zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

evo to me zanima...jako...ne mislim naravno na vas dinosaure koji su bili u svojoj mladosti kad su ti bendovi započinjali i kad su bili najpopularnije već mislim na današnju mladež.imam par prijatelja znači 19-20 godina na faxu i to bla bla i oni slušaju pikn floyd...clash...stonse...bla bla bla i oni su automatski kul jer oni su ko prepoznali dobar ukus jako rano i oni 'znaju što je dobro'. a dok se meni stara generacije mjuze gadi i ne privlači me nikako već slušam novije stvari jer mi se sviđaju a ne iz neke pre*serancije...i kad kažem nekome slušam new indie...noise..electro pop većina odmahne rukom ko to je glupo i djetinjasto ali kad kažeš da slušaš pink floyd ili black sabbath uuuu odma si pametniji i bolji....glupo...što vi mislite s obzirom da ste svi starija generacija???što mislite na djecu koja se fura na mjuzu samo da bi bila kul i 'odraslija'??
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by Milena »

Govoreći kao dinosaur koji se još uvijek mora skoncentrirati da bi razdvojio Stinga od Police i Gabriela od Genesis...

Jedan od razloga može biti čisti snobizam: ako slušaš nešto što nije eksponirano kao namijenjeno tebi (već, eto, nama dinosaurima), impliciraš da si zreliji i stariji.

Drugi razlog može biti i taj što je glazba -- i umjetnost uopće -- u principu prilično autoreferentna, tako da je puno stvari koje se rade danas zasnovano na nekim starijim stvarima, pa nekome tko posluša "izvor" i "prijenos" ono izvorno bude zanimljivije nego ono preneseno.

A treći razlog može biti i taj što su ukusi različiti, pa tako i glazbeni... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by poison »

a možda im se samo sviđaju starije stvari. da vidimo, rođena sam u prvoj polovini osamdesetih. taman sam mogla u pelenama gledati kako se money for nothing dire straitsa vrti na mtv-u (bend se razišao prije nego što sam krenula u osnovnu, reunione ne brojim) - a ja sam se za njih zakačila u srednjoj, i deset godina nakon prvog susreta odgovorno tvrdim: knopfler rula. beatlesi su se razišli dok je moja mama bila mala, zeppelini netom prije nego što sam se rodila. i to znači da ja te bendove ne bih trebala okom moći vidjeti (uhom čuti). a činjenica je da su stvari koje su radili jedno tisuću puta bolje od svega što se ovih dana može čuti.
po tvojoj logici, nitko ne bi smio slušati mozarta, beethovena ili straussa, ne daj bože bacha, jer su im svi suvremenici davno umrli.
današnja glazba mi je sva nekako dejavu (ili deja-čula, ne znam kako se to kaže francuski). dragi i ja imamo jednu zanimaciju kad nam je dosadno: listamo kroz glazbene kanale na tv-u i pokušavamo uočiti "glazbene utjecaje" trenutnih "uspješnica", da ne kažemo hitova - čitaj: od koga su što popalili, jer u devedeset posto slučajeva nakon par taktova možeš jasno ustanoviti ripp-off.

dakle, našla sam se osobno uvrijeđena tvojim postom. ako su dotične stvari, od mase glazbene (hiper) produkcije nastale od 50-ih naovamo, još uvijek aktualne, dopusti da imaju neku kvalitetu, koju čak i mi koji nismo s dinosaurima hodali zemljom* možemo prepoznati. i to ne mora biti nikakvo preseravanje. slušaj i pusti druge da slušaju.

*edit: no offence, milena i ostali, ovo je bilo u visoko ironičnom tonu, ali sam kasnije shvatila da bi neki to mogli krivo protumačiti
Last edited by poison on 14 Feb 2009, 22:42, edited 1 time in total.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

you missed the point skroz...ovo nema veze sa 'dinosaurima' i ovo nema veze sa klasicima...iskreno ja sam sve to lijepo preslušao i sve to ali meni to nije to i ne radi se o nikakvom snobizmu već želim samo naglasiti da danas dosta ljudi mlađe dobi sluša tu muziku iz samo jednog razloga a to je da budu kul i porastu u nečijim očima jer automatski znači kad slušaš starije stvari da imaš ukusa u muzici i da znaš što je dobro od mjuze... :(
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by Milena »

Samo želim naglasiti da neki od nas nemaju nimalo problema oko toga što su s dinosaurima hodali zemljom... i što su im neki najbolji prijatelji dinosauri... :zubo:

Nu, ozbiljno, writer, a kaj te to tak' smeta? Uvijek i u svakoj generaciji je bilo ljudi koji slušaju stvari before their time, i uvijek je za to bilo više razloga. Jedan je bio "jednostanični organizmi su bili tako cool", a drugi -- jednostavno im se amoeba rock više sviđao.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by Ire »

a možda im se samo sviđaju starije stvari. da vidimo, rođena sam u prvoj polovini osamdesetih. taman sam mogla u pelenama gledati kako se money for nothing dire straitsa vrti na mtv-u (bend se razišao prije nego što sam krenula u osnovnu, reunione ne brojim) - a ja sam se za njih zakačila u srednjoj, i deset godina nakon prvog susreta odgovorno tvrdim: knopfler rula.
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :occasion9: :occasion9: :occasion9: :occasion9:

ja slušam staru glazbu jer je volim.
ako ne slušam staru glazbu, onda slušam stare glazbenike. npr. trenutno mi jako paše zadnji springsteenov album. :zubo:
ali jednako sam se bila zakačila i za amy winehouse prošle godine, iako je ona tehnički nova, glazba koju svira je oldie.
uglavnom, stvar je ukusa ...
želim samo naglasiti da danas dosta ljudi mlađe dobi sluša tu muziku iz samo jednog razloga a to je da budu kul i porastu u nečijim očima jer automatski znači kad slušaš starije stvari da imaš ukusa u muzici i da znaš što je dobro od mjuze
usudila bih se reći da je meni stara glazba dobra i zato što kad je slušam u njoj ne čujem iskomercijaliziranost, koja danas pršti na sve strane. maybe I'm wrong, ali većini glazbe koja se danas radi fali duše i srca. kažem većini, pa to zamijetite, da ne krenete drvljem i kamenjem odmah po meni. možda klinci slušaju staru glazbu jer je nju vrijedno slušati? :dontknow:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja osobno slušam sve - i staro i mlado i ne mogu za sebe reći da volim samo jednu vrstu glazbe. Neki ljudi, kad vide kakve sve kombinacije imam na kompu, zgroze se, ali zaboli me, ako mi se svidi Ples sablji, slušat ću Ples sablji, ako mi se svidi Barbie Girl, slušat ću Barbie Girl, ako mi se svidi Slipknot, slušat ću njih, isto kao i Springsteena, Pink Floyda, Fleetwood Mac, Ninu Badrić i Đuku Kerembešepeka zvanog Baja (dobro, njega vjerojatno neću). Nisu mi bitna imena, mene kod pjesme privlači glazba, melodija. Ako mi se ona svidi, svidjet će mi se i pjesma, bez obzira je li nastala 1975. ili prije pola sata i bez obzira o čemu se u njoj radi. Ja zapravo jako slabo pratim tekstove pjesama, većinu ih ni ne znam. Obožavam isključivo glazbu.

A što se tiče staro valja - novo ne valja sindroma, naravno, svatko ima pravo voljeti ono što želi i ono što mu paše. Prije nije svatko mogao biti glazbenik, ljudi su se morali svojski truditi da bi doprli do masa, a oni koji su to uspjeli, oni su zapravo živjeli tu svoju glazbu. Nije ih bilo toliko puno kao danas, a ako ih je i bilo, samo su rijetki bili popularni i trudili su se zadržati tu svoju popularnost. Plus,život je prije pojave interneta bio poprilično drukčiji nego danas, kad možeš s dva klika na guglu saznati tko sve trenutno sere u Zimbabveu. Ljudstvo bijaše vezanije za ono do čega su mogli doći, a u glazbi su mogli doći samo do rijetkih i zbog toga su ih idolizirali, kad bi se pojavili u njihovoj blizini.

Danas je problem u hiperprodukciji, kako glazbe, tako i glazbenika. Doslovno svatko s imalo glazbenog sluha, kompjutorom, internetom i glazbenim softwareom kojeg si može nabaviti ako ima rodbinu u Španjolskoj može postati glazbenik. Odnosno, može dobiti priliku postati glazbenik. Život je potpuno drukčiji nego prije dvadeset, trideset + godina, kapitalizam je donekle zasrao stvar. I danas ima jako dobrih glazbenika, u najmanju ruku u rangu s onima "od prije", ali im je teže doći do izražaja, jer ih progutaju salve instant-zvijezda koje svakodnevno iskrsavaju sa svih strana, a ljudi se na njih kače baš zbog tog efekta invazije.
Da je ovakva situacija bila prije dvadeset i više godina, vjerojatno ni Stonesi i slični ne bi bili baš toliko popularni kao što su bili, jer bi se morali batrgati između stotina i tisuća möchtegern grupa i grupica koje bi im neizbježno oduzimale komadić po komadić kolača iz ruku.

Što se tiče toga da klinci koji slušaju starije grupe misle da su kul, a ti nisi zato što ih ne slušaš, zaboli te neka stvar. Ako ti misliš da si kul zato što slušaš Franz Ferdinand, samo izvoli i ne obaziri se na ono što drugi govore. Dokle god ne dobiješ otkaz na poslu ili ti ne povećaju poreze zato što ne slušaš glazbu koju slušaju drugi, dotle te te stvari ne bi trebale mučiti.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by niniane »

Kvotala bih Samsunga, ali prevelik je post za kvotanje :D

Seriously, writer, zašto ti je uopće bitno što drugi misle o tebi na račun onoga što slušaš? Ja sam sa 15 godina slušala Beatlese, Stonese i Zeppelin zato jer mi je ta vrsta glazbe pasala, ne zato jer sam "htjela biti kul" - k tome, u mom srednjoškolskom okruženju zapravo je slušanje stare glazbe bilo antikul. But I didn`t really care. A slušala sam i Metallicu, i Nirvanu, i Queen, i Gibonnija, i Škoru, i Scooter, i Enigmu, i Vangelisa, i Oldfielda - i sve što mi je u datom trenutku pasalo. (Speaking of, da li su Metallica i npr. Madonna oldies or new music? S obzirom na broj godina koliko su na sceni, ne možeš ih svrstati ni u jednu od te dvije kategorije - ili možeš u obje)

Ja slušam ono što mi se sluša i to je jedini kriterij. Ako se nekome ne sviđa ono što mi se u datom trenutku sluša, so what? Nikog ne tjeram da sluša npr. Nightwish ako sam u fazi da ih stalno vrtim na mp3 playeru. Jedino što mi se nekim čudom nikada ne sluša su cajke i rap, i onda stojim iza toga.

Biti kul znači razumjeti svoj ukus i stajati iza njega, po mom mišljenju. Ali se slažem s tobom da klinci, dok ne razviju vlastiti ukus, ponekad budu skloni povodljivosti i slijede ono što njihovi vršnjaci misle da je kul. Ali to je na neki način normalno - u adolescenciji ti je dosta važno mišljenje vršnjaka. A onda sazriješ i shvatiš da je jedino zaista važno mišljenje ono tvoje - barem kad se o ovakvim stvarima radi.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by Izitpajn »

Naravno, uvijek je moguće da su svi glazbeni stilovi jednako vrijedni i da ljudi koji slušaju Severinu imaju samo drugačiji ukus, a ne da su totalno nemuzikalni. Naravno, također je moguće da ljudi koji slušaju Floyde, Zeppeline, Beatlese ili Beethovena zaista i imaju superiorniji glazbeni ukus, između ostalog i zato jer je glazba gorespomenutih objektivno kompleksnija i treba malo istančanije uho da se uhvate svi tonovi, nijanse i kombinacije, nego kad se sluša pop, elektro i slične stvari. I da su ljudi koji to ne kuže jednostavno iskompleksirani svojim nerazumijevanjem i da zato misle da se ovi preseravaju. A da zapravo samo nemaju kapaciteta za dobru glazbu.

Naime, količina sluha je isto kvantitativna osobina i uvijek će biti ljudi koji ga imaju više i ljudi koji ga imaju manje. Samo što mi se čini da u današnje doba demokracije i moralnog relativizma odjednom ljudi koji su manje talentirani misle da su u istom rangu s onima koji su više talentirani, samo zato što na izborima njihov glas vrijedi jednako.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ja osobno slušam sve - i staro i mlado Obožavam isključivo glazbu.
e u ovom se totalno slažem mislim od vrste mjuze slušam sve apsolutno sve vrste muzika glavno da mi se sviđa ta pjesma...
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by Zeljko »

ja vjerujem kako vrijeme vrši selekciju
i kako bolji opstaju i preživljavaju sud vremena

danas ima 20 novih filmova
u ovom mjesecu će ih izaći oko 200

a mi se sjećamo i znamo i pogledali smo možda samo dvadesetak filmova iz neke godine

evo kao test sam uzeo godinu 1963

u svojoj kolekciji imam 28 filmova iz 1963 a jos se trudim izbjegavati nove filmove dok ne prođu sud vremena a na kraju iz 2007 imam ravno 96 filmova :x

isti slučaj s mjuzom

dakle Pink flojd je svevremenska muzika i preživjela je sud vremena i slušat će se dokle postoji ljudski rod :D a nekih se grupa nećemo ni sjećati za 5 godina
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Danas je problem u hiperprodukciji, kako glazbe, tako i glazbenika. Doslovno svatko s imalo glazbenog sluha, kompjutorom, internetom i glazbenim softwareom kojeg si može nabaviti ako ima rodbinu u Španjolskoj može postati glazbenik. Odnosno, može dobiti priliku postati glazbenik. Život je potpuno drukčiji nego prije dvadeset, trideset + godina, kapitalizam je donekle zasrao stvar. I danas ima jako dobrih glazbenika, u najmanju ruku u rangu s onima "od prije", ali im je teže doći do izražaja, jer ih progutaju salve instant-zvijezda koje svakodnevno iskrsavaju sa svih strana, a ljudi se na njih kače baš zbog tog efekta invazije.
Da je ovakva situacija bila prije dvadeset i više godina, vjerojatno ni Stonesi i slični ne bi bili baš toliko popularni kao što su bili, jer bi se morali batrgati između stotina i tisuća möchtegern grupa i grupica koje bi im neizbježno oduzimale komadić po komadić kolača iz ruku.
e vidiš ja mislim da je ta hiperprodukcija odlična stvar i to što svatko može uz malo sluha i kompa postati glazbenik..to povećava raznovrstnost glazbe i ukusa...ima više eksperimenitiranja...i opet kao što si rekao Stonsi možda ne bi bili toliko popularni i to mi je dobro jer bi se onda morali hrpu više potruditi da postanu tu što znači da ćemo na kraju mi uživati u boljoj muzici...nabolji mi je primjer lollobrigida koja je meni apsolutno super teški trash ali super trash na koji možeš praznoglav plesati i zabavit se..lyricse odmah uhvatiš i skačeš :zubo: i one same govore da su to napravili baš da taj misteriji stvaranja mjuze demistificiraju i kažu da se svatko može baviti glazbom i da je na nama da prosudimo je li dobro..a prije(ovo samo pretpostavljam nemojte bacati kamenja na mene) kad toga nije bilo kad bi npr Stonsi nešto izbacili to je automatski bilo super..kvalitetno...a to danas ništa ne znači...ergo moraš se više potruditi
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

p.s
i čisto me zaboli što drugi slušaju i to..glavno da ja imam svoj izgrađeni ukus i dok mi drugi ne guraju svoju mjuzu u facu meni je sve ok..samo sam htio pokrenuti raspravu o mjuzi koja je bogu hvala pošla u dobrom smjeru (i ostavili ste se dinosaura i uvrijeđenosti koje nemaju veze s vezom :angel: :angel: )
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zašto si automatski kul ako slušaš starije stvari od mjuze..

Unread post by writer16 »

Ire wrote: usudila bih se reći da je meni stara glazba dobra i zato što kad je slušam u njoj ne čujem iskomercijaliziranost, koja danas pršti na sve strane. maybe I'm wrong, ali većini glazbe koja se danas radi fali duše i srca. kažem većini, pa to zamijetite, da ne krenete drvljem i kamenjem odmah po meni. možda klinci slušaju staru glazbu jer je nju vrijedno slušati? :dontknow:
pa da fali mi ih duše i jest iskomercijaliziranost jer se jednostvano nalazimo u takvom društvu...mislim veći dio je 'slučajno' iskomercijlaziran jer se to prodaje a mali dio je 'najmjerno' iskomericijaliziran da se baš naglasi i opiše u kakvom svijetu danas živimo ako kužite..npr najbolji slušaj arcade fire i peaches koji to namjerno rade...i super su...isto kao što je madonna i bob marley su svojim pjesmama opisivali društvo u to vrijeme....
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Post Reply