Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Brumiko »

Nimrod wrote:
Izitpajn wrote:U jebote, što radi podsvijest... Ja sam cijelo vrijeme mislio da riječ "dretva" znači ono što je na engleskom "rant", a valjda zato što i sama riječ upravo tako zvuči... Ono, "počeo je s dretvom samo zato jer su mu stali na žulj"... :x :lol:

pa zvuči slično kao deračina...
A kako zvuči "tred"? :D
Pazi, t-r i d u komadu...

Bez zezanja ljudi, ali dretva je sasvim u redu riječ i nije novoizmišljena. Predstavlja, jednostavno, hrvatski naziv za englesku riječ thread. Ništa više, ništa manje. Očit je zajednički indoeuropski korijen te riječi zbog čega ona zvuči donekle slično u raznim jezicima (hrvatski, engleski, njemački). U informatičkom smislu, čul sam za nju još '89. (mislim da ju je prvi počeo koristiti prof. Budin s FER-a), a u klasičnom, postolarskom, puuuno prije.

Eto...uživajte u bogatstvu hrvatskog jezika umjesto da se, ahem, sprdate s njime. :kava:

I, ne, zrakomlat nije hrvatska riječ, nikada ju nitko nije ozbiljno predložio i prvo njeno pojavljivanje u jednom Globusu (u doba kada je izlazio na novinskom šekret-papiru) bješe zajebancija i parodija koju je netko tupav ;) ozbiljno shvatio i proširio dalje.

P.S. Navikao sam da nakon rasprave u dretvi netko obavezno potegne zrakomlat pa, eto, reagiram preventivno. :zubo:

P.P.S. Dobar osvrt na informatičko nazivlje u Hrvata je ovdje: http://lukaa.bloger.hr/default.aspx?date=1.8.2007. Nema dretve, ali je članak svejedno zanimljiv...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Brumiko »

Brumiko wrote:
Nimrod wrote:
Izitpajn wrote:U jebote, što radi podsvijest... Ja sam cijelo vrijeme mislio da riječ "dretva" znači ono što je na engleskom "rant", a valjda zato što i sama riječ upravo tako zvuči... Ono, "počeo je s dretvom samo zato jer su mu stali na žulj"... :x :lol:

pa zvuči slično kao deračina...
A kako zvuči "tred"? :D
Pazi, t-r i d u komadu...strava...

Bez zezanja ljudi, ali dretva je sasvim u redu riječ i nije novoizmišljena. Predstavlja, jednostavno, hrvatski naziv za englesku riječ thread. Ništa više, ništa manje. Očit je zajednički indoeuropski korijen te riječi zbog čega ona zvuči donekle slično u raznim jezicima (hrvatski, engleski, njemački). U informatičkom smislu, čul sam za nju još '89. (mislim da ju je prvi počeo koristiti prof. Budin s FER-a), a u klasičnom, postolarskom, puuuno prije.

Eto...uživajte u bogatstvu hrvatskog jezika umjesto da se, ahem, sprdate s njime. :kava:

I, ne, zrakomlat nije hrvatska riječ, nikada ju nitko nije ozbiljno predložio i prvo njeno pojavljivanje u jednom Globusu (u doba kada je izlazio na novinskom šekret-papiru) bješe zajebancija i parodija koju je netko tupav ;) ozbiljno shvatio i proširio dalje.

P.S. Navikao sam da nakon rasprave u dretvi netko obavezno potegne zrakomlat pa, eto, reagiram preventivno. :zubo:

P.P.S. Dobar osvrt na informatičko nazivlje u Hrvata je ovdje: http://lukaa.bloger.hr/default.aspx?date=1.8.2007. Nema dretve, ali je članak svejedno zanimljiv...
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by niniane »

Naprosto moram...

A zašto ne govorimo jednostavno "tema" ili "topic"?... :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Nazir »

niniane wrote:Naprosto moram...

A zašto ne govorimo jednostavno "tema" ili "topic"?... :angel:
Mislim da si ovaki vise kul :zubo:
UrchinStar47
Hani
Posts: 54
Joined: 25 Sep 2007, 21:10

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by UrchinStar47 »

niniane wrote:Naprosto moram...

A zašto ne govorimo jednostavno "tema" ili "topic"?... :angel:
Zato sto to s jedne strane ne bi bilo precizno.

Zrakomlat zaboravi, hrvatski je vrtolet. :zubo: :vrag:

Uglavnom, Bumiko, najveca mi je zamjerka to sto je u biti nerazumljivo cak nekome tko se godinama bavi racunalima. Ako koristite tu rijec, bar stavite prijevod na engleski, jer je vjerojatnije da je netko zna na engleskom nego na hrvatskom.
"I visualize a time when we will be to robots what dogs are to humans. I am rooting for the machines."
--Claude Shannon
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Krvoje »

Evo, i mi to koristimo na faksu (PMF - Matemat'ka). Meni je zvučalo kao letva.

