Ken MacLeod: The Fall Revolution

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Ken MacLeod: The Fall Revolution

Unread post by Izitpajn »

(ante scriptum: imam jedan The Stone Canal viška (fakat viška, dakle duplić, neotvoren. Don't ask.) Oće neko za 50 kuna?)

Najprije faktografija. Riječ je o ciklusu 3+1 romana: The Star Fraction, The Stone Canal, The Cassini Division i dodatak, The Sky Road. Najprije sam, naravno, pročitao posljednji koji je na Wikipediji naveden kao "alternativna budućnost nakon što je jedan od ključnih likova u The Stone Canalu donio drugačiju odluku". Potonjeg sam upravo pročitao i mogu reći da mi citirana rečenica nije previše jasna. Ostao mi je još Cassini i mislim da ću ga odmah krenuti gutati, pogotovo zato jer sam ga počeo čitati prije nekoliko godina (kad je Ken bio GoH?) i stao sam nakon 30-40 stranica jer mi ništa nije bilo jasno.

Dojmovi su podijeljeni, ali meni osobno vrlo pozitivni. Naravno, mislim da je za dobar dio te pozitive zaslužna činjenica da se mene može svrstati u kategoriju nadrkanih salonskih ljevičara, ali ostaje objektivna činjenica da, iako MacLeodov stil sam po sebi nije nešto za odvaliti, a nije ni posebno tečan, jedna rečenica ne vuče drugu i tako to, Star Fraction i Stone Canal su knjige koje definitivno želim pročitati još jednom. Jednostavno, još nikad nisam pročitao neki roman u kojemu postoji tako abnormalno ogromna količina citata, rečenica i cijelih odlomaka koje želim isprintati i naljepiti si na zid iznad kreveta. I ne, nije riječ o socijalističkim parolama.

Glavni problem s ova dva spomenuta, a pribojavam se da će i Cassini imati nešto slično, je malo preveliki deuseksmašinizam - u Stone Canalu se glavni pokretač radnje - glavni motiv svih postupaka glavnih likova - prvi put spominje tek u zadnjoj trećini romana. U Star Fractionu sam imao isti dojam iz Bezdana, cijeli roman ide jednim tokom, a onda na kraju ubrzava, totalno mijenja atmosferu, ubacuje cijeli jedan novi svemir i diže esefičnost na dvadesetu potenciju, a cijeli efekt je da se na kraju pitaš: koj' se kua upravo dogodio? I na kraju shvatiš što se dogodilo, ali cijeli dojam je nekako mlak.

Ali pretpostavljam, kad to drugi put budem čitao, da mi to neće toliko smetati.

A sad, ako je još netko pročitao, slijedi uredno tagiran spojler. Naime, nešto nisam shvatio pa da pitam pametnije od sebe.

SPOILER!!<<U Stone Canalu, koji su kurac oni "the fast folk"? Da, objašnjeno je da su to ljudi i AI-ji koji su ubrzani i koji su se s vremenom "iskvarili", ali što ih je "iskvarilo", zašto uopće Reid i ekipa misle da su ovi "iskvareni" i kako se to vidi da su "iskvareni"? Isto tako, zašto je uopće potrebno zagrabiti u "fast folk" da bi se oživjeli svi ostali? Možda bih shvatio da ponovo pročitam ona cijela dva poglavlja, ali nekako nisam siguran.>>
Post Reply