstrukcija romana u tom smislu je uvjerljivo najmanji problem u svemu tome. A flešbek u sredini je sasvim regularan postupak i mislim da ne bi bio ni upola tako efektan da je rascjepkan i rasut preko 500 strana romana. Mislim, kad priča krene, onda ide. Zašto bi se prekidala ako je sama za sebe korektna cjelina?

Nemoj da sad počnem o internet-generaciji koja ne može održati koncentraciju pet minuta pa svako malo treba šaltati radnju da se održi interes :fuch:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

Izitpajn wrote:Zaustavi radnju pred sam grande finale? Jesmo mi čitali isti roman? "Sablja" je podijeljena na tri gotovo samostalne cjeline. Prva završava sa svojim mini-raspletom, a treća počinje sa svojim mini-zapletom. Konstrukcija romana u tom smislu je uvjerljivo najmanji problem u svemu tome. A flešbek u sredini je sasvim regularan postupak i mislim da ne bi bio ni upola tako efektan da je rascjepkan i rasut preko 500 strana romana. Mislim, kad priča krene, onda ide. Zašto bi se prekidala ako je sama za sebe korektna cjelina?

Nemoj da sad počnem o internet-generaciji koja ne može održati koncentraciju pet minuta pa svako malo treba šaltati radnju da se održi interes :fuch:

Pfff, ja na internet tek na faksu došao a i to je onda bilo godinama na dial-upu, znači prekriži jubito i ine stvari kao nešto formativno za mene :kava: :zubo: A da ne spominjem moj prijezir sprama Michael Bay/MTV pristupa :kava:

Gle, meni flashback nije sjeo i za mene je upropastio dinamiku. Jednako kao što ju je u drugoj polovini Rise of Endymio recimo upropastio Simmons kad naši junaci dođu na Tien Shan i onda...onda beskrajna poglavlja u kojima se prepričava Raulovo pentranje i skakutanje po planinama dok se čeka da negativci dođu i radnja krene dalje. Nekom to super bilo, nekom baš i ne. A što se tiče Sablje, moglo bi biti i zato jer mi rat i raspad Juge nisu baš nešto štono bi se reklo napeti kao književna tema pa da me oduševi što se sad poigrava s alternativnom, jelte povješću.

Ajde da ponovim: roman mi je dobar. Nije mi spektakularan ali mi je dobar. Ne bih glasao protiv njega na žiriranju, niti se križam wtf je ovo dobilo nagradu. Point being, nema potrebe da me tu sad uvjeravaš što i kako :zubo: (to ćeš me vjerojatno za Nancija...i ne znam kakav ti je stav sprama Aratona :D )
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

Kriza bi bio okej film.

I u tome je problem. Jer čitava knjiga, od same naslovnice, preko 'titlova' do appendixa u emulaciji forme specijalnih dodataka na dvd-u jasno pokazuje da su autori - koji jako jako vole film, Žuti titl ni ne bi mogao napisati netko tko ne voli, scratch that, netko tko ne obožava i diše film - htjeli snimiti film ali su u svojoj nemoći (živimo gdje živimo i filmska industrija nam je kakva je) odlučili ideje pretočiti u slijedeći medij na listi.

Ali da to istovremeno ostane film.

Što je meni u mnogim trenucima tijekom 110-ak stranica radnje samo ostavilo dojam da se radi o novelizaciji filma koju je pisao neki početnik i to ne samo prepisujući iz scenarija dijaloge već i didaskalije i opisujući scene kao klinac u nižim razredima osnovne kojem je iz hrvatskog domaća zadaća opisati čega sve ima na slici ispod pjesmice pa on sad fino drveno i beživotno reda sve elemente - da, moglo bi se reći da se to namjerno radi kako bi se evocirao jeftini i neispolirani štih b-filmova, ali moglo se to i bolje. Novelty knjige (kuiš ono, k'o film, samo knjiga) mi je vrlo brzo izvjetrio i postao isforsiran (i dobro je što je kratka, tj nešto sitno preko stotinjak stranica radnje - baš koliko bi u minutama trajao jedan b-film).

Da autori vole film, jasno je. Da to cijenim, apsolutno, filmovi i serije su mi formativni utjecaj koliko i knjige. Da sam mlađi i/ili odrastao prvenstveno na filmovima a knjige su nešto što se čita ako se baš mora ovo bi mi bilo ajmesuperzakonnajboljeikad. Da sam prvenstveno orjentiran na knjige a filmovi su mi generalno nešto što je samo lagana zabava i nema tu ničeg konkretnog kao u knjigama ovo bi mi bilo smeće koje bih zavitlao preko sobe u zid. A kako sam nešto u sredini onda mi se zupčanici jedne i druge strane taru jedni o druge i škripe jer stvari koje funkcioniraju na filmu ne mogu funkcionirati u knjizi na isti način.

Da su autori htjeli raditi razne hommage i istovremeno napisati scenarij za film koji bi bio zombie apocalypse ali s hrvackim štihom, jasno je - hrvatski je mentalitet jasan, lokacije, likovi, sprdancije na sve od medija do selebritija i sve to kratko i brzo se izmjenjuje; sve je to dio formule zombie apocalypse filma i sve je to tu ali štono bi se reklo, naše. Da su to sve pisali iz ljubavi prema filmu a ne zato da budu kul i drugačiji, isto je jasno. A i da su trebali nekog boljeg pisca uzeti da im ovo ghostwritea, bome jesu. Ovako je ispalo prvenstveno guranje jednog medija u drugi, ali neće kocka u okruglu rupu ma koliko ti maljem štemao po njoj.

Sve u svemu fora roman, a za nagradu...a računam da je bio najjasnije žanrovski te godine.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

Sva krv čovječanstva...nije loš. Nije mi nešto jako dobar ali nije ni loš i definitivno među boljim dobitnicima SFERE, a za prvijenac je superiška. Za moj ukus prerastegnuta radnja, tijekom čitanja a i nakon njega mi je ostao dojam da bi roman bio bolji da je za jedno stotinjak stranica kraći, zgusnutije radnje, što bi i likove (koji su me nekako ravnim ostavili, zero empathy za njihove probleme) natjeralo na malo dinamičnije kretanje kroz istu... Ali mislim da ga vrijedi preporučiti kad me ljudi pitaju što bi se moglo od domaćeg esefa pročitati...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by Izitpajn »

To kažeš samo zato jer poznaješ autora :kava:
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: romani nagrđeni SFEROM

Unread post by LordShaper »

:zubo: :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply