Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by Tomislav Sakic »

Image
Izdavačka kuća Aora organizira promociju zbirke priča 'Dupini za vjenčanja i sprovode' Rudolfa Lokasa, koja će se održati u petak, 27. ožujka, u Cro Art Photo Clubu u Zagrebu, Gajeva 25, s početkom u 20 sati.

Knjigu će predstavljati autor Rudolf Lokas, urednica romana Dorta Jagić i glavna urednica u Aori Nela Milijić. Ulomke iz djela čitat će glumica Tamara Šoletić.

'Želite li na put oko Lokasovog svijeta u 13 priča, trebat će vam harpun, teleskop, rječnik, brod, češnjak, vremeplov i mikroskop. Jer njegov je svijet, kao malo koji, prenapučen zajedno i običnim i neobičnim bićima koja rame uz rame žive i umiru u vihorima rata ili pak grade u detalje neke egzotične svjetove od vjenčanja do sprovoda u nekim drugim vremenima i prostorima, tek malo dalje od čvrstog tla zemlje.

Na tom putovanju čitatelj će uživati ponajviše u debelim katalozima bića i stvari, u zanosnoj igri visokog i niskog, u suptilnim nanosima jungovske psihologije, u duhovitim smjesama jezika dalmatinskog zaleđa, u skokovima na glavu iz mikrokozmosa u makrokozmose.

U kratkim, nenametljivim rečenicama, s jakim metaforama nalik stihovima kakve pjesme u prozi, nailazit ćemo na fatalne ključeve, kokoši koje govore, proždrljive leteće zmije, vile i noćne vidurine, vjetrenjače, kišu dupina, pustinjake na Mjesecu, tridesetmetarsko cvijeće, vitezove, majmune i ptice u šalici kave, šaputavu Lorelei.

Od sveg tog swiftovskog obilja uz put možda se ponekome i zavrti u zavojima pa poželi malo stati, ali nigdje u Ustavu svijeta Dupina ne piše da se ova Lokasova knjiga mora pročitati u jednom dahu. Dapače, kao da je stvorena za dugo trajanje.' (Iz uredničke bilješke Dorte Jagić)

Rudolf Lokas rođen je u Šibeniku 1975., živi u Zagrebu. Ovo mu je prva knjiga.
Izvor: http://www.h-alter.org/vijesti/sto-nas- ... i-sprovode

Više na: http://www.aora.hr/index.php?rand=6257& ... &jezik=_hr
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by davors »

Počeo sam ovo čitati, i zasad mi nema veze sa žanrom, izdaleka podsjeća na otočke priče Veronike Santo, ali fantastična bića (zasad, prva trećina knjige) su samo dekor u vjerovanjima i tradicijskom backgroundu likova.

Ima li još dojmova?
*Istria is a state of mind*
User avatar
Don't Panic
Ewok
Posts: 42
Joined: 10 Dec 2009, 13:12
Location: ZG

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by Don't Panic »

Izdavačka kuća Aora organizira promociju zbirke priča 'Dupini za vjenčanja i sprovode'
urednica romana Dorta Jagić
hm, hm, roman ili zbirka priča :scratch:
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by davors »

Don't Panic wrote:hm, hm, roman ili zbirka priča :scratch:
Zbirka priča, definitivno.
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by Tomislav Sakic »

Nisam vidio knjigu, ali sam po naslovu (dupini?) mislio da su neke stvari bile tiskane u Futuri.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by ratchet »

Pročitao sam dosta njegovih priča, ipak je čovjek iz Šibenika, iako već jako dugo živi u Zagrebu, i njegova proza koliko, toliko može proći pod SF, iako meni osobno to nije to. Ne sviđa mi se baš nešto, al eto, lijepo je vidjeti da ima još izdavača koji objavljuju spekulativnu fikciju.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by davors »

Polako napredujem s knjigom, i trenutačno bih (pročitano nešto manje od polovice) za to rekao da je fantastični realizam. Ire?
*Istria is a state of mind*
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by Ire »

nemam ti ja pojma, nisam čitala nit vidjela knjigu
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Knjiga priča Rudolfa Lokasa

Unread post by Tomislav Sakic »

Davors, javi ako ima šta žanrovsko, za našu tekuću bibliografiju.

Jesu li unutra oni Izgubljeni dječaci iz Future?
Post Reply