Strune nemira - sferakonska zbirka

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by uglib »

Zoran wrote:Tečaj brzinskog opijanja, može! :P
A ne, neće biti opijanja, samo radno i ozbiljno. Dosta je bilo zafrkancije. :P
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

uglib wrote:
Zoran wrote:Tečaj brzinskog opijanja, može! :P
A ne, neće biti opijanja, samo radno i ozbiljno. Dosta je bilo zafrkancije. :P
Nemo'š ozbiljno, nemamo osnovne uvjete za bit ozbiljni.

Ozbiljan moš bit ili kao komercijalni pisac pa ozbiljno briješ kako napisat bestseller, ili moš bit ozbiljan umjetnik.

Za ovo prvo nemamo uvjeta, jer smo na premalom tržištu. Ajde, neke šanse imaš ako upadneš u "Big Brother" pa postaneš instant-celebrity pa onda moš napisat bestseller... mislim, za naše pojmove bestseller.

A za ovo drugo... ozbiljan umjetnik bi se kod svakog djela trebao upitati "na koji je način ovo moje djelo unaprijedilo dosadašnju umjetnost? Koje granice je pomaklo?" Po tome, ništa u ovoj zbirci (uključujući i moju priču, naravno) nije ozbiljna umjetnost.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by uglib »

Zoran wrote:A za ovo drugo... ozbiljan umjetnik bi se kod svakog djela trebao upitati "na koji je način ovo moje djelo unaprijedilo dosadašnju umjetnost? Koje granice je pomaklo?" Po tome, ništa u ovoj zbirci (uključujući i moju priču, naravno) nije ozbiljna umjetnost.
A ja mislila da ozbiljni umjetnici stvaraju ne razmišljajući o budućnosti svog djela i njegovom utjecaju, da se oni samo izražavaju na sebi svojstven način, a to bude lakše ako su usput usvojili neke stvaralačke tehnike, ispekli zanat i tako to nešto. A onda to rulja popuši ili ne, ili se proslave 100 godina nakon smrti.

Zapravo, redovito me smeta kad u nekom djelu, ne nužno literarnom, nanjušim takva razmišljanja. Za mene je to pretencioznost, a ako je ja uspijem prepoznati, onda je bez pokrića i to je jako loše.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

uglib wrote:
Zoran wrote:A za ovo drugo... ozbiljan umjetnik bi se kod svakog djela trebao upitati "na koji je način ovo moje djelo unaprijedilo dosadašnju umjetnost? Koje granice je pomaklo?" Po tome, ništa u ovoj zbirci (uključujući i moju priču, naravno) nije ozbiljna umjetnost.
A ja mislila da ozbiljni umjetnici stvaraju ne razmišljajući o budućnosti svog djela i njegovom utjecaju, da se oni samo izražavaju na sebi svojstven način,

Hm, ja sam to shvatio kao - ne razmišljaju o budućnosti i utjecaju u smislu "hoću li biti prihvaćen i zapamćen, hoću li biti uspješan, hoće li me drugi citirati" i sl. Ali razmišljaju (ili barem mislim da bi trebali) o tome što novo donosi njihovo djelo. Npr. onaj koji je prvi naslikao crni kvadrat na bijeloj površini, taj je bio umjetnik, napravio je nešto novo. Ako sad ti ponovo nacrtaš isti takav kvadrat, to više nije umjetnost.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Npr. onaj koji je prvi naslikao crni kvadrat na bijeloj površini, taj je bio umjetnik, napravio je nešto novo. Ako sad ti ponovo nacrtaš isti takav kvadrat, to više nije umjetnost.
Ja sam prošle godine na snijegu (bijeloj površini) nacrtao crni kvadrat, ali urinom. Mislim, rezultat je isti, ali je tehnika bila druga. jel to umjetnost? :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Sandman »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Zoran wrote:Npr. onaj koji je prvi naslikao crni kvadrat na bijeloj površini, taj je bio umjetnik, napravio je nešto novo. Ako sad ti ponovo nacrtaš isti takav kvadrat, to više nije umjetnost.
Ja sam prošle godine na snijegu (bijeloj površini) nacrtao crni kvadrat, ali urinom. Mislim, rezultat je isti, ali je tehnika bila druga. jel to umjetnost? :D

probaj crveni na tufnice :zubo:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Zoran wrote:Npr. onaj koji je prvi naslikao crni kvadrat na bijeloj površini, taj je bio umjetnik, napravio je nešto novo. Ako sad ti ponovo nacrtaš isti takav kvadrat, to više nije umjetnost.
Ja sam prošle godine na snijegu (bijeloj površini) nacrtao crni kvadrat, ali urinom. Mislim, rezultat je isti, ali je tehnika bila druga. jel to umjetnost? :D

Ako si urinom nacrtao crni kvadrat, onda je to fakat umjetnost.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pio sam crno vino, pa zato.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by niniane »

Ajde se vratite na temu :kava:
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

niniane wrote:Ajde se vratite na temu :kava:
Pa, između kritiziranja i uriniranja vrlo je mala razlika.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Dagi »

Misli valjda da je otopio snijeg, a onda se ukazala slavonska crnica. :D
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

I sad je na tom mjestu izraslo stablo u obliku mene. Jel to znači da sam postao tata? :D

"Strune nemira" su dobre (da budem ontopik :P ).
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Zoran »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:I sad je na tom mjestu izraslo stablo u obliku mene. Jel to znači da sam postao tata? :D

"Strune nemira" su dobre (da budem ontopik :P ).
Ne bih išao toliko daleko da kažem kako nisu. Ali složio bih se s kolegicom da pričama generalno nedostaje emocija.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Strune nemira - sferakonska zbirka

Unread post by Dagi »

OPćenito uzevši, čini se kako je zbirka napravila puni krug: od poligona za mlade autore, preko medija u kojemu su sazrijevali autori (ne nužno oni isti iz prvih zbirki), pa natrag u poligon. Iako bi se dalo argumentirati kako je primat nad vrhom žanra preuzeo UBIQ, sFeraKonska zbirka i dalje uspješno ispunjava svoje funkcije: kako uvođenja mladih autora na velika vrata u žanr*, tako i mjesta gdje se iskusnjare ispucavaju.

Povijesno, jedna stvar nije zaživjela kroz zbirku: eseji. Objavljena su svega dva, Žiljakov i Oltvanjijev, pri čemu je prvi prošao razmjerno nezapaženo (pa se Žiljak osvećuje kroz masivni teorijski udio UBIQa), dok je o drugome vodjena neugodna diskusija jer je - srpski! I to na ovom forumu!

Eh sad, vrijeme će pokazati hoće li zaživjeti drugi eksperiment, tj. poezija. Osobno, nisam neki fan poezije općenito i ne poznajem pjesničku scenu*, pa se posljedično ni ne smatram kompetentnim ocjenjivati pjesme. Zadnji put kad sam bio na promociji jedne zbirke pjesama, čitao se uradak u kojemu se spominje "pjenušava krv". Ja sam, naravno, zaključio da pjesma govori o emboliji.



==========

* Govoreći o SF-u, nastojim konzistentno rabiti riječ "žanr", a ne "scena". Naime, scena me asocira na nešto opskurno.
Post Reply