Zoran - Izvrsitelji numa Gospodnjeg

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Tanja.C wrote:prolazi rulja lijepo obučena, mlade u bijelim oblekicama, budući mužići u fensi odijelima, a ja ih zamišljam u potocima krvi, zaklane pod sjekirama. :pale:
:D :D :D :D :D

Znači, i tebe se dojmila.... :headbang:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Evo još jedne recenzije, al imajte na umu da je krcata pokvariteljima:

http://www.fantasy-hr.com/articles.php? ... d=47&cat=8
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

recenzija sa pokvariteljima wrote:...u nama bliskoj budućnosti, gdje svjetske sile (i Slovenci)...
Ja sam taj dio romana shvatila kao alternativnu sadašnjost. :drunken:
To sa Slovencima je jako fora, nasmijalo me. :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Tanja.C wrote:
recenzija sa pokvariteljima wrote:...u nama bliskoj budućnosti, gdje svjetske sile (i Slovenci)...
Ja sam taj dio romana shvatila kao alternativnu sadašnjost. :drunken:
Pa to i nije definirano... tehnološki glkedano, mogla bi biti alternativna sadašnjost ili neposredna budućnost.

Ja sam nekako poglavlje "Skitnica" zamislio kao alternativnu sadašnjost, dok je ono poslije neposredna budućnost koja iz alternativne sadašnjosti proizlazi.

Ali mislim da je skroz ok ako neki čitatelj to sve promatra kao neposrednu budućnost, ništa se ne mijenja.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Konačno pročitah...
Trebalo mi je ovoliko dugo samo zato što zbog silnih koještarija u svom životu nisam nikako dospijevala uzeti knjigu u ruke (a i, moram priznati, željela sam barem djelomice zaboraviti radnu verziju koju sam pročitala kako bih si povećala gušt :oops: ). Ȓim sam krenula, trebala su mi dva dana. Uz posao, volontiranje, diplomski i masu drugih stvari.

Enivej...

Moj se dojam od čitanja radne verzije promijenio samo - nabolje... Za mene su Izvršitelji tijekom proteklih mjeseci postali pojam... pa, ne znam točno kako to nazvati... u svakom slučaju, POJAM. Ideja je savršeno kreativna i još bolje od toga opisana i razrađena... Cijela koncepcija reda koji u svojoj borbi protiv bića kojima u naumu Gospodnjem nema mjesta poseže sa sredstvima koja kod drugih svećenika i/ili drigih ratnika protiv tame ne bi baš prolazila... naprosto je osvježavajuća. Jako mi se, jako, svidjela ta ideja da su i Izvršitelji samo ljudi, da griješe, da odlaze kako u fanatizam tako u narkomaniju, da krše zavjete, da su tako NESAVRÅ ENI - a opet sveti. Jer zaista, nijedan Izvršitelj u cijeloj knjizi (barem koliko primijetih) nije čist od grijeha - ako gledamo s pozicije Crkve. A opet su (neki do njih...) svetiji nego svi sveci za koje znamo zajedno.

Sviđa mi se i ideja iskupljenja, ponovno razmatranje pitanja imaju li vampiri dušu (jer dok su svi zvijeri bez duše i savjesti, jedan je ipak drugačiji - ne pije krv već stoljećima, kaje se, teži iskupljenju i povratku na stranu na koju mu povratka po prirodi stvari nema).

Politike sasvim dovoljno (i to politike kakvu ja volim u knjigama :D ), nimalo suhoparno... Interpretacija uloge Baphometa najoriginalnija od svih koje sam ikada čula... He he, američki vojnici upravo takvi da ih poželiš vidjeti pregriženih grla (moja isprika onima koji vole američke vojnike) :headbang:

Poanta najbolja od svih - "Odabrao je novu religiju - vjerovao je u Ljubav". Ljubav s velikim Lj. Nimalo patetično, nego onako istinski.

Ma ne znam, koliko god ja inače elokventna bila, nikako ne uspijevam sažeti svoj dojam o "ING" takod a bar donekle budem zadovoljna time... Onda ću reći samo ovo - ja toj knjizi dajem čistu peticu. Možda sam subjektivna - MOŽDA - ali ja ovakvu literaturu zaista volim. Volim propitivanja vjere i odnosa vjere i Crkve (jedna od mojih najdražih knjiga su tri dijela "Trilogije o Kristovom kloniranju" - sve jasno), volim natuknice o Bogu, volim tanku granicu između vjere i fanatizma, razuma i ludila, dobra i zla.

Zato bum si definitivno stavila u signature da sam fan Zorana Krušvara (pa nek ga mcn opet zeza da okuplja svoje obožavatelje :D ) jer dosad nisam pročitala ništa njegovo, a da mi se nije svidjelo. "ING" on top of everything.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Osvrt na "Izvršitelje".
Ima POKVARITELJA!

Kad sam prije par godina pročitao priču «Izvršitelj», totalno me pukla ta priča. Cinično, crnohumorno, mizantropski, krvavo do apsurda... Odvratno, ali istovremeno, slatko, kao najbolji slasher. Ima religije, pučkog humora, pa onda krene: horror, nekrofilija, gnjusna ubojstva, (puno ubojstava!), a onda čak i SF čudovište iz svemira... Svaka čast! Na osnovi te odlične slatke priče sam stvorio sliku o svijetu «Izvršitelja».
Roman,(zbirka priča?), ne slijedi to što sam si zamislio, pa sam se malčice razočarao.
Ali ipak, vrlo je lakočitljivo, puno dobrih ideja, kad je krenulo, pročitao u jednom danu. Ali nakon čitanja, učinilo mi se da je moglo biti dorađenije.

Prvi dio- «Ožiljci na duši»:Marcusova detaljna priča o tome kako je sve počelo, učinilo mi se kao nešto što čitatelji ne moraju nužno znati odmah na početku, nego kao nešto što bi se trebalo saznati tokom radnje knjige, ili se uopće ne saznati nego naslutiti.
Usto, ne volim priče u kojima lik samo priča što mu se dogodilo. Istina, to čemu je bio svjedok je jako zanimljivo i on priča dugo- 15 strana, ali to je opet prekratko. U stvari, ja bi da ima roman o Marcusovim avanturama po periferiji Rimskog Carstva.

Osim prve priče koja mi se čini suvišnom, i priče «Izvršitelj» koja se toliko izdvaja tom... kako bih rekao, «energijom» drugačijom od ostatka, idu poglavlja, tj. priče, pokoja mi se više svidjela, pokoja ne...
Ne mogu se oteti dojmu - da je sve malo odležalo, da bi na kraju možda materijal bio drugačije posložen ili čak izmijenjen.
Recimo, zamislite da sve počne sa pričom «Skitnica» i pucnjavom u vlaku! Svećenik pumpericom puca po vlaku! Uskoro saznajemo, to je netipičan svečenik, više liči Andy Mc Nabbu. Nosi i kokain... a štite ga tajne službe i Vatikan! Zašto? Mi ništa ne kužimo zašto! Istovremeno, tu je vampir i katakombe! What's going on? Mi ne znamo ništa! Napeto do bola! Pa malo poslije da ide skok u povijest i saznavanje o «Izvršiteljima»... Pa mic-po- mic, dolazi se do zapleta...

Stalno sam mislio na neki drugačiji roman ... tajni obračuni se vode kroz povijest, a javnost ne zna. Kako? Kako su uopče «Izvršitelji» nastali? Za kojeg pape? Narod je nekad znao o njima i bojao ih se. Kad i kako su otišli u ilegalu i posve nestali iz kolektivne svijesti?

Još jedna stvar me malkice spriječila da uronim u roman:
Tokom čitanja nikako nisam mogao smetnuti s uma, da je to što sad čitam- «TO»!
To je "TO" o čemu sam toliko puno već ranije čuo. To je "TO" o čemu su fanovski muzički spotovi, web stranica, fan comunity, a svi nastali prije izlaska romana....Nisam se mogao uvući u radnju knjige kao da je «Multimedijalni projekt Izvršitelji» iz stvarnog svijeta jača stvar od bilo čega u fiktivnom svijetu romana o Izvršiteljima.
Tako, roman me malčice fulao.
Ipak, napominjem da nisam čitao ništa od hrvatskih dark fantasy horror romana, tako da ipak vjerujem kad fanovi vele da je ovo najbolje hrvatsko u žanru. Dosta toga mi se vrlo svidjelo. Originalna ideja, likovi, crni humor, upletanje "stvarne" politike...
User avatar
mahasamatman
Ewok
Posts: 10
Joined: 28 Jun 2007, 14:41
Location: Rijeka

Unread post by mahasamatman »

vidis ja to ne bih citao niti da je rijec o jedinoj preostaloj knjizi na svijetu, ali to naravno ne govori apsolutno nista o kvaliteti knjige...
tako da je ovaj moj komentar zapravo potpuno beskoristan.

p.s.

komentar je komentar i ne treba biti koristan.

Psihoanaliza >ne radi< u Japanu.
dođoh iz pakla, a ostadoh bez municije
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

TB wrote: U stvari, ja bi da ima roman o Marcusovim avanturama po periferiji Rimskog Carstva.
Bilježim želje čitatelja, za sad brojim dva upita za roman o Pastirici i jedan za Marcusa :D
TB wrote: kao da je «Multimedijalni projekt Izvršitelji» iz stvarnog svijeta jača stvar od bilo čega u fiktivnom svijetu romana o Izvršiteljima.
Stvarnosna proza? :? Hmmmm... pitam se samo bi li itko povjerovao :D :D
TB wrote: tajni obračuni se vode kroz povijest, a javnost ne zna. Kako? Kako su uopče «Izvršitelji» nastali? Za kojeg pape? Narod je nekad znao o njima i bojao ih se. Kad i kako su otišli u ilegalu i posve nestali iz kolektivne svijesti?
Je, pa o nečem moram pisat i u nastavcima. :angel:


Mislim da se pomalo formiraju obrisi neke čitateljske skupine. Komentari na eydis forumu, gdje se okupljaju prvenstveno fanovi fantasy-a i čini mi se dobno nešto mlađi nego ovdje, su za sada svi u superlativu, oduševljeni i sl. S druge strane, na nosfu je došlo do raslojavanja - ima nekoliko oduševljenih fanova ali i nekoliko suzdržanih čitatelja čija očekivanja nisu baš u potpunosti zadovoljena. Kad usporedim reakcije s raspravama o drugim književnim djelima na drugim književnim forumima, onda sam prezadovoljan omjerom oduševljenih. :uzdravlje:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

TB wrote:Recimo, zamislite da sve počne sa pričom «Skitnica» i pucnjavom u vlaku! Svećenik pumpericom puca po vlaku! Uskoro saznajemo, to je netipičan svečenik, više liči Andy Mc Nabbu. Nosi i kokain... a štite ga tajne službe i Vatikan! Zašto? Mi ništa ne kužimo zašto! Istovremeno, tu je vampir i katakombe! What's going on? Mi ne znamo ništa! Napeto do bola! Pa malo poslije da ide skok u povijest i saznavanje o «Izvršiteljima»... Pa mic-po- mic, dolazi se do zapleta...
Ne bi li to bilo nekako... kako da kažem... već dosta isfurano? Mislim, takav način razvijanja zapleta. Daleko od toga da i sama ne volim knjige u kojima se radnja odvija na takav način, ali Zoranov način mi je zapravo bio osvježavajući, drugačiji nego što sam navikla.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Zoran wrote:Bilježim želje čitatelja, za sad brojim dva upita za roman o Pastirici i jedan za Marcusa :D
Ja glasam za Pastiricu! :blob: :blob:
TB wrote: kao da je «Multimedijalni projekt Izvršitelji» iz stvarnog svijeta jača stvar od bilo čega u fiktivnom svijetu romana o Izvršiteljima.
Ima nešto u tome... Kad se sjetim samo onog nesretnog Killer Gamea i Foxa koji je hodao u cloaku i glumio Izvršitelja u predstavi - na njegovom "ugovoru" je pisalo "Izvršitelj". Say no more. Buffy je prošlost. Blade je prošlost. Svi slayeri su prošlost. Kako reče moj brat jednom prijatelju - "To nije slayer, to je Izvršitelj". Ali to je ipak neka druga tema...
Zoran wrote:Stvarnosna proza? Hmmmm... pitam se samo bi li itko povjerovao
Kako ne, pa ja povjerovala... Ozbiljno, zbog svega vezanog za Izvršitelje i moju skromnu ulogu u promociji počinjem misliti da sam vampir kojeg je nemoguće ubiti i koji se neprekidno vraća iz mrtvih... mislim, ne nemrtvih, nego skroz, sasvim mrtvih... hm... ali pretpostavljam da je i to za neku drugu temu :oops: :angel: :D

Btw, Zorane, što bje s onim mojim nazovi fan artovima za site?... :oops:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

nešto za zokija i ekipu :D

http://gadgeterija.net/?p=847
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

:headbang: :headbang: Zakon!

Mcn, ajmo poklanjat ovo uz preostale primjerke knjige! Ajmo, a? A?



Mcn?


:P
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

A možete i nešto ovakvo. Domaća izrada bi bila puno jeftinija, a možda vam pomogne Venćeslav Å pilak?
Randomness is strong with this one!
Post Reply