Definicija SF-a

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Evo, zlorabe?i svoje nove moderatorske ovlasti, premjestio sam temu ovamo te je izvla?im iz naftalina. Naime, lijepo se veĹže na dretvu o teoriji SF-a!
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

bas lijepo od tebe, a ja cu evo odmah postati,

zoran je napisao primjer kako se mogu izvaditi SF elementi, ali istom logikom mogu se izvaditi SF elementi iz jako puno SF romana, moglo bi se Dinu preobratiti, moglo bi se mozda i Asimovljeve robote, Izitpajnov Sva krv ?ovje?anstva bi se takodjer moglo...
nema me.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa, Izitpajn je u zadnjoj "Futuri" dobio od Macana po nosu da mu roman nije SF, nego [?]pijunski triler. A sam Izitpajn je na NOSF-u izjavio kako mu je odrednica bio Le Carre...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ali izbacivanjem SF elemenata, uz male promjene skoro svaki SF roman se moze srediti da ne bude SF...

zasto je tome tako??? zbog zapleta. Jer vecina SF romana ima zaplete koji mogu biti i u ne-sf romanima..., jedino sto trebas uciniti jest zvijezde smrti zamijeniti nuklearnim bombama, cijeli svemir prebaciti na nas planet ili jednu zemlju itd...

Recimo dina se zasniva na prebacivanju iz feaudalnog sustava u religijski vladajuci sustav, a to se moze zahvaljujuci melangeu. Ekvivalent melangeu jest danas nafta, u proslosti je bilo zlate, dakle jednostavno tako sto neka religijsko-fanaticna skupina dobije vlast nad naftom i odluci njome ucijeniti ostatak svijeta...
nema me.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Stvarno, dobro Pham re?e. Ako ?emo nešto provjeravati je li sf ili nije tako što ?emo izbaciti sf elementne pa viditi funkcionira li stvar onda bi sf bili samo utopijski (a pitanje je i za njih) romani, možda Clarke, i još tu i tamo poneko djelo koje se bazira ?isto na znanstvenoj osnovi tipa Robinsonova marsovska trilogija isl.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ti vjerojatno komentiraš postavku da ako se izbaci sf element iz nekog romana/pri?e i taj roman/pri?a i dalje može funkcionirati, onda se ne radi o sf ..

ali malkice pretjeruješ u svojoj postavci da onda nijedan roman kojem izbaciš sf element i malo promijeniš radnju, nije sf roman.

po toj logici bilo koji roman koji NIJE sf, ako mu ubaciš sf element i i malo promijeniš radnju, može postati sf ..

well, duh!

uzmi npr. da postoji roman o divljem zapadu koji se odvija u budu?nosti i sve je isto s tim divljim zapadom osim što kauboji ne pucaju iz revolvera nego iz blastera i ne jašu na konjima nego na smeerpovima. radnja je klasi?ni kaubojac, dobri protiv loših, dama u nevolji, kockari i prevaranti i td. je li to sf? kad mu oduzmeš sf elemente: blastere, budu?nost i smeerpove, a radnju nimalo ne mijenjaš, je li sf ili obi?ni kaubojac?

to je ono što je gornja postavka željela re?i
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Pa sad evo nekoliko primjera koji ne mogu funkcionirati bez SF elemenata jer SF elementi su previse ukomponirani u radnju i ne vidim kako bi se bez njih moglo.

Evo prvi primjer, imamo Terminator, gdje je rijec o povratku kroz vrijeme koji je bitan za zaplet i umjetnoj inteligenciji... Sad opet mozemo izbaciti SF elemente i onda imamo nekakvog superubojicu koji ima zadatak ukloniti nekakvog problematicnog lika... tako da se o tome jos moze i diskutirati

ali evo jos bolji primjer Alien kvadrologija, zasto, zato jer su Alieni SF element, a ako njih izbacis nemas radnju... Cak ne mozemo recimo aliena zamjeniti s nekim ubojicom... jer je ovdje rijec o rasi aliena, osim ako ubojice nece biti obitelj kao u Vrisku I i II...

treci primjer mi je knjiga Vatra nad dubinom, koja se toliko oslanja na te SF elemente da sam poprilicno siguran da ne moze bez njih...
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Pham Nuwen wrote:Pa sad evo nekoliko primjera koji ne mogu funkcionirati bez SF elemenata jer SF elementi su previse ukomponirani u radnju i ne vidim kako bi se bez njih moglo ...
ok, i u ?em je problem? :dontknow:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

nista, to je bio reply na Milesov post da se svakom djelu mogu maknuti SF elementi...
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Ire wrote:ti vjerojatno komentiraš postavku da ako se izbaci sf element iz nekog romana/pri?e i taj roman/pri?a i dalje može funkcionirati, onda se ne radi o sf ..

ali malkice pretjeruješ u svojoj postavci da onda nijedan roman kojem izbaciš sf element i malo promijeniš radnju, nije sf roman.

po toj logici bilo koji roman koji NIJE sf, ako mu ubaciš sf element i i malo promijeniš radnju, može postati sf ..

well, duh!

uzmi npr. da postoji roman o divljem zapadu koji se odvija u budu?nosti i sve je isto s tim divljim zapadom osim što kauboji ne pucaju iz revolvera nego iz blastera i ne jašu na konjima nego na smeerpovima. radnja je klasi?ni kaubojac, dobri protiv loših, dama u nevolji, kockari i prevaranti i td. je li to sf? kad mu oduzmeš sf elemente: blastere, budu?nost i smeerpove, a radnju nimalo ne mijenjaš, je li sf ili obi?ni kaubojac?

to je ono što je gornja postavka željela re?i
ehm, eh sada sto ako je sve tako i sada recimo, taj smeerp (pretpostavljam nekakvo vozilo), se preoptereti i eksplodira i tako neki lik umre, kako ces to staviti u klasican divlji zapad, konj se moze srusiti od umora i eventualno jahacu slomit nogu... ali ga ne ubije, dakle tu vec moras malo mijenjat radnju, sad dakle ovo je SF, samo zato sto imamo jedan slucaj gdje se malo, malcice, pinku promijeni radnja...

kako definirati koliko je to malo...

to je isto kao da pitas kada zapocinje ljudski zivot...
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

http://www.sfera.hr/parsek/br71/prirucnik.html

ZEC JE SMEERP

Tako to zovu Anglosasi. Nazivanje flore i faune ?udnim imenima, no iz konteksta je razumljivo kako se radi o vrlo terestrijalnim bi?ima. Tada smeerp ispadne omanji skakutavi sisavac kratke sme?e dlake i dugih ušiju, brzo se množi, proždire salatu, umiljat je, voli djecu te je idealni ljubimac, a može ga se i pripraviti na gulaš. Upozorenje onima koji smeerpovima žele pridodati posebna svojstva: krvožedni zec koji mlati oklopljene vitezove ve? je vi?en u filmu Monty Python: potraga za svetim Gralom.
:; smeerp bi bio bilokakva elijenska živina koja podsje?a na doma?e, zemaljske živine
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

uzmi npr. da postoji roman o divljem zapadu koji se odvija u buduænosti i sve je isto s tim divljim zapadom osim što kauboji ne pucaju iz revolvera nego iz blastera i ne jašu na konjima nego na smeerpovima. radnja je klasièni kaubojac, dobri protiv loših, dama u nevolji, kockari i prevaranti i td. je li to sf? kad mu oduzmeš sf elemente: blastere, buduænost i smeerpove, a radnju nimalo ne mijenjaš, je li sf ili obièni kaubojac?
Firefly? KOliko ja znam, serija se prodavala kao sf.
ali evo jos bolji primjer Alien kvadrologija, zasto, zato jer su Alieni SF element, a ako njih izbacis nemas radnju... Cak ne mozemo recimo aliena zamjeniti s nekim ubojicom... jer je ovdje rijec o rasi aliena, osim ako ubojice nece biti obitelj kao u Vrisku I i II...
Jesi ?itao ili gledao The relic? Radnja je smještena u Prirodnom muzeju u New Yorku (ako se dobro sje?am), a tu hara ?udovište veoma sli?no alienu nastalo "magijom." Knjiga nije ozna?ena kao sf. Ili staviš premisu da je alien nastao u ?ernobilu zbog radijacije i možeš napraviti istu kvadrologiju.

Kao što rekoh, (da napomenem, ja nisam nikakav sf teoreti?ar. Sve ovo što iznosim je na osnovu onoga što sam pro?itao, vidio, zapazio itd. Dakle, nisam "stru?njak") velika ve?ina sf djela se po navedenoj postavci može prestati smatrati sf.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Miles wrote:Firefly? KOliko ja znam, serija se prodavala kao sf.
da, i neki dvoje je li to uop?e sf ..
seriju nisam gledala, pa nemam pojma.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Ja sam odgledao jednu epizodu i serija je ?isto sr... Poenta je, da ju je neko proglasio sf-om. E sad, ako je to sf onda i npr. Izitpajnova Krv mora biti sf iako ju je, kako ?ujem, Macan proglasio špijunskim trilerom.
A ako Firefly nije sf onda, vra?am se na svoju prvobitnu tvrdnju, i veliki dio onoga što se smatra sf-om u stvari to nije. ?isto po mom mišljenju :iconbiggrin:
Post Reply