Burza...dionice

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Burza...dionice

Unread post by Zeljko »

:D

mozemo li malo o ovome pricati?
ima pametnih ljudi :D ovdje... pa da me malo posavjetuju kao pocetnika :zubo:
ustvari apsolutnog neznalca... znam kako to funkcionise... kupis pa prodas :scratch:

ali u praksi bih garant gubio novce :zbunj: :puca:
:x

imate li koju dionicu

... pricajte
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Burza...dionice

Unread post by Ire »

kako meni rekoše, isplati se samo ako planiraš na duge staze.
ako misliš uložiti danas da bi bio bogat sutra, zaboravi
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Zeljko »

iii jesi ti ulozila? :D
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Bahod »

take 2
kreten zatvorio krivi tab :x
Zeljko wrote::D mozemo li malo o ovome pricati?
naravno dapaće
reci zanima te nešto specifično ili "ab ovo"
Ire wrote:kako meni rekoše, isplati se samo ako planiraš na duge staze.
ako misliš uložiti danas da bi bio bogat sutra, zaboravi
Nu da ulaganje u dionice je u principu dugoročan način ulaganja,
ali
uvijek postoji ali
MMBA-R-A stanje s 1.2.2008. 1890kn PC
-----------------------31.1.2008 1655 PC - rast od 14,2%
Dakle mogao si u četvrtak kupiti za 100 a u petak prodati za 114 (nule dodajte prema vlastitim mogućnostima/željama)
Dobro nije bogatstvo, ali recimo na 100k kn mogli smo zaraditi 14 tisuća kuna što su recimo tri "dobre" plaće za dva klika mišem

S druge strane isti je dan HZVG-R-A pala za 16,68% :zubo: sami možete izračunati koliko je to na vaš ulog
E tu je čar burze da bi netko zaradio netko mora "popušiti"

Postoje dva glavna pravila:
1. ne drži sva jaja u istoj košari
2. kupi jeftino prodaj skupo

Uz ta dva osnovna pravila postoji ih još stotine no sva se u principu mogu svesti na ova
Da bi čovjek znao kamo uložiti potrebno je znanje, a to znači za početak između 8-10 sati učenja dnevno :D
Par dobronamjernih smjernica:
Nikada ne ulagati naslijepo,
Nikada ne ulagati na preporuku prijatelja koji je kupio dijonice HT-a zaradio za plazmu i sad zna sve o dionicama,
Nikada ne ulagati novac za kruh - samo višak (znam ovo je smiješno, ali vjerujte mi iz vlastitog iskustva ne isplati se prvog u mjesecu podići plaću i kupiti djonice računajući na x% zarade do 15.),
Nikad ne ulagati u dionicu tvrtke o kojoj ne znaš sve podatke koji su dostupni,
Nikad...
Nu ima toga
I što na kraju ulagati ili ne?
U principu da, ali oprezno i strpljivo. Zarada je na burzi teško zarađeni novac kao i svaki drugi.
Na žalost dani kada se na dionicama bez po muke zarađivalo 300-500% su stvar prošlosti u HR - ili pri zalasku prema optimističnijim procjenama.
Početnicima bih preporučio da za vrijeme dok uče pokušaju ulagati u investicijske fondove, iako su i oni u osjetnom padu što se godišnjih doprinosa tiče - prinosi od 80% (kao nekad) su highly improbable

Da se vratimo na pitanje može li se obogatiti na burzi "preko noći"
Pa sad može ako
a) ste već bogati pa na uloženih 10 milijuna kn imate prosječan kvartalni prihod od 23%
b) ako vam "preko noći" znači nekoliko godina i imate jakooooooo puno sreće ili ogromno znanje i jakoooo puno sreće

Prikaz bogaćenja "preko noći" na ZSE opcija b)

12.12.2003. Kupnja: 10 dionica KNZM-R-A cijena 1200 kn - ulog 12000 kn -

Image

4.1.2008. Prodaja 10 dionica KNZM-R-A cijena 109000 kn - isplata 1090000-

Image

Zarada milja kuna plus Hjundai :zubo:
Puno sreće i pameti

-disklejmer-
Autor posta (i njegova obitelj) posjeduje dionice. Post ni u kom slučaju nije nagovaranje na kupnju ili prodaju vrijednosnih papira bilo navedenih u njemu bilo nekih drugih.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Burza...dionice

Unread post by Ire »

Zeljko wrote:iii jesi ti ulozila? :D
ne, ja sam boemčina :D sve što zaradim odmah potrošim
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Zeljko »

:zubo: a sta je s tom dividentom :scratch: :scratch: :scratch: :scratch:

jel istina da inflacija ne moze nista dionicama :zubo:

dakle ako danas iomas 1000 kuna i njih pojede inflacija sutra ti vrijede 10 kuna

a ako ulozis 1000 kuna u dionice i nakon inflacije ces imati tih 1000 kuna :zubo:


da ja ulazem ulagao bih u građevinu na proljece :zubo:

hotele u proljece :zubo:

nafta pred jesen :zubo:

ulagao bih u dionice banaka

izbjegavao bih telekomunikacije :occasion9:

jel mi valja logika :scratch:

ps. jel bolje orociti ili uloziti novac :(
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Bahod »

Zeljko wrote::zubo: a sta je s tom dividentom
ukoliko se odluči na skupštini firma može isplatiti dobit/dio dobiti vlasnicima
to ti je za naše razmjere sića
primjera radi dividenda HT (ako je bude) iznosit će cca 27 kn na paket iz IPO-a to ti ispada
1700 kn
jel istina da inflacija ne moze nista dionicama :zubo:
nisam to čuo no nekako sumnjam
dakle ako danas iomas 1000 kuna i njih pojede inflacija sutra ti vrijede 10 kuna
ne 1000 kn vrijedi tisuću kuna bez obzira na inflaciju
a ako ulozis 1000 kuna u dionice i nakon inflacije ces imati tih 1000 kuna :zubo:
pa kad bi i bilo da dionice ne ovise nikako o inflaciji, a sad kad malo bolje razmislim onakva inflacija kakvu smo imali u Jugi bi srušila burzu
teško da bi se dogodilo da 1000 kn vrijedi baš tisuću bilo bi više ili manje u krajnjem bi slučaj popušio proviziju puta dva
uz to kad bi prodao dionice i recimo dobio baš isti iznos natrag opet ti taj keš ne bi vrijedio više nego da si ga čuvao u čarapi
da ja ulazem ulagao bih u građevinu na proljece :zubo:
.....
jel mi valja logika :scratch:
pa u principu ne :zubo:
ps. jel bolje orociti ili uloziti novac :(
pa najbolje je 4/4
1/4 u nekretnine
1/4 oročeno
1/4 /dionice/investicijski fond
1/4 keš - čeka korekciju - kao recimo prošli tjedan
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Burza...dionice

Unread post by Belzebubbles »

Bahodovim savjetima bih dodao još jedan - ne budi pohlepan!
Nužno je stalno biti svjestan činjenice da su veliki prinosi iznimka, a ne pravilo.

Glede one konstatacije o fiksnoj vrijednosti dionica (u inflaciji) - to zaboravi. Na nominalnu cijenu dionica djeluje mnogo čimbenika (pa čak i najobičnije glasine), sam možeš pretpostaviti što tržištu vrijednosnih papira čini kolaps domaće ekonomije.

U današnje vrijeme većina neiskusnih ulagača kreće sa investicijskim fondovima. Ovdje su ti neki linkova glede toga...
http://www.in-fin.info/cijene-prinosi-o ... h-fondova/
http://www.hrportfolio.com/kojegOdabrat ... egOdabrati

Kao što možeš primijetiti, svi su ovogodišnji prinosi dioničkih i mješovitih fondova u minusu. Cijena je neko vrijeme padala i po 2% na dan.

Što se tiče inflacije, jedna od opcija ti je ulaganje u strane fondove, ili možda plemenite metale. Dugoročno gledano, zlato je tradicionalno najsigurnije ulaganje (krivulja ponude i potražnje - manja ponuda znači veću cijenu dobra).

Zeljko wrote:ps. jel bolje orociti ili uloziti novac
Heh, pitanje bez odgovora. Oročenje donosi fiksnu pozitivnu kamatu, ulaganje donosi varijabilni dobitak ili gubitak. Do you feel lucky?
Inače, što se tiče tih kamata na štednju, bilo bi mudro oduzeti nominalni kamatnjak od stope inflacije, pa vidjeti ostvaruješ li štednjom zaista dobitak.
http://www.poslovni.hr/65113.aspx
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Bahod »

Belzebubbles wrote: Na nominalnu cijenu dionica djeluje mnogo čimbenika (pa čak i najobičnije glasine), sam možeš pretpostaviti što tržištu vrijednosnih papira čini kolaps domaće ekonomije.
Na nominalnu cijenu dionice ne djeluje apsolutno ništa pa čak ni inflacija :D
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Burza...dionice

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:
Belzebubbles wrote: Na nominalnu cijenu dionica djeluje mnogo čimbenika (pa čak i najobičnije glasine), sam možeš pretpostaviti što tržištu vrijednosnih papira čini kolaps domaće ekonomije.
Na nominalnu cijenu dionice ne djeluje apsolutno ništa pa čak ni inflacija :D
Omaklo se, smetnuo sam sa uma da u dionicama 'nominalna' vrijednost ima drugačije značenje. Isto kao i nesporazumi sa značenjem riječi 'investicija'. Umjesto 'nominalna', čitaj - 'tržišna'.

Belzebubbles wrote:(krivulja ponude i potražnje - manja ponuda znači veću cijenu dobra)
I ovdje sam napravio grešku, tj banalizaciju... Ponuda se u ovom slučaju gleda kao konstanta.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Burza...dionice

Unread post by Nazir »

Belzebubbles wrote:
Belzebubbles wrote:(krivulja ponude i potražnje - manja ponuda znači veću cijenu dobra)
I ovdje sam napravio grešku, tj banalizaciju... Ponuda se u ovom slučaju gleda kao konstanta.
Hm, pa i nije greska. Ako pogledas npr. IPO Ht-a, cijenu su spustale masovne ponude ljudi koji su se nadali da ce se u jednom danu instant obogatiti.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Bahod »

Vidm da nema baš zainteresiranih za rasprave o vrijednosnim papirima.
No ako netko baš ima viška love sad je vrijeme za razmišljanje (brzopotezno) o ulaganju.
Istinabog nitko ne zna dokle će to još padati, no ja osobno mislim da ne bi trebalo još puno. Cijene su u odnosu na početak godine, a sjetimo se da se i onda naveliko pričalo o korekciji, gotovo sve diskontirane cca 50%. Pa ukoliko ste hrabri i imate s čim sad je vrijeme da se obogatite, ili ukoliko se obrušavanje Crobexa nastavi propadnete s ostatkom države, ali sa stilom. :zubo:
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Burza...dionice

Unread post by niniane »

Bahod wrote:Pa ukoliko ste hrabri i imate s čim sad je vrijeme da se obogatite
Definirao si problem :(
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Burza...dionice

Unread post by Zeljko »

evo kod nas su uhvatili nekog u odboru neke firme a u konfliktu položaja jer ima
neku siću što nije prijavio komisiji...

elem 140 000 maraka dionica jedne firme :occasion9:

a ja htio s 140 marakana burzu :D :zubo:

ma nije ovo za određene ljude... neki su stvoreni samo da rade za druge :scratch:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply