Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:
Brumiko wrote:Puno je bolje rješenje instalirati jedan operacijski sustav te pokretati drugi na virtualnom stroju. Dakle, na primjer, normalno instaliraš Windows XP, preuzmeš i instaliraš virtualizacijski program, Microsoft Virtual PC (0 kuna) ili VMware Server (isto 0 kuna) te Next -> Next -> Next metodom instaliraš Linux na virtualni stroj.
Oki, ovo mi dosad najbolje zvuči.

Inače, dobar sig :zubo:
Te virtualizacije su trenutno neki, kao, hit među CIO-ima svijeta. :zubo: Eh, sad, kao i svaki hit, mislim da tu ima podosta pomodarstva, no virtualizacijske tehnologije ipak mogu itekako olakšati život, bilo u nekakvim enterprajz uvjetima, bilo za kućne korisnike.

Inače, ako ćeš instaliravati Ubuntu na Virtual PC, to ide, ali moraš upisati nekakve dodatne parametre za pokretanje Ubuntuovog install CD-a. Zaboravih napamet što točno, ali lako se nađe na Googleu.

Da se malo vratimo u SF vode (iako je i virtualizacija donedavno bila SF, k'o nekad Jules Verne), kaj se tiče siga - Alpha Centauri mi je nepresušan izvor nadahnuća i najbolja strategija na poteze svih vremena. Ma, uz Baldur's Gate 2, najbolja igra svih vremena općenito. ;) I dan - danas ju znam zaigrati, manje-više kao akademik Zaharov, iako i kapitalistička stoka Morgan uživa moje simpatije. :zubo: SMAC bi definitivno trebal zaigrati svatko tko ima ikakve političke ambicije ili samo teži razumijevanju upravljanja društvom. Kada bi ljudi to igrali, manje bi padali na spike tipa "povećat ćemo mirovine, otvoriti 300 tisuća radnih mjesta, izgraditi osma svjetska čuda i smanjiti poreze."

Ako ima dobrovoljaca za lagani SMAC PBEM, slobodno nek se jave! Napomena: volim igrati na srednjoj mapi nalik standardnoj, s isključenim pojedinim premoćnim tajnim projektima te sa znatno smanjenim dometom onih padobranskih (drop) komponenti na raznim postrojbama.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:...pošto mi je trenutno instaliran Ubuntu
znači trebaju ti windowsi kao nužno zlo, i to samo zbog dva programa koja i nećeš koristiti najčešće.
Onda ti je virtualna masina najjednostavnije riješenje. Nemaš zezanciju s particijama, i dual bootovima, nego jednostavno instaliraš virtualku, i u njoj napraviš novi OS. Sve se nalazi u jednom fajlu koji možeš baciti na neki backup ako ti zauzima previše mjesta na disku.

Skini Vmware player na http://www.vmware.com/
S njim nećeš moći kreirati virtualnu mašinu, ali to bi trebao moći riješiti sa EasyVMX-om. Mislim da imaju i verziju za linux.
Opcija 2 je VM creator. S njega možeš skinuti praznu virtualnu masinu na koju trebas sam instalirati OS.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Izitpajn »

Ma dobro, ono što moram imati su Windoze za tih par programa i tekst procesor koji podržava RTF, dakle bilo što. Za primarni ću ipak staviti Win, a sekundarni Linux, prije svega zato jer ne mogu reći na mi Linux treba za nešto konkretno. Samo bi ga bilo zgodno imati, da se nađe. Možda je sigurnije surfati netom s njim nego s WinXP-om ili tako nešto.

Inače, jedna zanimljivost: kupili smo laptop koji se reklamirao sa 120 GB harda. I pogledam ja, kad ono 120 milijardi bajta, which amounts to 111 GB :occasion9: :lol: :x
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:Inače, jedna zanimljivost: kupili smo laptop koji se reklamirao sa 120 GB harda. I pogledam ja, kad ono 120 milijardi bajta, which amounts to 111 GB
Heh. S druge strane, moj je izvorno imao pravih 120 gigica, ali je skoro 40 pojela OEM Vista, the you-only-get-the-truly-annoying-features-and-no-functionality-whatsoever edition.

Meni Ubuntu treba. U smislu da mi treba komp koji radi. :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Xaotix »

Ako ti je Win primarni, onda ti je možda bootanje Linuxa sa CD-a ili flasha najjednostavnija metoda. Linux ima brdo distribucija koje rade na tom principu, a buco ti je ovdje već naveo jednu.

Dual boot ti ipak ne bi trebao biti preveliki problem, a uzu to ne trebaš razmiljati gdje si ostavio CD sa Linuxom. u tom slučaju, jednostavnosti radi, prvo instaliraj windowse (ostavi particiju za Linux), i tek onda opleti na njih Linux. instalacija bi trebala biti relativno jednostavna (bar je bila s Mandrakom, a ako može on, može valjda i Ubuntu).

Inače, ako razmišljaš o opciji virtualne mašine, donesem ti ja virtualnu mašinu (fajlove), a ti samo skini VMWare player da ju možeš pokrenuti.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Izitpajn »

Sve okej, skinuo sam nešto s neta pa ću to probati instalirati. Ali još se dvoumim oko virtualnog i duplog. Pa ću već javit što sam odlučio. Hvala još jednom.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Inače, jedna zanimljivost: kupili smo laptop koji se reklamirao sa 120 GB harda. I pogledam ja, kad ono 120 milijardi bajta, which amounts to 111 GB :occasion9: :lol: :x
Česta trgovačka prevara!
Naime, za njih je jedan MB/GB/votevr = 1000 MB/GB/votevr, dok je u stvarnosti rijel o 1024 MB/GB/votevr.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by buco »

Izitpajn wrote: kupili smo laptop koji se reklamirao sa 120 GB harda. I pogledam ja, kad ono 120 milijardi bajta...
Drugi put ga uključi i pročitaj koliki je disk, najjednostavnije. A inače ga je korisno uključiti i vidjeti jel baš sve kako piše, mislim na HW, prije plačanja. :x

Inače to ti je, kad je već pretvorba iz hex u dec, 1024 x 1048576 (MB)== 1073741824+ byte

i sad puta 120 == 128849018880 byta . Inače nikad nemožeš cijeli disk koristiti mora imati polje za MBR zonu i kasnije FAT ili FS ili NTFS.... Mislim da ti disk ok po kapacitetu. :vrag:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Zeljko »

ne bi trerbalo biti problema
jer iz windoza instaliras linux kad gga ubacis u CD drajv

i samo slijedis instrukcije i klikces on sam sve radi
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by jbt »

nis nemam za rec po pitanju teme, ja bi si nabavio jos jedan hdd i stavio na njega drugi os, problem rijesen

@brumiko - respect glede SMAC, dijelim tvoje stavove
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Brumiko »

jbt wrote:@brumiko - respect glede SMAC, dijelim tvoje stavove
Oš igrat? :)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Xaotix »

Brumiko wrote:Naime, za njih je jedan MB/GB/votevr = 1000 MB/GB/votevr, dok je u stvarnosti rijel o 1024 MB/GB/votevr.
Na isu foru su nas digli i sa širenjem panike od Y2K buga! Sva samo da bi ljudi nakupovali zalihe za katastrofu. A kad tamo... ništa se nije desilo.

Zašto? Pa samo ime kaže.
2k pada tek 2048. godine! :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Sandman »

Izitpajn wrote:Inače, jedna zanimljivost: kupili smo laptop koji se reklamirao sa 120 GB harda. I pogledam ja, kad ono 120 milijardi bajta, which amounts to 111 GB :occasion9: :lol: :x
Tako je i frend kupio laptop s 320 GB harda, a kad ono 300 GB. :zubo:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kako da složim dva operativna sistema na kompu?

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:2k pada tek 2048. godine! :lol:
Hmmm, vidiš vidiš, tu negdje su najavili i službeni početak Ere Vodenjaka... :shock:
Post Reply