Zoran - Izvrsitelji numa Gospodnjeg

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Zoran - Izvrsitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Bahod »

Da ne oftopikamo
Hamenaglar wrote: Eh, da, ovo definitivno nije roman.

Hm ja isto imam problema s ovim. Po čemu je to roman?
Meni je to novela s dvije/ tri priče koje su blisko ili ne baš toliko blisko vezane zanj'.

Osim toga nije loše, njeki mi dijelovi lagano ulaze u neku (nazovimo to tako) internu spiku koja mi baš nije pretjerano jasna - pa ni zanimljiva. No kada priča počne Zoran je fino vodi i tjera na okretanje stranica i konačni je dojam dobar, ne baš odličan ali ja sam zadovoljan.

:wave:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zoran - Izvršitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Zoran »

Bahod wrote:Da ne oftopikamo
Hamenaglar wrote: Eh, da, ovo definitivno nije roman.

Hm ja isto imam problema s ovim. Po čemu je to roman?
Jako mi je drago što si postavio ovo pitanje, jerbo mislim da se kao autor ne mogu upuštati u diskusije po pitanjima kvalitete knjige.

Roman je po tome što sam testne čitatelje pitao jel to roman ili zbirka i oni su demokratski izabrali da je to roman.

Također, roman je po tome što ima centralnu fabulu koja teče od početka do kraja knjige, dok se sporedne radnje vezuju za pojedina poglavlja.

Primjer: "Vježbanje života" - koje mi prvo pada na pamet kao roman koji obrađuje nekoliko rodbinski povezanih generacija kroz duži vremenski period i njihove zasebne probleme. "InG" ima čvršće povezanu radnju između vremenski razmaknutih djelova, prema tome se kvalificira kao roman.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

meni jednom objasniše (jel to bio Swanwick prošle godine na SFeraKonu?)

da je priča priča o jednom značajnom događaju u životu lika,
a da je roman priča o jednom značajnm razdoblju u životu lika.

:D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

A ako ima više likova?.... :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Nimrod wrote:meni jednom objasniše (jel to bio Swanwick prošle godine na SFeraKonu?)

da je priča priča o jednom značajnom događaju u životu lika,
a da je roman priča o jednom značajnm razdoblju u životu lika.

:D
Recimo da ovdje imamo priču o značajnom razdoblju u životu ideje.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

niniane wrote:A ako ima više likova?.... :D
Možda bi najjednostavnije bilo dekretom ukinut djela s više od 1 lika, čisto da ne stvaraju zabunu.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Jelda?.... :D

Makar, ja volim knjige s više likova.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ako roman ima više od jednog lika, razdvaja ga se u onoliko zasebnih romana koliko se likova pojavljuje. Dakle, "Rat i mir" nije jedan roman, nego petsto romana. Å to znači da je Tolstoj bio ßberskriboman! Prema tome, Zorane, ti nisi napisao jedan roman, nego nekoliko njih odjednom. Zato je Macan na predstavljanju knjige rekao da je to devet romana u jednome. Mislio je reći, u jednoj knjizi. Jel tako, Macane? :D :wave:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Zoran - Izvršitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Bahod »

Zoran wrote:
Jako mi je drago što si postavio ovo pitanje...
Nema na čemu :zubo:

A što se tiče jel' roman ili nije - Hm pa ovo što si ti napisao stoji, samo nekako mi se čini da su cjeline presamostalne.
Možda je problem u tome što sam neke dijelove već prije čitao samostalno, no dok ne počne "poglavlje" :zubo: o Ivanu čovjek (čitaj ja) ima osjećaj da čita tematsku zbirku a ne roman.

E sad ti si autor i možeš svoje djelo zvat i haiku kaj se mene tiče. Meni je knjiga dobro sjela i to mi je najvažnije.
:wave:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zoran - Izvršitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Zoran »

