romani nagrđeni SFEROM

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Ire »

ne zanima u smislu da ako su i čuli da tako nešto postoji ne trude se to nabaviti a ako i nabave onda to ne čitaju ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Zoran »

Ire wrote:ne zanima u smislu da ako su i čuli da tako nešto postoji ne trude se to nabaviti a ako i nabave onda to ne čitaju ...

Ire, nije dovoljno ljudima REĆI da nešto postoji. Ljudi moraju doći na forum i vidjeti DA SE O TOME PRIČA. Da je to nešto IN. Da ima topic na kojem sudjeluje dvajs ljudi koji su svi to pročitali. I onda će čitati i oni. I to je amen. Pa nisam to ja izmislio.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Ire »

i dovoljan ti je samo jedan da uleti i kaže domaći sf je sranje i ljudi će mu povjerovati i neće se truditi. a takvih uvijek ima i ljudi će mu uvijek vjerovati jer je takva tradicija ...

ja ne vjerujem u teoriju jehoviziranja foruma jer na forumima obitava previše idiota koji će se ili ići svađati s tobom ili te uvjeravati u suprotno svojim "argumentima" ili te jednostavno pljuvati, a ja nemam ni snage ni volje raspravljati se s takvima ... tko ima svaka mu dala, neka slobodno trubi po forumima kako je domaći sf mrak, nije da ću mu stajati na putu ...
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Zoran »

Ire wrote:i dovoljan ti je samo jedan da uleti i kaže domaći sf je sranje i ljudi će mu povjerovati i neće se truditi. a takvih uvijek ima i ljudi će mu uvijek vjerovati jer je takva tradicija ...

ja ne vjerujem u teoriju jehoviziranja foruma jer na forumima obitava previše idiota koji će se ili ići svađati s tobom ili te uvjeravati u suprotno svojim "argumentima" ili te jednostavno pljuvati, a ja nemam ni snage ni volje raspravljati se s takvima ... tko ima svaka mu dala, neka slobodno trubi po forumima kako je domaći sf mrak, nije da ću mu stajati na putu ...

Gledaj, u krivu si. Potpuno.

Već sam imao na forumima rasprave, tipa gdje svi masovno PLJUJEMO "Vanian" i onda se javi par ljudi s komentarom "e sad baš MORAM pročitat tu knjigu kad ste se oko nje toliko uznemirili".

Što se "jehoviniziranja" foruma tiče, ja tebe neću učiti španjolskom pa nemoj ni ti mene gerilskom marketingu. :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Izitpajn »

Jel te možemo učit GORILSKOM marketingu? :puca:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Ire »

ja tebe niš ne učim, to je moje mišljenje. a moje je mišljenje da se ne slažem s tobom. valjda imam na to pravo
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote:Jel te možemo učit GORILSKOM marketingu? :puca:

Samo takvom i možete :P
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Izitpajn »

Then have a banana... :dum:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by uglib »

Ire wrote:ne zanima u smislu da ako su i čuli da tako nešto postoji ne trude se to nabaviti a ako i nabave onda to ne čitaju ...
Da bih se potrudila nešto nabaviti i još da pljunom lovu za to, moram to jako, jako htjeti, pogotovo ako to nešto nije lako dostupno. Ako me samo zanima, ili sam negdje nešto načula, pa me malo zaintrigiralo, neću prevrtati nebo i zemlju da do toga dođem nego kad naletim i ako naletim. Meni zbilja nije važno hoću li nešto pročitati tek što je izašlo iz tiskare ili za 5 godina. Nije knjiga lako pokvarljiva roba.

I mora me to proganjati, tako da se sjetim pitati za to, ako se ne popiknem na to kad uđem u knjižnicu, knjižaru ili pristupim štandu ili mi samo od sebe ne podleti pod ruku, a teško će mi podletjeti ako je npr. na najdonjoj polici (križa i koljena me drže podalje od poda) ili negdje gore skroz kod plafona.

Zahvaljući svemu što se pisalo na ovoj temi, dala sam si malo truda i provjerila kako staje stvari s nagrađrnim romanima u mojoj knjižnici, jest da sad mogu s iskaznicom po cijelom gradu, ali bome zbog Sablje neću potezati u Novi Zagreb, dotle još nije došlo. Srećom, ima je tu blizu mene, a ima i Sva krv čovječanstva, no nema Šoraka i Macana. Sad će me tete u knjižnici prokleti kad se zbog mene budu morale penjati po ljestvama. :lol:

Ali da se ovdje niste toliko razmahali, ništa bez popikavanja.

Mnogo ljudi funkcionira slično kao i ja, ne samo kada su knjige u pitanju. Da bi se trudio nešto nabaviti, pa makar to značilo samo pitati: "imate li to i to", moraš o tome nešto znati, imati nekakav poticaj zbog čega želiš baš to, nije dovoljno samo znati da to postoji, da je dobilo nekakvu nagradu jer nagrada ionako nije garancija da će to biti po tvom ukusu.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by uglib »

Pod dostupno mislim da stoji na vidljivom mjestu, da se sjetim kad vidim i imam priliku prolistati, pročitati koji ulomak, osjetiti magiju ili ne, ili bez obzira na izostanak magije, kao u slučaju Hoyka i Alkemičar, zadovoljiti znatiželju.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by uglib »

Ire wrote:možemo trubiti o sferakonskim zbirkama koliko god želimo. velika većina će reći, ah zanimljivo i ostati na tome.
Pa o najnovijoj sferakonskoj zbirci se i nije previše trubilo, a ne sjećam se ni da je oko prijašnjih bilo previše buke. Nije dovoljno samo informirati javnost da je zbirka objavljena i navesti imena autora i naslove priča. Mene prvu to neće potaknuti da krenem u lov na zbirku, bez obzira o kojem se žanru radi. Ali ako se oko zbirke krenu lomiti koplja, ako je jedni kude, drugi hvale, pa da još i u nekoj tiskovini pročitam nešto, makar samo par riječi o pojedinim pričama, tad više neće sve ovisiti o sretnom slučaju.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by uglib »

Još par riječi o onima koje "to" ne zanima. Ima ih dosta oko mene, uključujući drage prijatelje, roditelje i moju rođenu sestru. Ne bi oni to ni za živu glavu jer je to kao šund, a oni to ne čitaju, ali kad sam već ja tu nešto napisala, hajde da vidimo. I onda ostanu iznenađeni jer kad se spomene SF, pomisle na svemirsku ili futurističku pucačinu, hrpu nekih izmišljotina koje možda stoje, a možda i ne - tko će to provjeravati, neuvjerljive likove bez ikakve psihološke podloge jer je to u SF-u ionako sporedna stvar i uopće imaju u glavi svu silu predrasuda. Neki pročitaju samo moju priču, a neki i cijelu zbirku, ima ih i koji pitaju ima li toga još, a još jučer bi se s gađenjem okrenuli od tog žanra.

Stvar je u tome da se nešto ljudima učini na bilo koji način dostupnim. Čak ni da se samo trubi o tome nije dovoljno. Očit primjer su Zvijeri plišane, u jeku najveće hajke, knjigu si morao tražiti svijećom, ni na Istrakonu je nije bilo.

Ako dođem u priliku da knjigu prolistam, bez obzira na žanr i što mi je autor potpuno nepoznat, možda će mi za oko zapeti rečenica koja će me navesti da tu knjigu odnesem doma i zalegnem s njom pod dekicu, možda će mi biti pravo otkrivenje, poput slučajno ubodenog Šelića.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

uglib wrote:Nije dovoljno samo informirati javnost da je zbirka objavljena i navesti imena autora i naslove priča. Mene prvu to neće potaknuti da krenem u lov na zbirku, bez obzira o kojem se žanru radi. Ali ako se oko zbirke krenu lomiti koplja, ako je jedni kude, drugi hvale, pa da još i u nekoj tiskovini pročitam nešto, makar samo par riječi o pojedinim pričama, tad više neće sve ovisiti o sretnom slučaju.
Kako ćeš očekivati da da će se oko neke zbirke lomiti koplja na drugim forumima i stranicama kad nitko živ ni na ovom forumu ne želi mrdnuti prstom da bi pohvalio ili pokudio nečiju priču, a nedaj Bože zbirku?
Je li to rezultat toga što nitko ne čita zbirke (onaj sindrom - 200 ljudi piše, 100 ljudi čita), što su ljudi lijeni za napisati ikakvu kritiku, što se ne žele zamjerati jedni drugima (svatko je u nekom žiriju za biranje priča, pa ako ja njegovu popljujem, on neće staviti moju priču u zbirku) ili ljudima jednostavno nije stalo?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: romani nagrađeni SFEROM

Unread post by Ire »

ma ja se samo pitam ima li smisla trošiti mjesece i mjesece, vrijeme i resurse kako bi se "pridobila" 3-4 nova čitatelja?

jer, u konačnici to tako ispada, a ja sam iskreno umorna od toga. kao što sam i umorna od toga da je trud koji se ulaže skoro pa nevidljiv. jer ti spominješ sferakonske zbirke o kojima se ne priča, a barem u zadnjih par godina su se okolo predstavljale, o njima se pričalo, čak su i recenzije išle u novinama poput Jutarnjeg lista. i što to znači nekome tko taj dan nije otvorio novine?

da, crnjak sam jer mi je pun kufer nekih stvari u zadnje vrijeme :zbunj:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply