Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by davors »

Hehe, odlično!
*Istria is a state of mind*
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by ratchet »

Zadnjih desetak godina uglavnom su priče iz tih zbirki osvajale godišnju nagradu SFera za najbolju kratku i dugu pripovijetku, najveće priznanje za fantastičnu književnost u Hrvatskoj.

Dugu? :scratch:

A posljednjih se godina pojavio časopis Ubiq, polugodišnjak koji stavlja naglasak na kvalitetu domaćih priča i prodaje se na ozbiljnim mjestima, u knjižarama, pa one priče koje im najbolje ispadnu domaći pisci sad uglavnom usmjeravaju na tu adresu.

Kod Ubiqa je minimum 10 kartica, a i to im je u normalnim okolnostima kratko. To su posve različite vrste priča i jedno s drugim nema nikakve veze.

A po tom članku ispada da i one što će biti objavljene ne valjaju ništa.
Hvala lijepa. :P
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by LordShaper »

Ae sad, pa neće se zamarati istraživanjem :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Strah me kako bi tek ovu zbirku recenzirale one osobe što su u prošlom Eridanu pisale kritike. :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by suaco »

tko kaze da u eridanu za rikon nece biti kritika te zbirke? :lol: ali dobro, kritika ne mora nuzno biti losa, mozda ce zbog visokih kriterija ovo biti najbolja istrakonska do sada :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by uglib »

Sad kad sam malo došla k sebi, čestitam autorima koji su upali u zbirku.
Tješim se da je moglo biti i gore.
suaco wrote:mozda ce zbog visokih kriterija ovo biti najbolja istrakonska do sada :D
Kako će biti najbolja kad žirci kažu da nema odličnih priča?
Preostaje samo nada da su im se kriteriji do te mjere postrožili da je ono što oni smatraju dobrim, stvarno dobro, a manje zahtjevnima od njih da je skoro odlično, ali nekako baš nisam sigurna u tu teoriju.

U svakom slučaju, zbirka će biti posebna, totalno drukčija od drugih.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

uglib wrote:U svakom slučaju, zbirka će biti posebna, totalno drukčija od drugih.
I baš zato mi je drago što sam upao u zbirku. Kakve veze ima to što nisu dodijeljene nagrade? Ni inače velika većina ljudi u zbirci ne dobije nagradu, pa su opet svi sretni. Dobiju je samo četiri priče koje se po nečemu izdvajaju od ostalih (iako bi se i o tome dalo raspravljati), a ove godine nije bilo priča koje bi se izdvajale od ostalih. Dakle, svi koji su upali u zbirku napisali su podjednako dobre priče. A to što ih ima samo 10? Zato što ih je pristiglo samo 72. Inače ih stigne 100 i više, pa je normalno da će onda upasti 30 + priča. Bilo bi zabrinjavajuće da ih tada upadne 10.

Zapravo je ovo sasvim normalna situacija, koja ni po čemu nije zabrinjavajuća, ili razočaravajuća. Ja sretan i jedva čekam vidjeti zbirku. :angel:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:A to što ih ima samo 10? Zato što ih je pristiglo samo 72. Inače ih stigne 100 i više, pa je normalno da će onda upasti 30 + priča.
Mislim da je prve 2 godine došlo manje od 72 priče pa su svejedno zbirke bile deblje. :kava: A ne bi me čudilo da je i još jedne godine došlo negdje oko 72 priče, opet s istom debljinom.

Ja krivim rok za slanje. Prošlih godina rok je padao taman u vrijeme božićno-novogodišnjih praznika, kad su ljudi imali nešto više vremena za pisanje. Ove godine je pao prije toga i još u isti termin sa sferakonskim. Bez poslijedica nije moglo. :bilo:

Ha, a možda je žiri odlučio postrožiti kriterije ove godine. Vidjet ćemo. Među objavljenim autorima mi je veći omjer imena koja poznajem, nego što je to bivalo ranije.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Ha, a možda je žiri odlučio postrožiti kriterije ove godine. Vidjet ćemo. Među objavljenim autorima mi je veći omjer imena koja poznajem, nego što je to bivalo ranije.
Onda su trebali prije reći: "Nemojte slati priče kakve inače šaljete, nego puno bolje, jer ćemo od ove godine biti jako strogi." Kako to da baš nitko nije uspio u godinu dana napisati neku priču koja je dobra, a ne samo prolazna? Nije vrag da svi pišu u zadnji čas?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Zoran wrote:Ha, a možda je žiri odlučio postrožiti kriterije ove godine. Vidjet ćemo. Među objavljenim autorima mi je veći omjer imena koja poznajem, nego što je to bivalo ranije.
Onda su trebali prije reći: "Nemojte slati priče kakve inače šaljete, nego puno bolje, jer ćemo od ove godine biti jako strogi." Kako to da baš nitko nije uspio u godinu dana napisati neku priču koja je dobra, a ne samo prolazna? Nije vrag da svi pišu u zadnji čas?

Ja pišem u zadnji čas. Ti ne? :ninja:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

I zašto bi žiri trebao reć "pišite bolje priče"? Valjda se podrazumijeva da pisci trebaju pisati najbolje što mogu. :scratch:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

Al obzirom na dimenzije te ovogodišnje zbirke, kao i na činjenicu da je organizacija uštedila pare ne dodijelivši nagrade, predlažem organizatorima da se ugledaju na Sferakon pa zbirke poklanjaju posjetiteljima uz kupljene karte. Tako će bar netko pročitati te priče, za razliku od prošlih godina kad su ih čitali uglavnom samo drugi autori.

Rekoh, uglavnom. Nisam rekao "isključivo".
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Tomislav Sakic »

Ne znam kako Ubiq može biti konkurencija jer: 1) ne plaća, 2) ne tiska minijature i 3) ne plaća. :)

Ali da se godina čini lošom, jest. Ne znam, doduše, kako s materijalima stoji ovogodišnja SFeraKonska zbirka...
Locked