Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Ire »

satira
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Dagi »

Što fali satiri? :vrag:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Ire »

ništa ako je voliš
satira u SF-u meni beskrajno ide na živce, ne volim je, nije mi smiješna, gnjavi me
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Dagi »

Ajde, ajde... :) Gdje bismo bili bez satire u SF-u?
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Zoran »

Ire wrote:satira u SF-u meni beskrajno ide na živce, ne volim je, nije mi smiješna, gnjavi me

Ti si nešto ko nacist, samo nisu u pitanju nacije nego žanrovi.

Žanrist?
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by biljana »

:off: Moj sin obožava Vodič kroz Galaksiju za autostopere, a ja sam ga jedva prožvakala.. :fuch:

Ali ja sam Dobitnika iščitala kao refleksivno egzistencijalističku distopijsku parodiju kojem je SF samo sredstvo za promišljanje o današnjem
:tapsh:
Image
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Zoran »

biljana wrote: Ali ja sam Dobitnika iščitala kao refleksivno egzistencijalističku distopijsku parodiju kojem je SF samo sredstvo za promišljanje o današnjem
Nije li to bolje nego isprazni eskapizam? :scratch:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Ire »

Zoran wrote:
Ire wrote:satira u SF-u meni beskrajno ide na živce, ne volim je, nije mi smiješna, gnjavi me
Ti si nešto ko nacist, samo nisu u pitanju nacije nego žanrovi.

Žanrist?
šta ja mogu kad mi se ne sviđa, nemrem se prisilit :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by biljana »

biljana wrote: :tapsh:
to je bilo za Ire :vrag:
isprazni eskapizam? elaboriraj, molim
ja to ne čitam, ne, ne i ne
čitam samo dubokoumne i vrijedne stvari, po vašoj preporuci
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Ire »

Zoran wrote:
biljana wrote: Ali ja sam Dobitnika iščitala kao refleksivno egzistencijalističku distopijsku parodiju kojem je SF samo sredstvo za promišljanje o današnjem
Nije li to bolje nego isprazni eskapizam? :scratch:
:scratch: možda jesam žanrist, or whatever. meni čisti eskapizam ne smeta. kad čitam SF želim da me autor zadivi svojom maštom. da mi otkrije nešto novo. ili nešto staro na novi način. hoće li tu biti još sloj više od "ispraznog" eskapizma super, bolji roman. ako neće, i dalje sam se dobro zabavila.

što se tiče tih SF satira i parodija i tome slično, ja ih ne volim jer ih smatram varanjem a i općenito mi nikad nisu smiješne jer mi je taj humor poprilično očit i jeftin. ako imaš problema sa današnjim svijetom i hoćeš ga komentirati, onda mi je taj refleksivno egzijstencijalistički parodijski šit (govorim općenito, ne o ovom romanu) zapravo dvostruko varanje - varaš kao pisac jer pribjegavaš SF-u kao lakšem putu da kažeš što hoćeš a pritom te SF nimalo ne zanima. i varaš ljubitelje SF-a koji očekuju SF a dobiju nešto što se iščitava ko nešto da bi bilo nešto i zapravo sa SF-om uopće veze nema.

rijetke su knjige kojima uspjeva oboje - da komentiraju stvarnost i da te odvedu negdje drugdje a oboje na kvalitetan način, na način gdje su i jedna i druga razina jednako važne. gdje se ne koristi jedna da bi se ispričala druga. gdje jedna nije samo kulisa. ili gdje druga nije tu samo da bi se izbjegao "isprazni" eskapizam. takve knjige ću rado čitati.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Zoran »

No, mislim da smo u onoj domeni razlika ukusa o kojima se ne isplati raspravljati.

Osobno, kad čitam, važno mi je da je dobro napisano, a žanr mi je sekundaran. To da li je autoru stalo do žanra, to mi je pak tercijarno. Komentiranje današnjeg svijeta smatram pozitivnim, poželjnim i pomalo čak moralno obvezujućim, a parodija je odličan način da se to postigne. SF parodija je pogotovo zgodna, jer omogućuje čitljivost SF djela i širem čitateljstvu. Al, ko što rekoh, tu su te razlike u ukusima.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by biljana »

Složila bih se sa Ire da je takvo nešto primjenjivo na Dobitnika, ali nije ... Tu se radi o ekstrapolaciji današnjih pi*darija u moguću budućnost - sve u svrhu, je li, da shvatimo kakve smo ovce :vrag:
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by Dagi »

Ire wrote:što se tiče tih SF satira i parodija i tome slično, ja ih ne volim jer ih smatram varanjem a i općenito mi nikad nisu smiješne jer mi je taj humor poprilično očit i jeftin. ako imaš problema sa današnjim svijetom i hoćeš ga komentirati, onda mi je taj refleksivno egzijstencijalistički parodijski šit (govorim općenito, ne o ovom romanu) zapravo dvostruko varanje - varaš kao pisac jer pribjegavaš SF-u kao lakšem putu da kažeš što hoćeš a pritom te SF nimalo ne zanima. i varaš ljubitelje SF-a koji očekuju SF a dobiju nešto što se iščitava ko nešto da bi bilo nešto i zapravo sa SF-om uopće veze nema.
Probaj to shvatiti kao smjer spoznajnog očudjenja.
Ire wrote:rijetke su knjige kojima uspjeva oboje - da komentiraju stvarnost i da te odvedu negdje drugdje a oboje na kvalitetan način, na način gdje su i jedna i druga razina jednako važne. gdje se ne koristi jedna da bi se ispričala druga. gdje jedna nije samo kulisa. ili gdje druga nije tu samo da bi se izbjegao "isprazni" eskapizam. takve knjige ću rado čitati.
Vidiš, na dobrom si putu.
kinawoo
Ewok
Posts: 4
Joined: 02 Jun 2009, 23:47

Re: Tamoya Sanshal - "Dobitnik"

Unread post by kinawoo »

hm, nisam razmišljao u kojem će se žanru ili žanrovskoj pod-orijentaciji nesretni Dobitnik na kraju naći. Pisao sam ga i takav je ispao kakav je:) Je li plod auto-terapije, eskapizma, otpora konzumerizmu, posljedica čitanja raznih teorija zavjere, ne znam. U pravu ste, to stvarno nije SF, već se radi o običnom ljubavnom romanu. :happy1:

Biljana, još uvijek te čeka tvoj primjerak, bez obzira na to što si je kupila (kupnju knjige u današnja vremena držim velikom gestom)

pozdrav

evo ti moj mail, samo ne znam može li se od tu slati pošta

tamoyasanshal@gmail.com
Post Reply