Zasto se ne citaju domaci autori?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

DomaÌe autore ne èitam, jer:

nemam pojma da postoje
4
9%
pi[?]u smeĂŚe
4
9%
èitao bih, ali nemam gdje
2
5%
èitam ako mi doðu pod ruku
30
68%
grabim sve [?]to napi[?]u
4
9%
 
Total votes: 44

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

Zato jer nepismene bestselere čitaju nepismeni čitatelji kojima je glavni kriterij hajp i cool, a čitati hrvatsko je vrlo uncool. Vennov dijagram kaže: ne.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

A dobro, jel se onda Ed Barol prodaje ko lud budući da ima strano ime?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

Definitivno bolje :D
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by ratchet »

Koliko mi je Davorin pričao knjižare definitivno radije uzimaju knjigu s mojim pseudonimom nego domaće na ić. Čak i kad znaju da je riječ o domaćem autoru.
E sad, koliko se knjiga zbilja proda i da li posegnu radije za njima u knjižnici, to ne znam.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Vrijeme je da Dawncy Pearson dođe u knjižare 🤣🤣🤣🤣
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

A ono, ne znam kako se još gotovo nitko nije sjetio empirijski provjeriti: ako Hrvati više čitaju autore s engleskim imenima, koliko bi stranci čitali autore s hrvatskim imenima?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Xaotix »

Čekaj da Slavtastika postane novi hit žanr, i onda još da ameri zamijene naša prezimena s ruskim srednjim imenima.

Jedno vrijeme su se svi pravili važni kako čitaju arapske ili afričke autore čija imena nisu znali izgovoriti. Sad su na redu Kinezi.
Doći će i naše doba...
Randomness is strong with this one!
proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by proteus77 »

Pozdrav svima!

Hrvoje Gažo ovdje, iz SB. (OK, dosta ljudi zna da sam ja proteus77, ali repetitio pas mater... ili tako nekako :).

Prvo malo oftopika: drago mi je da forum živi (odmah mi pala na pamet ona scena iz Frankenštajna "it's alive" :) ).

Drugo, a tiče se domaćih autora, ide istinita priča:

2017. sam za IL (i par dana i prije i poslije) imao gadan bronhitis, toliko da sam te godine propustio Interliber. I sad ošo brat u ZG, i smiluje mi se kad je bio na ZV, nazove me i veli "evo me na štandu Hangara 7, reko si da pokupim neki Sirius B, knjigu, oš još nešta? Evo vele da je izašla nova knjiga, ček da vidim autora" i veli brat- držte se- "evo novitet piše da je knjiga Vrelo tame, autora EDA BEJROLA!" :)

Uglavnom, brat mi je uzeo tu i još neke knjige, a meni ostade anegdota za cijeli život (znam da sam nekog sigurno ugnjavio s ovom pričom uživo, ali ne znam točno koga i kad, pa... Ponavljanje je, jel... :) ).

Drago mi je da je Krušvar dao umjetno disanje forumu pa ću kad stignem (obećanje ludom radovanje...) malo se bacit na bibliografiranje hrv. SFa, malo nahvalit jedan film iz 60-ih, te popričati o brodskim bonus-dog, ovaj, konvencijama na za to previđenim mjestima i s onima koje to bude zanimalo...

LP svima!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

Ja sam svojedobno bio suvlasnik dućana s igračkama/knjižare i držali smo nešto sf knjiga. I mogao si lijepo gledati mlade fanove kako dođu do police s knjigama i zainteresirano pregledavaju naslov po naslov... Dok ne dođu do domaćih autora. Kad shvate da autori imaju hrvatska imena, odjednom ih više ne zanimaju blurbovi i naslovnice, preskaču ostatak police. To je bilo cca 2005. - 2006. pa se teoretski do sad moglo promijeniti, ali ne vidim zašto bi.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Izitpajn »

Zat sam ja odustao. Pametniji popušta. Od sada ozbiljije stvari pišem na engleskom. Čim počnem ponovo pisati. Evo, samo što nisam.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zoran »

E, al malo sam špijunirao po tviteru neku ekipu (uglavnom meni sve nepoznata imena) koji objavljuju priče po međunarodnim zbirkama i časopisima na engleskom jeziku. Naišao sam na više ljudi koji komentiraju tipa "U, ove godine sam napravio 100 prijava na natječaje i na pet sam prošao!" Tipa kao, dosta je uobičajeno da te 20 njih odbije prije nego što te netko uzme. Sad, ja ne znam jesam li to baš naletio na neke jako neuspješne autore ili je to naprosto takvo tržište, ali baš sam si mislio - kako to mora biti strašno demotivirajuće. :shock:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Xaotix »

Mislim da je takvo tržište, pogotovo za autore koji ne žive po Engleskoj i Americi. Uvijek mi je bilo čudno kako umjereno poznati DOBRI autori čije priče sam nailazio po časopisima slave kad ih objave... Ili se samo možda radi o poznatim časopisima , a ne nečemu što ima 23 čitatelja.

S druge strane, 90% svega je drek,pa tako i priče od 90% te ekipe
Randomness is strong with this one!
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Zeljko »

Zato sto su lose price i ideje te izvedba
Ne mogu svi biti mesa i andric
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zasto se ne citaju domaci autori?

Unread post by Xaotix »

Znači... nisi ih čitao :D
Zeljko wrote: 28 Sep 2023, 16:39 Ne mogu svi biti mesa i andric
I eto. Rekao bih da je to stav zbog kojeg se ne čitaju.

Pa nitko ni ne traži da svi budu legendarni autori. Ali ako nemaš onih 90% dreka, ne možeš isfiltirati ni onih 10% dobrih. No, koliko ljudi kod nas čitaju, ni tih 10% dobrih ne može doći na red.
Ko im je kriv kad ne pišu za Sportske...
Randomness is strong with this one!
Post Reply