Ako je germanizam, moram primijetit', onda mi nekako nema smisla upotrebljavat' to kao hrvatsku varijantu. Ako pak nije, onda tim bolje,
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Bahod »

Krvoje wrote:Ako je germanizam, moram primijetit', onda mi nekako nema smisla upotrebljavat' to kao hrvatsku varijantu.
Zašto?
A da je turcizam onda bi imalo smisla?? :zubo:
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by MadDog »

UrchinStar47 wrote:to sto je u biti nerazumljivo cak nekome tko se godinama bavi racunalima. Ako koristite tu rijec, bar stavite prijevod na engleski, jer je vjerojatnije da je netko zna na engleskom nego na hrvatskom.
Prvi puta sam se sa dretvom susreo pišući seminarski rad gdje sam spominjao višenitnost što sam, nakon prvog čitanja, morao mijenjati u višedretvenost... obje riječi su dovoljno nespretan prijevod za multithreaded... ali su na Hrvatskom :zubo:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by niniane »

Meni riječ dretva jednostavno smiješno zvuči (so kill me! :zbunj: ) i zbog toga ju kategorički odbijam govoriti :lol:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Brumiko »

niniane wrote:Meni riječ dretva jednostavno smiješno zvuči (so kill me! :zbunj: ) i zbog toga ju kategorički odbijam govoriti :lol:
A riječ thread ti ne zvuči smiješno? :P

Ili topic? Pa jel to tema - rasprava - dretva - kajgod ili umanjenica od top (ženski odjevni predmet? vatreno oružje?) i to bez dijakritika jer si, primjerice, netko ne zna narihtat hrvatsku tipkovnicu?

Mislim, ljudi, bez uvrede, ali ako vam je dretva smiješna, a topic - topić :zubo: "kul & guba", stvarno imate kolonijalni mentalitet. Kad sutra Kinezi počnu drmat svijetom, dal bu vam topic bil smiješan, a hsu-šen-čiao novi "kul & guba"? :lol:
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by Brumiko »

Krvoje wrote:Ako je germanizam, moram primijetit', onda mi nekako nema smisla upotrebljavat' to kao hrvatsku varijantu. Ako pak nije, onda tim bolje,
Nije germanizam.

Čak i da jeste, nema veze. Niti jedan jezik nije "čist". Uvijek postoje posuđenice ili riječi istog korijena kao u drugim jezicima. Poanta jest:
  • Zašto jezik ne bi bio bogatiji za dretvu ili neku drugu riječ? Anglosasi (u lingvističkom smislu) se ponose golemom količinom riječi u svojemu jeziku, a mi se prečesto sprdamo iz toga. Kaje to? Ingsoc i 1984? Netko "nije nikad čuo" za neku riječ, npr. dretvu? Jaki argument - umjesto da mu je drago kaj se malo izobrazil, kaj je napokon čul za nju, počne filozofirat k'o da je zbilja zagovornik Ingsoca. Mislim, ima ljudi koji nikad nisu vidli crvenu boju, tzv. daltonisti, pa još nisam čul da zato svi ljudi trebaju prestati vidjeti crvenilo!

    Ako se usvajaju strane riječi, apsolutni minimum je da su deklinirljive, konjugirljve, itd. Zgodno je i da nemaju adekvatnog hrvatskog parnjaka. Na primjer, hardver i softver su sasvim u redu posuđenice (NE hardware i software). "Tred" nije jer postoji hrvatska riječ - dretva. ;) Ponavljam, sasvim je nebitno da li je "izvorno" hrvatska, što god to značilo, ili je germanizam.
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by MadDog »

Hm... topic, u računalnom žargonu, pogotovo vezano na grupe za rasprave, od useneta naovamo je tema, a od moguće ga adijakritičke varijante riječi kojom označavamo malo artiljerijsko oružje ili ženski odjevni predmet (tj. topic) u svakoj raspravi razlikujemo po kontekstu, što zna svatko sa osnovnoškolskom razinom pismenosti (pri čemu pismenost ne predstavlja samo poznavanje pisma nego i sve ostalo što u to ulazi, što pak bolje znaju oni koji se s time bave). Time ne mislim reći da je itko ovdje nepismen, da se razumijemo.
Rasprava je u engleskom dobila naziv thread, no međutim, opet u gore navedenom smislu, koristiti naziv dretva za raspravu, odnosno niz članaka koji spadaju pod istu temu, nije prikladno barem koliko ja znam.
Dretva je, kako je već nekoliko puta naglašeno, postolarski konac i nije kolokvijalizam, možda je prije regionalizam, ako sjevernu Hrvatsku počnemo smatrati regijom.
Dretva je i jedan od istovremenih "smjerova" izvođenja računalnih programa, za što nemaštoviti Englezi tj. Ameri koriste opet riječ thread (dosadnih li ljudi :x ) što je prof. Budin, tražeći prikladnu riječ preveo kao dretva, iako se do 1993-4, otprilike, koristio izraz nit za istu stvar.
Tako, stajem sad dok me netko nije :dum:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
UrchinStar47
Hani
Posts: 54
Joined: 25 Sep 2007, 21:10

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by UrchinStar47 »

Mozda je ok koristiti dretvu ali nije ok da netko provodi pola sata objasnjavajuci sto je to umjesto da samo kaze thread.

Mislim da je to cisto stvar prakticnosti.

Sto se tice nedostatka dijakritika u mojim postovima, to je jednostavno zato sto nisam na svom kompjuteru.
"I visualize a time when we will be to robots what dogs are to humans. I am rooting for the machines."
--Claude Shannon
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Dretva, nit, pređa, konac, klinac

Unread post by niniane »

UrchinStar47 wrote:Mozda je ok koristiti dretvu ali nije ok da netko provodi pola sata objasnjavajuci sto je to umjesto da samo kaze thread.

Mislim da je to cisto stvar prakticnosti.
Upravo tako.

Mislim, ljudi, mi ovdje imamo DRETVU O DRETVI!... :zbunj: :scratch: :x
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply