Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Na SFeraKonu 2008 promovirana je zbirka priča Veronike Santo Vrt pramčanih figura. Zbirku je izdala SFera, uredio Aleksandar Žiljak, sliku na naslovnici napravio Sven Geier.

Sadrži priče iz cjelokupnog spisateljskog rada Veronike Santo:

Duboke vode
Posljednje putovanje bećara Janike
U noć
Daždevnjaci
Ekstaza: Otomansko carstvo, 13 stoljeće
Evici, s ljubavlju
Tragovi
Vrt pramčanih figura
Otok u obliku leptira
Čemu služe graničari (nova verzija!)
U lov, u lov!

Tu je i biografija, te bibliografija njenih priča.
Sama vijest o pojavi zbirke je već na Znaku Sagite izazvala manju buru. Vidjet ćemo dalje...
A. Ziljak
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Nazir »

Hm, s obzirom da nisam upucen u biografiju spisateljice, zasto je diglo prasinu na znaku sagite ak se smije pitat? :zbunj:
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by mica milovanovic »

Prašinu? :scratch:

Bila je to tek blaga dobrosusedska rasprava...

Biljana je jedna od najboljih spisateljica koja se pojavila na ovim prostorima i mnogo mi je drago da je objavila zbirku.
Dolazim u Zagreb sredinom juna. Oće li je biti u onoj Profilovoj knjižari?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Izitpajn »

Nazir wrote:Hm, s obzirom da nisam upucen u biografiju spisateljice, zasto je diglo prasinu na znaku sagite ak se smije pitat? :zbunj:
Iz nekoliko razloga. Jedan je Bobanova ljubomora što je Veroniku Santo objavila SFera, a ne on. A zašto nije on, vjerojatno nitko ne zna osim njega, ako i to. Što se tiče seranja oko toga tko je hrvatski, a tko srpski autor, sve je počelo Bobanovom rečenicom "Mene samo zanima zašto je ona hrvatski pisac" što, provjerio sam, nitko nigdje nije rekao, dakle, njemu je poslužilo da se (opet) raspiše o svojim fiksacijama.

Drugi je razlog to što Boban već neko vrijeme vodi križarski rat protiv ćirilice u Lazaru Komarčiću, dok aktualni predsjednik vodi križarski rat za ćirilicu pri čemu je "otimanje" Veronike Santo od strane Xpbata poslužilo kao dobar motiv za još jedno naskakanje na protivnika.

Пси лају, караване пролазе...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Izitpajn »

mica milovanovic wrote:Biljana
Lapsus ili nadimak?
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by mica milovanovic »

Lapsus, naravno...

Izi, nedovoljno poznaješ Bobana... :scratch:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Izitpajn »

Naravno, uvijek je moguće da sam sve potpuno pogrešno shvatio. Međutim, na temelju tri godine promatranja, ovo je jedini zaključak koji sam mogao izvući.

I, naravno, uvijek ću rado čuti protuargumente i promijeniti mišljenje, ako se pokaže netočnim.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote: Što se tiče seranja oko toga tko je hrvatski, a tko srpski autor, sve je počelo Bobanovom rečenicom "Mene samo zanima zašto je ona hrvatski pisac" što, provjerio sam, nitko nigdje nije rekao, dakle, njemu je poslužilo da se (opet) raspiše o svojim fiksacijama.
Ja sam rekao i napisao, ne jednom... :kava: Rasprava tog tipa je krenula još od pripremnih radova za "Ad Astru", samo ja to diplomatski zakrećem i odgurujem, jer to načelno nije rasprava koju mi se uopće dade voditi. Jako je teško nekoga, tko je u mnogo smislova (je li ovo pravopisno OK?) te riječi jugoslavenski i post-jugoslavenski autor, trpati u ladice po republičkoj pripadnosti. Moji je neki dojam uvijek bio da Veronika Santo više spada u korpus hrvatskog SF-a (kako ovo gordo zvuči :zubo: ).

S druge strane, mogu razumjeti Bobanovo nezadovoljstvo. Činjenica jeste da je on objavljivao njene radove kroz devedesete. Zašto se nitko iz FUTURE, npr, nije sjetio da je kontaktira, to je dobro pitanje. Recimo da su bili inertni ili da pojma nisu imali tko je i što Veronika Santo. Sad ispada da joj je zbirku objavila SFera pod mojim uredništvom, i mogu shvatiti da Boban osjeća da smo ga pretekli ili tako nešto. S druge strane, da, možda je mogao i on to učiniti (ne znam o kakve bi se financijske prepreke spotakao), a onda bih ja ovdje imao, tako mi se čini, vrlo, vrlo sužen prostor za takav poduhvat.

Ono što smatram bitnim je da je Veronika izvrsna spisateljica, da su sad njene stvari, dobrim dijelom slabo poznate u nas, dostupne u Hrvatskoj i da, koliko vidim, to treba biti poticaj da ona dalje piše i da ju se dalje objavljuje, s obje strane Drine. A čini mi se, kad bi imala i dobrog prevodioca, da joj objavljivanje, npr. u talijanskom Futuro Europa također ne bi trebalo biti problem.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Evo naslovnice zbirke:

Image

Vijest o izlasku zbirke je i na sajtu Art-anime: http://www.art-anima.com
Last edited by Aleksandar Ziljak on 14 May 2008, 21:38, edited 1 time in total.
A. Ziljak
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Nimrod »

mica milovanovic wrote:Prašinu? :scratch:

Bila je to tek blaga dobrosusedska rasprava...

Biljana je jedna od najboljih spisateljica koja se pojavila na ovim prostorima i mnogo mi je drago da je objavila zbirku.
Dolazim u Zagreb sredinom juna. Oće li je biti u onoj Profilovoj knjižari?
Pregovori s Algoritmom u tijeku. Budu bili i s Profilom. Ako se otegne, slobodno pmati mene. :D
Dogovorit ćemo i Superknjižaru.
Naravno, SFerina vrata su otvorena utorkom navečer također. ;)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by davors »

Možete li procijeniti bi li autorica bila voljna doći na FFK?
*Istria is a state of mind*
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Izitpajn »

Postoji prilično jednostavan način da se to dozna :dum:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by niniane »

Ja mislim da bi bila voljna ako je tada u Hrvatskoj :P
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply