Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Re:

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 22:41
uglib wrote: 26 Aug 2023, 21:11
Zoran wrote: 26 Aug 2023, 15:50

Da me bar obeshrabrio pa da sam se ostavio književnosti i uhvatio nečeg što donosi pare :rolleyes:
Mislim da se ti jako dobro zabavljaš dok pišeš, a to puno vrijedi. Sjediš za tipkovnicom, ne ideš okolo i ne trošiš pare. Dakle, pare ti ne trebaju. :razz:
Ne mogu ja tolko malo potrošit, kolko malo mogu zaradit :-p
Onda te je možda zbilja trebalo obeshrabriti.
Ali ti se svejedno dobro zabavljaš. Osjeti se to dok se čita.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:03 Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
A pa ne znam, od 2006. ovamo je objavljivanje na netu dosta eksplodiralo, neki stari izdavači su nestali, neki novi nastali. Postoje novi kanali komunikacija - društvene mreže - koje mi se čine lošije od sveg što smo imali prije, a čega više nemamo.Na primjer budući da su forumi zombificirani, više uopće nemam centralno mjesto gdje mogu primati informacije o tome što se pojavilo na sceni, a pogotovo što se DOBRO pojavilo na sceni.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Re:

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 22:45
Ali ti se svejedno dobro zabavljaš. Osjeti se to dok se čita.
A istina, šta ćeš. Budale svašta veseli :razz: :razz:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 22:47
Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:03 Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
A pa ne znam, od 2006. ovamo je objavljivanje na netu dosta eksplodiralo, neki stari izdavači su nestali, neki novi nastali. Postoje novi kanali komunikacija - društvene mreže - koje mi se čine lošije od sveg što smo imali prije, a čega više nemamo.Na primjer budući da su forumi zombificirani, više uopće nemam centralno mjesto gdje mogu primati informacije o tome što se pojavilo na sceni, a pogotovo što se DOBRO pojavilo na sceni.
Novih izdavača ima toliko da se pitam je li izdavaštvo zaista toliko neisplatljivo koliko izdavači kukaju. A onda još kad vidim što i kako objavljuju... :shock: Ponekad pomislim da bih se i ja mogla prihvatiti izdavaštva, ali sigurno bih brzo bankrotirala.

Na društvenim mrežama se sve nekako razvodni i pogubi. I meni fali stari nosf. Zato sam sad tu. I ćutim se nekako čudno, kao da sam neko stvorenje iz nekih davnih vremena.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 23:06
Zoran wrote: 26 Aug 2023, 22:47
Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:03 Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
A pa ne znam, od 2006. ovamo je objavljivanje na netu dosta eksplodiralo, neki stari izdavači su nestali, neki novi nastali. Postoje novi kanali komunikacija - društvene mreže - koje mi se čine lošije od sveg što smo imali prije, a čega više nemamo.Na primjer budući da su forumi zombificirani, više uopće nemam centralno mjesto gdje mogu primati informacije o tome što se pojavilo na sceni, a pogotovo što se DOBRO pojavilo na sceni.
Novih izdavača ima toliko da se pitam je li izdavaštvo zaista toliko neisplatljivo koliko izdavači kukaju. A onda još kad vidim što i kako objavljuju... :shock: Ponekad pomislim da bih se i ja mogla prihvatiti izdavaštva, ali sigurno bih brzo bankrotirala.
Da da... dođe i meni isto da se sam uhvatim toga, ali evo, baš sad za Udrugu 3. zmaj hendlam izdavanje zbirke priča polaznika radionice "Laboratorij fantastike" i cijene tiska su ubibože. Znači, ponude (doduše za nakladu od 200 kom što je bitno nepovoljnije od 300 ili 400) idu do 9 eura po komadu knjige (istina to je bila najgora ponuda). Što znači da bez troška ikakvog honorara, cijena komada u prodaji mora biti preko 18 eura da bi ti distributer/trgovac mogao uzeti pola. A onda ako platiš recimo 200 za lekturu, 200 za prijelom i pripremu za tisak, 200 za ilustraciju, 300 za urednika... za čas dođeš na 1000, što znači još po 5 eura po komadu... a onda tek treba ugraditi honorar za autora. Naravno, ako je primjeraka više, onda je komadna cijena manja pa po komadu može biti i oko 4 eura, ali onda imaš i više primjeraka koje moraš prodati, a kao da sam nešto negdje čitao da se domaći SF baš i ne prodaje nešto ludo :-p Privedite Horaka na forum da izađe s nekim relevantnijim informacijama.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 23:06 kao da sam neko stvorenje iz nekih davnih vremena.
ja sam ground sloth, ne znam koji mu je službeni hrvatski naziv :D

EDIT: u tu skupinu spada Megatherium kojeg rvacka vikipedija prevodi kao Megatherium pa može to.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 23:26
uglib wrote: 26 Aug 2023, 23:06
Zoran wrote: 26 Aug 2023, 22:47
Izitpajn wrote: 26 Aug 2023, 21:03 Mislim da smo pretresli razloge već odavno i da tu više nema nekih iznenađenja. Sljedeće je pitanje: što ćemo s tim.
A pa ne znam, od 2006. ovamo je objavljivanje na netu dosta eksplodiralo, neki stari izdavači su nestali, neki novi nastali. Postoje novi kanali komunikacija - društvene mreže - koje mi se čine lošije od sveg što smo imali prije, a čega više nemamo.Na primjer budući da su forumi zombificirani, više uopće nemam centralno mjesto gdje mogu primati informacije o tome što se pojavilo na sceni, a pogotovo što se DOBRO pojavilo na sceni.
Novih izdavača ima toliko da se pitam je li izdavaštvo zaista toliko neisplatljivo koliko izdavači kukaju. A onda još kad vidim što i kako objavljuju... :shock: Ponekad pomislim da bih se i ja mogla prihvatiti izdavaštva, ali sigurno bih brzo bankrotirala.
Da da... dođe i meni isto da se sam uhvatim toga, ali evo, baš sad za Udrugu 3. zmaj hendlam izdavanje zbirke priča polaznika radionice "Laboratorij fantastike" i cijene tiska su ubibože. Znači, ponude (doduše za nakladu od 200 kom što je bitno nepovoljnije od 300 ili 400) idu do 9 eura po komadu knjige (istina to je bila najgora ponuda). Što znači da bez troška ikakvog honorara, cijena komada u prodaji mora biti preko 18 eura da bi ti distributer/trgovac mogao uzeti pola. A onda ako platiš recimo 200 za lekturu, 200 za prijelom i pripremu za tisak, 200 za ilustraciju, 300 za urednika... za čas dođeš na 1000, što znači još po 5 eura po komadu... a onda tek treba ugraditi honorar za autora. Naravno, ako je primjeraka više, onda je komadna cijena manja pa po komadu može biti i oko 4 eura, ali onda imaš i više primjeraka koje moraš prodati, a kao da sam nešto negdje čitao da se domaći SF baš i ne prodaje nešto ludo :-p Privedite Horaka na forum da izađe s nekim relevantnijim informacijama.
Mogu ja biti urednik? :twisted:

Ali ako to pretvoriš u obiteljski biznis uz malu pomoć prijatelja...
Ti si lijepo urednik, ženi daš da odradi lekturu - pismena je, sin odradi ilustracije, prijelom i pripremu za tisak odradite ti i žena skupa - nema veze što neće ispasti savršeno, bitno da novci ostanu doma i prilično sam sigurna da će vam knjiga izgledati bolje nego nekim drugim izdavačima. A autor ima biti sretan što će mu na naslovnici biti ime i prezime. Zapravo, bio bi red da da pomogne financijski izdavanje knjige. Polaznicima radionice ste odmah trebali uračunati i troškove objavljivanja njihovih priča.

Bilo bi dobro da se Horak privede i malo nas educira.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 27 Aug 2023, 00:00 Zapravo, bio bi red da da pomogne financijski izdavanje knjige. Polaznicima radionice ste odmah trebali uračunati i troškove objavljivanja njihovih priča.
To ti je zamka, onda na kraju završiš tako što objavljuješ smeće koje nitko drugi neće.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

uglib wrote: 27 Aug 2023, 00:00

Bilo bi dobro da se Horak privede i malo nas educira.
Zovi čovika, zovi, zovi čovika.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 26 Aug 2023, 23:28
uglib wrote: 26 Aug 2023, 23:06 kao da sam neko stvorenje iz nekih davnih vremena.
ja sam ground sloth, ne znam koji mu je službeni hrvatski naziv :D

EDIT: u tu skupinu spada Megatherium kojeg rvacka vikipedija prevodi kao Megatherium pa može to.
Prizemni ljenjivac.

Ja sebe ne vidim kao izumrlu životinju. Ako bih bila životinja, bila bih morski pas ili krokodil. Ali više se vidim kao stvora s prstima.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 27 Aug 2023, 00:02
uglib wrote: 27 Aug 2023, 00:00 Zapravo, bio bi red da da pomogne financijski izdavanje knjige. Polaznicima radionice ste odmah trebali uračunati i troškove objavljivanja njihovih priča.
To ti je zamka, onda na kraju završiš tako što objavljuješ smeće koje nitko drugi neće.
Pa čini mi se da dosta izdavača tako funkcionira. To je trend.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by uglib »

Zoran wrote: 27 Aug 2023, 00:04
uglib wrote: 27 Aug 2023, 00:00

Bilo bi dobro da se Horak privede i malo nas educira.
Zovi čovika, zovi, zovi čovika.
Nemam ga među frendovima. Ne znamo se. :oops:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

uglib wrote: 26 Aug 2023, 22:27Ono što mene kao domoljubnog čitatelja boli i o čemu sam već cvilila i ovdje, i gdje god sam ostavljala pisani trag, da često imam dojam da knjiga uopće nije imala urednika iako je ta mistična figura hrvatskog izdavaštva uredno navedena kao postojeća. To je česta boljka kod malih izdavača, ali zalomi se i kod velikih, čak i kad su u pitanju renomirani autori, ali ti valjda imaju nabildani ego, pa kad je još urednik frend da ne bi bilo zamjeranja.

Nedostatak uredničkog angažmana nije ono najgore, već što ponekad imam dojam da ni sam autor nije pročitao ono što je napisao, niti je to prije objavljivanja pročitao netko osim njegovih prijatelja i obitelji koji su svi redom ushićeni činjenicom da im je netko blizak natipkao 250 stranica nečega pa to automatski mora biti odlično. Najviše mi je žao kad se radim o nečem što je moglo biti dobar roman da se je samo malo više na njemu radilo, da se uz pisca našao netko kompetentan da ga upozori na neke stvari; ponekad se radi o sitnicama, ali i sitnice mogu itekako zeznuti čitavu stvar. I tako imamo tržište preplavljeno neuređenim spisateljskim amaterskim uradcima, često u kombinaciji s lošom lekturom, bez redakture i korekture, te s katastrofalnom grafičkom i tehničkom izvedbom. Nađe se u tom moru svega i svačega i dobrih stvari, pa i školjki s biserima, ali zbilja moraš imati sreće ili biti jako uporan. U protivnom je čitatelju jako lako odustati od domaćih autora.
Mda, sve ovo što nabrajaš je stara i standardna stvar. Kod nas je sve na donjem dijelu ljestvice profesionalnosti i ozbiljnosti. S jedne strane, za te pare i ne možeš očekivati više, ali vidljivo je da su mnogi jednostavno nepismeni, neozbiljni, a ponekad i jednostavno debili. (Opet, vidi pod Evanđelje tame.)

Zato sam ja odustao od bilo kakvog djelovanja na tom planu. Situacija je takva kakva jest i neće se promijeniti nikad, točka. Zato svatko za sebe treba vidjeti što je njegov problem i vidjeti kako ga može riješiti. Ovdje "želim da hrvatski SF nešto" ne figurira. To se neće dogoditi. Hrvatskom SF-u nema pmoći kao ni Hrvatskoj općenito. Spašavaj svoj sektor.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Dobro, ali ja pretpostavljam da su SVA tržišta preplavljena amaterskim radovima, jer na svakom tržištu ima samostalnih izdavača, kao i izdavača koji će objaviti knjigu svakome tko si sam plati troškove. Samo što ne dobace do nas pa ih ne vidimo, a ove naše vidimo.

Ali nije to pretjerano bitno, nego vidjeli smo puno puta da je neka loša knjiga postala svjecki bestseler pa kako to da baš nijedan od tih naših sf-ova nije bestseler makar u Hrvatskoj? :-)
Post Reply