Pitanjce za botaničare

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Pitanjce za botaničare

Unread post by Milena »

Vjerojatno je bedasto, ali: zna li netko možda zašto nekih godina lišće (s jednog te istog drveta) bude u jesen žuto, a druge godine crveno? :scratch:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pitanjce za botaničare

Unread post by Xaotix »

Eh, kad ti djeca počnu sa pitanjima, teško se izvući... :lol:

Čitao sam negdje detaljno o tome, ali je bilo na papiru, pa ne mogu linkati. Stvar ide otprilike ovako:
Lišće je zeleno zbog klorofila. Bez klorofila bi bilo u nekoj nijansi žute ili smeđe zbog ostalih kemijskih spojeva (npr. karoteni - daju boju mrkvi) ali klorofil pokrije druge nijanse zelenom bojom.
U jesen ima manje svjetlosti (a i hladnije je), pa drveće prestaje koristiti lišće i ono otpada. Puno prije nego list otpadne, drvo prestaje proizvoditi klorofil, a nakupnine klorofila u listovima se razgrađuju.
Tu se gubi zelena boja i list postaje žut/crven/smeđ, ovisno o udjelima preostalih spojeva u listu.
Dodatne boje listovima daju i razni produkti i nusprodukti fotosinteze nakupljeni u listu. List mijenja nijansu bije zbog djelovanja hladnoće, vlage i svjetla na njih. Tako list dobija tamne nijanse smeđe i crvene.

E sad, kako je prestanak fotosinteze postupan proces, tako biljka ponekad stigne iz lista izvući sve tvari koje mu daju boju, a ponekad ne. Ovisno o tome i o vanjskim uvjetima (temperatura, vlaga, količina svjetlosti) i lišće istog stabla mijenja boju iz godine u godinu.

Neka stabla gomilaju određene tvari u listu, pa je onda i boja njihovog jesenskog lišća specifična i više manje ravnomjerno raspoređena po svim listovima.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Pitanjce za botaničare

Unread post by Milena »

Thnx! Dakle, može se pretpostaviti da npr. brzina nastupanja hladnoće ima veze s time. (Teorija je, naime, zasnovana na čistoj opservaciji, bila da one godine kad hladnoća nastupi naglije lišće bude crvenije, a kad se to događa postupno bude žutije...)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Pitanjce za botaničare

Unread post by Xaotix »

Malo sam proguglao o lišću, jer me zanimalo koji su spojevi u igri. Pa da malo proširimo priču:
Autumn Colors - how leaves change color

A za kemijske freekove :lol:
Chemistry of Autumn Leaf Color
Sad kad sam već ispao štreber :dum:; po nekim teorijama, promjena boje lista ima bitniju svrhu za stablo, a ne samo biti meta promatračima lišća (bar je zdravije od trainspottinga).
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Pitanjce za botaničare

Unread post by Milena »

You are the Source! :notworthy:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Pitanjce za botaničare

Unread post by Nimrod »

Xaotix wrote:Sad kad sam već ispao štreber
Kako to misliš 'sad'? :vrag:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply