Hugo 2009.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Hugo 2009.

Unread post by galaxie500 »

U Montrealu su jučer na Worldconu zvanom Anticipation dodijeljene nagrade Hugo.
Reklo bi se bez većih iznenađenja.
Hugo, nažalost, kao i Nebula, ne odražava ono najbolje (ima topic u dijelu o fandomu u kojem Adam Roberts piše o tome) u SF-u. Kao i Porin u glazbi kod nas.
Nagrađeni su:
Roman: The Graveyard Book, Neil Gaiman
Novela: The Erdmann Nexus Nancy Kress
Noveleta: Shoggoths in Bloom, Elizabeth Bear
Kratka priča: Exhalation, Ted Chiang
Film: Wall E
Urednica kraće forme: Ellen Datlow
Urednik dulje forme: David G. Hartwell
Najbolji semiprozin: Weird Tales
Fanzin: Electric Velocipede
Ima još nekih nagrada, po meni manje značajnih, a možete ih pogledati na

http://www.locusmag.com/News/2009/08/hu ... nners.html


Mali komentar na nagrade.
U romane se neću miješati, jer ih nisam većinu pročitao, pa tako ni pobjednika, ali od ona dva koja jesam, nijedan nije materijal za nagrade.
Erdmann Nexus mi je bila zadnja na listi priča od nominiranih, no predvidio sam da će pobijediti (vidi topic o Futuri 130). Genijalna The Tear Iana McDonalda jednostavno nije imala konkurencije po kvaliteti pisanja i ideji, no problem je bio što je objavljena u zbirci Galactic Empires u izdanju SF Book Cluba u vrlo ograničenom tiražu, samo za članove (ja sam jedva zbirku nabavio preko Abebooks), a tek prije mjesec dana i u Year's best SF Gardnera Dozoisa, pa je većina ljudi nije stigla ni pročitati. Inače, Nexus nije loša priča, ali poprilično vuče na Campbellovski SF, što joj po meni nije minus, no nekima bi moglo biti. Inače, iznenadio sam se kad sam pročitao da joj je ovo tek drugi Hugo, do sada je dobijala uglavnom Nebule.
Kad te počnu nagrađivati Hugom, onda ne prestaju, vidi Swanwicka kao primjer.
Tako i Elizabeth Bear, premda je priča dobra. Osobno mi je draži bio James Alan Gardner, a i Paolo Bacigalupi.
Ista stvar važi i za Chianga, za sve što napiše bude i nagrađen, iako mi je njegova najdraža priča, također i njegova prva, Tower of Babylon. Tko nije pročitao zbirku Stories of your life, trk u knjižaru.
Weird Tales je prekinuo dugogodišnju dominaciju Locusa kao osvajača nagrade za najbolji semiprozin (časopis s manjom tiražom i osobljem od tzv. profi časopisa), premda je Interzone bolji, no ima hendikep što je britanski.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Hugo 2009.

Unread post by Ire »

Hugići i ostale nagrade: http://nosf.net/2009/dodijeljene-nagrad ... -i-aurora/

:cheers: :cheers: za Dr. Horriblea :occasion9: :occasion9:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply