Strune nemira - sferakonska zbirka

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

"Ako vaši afiniteti leže negdje drugdje, ovo je zbirka koja će vam nepotrebno oduzeti vrijeme. Osobno me smeta nejasni redoslijed objavljivanja priča i poezije u zbirci, nekako je nedosljedan i bez ikakve logike." - iz Eridana br. 8, cijeli broj dostupan za download na: http://3zmaj.hr/file_download/21/url
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Dagi »

Nova kovanica "spekulativna fikcija" (...) Treba li nam zapravo ta novoiskovana fraza?
Pa, da je 1947. godina bila baš jučer... :kava:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Autorica recenzije proživljava duboke emocionalne traume zbog te kratice. Nikako joj se ne sviđa :kava:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dagi wrote:
Nova kovanica "spekulativna fikcija" (...) Treba li nam zapravo ta novoiskovana fraza?
Pa, da je 1947. godina bila baš jučer... :kava:
Kako nije novoiskovana? U odnosu na to koliko već dugo postoji homo sapiens, to je vrlo novoiskovana fraza! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

uistinu, u recenziji je prvenstveno bitan osvrt na kraticu. To je suština. :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Izitpajn »

uglib wrote:Ipak sam samo jedan samouki polupisac.
Pošto još uvijek ne postoji škola za pisce, svi pisci su po definiciji samouki :dum:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote:"Ako vaši afiniteti leže negdje drugdje, ovo je zbirka koja će vam nepotrebno oduzeti vrijeme. Osobno me smeta nejasni redoslijed objavljivanja priča i poezije u zbirci, nekako je nedosljedan i bez ikakve logike." - iz Eridana br. 8, cijeli broj dostupan za download na: http://3zmaj.hr/file_download/21/url
Jel to ona recenzija gdje su u tri zbirke popljuvali sve priče osim tvojih?

Samo ne znam jel po direktivi ili po obožavanju, to jest osnivaš li Partiju ili kult... :dontknow:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Izitpajn »

Gh... Tek sad sam skontao da sam gore odgovorio na post star četiri mjeseca... Dobro da sam primijetio prije nego što sam išao skakati po Portu :lol:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Ire »

Zoran wrote:uistinu, u recenziji je prvenstveno bitan osvrt na kraticu. To je suština. :kava:
pa to je jedna od kritika u recenziji, spekulativnoj fikciji je posvećen gotovo cijeli pasus, koji se mogao i bolje iskoristiti da se autorica potrudila raspitati oko "novokovanice". a još jedan je pasus protraćila na kritiku poretka priča, što je po njoj također vrlo važan detalj u recenziji samih priča. kao i komentar o mekim koricama (?!?) ...

sad, same recenzije - mišljenja su kao određeni dio ljudske anatomije, svi ih imaju i nema se o tome bog zna što dodatno reći. svatko ima pravo reći svoje mišljenje i kao što sam rekla Martini na Rikonu, ne, ja se neću naljutiti na nju ako joj se priče nisu svidjele. bože moj, gdje bismo došli kad bi nam se svima sviđale iste stvari.

ali ono što upada u oko i što pomalo smeta je to što su sve tri recenzije pisane s tendencijom pljuvanja i izazivanja nekakvih polemika i svađa (što je u Zoranovom stilu komunikacije posebno prisutno u zadnje vrijeme), što je jedina hvala išla Zorana, koji je autoricama dao zadatak da napišu recenzije, ili recimo Irene Hartmann (urednice Eridana) ... ali, dobro, nemam vremena recenzirati recenzije. ako je cilj pokusa bio da se o domaćim zbirkama priča, onda je očito bio uspješan. samo, drugi put bih predložila Zoranu da pronađe neke ... khm ... načitanije recenzente.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote:
Zoran wrote:"Ako vaši afiniteti leže negdje drugdje, ovo je zbirka koja će vam nepotrebno oduzeti vrijeme. Osobno me smeta nejasni redoslijed objavljivanja priča i poezije u zbirci, nekako je nedosljedan i bez ikakve logike." - iz Eridana br. 8, cijeli broj dostupan za download na: http://3zmaj.hr/file_download/21/url
Jel to ona recenzija gdje su u tri zbirke popljuvali sve priče osim tvojih?

Samo ne znam jel po direktivi ili po obožavanju, to jest osnivaš li Partiju ili kult... :dontknow:
Osnivam kombinaciju partije i kulta - zahtijevam da me obožavaju, ali i da plaćaju članarinu :kava: Također sam im izrijekom naredio da popljuju sve priče osim mojih. Baš sam im tako rekao i one su rekle "da, naravno, to ćemo baš tako napraviti." :kava:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Ire wrote: samo, drugi put bih predložila Zoranu da pronađe neke ... khm ... načitanije recenzente.

Problem s "načitanijim" recenzentima je što su ili "naši" pa svi daju komentare u rukavicama i ne usude se nekog eventualno uvrijediti time što će otvoreno reći da mu je priča grozna - ja prvi otvoreno priznajem da ne bih nikad rekao što iskreno mislim o nekim pričama i autorima - ili "nisu naši" pa ih se onda diskreditira kao "neinformirane".

Ove su recenzije napisale tri autorice koje su do sad bile nekompromitirane u smislu da ne poznaju autore u zbirkama (osim što poznaju mene, što se vrlo vjerojatno odrazilo na recenziju mojih priča - još jedan pokazatelj kako međusobno poznavanje utječe na recenzije) i koje vole žanr.

Mislim da je ovo rijetka prilika da autori vide što tri relativno nasumično odabrana čitatelja iz žanrovske publike misle o njihovim djelima. Mislim da je to vrlo vrijedna povratna informacija i da nam nedostaje puno više takvih recenzija.

Također, obzirom da se radi o fanzinu, smatram da on i treba prvenstveno služiti kao medij za mlade autore - kako priča, tako i ostalih tekstova. A ako me neki literarni ekspert upita kamo da pošalje svoju recenziju, uputit ću ga na "Ubiq".
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Porto »

Ponukan revnošću koje već duže vrijeme iskazuje Z.K. u širenju svojih poslanica esefičanima, iščitah i taj Smoridan… Ali avaj! U svojih 30 i kusur godinica nisam vidio nepismenijih i nesuvislijih recenzija iza kojih ovaj uznosito stoji.

Ali kako stari latini primijetiše: čega se pametan čovjek srami, time se budala ponosi.
Last edited by Porto on 14 Oct 2009, 12:50, edited 1 time in total.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Dagi »

Zoran wrote:Mislim da je ovo rijetka prilika da autori vide što tri relativno nasumično odabrana čitatelja iz žanrovske publike misle o njihovim djelima. Mislim da je to vrlo vrijedna povratna informacija i da nam nedostaje puno više takvih recenzija.

Također, obzirom da se radi o fanzinu, smatram da on i treba prvenstveno služiti kao medij za mlade autore - kako priča, tako i ostalih tekstova. A ako me neki literarni ekspert upita kamo da pošalje svoju recenziju, uputit ću ga na "Ubiq".
Ovo sve stoji. Stoga nije loše da i recenzentice dobiju povratnu informaciju.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

Dagi wrote:
Zoran wrote:Mislim da je ovo rijetka prilika da autori vide što tri relativno nasumično odabrana čitatelja iz žanrovske publike misle o njihovim djelima. Mislim da je to vrlo vrijedna povratna informacija i da nam nedostaje puno više takvih recenzija.

Također, obzirom da se radi o fanzinu, smatram da on i treba prvenstveno služiti kao medij za mlade autore - kako priča, tako i ostalih tekstova. A ako me neki literarni ekspert upita kamo da pošalje svoju recenziju, uputit ću ga na "Ubiq".
Ovo sve stoji. Stoga nije loše da i recenzentice dobiju povratnu informaciju.
Pa i nije loše. Osobno mi npr. nije jasna Martinina fascinacija pojmom "Spekulativna fikcija", ali - to je njeno mišljenje, molim lijepo. Meni se pojam sviđa i ja ga rado koristim, a njoj ide na živce. Čuo sam da ide na živce i Mirku pa je to možda neka pazinska spika :scratch: Ali to mi se i ne čini bitno koliko mi se bitnom čini recepcija samog sadržaja zbirke.
Post Reply