Diplomski- pomoć

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Diplomski- pomoć

Unread post by Nebelwerfer »

Ako sam falio podforum, slobodno prebacite temu...

Eto, počinjem rad na diplomskom odnosno završnom radu (kako se to sad zove) koji mora biti obranjen do 9. mjeseca ako želim na jesen nastaviti s magisterijem bez dana "pauze" ako ne računamo ljeto. Pisati ga moram početi čim prije. Ako vas buni zašto je to tako, odgovor je bolonjski sustav studiranja koji to traži na taj način.

Inače sam na FFRi, Odsjek za kulturalne studije, 3. godina, a ovo će biti rad vezan za kolegij "Znanost, tehnologija i kultura". Mentorica mi je mr. sc. Katarina Peović Vuković sa FFZg.

Kad sam razmišljao o potencijalnim temama nije u obzir dolazilo ništa drugo što nema neke veze sa sf-om pa sam se nekako "odlučio" birati između cyberpunka i sf-a u hrvatskoj (a tu mislim razne udruge staviti u drugi ili treći plan jer bi mi rad onda spadao u jedan drugi kolegij "Kultura civilnog društva"). Konačnu odluku ću donijeti kad vidim što će mi biti lakše, na temelju količine izvora ali svejedno hrvatski sf mi je draža i bliža tema.

Kada sam razgovarao o temi s prof. i "problemu" količine izvora, nije mi padalo na paamet ništa osim "Future", "Siriusa" i "Antologije hrvatske ZF priče". Prof. mi je dodala da mogu "ukljuciti i sve ostale izvore ukljucujuci i web izvore a njih ima dosta. nedavno je pokrenut i novi casopis ubiq koji se iz aspekta kutlurologije i knji. teorije bavi sf-om. u libri liberi imate jedan temat posvecen SF fandomu koji je uredio tomislav sakic."

E sad, od vas esefičara kao kompetentnijih i ufuranijih od mene u svakom slučaju, tražim pomoć u vidu mogućih izvora za taj rad, prvenstveno s eventualnim domaćim teorijskim tekstovima. Ok, možda sve ovo zvuči previše olako shvaćeno, ali sljedeći tjedan moram predati nacrt rada pa mi je svaka pomoć dobrodošla.

Plaćam pivu!! :zubo:
Last edited by Nebelwerfer on 28 Feb 2008, 01:29, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Ire »

Žiljak negdje ima neki tekst o SF u Hrvata, nemrem ovaj tren naći :scratch:

nije znanstveni rad, ali neki ti uvid u SF produkciju može dati i "Macan čita" :zubo:

Šiškine recenzije (ima i podosta domaćeg SF-a)

Popis dobitnika nagrade SFERA

ne znam jesam li ikako pomogla :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Semiramis
Ewok
Posts: 20
Joined: 25 Feb 2008, 16:40
Location: Istra
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Semiramis »

Ja isto preporučujem Šišku. Njegovi tekstovi (i blog) puno su mi pomogli kad sam pisala svoj diplomski. :cheers: Eto!
I današnji moćni hrast jučer je bio samo žir.
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Nebelwerfer »

jea, kul... mislim da će mi bit od velike pomoći. wehey :cheers:
tnx
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Dagi »

Za književnu teoriju neozaobilazan Ti je Darko Suvin i njegova knjiga Od Lukijana do Lunjika. Bibliografski podatci ovdje. Knjige inače ima u cirkulaciji po bibliotekama, pa i antikvarijatima.

Dalje, da razlučimo antologije, jerbo postoje dvije. Ponajprije, Tomislav Šakić i Aleksandar Žiljak (ur.): AD ASTRA, Antologija hrvatske znanstveno-fantastične novele 1976-2006. Mentor, Zagreb 2006.; tekst Aleksandra Žiljaka o povijesti hrvatskog SF-a. Isti tekst (u jednoj ranijoj iteraciji), no na engleskom, nalazi se ovdje. U samoj AD ASTRI upućujem i na Šakićev tekst.

I ošće. Žarko Milenić (ur.): Antologija hrvatske znanstveno-fantastične priče. Društvo hrvatskih književnika, Rijeka 2005. Sadrži izbor pripovijedaka koje dijelom pripadaju razdoblju koje nije pokrila Žiljak-Šakićeva antologija, primjerice Horvatovu pripovijest Zelene oči, Jirsakovog Alborana itd. Treba biti oprezan s uvodom, budući sadrži omaške.

To je onak', za prvu silu.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by mica milovanovic »

Ja sam pisao jedan tekst o hrvatskom SF-u za Znak Sagite, gde sam dao malo istorijata i analizirao prvih 7-8 SFeraKonskih antologija... Nema ga trenutno na Netu, ali ti mogu poslati, ako te zanima "pogled izvana"...

Mogao bi ti biti od koristi i tekst o jugoslovenskom SF-u u Enciklopediji naučne fantastike dr Zorana Živkovića:

http://www.politikin-zabavnik.co.yu/enc ... index.html

ali, vodi računa, i ovde ima poneka greška...

Na sajtu Rastka ima određen broj zanimljivih tekstova, većinom vezanih za srpsku SF scenu, ali i nešto o opštih teorijskih radova, uključujući i Suvina:

http://www.rastko.org.yu/knjizevnost/fa ... dex_c.html
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Izitpajn »

Čekaj, nisam shvatio, područje je književnost ili subkultura?
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Nebelwerfer »

moja ideja je da prvenstveno pišem o književnosti i teoriji ako postoji (a izgleda da postoji) a u drugom planu da bude subkultura u sklopu koje bih nešto pisao i o sferi kao no. 1 organizaciji iz tog polja. sad, da li i koliko će mi profa mijenjat ideju ne znam... ali bilo kakva početna platforma olakšava posao
Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Dagi »

Pa, ako je riječ o teoriji, Suvin je nezaobilazan. Dogovori se s antikavarijatom neka Ti ga pošalju, ili što već.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Zoran »

Jel nitko od vas nema gotov tekst o povijesti rvackog sfa, da mi ga pošalje? Može i maleni tekstić od 2 kartice.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Tomislav Sakic »

Premda pretpostavljam da ti je mentorica dala Libru Liberu #17 koja ima etnografski temat o SF supkulturama "Prostori SF-a", evo linka: http://www.jedinstvo.hr/libra//index.ph ... ostori-sfa (U Librama ima jos etnografije SF-a - tematski broj o Star Treku, te o Buffy).

Ostalo je receno, nabavi Ubiq 1 i 2, pisi (Katarina ima moj mejl), posudi Ad Astru u knjiznici, itd. Imas Science Fiction Studies ( http://www.depauw.edu/sfs/index.htm ), od knjiga: iz kulturalne perspektive "Science Fiction" Rogera Luckhursta, a iz etnografske "Science Fiction Culture" Camille Bacon Smith (ulomak u Libri 17). Ali kreni od nekog temelja, pa prolistaj Ad Astru i pročitaj Žiljkov povijesni pregled.

PS. Inače se mozes baviti SF-om u Hrvata jer cyberpunk-podžanra baš i nema.
PPS. Pravo mjesto za ovu temu je podsekcija Bibliografija, teorija SF-a, antologije u rubrici Knjiški crvi s Arrakisa :)
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Nebelwerfer »

heh, ok tnx ;)
samo ne znam je li ovo bilo usmjereno na zorana ili mene... pretpostavljam mene :zubo:
einhu, tema će na kraju biti kulturalna analiza hrvatske znanstvene fantastike... ko je o čemu pisao i na koji način, blab... koliko god me veseli i interesira (ipak sam je sam izabrao eh eh) brijem da će biti zahtjevno :kava: hope not :lol:
Image
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Tomislav Sakic »

E pa ako ti je to tema ("tko je o čemu pisao"), ond aje malena :) Nije se naime puno pisalo - imas Ad Astru, a kako se pisalo, najbolje ti je viditi Ubiq i 2 (radovi o Sufflayu, Zagorki, bibliografija hrv. SF-a).

Za "kako se pisalo" dobar je i moj rad o Zagorki kao SF spisateljici, jer je dobar dio rada o (ne)recepciji njezina SF-a u nasoj kroatistici. No taj rad izlazi tek krajem godine u Zborniku o Zagorki (dobijes Word fajl mejlom, ako zelis).

Tomislav

ps. Ubiqe (ako ih vec nema tvoja mentorica) mozes nabaviti u Profilovu Megastoreu.
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Diplomski- pomoć

Unread post by Nebelwerfer »

evo c/p ša prof kaže...

naglasak stavite na kulturolosku analizu SF-a.izbjegnite preglede ili povijesti hr. sf-a ili udruga - jer bitno da pokazete kulturolosku analizu. ukoliko se bavite domacim romanima mozete napraviti (vrlo kratki) pregled izdanja i autora, ali zatim dajte neki svoj kriticki osvrt na teme i probleme kojima se domaci sf bavi (sasvim je dovoljno pozabaviti se nekoliko autora). ukoliko se zelite baviti i sf udrugama i to uklopite u kulturolosku analizu - dakle teme kojima se sfera bavi, nacine reprezentacije sf-a u hr, percepciju sf-a, poziciju SF u knjizevnom kanonu i sl. za etnografiju sf zajednica preporucam blok t. sakica u libri liberi: http://www.jedinstvo.hr/libra//index.ph ... ostori-sfa za teoriju i povijest sf-a na gigapediji mate za slobodni download "The Cambridge Companion to Science Fiction (Cambridge Companions to Literature)": http://gigapedia.org/v5/item:view_links?id=103793 beskrajno je literature dostupno na engl. ali nemojte se izgubiti u svemu.
nesto od favoritesa sam dodala danas deliciousu pa pogledajte i to.


pa to što kažeš, malena tema... ni taj rad ne treba bit nešto velik, min. 20 kartica :D osobno smatram (nemojte me pojest radi ovoga)) da će mi za "nekoliko autora" biti dovoljna ad astra (mada je "kompilacija" od 600 str.) i dio sferine biblioteke da njihove teme i pristupe pokušam koliko-toliko staviti unutar nekih (pod)grupnih okvira uz pomoć teorijskih txtova i onda analizirati svaku od tih grupa.
naravno, ovo i meni zvuči vrlo nemam-jasnu-viziju-što-ću-s-tim :lol: ali nakon 2 kratka razgovora s mentoricom i 12 ispita + ovaj rad do početka 9. mjeseca (koje moram riješit) ovaj rad mi je nekako pri dnu prioriteta... preko ljeta ću se morat ulovit u koštac s tim :read:
Image
Post Reply