Krugovi

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Krugovi

Unread post by Sir John »

bio sam kritican prema nekim uratcima u ovom dijelu foruma, a to bi moglo biti eticki dvojbeno ako se i sam ne izlozim jednakom postupku.
bilo mi glupo stavljati stare price pa sam napisao jednu na brzinu (nesto vise od pola sata)
temu sam 'posudio' iz zadnjeg LR-a jer sam bio malo prelijen da smislim svoju :D

daklem evo sto je od toga ispalo

Krugovi

Meka zemlja crnica polako je isijavala hladnoću mrtvih trupala što su spavala u njenom krilu i stapala se s maglom, ne višom od visine ugašenih svijeća na grobovima. Gotovo fizičku nazočnost tišine rasparali su povici. Valerij je dozivao Valtera. Valter je dozivao Lunu. Luna je dozivala Leu, a ona Valerija.
I tako naizmjence. U krug. Pa opet. Glasovi su izvirali i nestajali u sitnim odjecima. Ȓas ovdje - čas tamo. Igra se prenosila preko starog groblja, a oni, okruženi tamom, jurili su gotovo bešumno od skloništa do skloništa i izvikivali ime, pa jurili dalje. Ȓula su im napeta. Svatko je spreman uloviti i biti ulovljen. Netko suspreže napeti dah, drugi umiruje od utrke uzdrhtale udove, a netko je upravo u pokretu. I sve to naizmjence. U krug. Sve do neumitnog sraza linija kretanja koje ispisuju divlje, jedva vidljive simbole u magli. Sve dok se jedno tijelo ne nađe kraj drugoga u tami. Sve dok se točno određeno tijelo ne nađe ispred progonitelja i on ne vikne: 'Ulovljen si!', nakon što mu izgovori ime.
Valerij je naletio na Lunu, a Lea na Valtera. Valter je pronašao Valerija, a kad ga je i Lea ugledala nije bio njezin red da izgovori ime pa se spasio brzom kretnjom i pobjegao zaštićen tamom. I onda opet u krug. Sve do kraja koji se približavao nečujno i primicao polako. Valerij je otrčao skoro do ruba groblja nesvjestan da ide ravno prema Leinom novom skrovištu. Kad je Valter dozvao Lunu, ona je dozvala Leu, a Lea se napeto zgrčila spremna da povikne ime i otrči. Upravo u tom trenutku Valerij se zaustavio samo par koraka pred njom. Ugurao je nekako svoje tijelo u zaklon prastarog spomenika spreman proslijediti Lein poziv kada ga je pogodila sva silina njzinog tijela u naletu. Iznenađen, prvo je ispružio ruke u pokušaju da zaustavi masu koja se obrušila na njega, a zatim su ih njegovi refleksi naglo povukli unazad u pokušaju da zaustave pad. Iz njegove, hormonima izmijenjene perspektive pad je trajao dugo. Gotovo dovoljno dugo da se Lein glas i objava kraja igre neprirodno izduže i poprime dublji ton.
Inercija ih je srušila na zemlju i promijenila se u pritisak koji je meka crnica prenijela u dubinu. Energija je ponovno mijenjala oblik ali je njezin prolazak pomaknuo jednu točku i mehanizam se pokrenuo. Mehanizam koji je izgledao kao tijelo pa je zato, jednom davno, bez previše pitanja pokopano u dijelu groblja namijenjenom nepoznatim, bezimenim strancima.
U to se doba mrtvacima nije poklanjalo previše pažnje. Pretvarani su u podatke koji su rijetko probuđivali interes i polako padali u zaborav. Njihova tijela su ritualno, ali bez poštovanja namijenjenog identificiranima, predavana prirodi i bivala jedena, razlagana, korištena, uništavana i transformirana na razne načine u simbiozi s ciklusom nekih drugačijih oblika života.
Poput igre i priroda je djelovala kružno. Ȓak je i mehanizam, iako nije pripadao ovom svijetu, nastao na osnovi kružnog djelovanja. On nije bio čak ni namijenjen ovome svijetu i tu je dospio greškom. Usprkos tome, sve je više njegovih dijelova bilo aktivno. Cilj mu je ponovno postao poznat i još se jedan krug zatvorio. To je omogućilo pokretanje dijela koji je mjerio vremenske jedinice. Odbrojavanje je počelo. Kraj se ovoga puta približavao mnogo definitivnije i odlučnije. Iznad mehanizma, nesvjesna te sitne promjene koju je izazvala njihova igra, djeca su se udaljila. Uzorci koje su crtali svojim kretanjem pretopili su se u nepostojanje. Tišina je ponovno postala opipljiva i kružni proces smjene dana i noći se nastavio. Meka zemlja crnica polako je isijavala hladnoću mrtvih trupala što su spavala u njenom krilu i stapala se s maglom, ne višom od visine ugašenih svijeća na grobovima.
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

pih

ni retka

zar sam nedostojan kritike schmrc :pale:
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Pa dobro kud se svima žuti, ako malo prolistate cijeli podforum vidjet ćete da neke priče čekaju na komentar godinama :D

Nu ajmo na tvoju priču:
Zapravo ne znam što napisati, možda mi je malo prerano za ovakvu mistiku.
Nisam skužio previše, mislim jasno mi je da se mrtvaci igraju lovice, ono što mi nije jasno je zašto to rade - motiv-
Nadalje mi nije jasno ono s perspektivom izmijenjenom hormonima - to ničim nije najavljeno niti objašnjeno -
Kakve veze ima drugi dio s pričom?
U to se doba mrtvacima nije poklanjalo previše pažnje...
pa nadalje prelaziš u nekakve opise Matrix rip-off

Kakve veze treći ima s bilo čime?
Poput igre i priroda je djelovala kružno...
Ovo ti je najslabiji dio vidi se da si natipkao nešto samo da bude nešto, a ispalo je (kako to obično biva) ništa.


Sve u svemu ja bih ti preporučio da ne pišeš na brzinu - čemu žurba
Mnogo mi je draže čekati dan-tjedan-mjesec pa da pročitam dobru priču nego čitati nešto sklepano za pola sata
A mislim da (ako se potrudiš) možeš napisati dobru priču, jer ni ovo izloženo na brzinu nije preloše, nego samo traljavo. Zapravo me sad jako zanima kako izgledaju tvoje priće kad si stvarno daš truda.
Ȓitamo se
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Dobra tehnika i sa minimalnim greškama pravopisnog (i tipfelerskog) tipa, kao prvo.

Drugo, priča je stvarno nejasna, čini mi se da si malo pretjerao u toj mističnosti. Ne znam što se događa, zašto prokletnici uopće trče uokolo, gdje to ide...

Ubačeni su neki besmisleni dijelovi (recimo hormoni) i onaj kraj sa prirodnim krugovima - motiv viđen milijun puta.

Baš se i ne bi moglo reći da ova priča ima nekakvu glavu i rep - cijela bi se priča mogla ispremiješati i nitko ne bi primijetio razliku.

Vjerujem da ti je namjera bila ostvariti nešto slično ovom tonu nedorečenosti, itd, ali stvar je u tome da je to ispalo veoma čudno - nečitljivo čak.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Tokom čitanja nisam bio načistu s tim tko su likovi , dok na kraju nisi naveo da su djeca. Ničeg dječjeg nema u opisu igre lovice.
Ugurao je nekako svoje tijelo u zaklon prastarog spomenika spreman proslijediti Lein poziv kada ga je pogodila sva silina njzinog tijela u naletu. Iznenađen, prvo je ispružio ruke u pokušaju da zaustavi masu koja se obrušila na njega, a zatim su ih njegovi refleksi naglo povukli unazad u pokušaju da zaustave pad. Iz njegove, hormonima izmijenjene perspektive pad je trajao dugo. Gotovo dovoljno dugo da se Lein glas i objava kraja igre neprirodno izduže i poprime dublji ton.
Prema ovom opisu, mogli bi to biti roboti.
Ali na kraju si ipak napisao da su djeca.
Ok, djeca igrajući lovice na groblju nehotice na groblju pokrenu nešto davno zakopano. Sviđa mi se ideja.
Ali je zbunjujuče napisana priča.
User avatar
biljana
Puppeteer
Posts: 134
Joined: 07 Feb 2007, 23:49
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by biljana »

Naravno da su djeca, i pokoji pubertetlija...Ja ću puno manje biti kritična, sviđa mi se gotička atmosfera, zgusnutost, ideja o ciklusima, slučajnostima, možda i apsurdima ( nema veze što nije ništa novo). Sviđa mi se i stil. Priča ima potencijala da bude veoma dobra, uz malo glancanja. Imaš prostora i da malo proširiš, ako misliš da trebaš.
Radije slabija ideja, a dobro napisana, no odlična ideja loše napisana.
:headbang:
ali ja sam crna ovca.... :alien:
Image
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Unread post by poison »

Ima potencijala kao uvod u neku malo dužu priču, ali ovako, samo po sebi je nedorečeno. da sada nastaviš dalje o čudu koje se probudilo... ja bih išla u tom smjeru i posvetila se robotu koji se budi. taman me limenko zaintrigirao, kad ono, kraj.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Unread post by ratchet »

Ja bih rekao O.K. i što sad, tko, žašto, i kamo- to se odnosi na onog koji se probudio
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

Sve već rečeno. Kratko je, pa zato biva samo slikica, a i vidi se da je brzo napisano.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

opa

nista, nista pa onda lavina :D nice

da odmah na pocetku rijesim dilemu - hormonima izmijenjena perspektiva ekvivalentna je subjektivnom sazimanju (usporavanju) svremena pod navalom adrenalina - daklem metafora :drunken:

sto se ostalog tice tema u LR je bila zavrsiti pricu ovom recenicom
Meka zemlja crnica polako je isijavala hladnoću mrtvih trupala što su spavala u njenom krilu i stapala se s maglom, ne višom od visine ugašenih svijeća na grobovima.
a ja sam si zadao i zadatak da ne upotrijebim ni jedan toponim ili pojam koji bi mogao smijestiti pricu u neko definirano vremensko-prostorno okruzje (zato su vremenske jedine, a ne sekunde, hormoni umjesto adrenalina...) te da izbjegnem karakterizaciju likova odnosno htio sam postati pricicu koja se u mnogocemu razlikuje od vecine koje sam procitao u ovom dijelu foruma - cisto eksperimenta radi ;)

sve u svemu - jos ste bili i jako benevolenti prema ovom uratcicu - ja bi bio puno gori, a poceo bi od stilske neujednacenosti, nekvalitetnog prijelaza, nekonzistentnosti radnje...

sto se tice limenog koji se probudio - on je mozda bomba, mozda je izasao iz groba i otisao obaviti svoju funkciju, mozda otvorio portal za invaziju, a mozda...

ostavjam ga vasoj masti na volju :D
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Sir John wrote: sve u svemu - jos ste bili i jako benevolenti prema ovom uratcicu - ja bi bio puno gori, a poceo bi od stilske neujednacenosti, nekvalitetnog prijelaza, nekonzistentnosti radnje...
Heh, pa ako malo bolje pročitaš moj post pronaći ćeš sve gore nabrojano.
:wave:
Post Reply