Rade Jarak: Strašni

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Tomislav Sakic »

Izitpajn wrote:Da ste htjeli "Svu krv čovječanstva" rasprodati na tržištu, bilo bi razumno od vas da ga uokolo reklamirate kao ne SF, nego "futurističku alegoriju na raspad Jugoslavije".
SADA si se sjetio.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Zoran »

Tomislav Sakic wrote:
Izitpajn wrote:Da ste htjeli "Svu krv čovječanstva" rasprodati na tržištu, bilo bi razumno od vas da ga uokolo reklamirate kao ne SF, nego "futurističku alegoriju na raspad Jugoslavije".
SADA si se sjetio.
Zar je netko pročitao tu knjigu, a da mu to nije palo na pamet? :zbunj:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Izitpajn »

Tomislav Sakic wrote:
Izitpajn wrote:Da ste htjeli "Svu krv čovječanstva" rasprodati na tržištu, bilo bi razumno od vas da ga uokolo reklamirate kao ne SF, nego "futurističku alegoriju na raspad Jugoslavije".
SADA si se sjetio.
Ne, sjetio sam se odmah. Ali kao autor nisam htio da se to tako shvaća jer nije u tome poanta. Kao trgovac, bilo bi to vrlo inteligentno rješenje. Ja sam autor. To što se trgovac toga nije sjetio, na dušu trgovcu...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:
Tko se doista razljuti na odnos domaće javnosti i medija prema hrvatskoj znanstvenoj fantastici mogao bi s vremenom reći koju i na račun Branimira Donata, i na račun Igora Mandića
O mrtvima sve najbolje.
Na zapisnik: obojica živi, čak živahni. Drugo je pitanje koliko se bave fantastikom. No, koliko se sjećam, Mandić je glede SF-a bio dosta pohvalan. Ispravite me ako griješim.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Dagi »

Aleksandar Ziljak wrote:Gle, problem je u tome što kojekakve Jagne nisu neinformirane. (...)
Svojedobno je izišao jedan članak jedne autorice, a koji je čak bio prilično doborohotan. No, obilovao je interpretacijama koje se nisu dopale mnogo kome u fandomu (počevši od naslova itd.), pa je tekst dioživio prilično nedobrohotno pljuvanje. Eh sad, pokušao sam naći je li o tome bila dretva na ovom forumu, i nisam je uspio naći. Bilo je to prije pet godina, ne sjećam se više je li stvar bila (samo) usmena, ili se gdjegod povlačila i u elektroničkoj formi.

No, sjećam se jako dobro da sam branio i autoricu, i njezin tekst. Onda sam je susreo nakon nepune godine dana, na Istrakonu, pa sam joj prepričao cijelu nemilu zgodu. I time duboko pogriješio. Žena se naljutila na mene. Eh, koliko je to odraz dobrog običaja da se glasnika koji nosi dobru vijest nagradi, a onoga koji donese lošu - nabije na kolac, ne znam. Ali sam zaključio da takve "kritičare" nema smisla ni braniti, niti im prenosti svekoliku kontroverzu koja nastane od njihovih tekstuljaka.

Podsjeća me to na jednu ružnu anegdotu. Jednom smo prijatelj i ja, idući navečer nakon pive, probudili pijanca koji je spavao nasred ceste. Lik se ustao, zahvalio i krenuo (valjda) doma, stjecajem okolnosti u istom smjeru kojim smo išli nas dvojica. Nakon pet minuta, pijanac se zatrčao, pogodio me šakom u glavu (srećom, vrlo slabo) i nastavio bježati. Potrčali smo za njim, s namjerom da ga prebijemo k'o vola u kupusu. Sustigli smo ga, a ovaj se zaustavio i molećivim glasom počeo ispričavati, kao, pričinilo mu se... Na kraju smo ga samo ispsovali i pustili ga neka ide svojim putem.

Od tada, niti polemiziram sa samozvanim kritičarima SF-a, niti po cesti budim pijane budale.*


==========
* U potonjem slučaju, doduše, telefonom pozovem patrolu policije i pričekam ih, da kretena baš tkogod ne opljačka, siluje, što već; toliko mi nalaže građanska dužnost.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Dagi »

I još: ovo me i opet podsjeća na priču o Crichtonu. Netko izvan geta napiše roman, pa automatizmom pobere antipatije...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Zoran »

Dagi wrote: Svojedobno je izišao jedan članak jedne autorice, a koji je čak bio prilično doborohotan.
"Ponovo je naglašeno da mnogi autori pišu minijature, rijetko se upuštaju u pisanja romana i odveć brzo odustaju od pisanja, nerijetko baš nakon dobivene nagrade. Stoga je nužno, prije bilo kakve interpretacije, poraditi na bibliografiji hrvatskog SF-a. U tom kontekstu važno je objavljivanje prve Sferakonove zbirke uopće – Zagreb 2004. godine, ali i izlazak romana Crni zid Danijela Šaha, te zbirka priča Slijepe ptice Aleksandra Žiljka, autora koji je također sudjelovao na ovom festivalu, a trenutačno je vrlo angažiran na projektu antologije hrvatskog SF-a."

WTF? :scratch:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

Dagi wrote:No, koliko se sjećam, Mandić je glede SF-a bio dosta pohvalan. Ispravite me ako griješim.
Jest. No ne znam koliko se to računa, jer je to kod njega više-manje automatska reakcija kad srednja struja nešto ne voli... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

Zoran wrote:WTF? :scratch:
Jesi pogledao datum članka? 2004. godina, prije no što je izašla AdAstra.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

Dagi wrote:I još: ovo me i opet podsjeća na priču o Crichtonu. Netko izvan geta napiše roman, pa automatizmom pobere antipatije...
Pa sad, Crichtonovi romani ne dobivaju antipatiju zato što je Crichton izvan geta, već zato što nisu dobri, bar što se mene tiče. :kava:

Enivej, ne mogu se sjetiti da se (ovdje) problematizirao tekst iz Zareza; koliko me sjećanje služi (a kako sam stasala, možda me ne služi tako dobro kao iskusne autore) negativne je reakcije dobio jedan drugi tekst, mislim s nekog bloga ili multibloga, koji je bio poprilično neinformiran, i gdje se i autorica na kraju pojavila negdje ovdje. Jel' se još netko sjeća na što mislim? :zbunj:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Dagi »

Milena wrote:Pa sad, Crichtonovi romani ne dobivaju antipatiju zato što je Crichton izvan geta, već zato što nisu dobri, bar što se mene tiče. :kava:
Ma, to se ja pozivam na jedan stari tekst od Isaaca Asimova, kad se Crichton tek bio pojavio...
Milena wrote:Enivej, ne mogu se sjetiti da se (ovdje) problematizirao tekst iz Zareza; koliko me sjećanje služi (a kako sam stasala, možda me ne služi tako dobro kao iskusne autore)(...)
Ništ se ne brini, kreativno sjećanje dodje s iskustvom. :P
Milena wrote:(...) negativne je reakcije dobio jedan drugi tekst, mislim s nekog bloga ili multibloga, koji je bio poprilično neinformiran, i gdje se i autorica na kraju pojavila negdje ovdje. Jel' se još netko sjeća na što mislim? :zbunj:
Da, ali to je isto bila bura u čaši vode.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote:WTF? :scratch:
Jesi pogledao datum članka? 2004. godina, prije no što je izašla AdAstra.

I dalje ne vidim kakve veze imaju Crni zid, Slijepe ptice i Zagreb 2004. :scratch:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

Zoran wrote:I dalje ne vidim kakve veze imaju Crni zid, Slijepe ptice i Zagreb 2004. :scratch:
Ah, to... pa, ja bih rekla da je žena nespretno formulirala, ali da joj je poanta bila da se izdavaštvo pokrenulo s prostorom za više od samo kratkih priča. Ili tak nekaj. :dontknow:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by mcn »

Okej ... Jarak nije katastrofalan, ali nije ni naročito dobar. I mogao je biti jedno 4 puta kraći bez da išta izgubi. I ima mali miljun znanstvenih debilarija.

O čemu u recenziji za UBIQ. S tim da prvo moram preživjeti Lovrenčićku i Hoyku. Na L. sam skoro triput zaspao na prvoj stranici. A nisam nešto puno jeo prije.

mcn
Post Reply