GMO

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

GMO

Unread post by Ariel »

zanima me što mislite o ovoj temi. za ili protiv? :ima:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: GMO

Unread post by Xaotix »

Nema jednostavnog ZA ili PROTIV.
Osobno smatram da GMO i nije tako loša stvar kakvim se prikazuje, i da bi ga treblo upotrebljavati, uz odgovarajuću kontrolu i nadzor. Izvedba toga je sasvim drugi par opanaka.

Dakle, načelno sam ZA.

Korištenje modificiranih poljoprivrednih kultura je najbolji način za uklanjanje široko proširenih bolesti ili problema, poput avitaminoze u Aziji i Africi. Također, modifikacija je puno bolje rješenje za obranu od nametnika od svih mogućih pesticida, fungicida, herbicida i sve ostale kemije kojom natapaju polja.
Da ne spominjemo da genetski modificirane životinje (kojih još uvijek NEMA, što god novinari pisali) ne mogu biti opasnija za čovjeka od životinja nakrcanih steroidima i hormonima.
Dizajnirane bakterije bi mogle biti rješenje za čistu razgradnju otpada, ili za ekstrakciju određenih kemijeskih elemenata.

Kvaka: Za detaljno utvrđivanje utjecaja modificiranih organizama i proizvoda izrađenih od njih na okoliš i čovjeka u većini slučajeva treba proći duži vremenski period, uz testiranje na širokom uzorku.

Inače, kad god se u medijima spomene GMO, hvatam se za pištolj. Tema se obrađuje senzacionalistički, nitko ne pita relevantne stručnjake, a kad ih i pita, izvlače se samo negativne konotacije. Da se u diskuksijama svi hvataju teme o kojoj nemaju pojam se najbolje vidi po tome što se priča o genetski modificiranoj HRANI, genetskom pudingu, GMO kobasicama.... Na kraju kumice s placa postanu stručnjaci za genetiku.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: GMO

Unread post by Nazir »

Za detaljnu razradu prijetnja GMO-a upucujem na svoju pricu u Sferakonskoj zbirci '07 pod nazivom "Poboljšani" :zubo: :lol: :lol:

Inace, osobno bih rade jeo organski uzgojenu hranu nego gmo (i voljan sam to platit vise), al nije da sam bas totalno protiv toga. Svakako da bi koristilo spasit neke siromasne zemlje od gladi, ALI tu dolazi do onog velikog problema elitizma. JEste li znali da npr. ako SAD pruza pomoc siromasnim zemljama 3. svijeta da im to daje uz debele uvjete. Tako npr. oni nece dati zemljama novac kojim bi si oni mogli kupiti odabranu hranu nego ce im striktno uvjetovati da moraju primiti njihovu hranu koja je naravno GMO. A zanimljivo je da im daju novac u toj vrijednosti GMO hrane da bi moguce kupili i vise hrane jer bi odabrali da kupuju od drugih zemalja s manjim cijenama! A elitisticke guzice u SAD-u onda jednu organsku hranu i usput tvrde da je GMO super zdrav. Eto recimo problema... :x
(ajd bar neke koristi od ekonomije)
:zubo:
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: GMO

Unread post by ratchet »

Koja je to hrana danas izvorna, organska ili prirodna kako god hoćeš? Mislim da to više niti ne postoji. I mali uzgajivaći nisu u stanju unedogled izvlačiti sjeme iz uroda, moraju ga kupiti, a svo sjeme i sva hrana je na ovaj ili onaj način promijenjena, poboljšanja ili što god. Zdrava (?) salata se kod nas masovno uzgaja uz magistralu bogatu ispušnim plinovima, ribe nam se hrane otpadom a svi mi špricamo svoje masline i ostala stabla čime god samo da je urod što bolji. A čime sve hrane domaće životinje? Kakva je hrana koju kupujemo ne želim niti razmišljati.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: GMO

Unread post by Nazir »

Sto se tice tvojih pitanja o toj vrsti uzgoja, rjesenje je da kupac poznaje proizvodaca i samim time zna u kojim uvjetima uzgaja hranu. Danas ima dosta takvih obiteljskih eko farmi i znam nekoliko obitelji koje u zgu tako nabavljaju hranu...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: GMO

Unread post by Xaotix »

Evo ga.. opet svi samo o zderanju :klopa: :lol:

Pretpostavljam da je Ariel bila zainteresirana bas za tu problematiku kad je otvarala temu.

Trenutno se sva hrana koja nije uzgajana na babe kod selu, i zalijevana gnojem iz staje proglasava GMOom.
U 99% slucajeva je rijec o hibridima, najobičnijim križancima. Je da imaju High Tech imena kao BC Hibrid 492, ali na taj način se novi sojevi dobijaju od stoljeća sedmog. (Mozda se netko sjeća reklame s brkajlijom na traktoru, koji gleda snašu na hrpi kukuruza? Tekst je išao nekako, "Je li to java ili privid. Budi dobra kao BC hibrid!"). Ako želite vidjeti namjerno stvorene hibride oko sebe, pogledajte bilo kojeg čistokrvnog psa.

Pravi GMO je dobijen genetičkim inžinjeringom, rekombinacijom DNA molekula in vitro, a zatim je takav gen usađen u organizam, i dalje ga prenosi na svoje potomstvo.

Pravi problem nastaje kada genetski modoficirani organizam dođe u kontakt sa svojim "običnim" parnjakom. Tada može doći do prijenosa modificiranih gena na "običnu populaciju", što ne mora uvijek imati loše posljedice, ali su one prilično nepredvidljive.

Sama opasnost od konzumacije genetski modificirane hrane ne bi trebala biti nista veća od konzumacije obične hrane.
Neće vam narasti perje, šanse da ćete dobiti rak su podjednake, eventualno su vam šanse da se pojavi alergijska reakcija veće. No, to opet zavisi od pojedinog proizvioda.

Inace, GMO je vec na vasim stolovima, pogotovo ako ste vegetarijanci. Preko polovice soje koja se proizvodi je genetski modificirana soja.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: GMO

Unread post by Ariel »

zapravo me nije toliko zanimalo stajalište o GMO hrani, koliko o genetski modificiranim organizmima općenito. istina je da je više GMO-a kod biljaka, ali zato što je lakše uzgojit salatu i na njoj radi pokuse, nego recimo svinju. pa je puno biljne hrane koja je modificirana.
Genetski modificiran organizam je svaki organizam, kojem su na umjetan način izmjenjeni geni. a to su (po mom mišljenju) sve pasmine domaćih životinja i kultiviranih biljaka. svatko od vas tko ima psa ili mačku ima u kući GMO. :zubo:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: GMO

Unread post by Xaotix »

Pa tehnički, to bi bili hibridi. Pravi genetski modificirani kućni ljubimci bi bili oni koji svijetle u mraku :)

A kad smo već kod živine, potencijali su strašni, pogotovo kod novih materijala.
Čitao sam o pokusima sa kozama koje u svom mlijeku proizvode bjelančevine karakteristične za paukovu mrežu. Vlakna koja proizvode pauci imaju fenomenalne mehaničke karakteristike, pa se nadaju da bi količine koje dobiju iz koza dostajale za nekakav pulover, super uže, ili pancirku.
Bakterije bi se mogle koristiti u industriji za skupljanje mikroelemenata,ili za razgradnju plastike i nafte. Puno čišće i efikasnije od dosadašnjih metoda.

Opet ostaje pitanje kontrole. Ako su takvi organizmi zatvoreni u tvornici, ili na farmni, sve je u redu. pitanje je kako bi se stvari razvijale ako završe u prirodi. Primjer problema su hibridi afričke pčele, koju još zovu pčelama ubojicama.

**** Dopisano naknadno ****
Ups, sad sam ti vidio profesiju, pa pretpostavljam da imaš puno više informacija i znanja o ovoj temi od mene :tapsh: (yup, ja sam crveni...)
Imaš li nekakve podatke o trenutnim trendovima GMOa?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: GMO

Unread post by Ariel »

teoretski se lako riješi pitanje kontrole i mogućih križanja s prirodnim populacijama. sve GMO se napravi sterilnima.
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: GMO

Unread post by Ariel »

Xaotix wrote: Ok, sad sam ti vidio profesiju, pa pretpostavljam da imaš puno više informacija i znanja o ovoj temi od mene.
Imaš li nekakve podatke o trenutnim trendovima GMOa?
pa ne baš jer se trenutno bavim samo izvlačenjem DNA iz stanica, ne izmjenama. ali mogu popričat s profom iz genetike, pitat neke materijale. javi za to sutra.
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: GMO

Unread post by Ariel »

evo primjera pozitivne uporabe gmo-a na korist svih, ako im uspije. :zbunj: http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=6777
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: GMO

Unread post by Ariel »

profa mi nije dala materijale, nego link odakle ona dobiva update. pa koga zanima stručni pristup temi: http://www.hugi.hr/
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
Post Reply