Bahod wrote: ovo što si ti napisao stoji, samo nekako mi se čini da su cjeline presamostalne.
Hm. Roman jest napisan kroz niz epizoda od kojih neke imaju određenu "samostalnost", u smislu da imaju neku svoju internu radnju koja se u njima događa. Sad, u takvom slučaju ti tu radnju možeš pratiti. Uzmimo, npr. prvo poglavlje. Njegovim krajem završi priča o Marcusu i Juliji, međutim tu zapravo tek počinje ona glavna, prava priča u romanu. I bez tog poglavlja ta priča ne bi bila shvatljiva. Tako da poglavlje može donekle funkcionirati samostalno (iako neka pitanja ostaju otvorena), ali cjelina ne može funkcionirati bez tog poglavlja. Primjerice, u jednom "Monolithu" je pod naslovom "Zmajeva krv" objavljen izbor poglavlja iz Martinove "Pjesme leda i vatre" koji se odnosio na jednog od likova. Ta su poglavlja funkcionirala samostalno, bez ostatka sage. Međutim, saga je ta koja bez tih poglavlja ne bi funkcionirala i zbog toga su ta poglavlja sastavni dio romana a ne zasebni roman, sam za sebe.
Bahod wrote:
Možda je problem u tome što sam neke dijelove već prije čitao samostalno,
To je definitivno problem i ja sam bio svijestan da će do njega doći. Zanima me kakvi će biti komentari ljudi koji nisu prethodno čitali te dijelove.
Bahod wrote: no dok ne počne "poglavlje" :zubo: o Ivanu čovjek (čitaj ja) ima osjećaj da čita tematsku zbirku a ne roman.
:P ukoliko knjiga ne bi bila roman, onda bi to poglavlje bilo roman jerbo ima preko 100 kartica. Istina, meni se nekako sviđala ideja da krenem od više fragmenata koji se prema kraju međusobno povezuju. I mislim da je posljednje poglavlje ("Olujni odredi Boga") nemoguće shvatiti bez pročitanog ostatka knjige, što opet upućuje na jedinstvo fabule.
Bahod wrote:Meni je knjiga dobro sjela i to mi je najvažnije.
:wave:
:headbang:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Definitivno, prvi dijelovi se mogu čitati kao zasebne priče, no "Olujni odredi Boga" nikako. Ȓini se, dakle, da je Zoran krenuo od zbirke priča i došao do romana - iskreno, meni je ta koncepcija zakon. Kao prvo ljudi su već čitali neke priče ranije (npr. "Izvršitelja" ili "Å tićenike") i znaju dio onoga o čemu se zapravo radi, a s onim što nisu ranije čitali nadopunjuju, dodaju nove informacije - zapravo mi se čini da ta slojevitost može biti prije prednost nego nedostatak. Makar,, naravno, to je moj osobni doživljaj.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Zoran - Izvršitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Bahod »

Zoran wrote:
To je definitivno problem i ja sam bio svijestan da će do njega doći. Zanima me kakvi će biti komentari ljudi koji nisu prethodno čitali te dijelove.
Uz istaknutu želju da ne ispadnem brutalno sarkastičan - a koliko takovih čitatelja očekuješ? :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Zoran - Izvršitelji numa Gospodnjeg

Unread post by Zoran »

Bahod wrote:
Zoran wrote:
To je definitivno problem i ja sam bio svijestan da će do njega doći. Zanima me kakvi će biti komentari ljudi koji nisu prethodno čitali te dijelove.
Uz istaknutu želju da ne ispadnem brutalno sarkastičan - a koliko takovih čitatelja očekuješ? :D
Štajaznam... teško mi je govoriti o brojkama jer nemam pokazatelje (sad govorimo o broju čitatelja, ne o broju kupaca knjige).

Općenito, znamo da se domaći SF prodaje katastrofalno loše, što utječe i na broj čitatelja knjiga u knjižnicama jer izostaje efekt prenošenja informacija od usta do usta (što je u današnje vrijeme dopunjeno internet forumima, blogovima i sl.)

Primjerice, izvan NOSF foruma praktički je nemoguće naći internetsku raspravu o djelima najboljih domaćih SF pisaca. Praktički jedini koji postanu predmetom rasprave jesu:

- Viktoria Faust
- Norma C. Ray
- Branimir čakić

Ako izuzmemo Viktoriu Faust koja, izgleda, jako varira u kvaliteti od djela do djela - osvojila je već 3 SFERE a i dalje je izrazito kritizirana i napadana u tim raspravama, ovi preostali su vjerojatno NAJGORI domaći žanrovski autori koji su objavili knjige.
Međutim, o njima se priča. O Žiljku ne. O Gavranu ne. O Macanu eventualno u kontekstu stripova.

To pokazuje da interes čitatelja za pojedine autore i njihove naslove UOPĆE ne ovisi o kvaliteti pisanja, već ISKLJUčIVO o promidžbi. Faustica je izdala hrpu tankih knjižica, ali svaka funkcionira kao mali oglas na polici. Puno oglasa - dobar učinak. Također, našla je svoju tržišnu nišu i adekvatno je eksploatira.

Norma C Ray i čakić su krenuli brutalno lažući. Jedan je izmislio da je prvi domaći fantasy pisac, a drugi je izmislio da će Hollywood snimat filmove po njemu. Idioti u novinama su pali na spiku i objavili članke, publika je nagrnula, stvorila se kritična masa koja će pričati o njihovim knjigama. Uglavnom negativno, ali ipak će pričati. U hrpi kritika naći će se i onih kojima će se te knjige svidjeti i najtragičnije od svega toga jest to što će tih možda 10% zadovoljnih čitatelja "Prodora" i "Vaniana" biti ukupno brojniji nego recimo 90% zadovoljnih čitatelja "Sablje" ili "Slijepih ptica".

Sad, moja prošla knjiga "Najbolji na svijetu" dobila je jako dobre kritike od čitatelja. Međutim, moj je dojam da je tih čitatelja bilo relativno jako malo. Ovaj bih put volio imati što više čitatelja, makar im se knjiga i ne svidjela. čini mi se da je to možda bolja opcija.

Potpisujući knjige na ovogodišnjem Sferakonu, primjetio sam ljude koje nikad prije nisam vidio - što nije baš bio slučaj s prošlom knjigom. Meni se to čini kao dobar znak.

Također, prema informacijama koje imam, samo tijekom prvog dana prodaje "Izvršitelja", prodalo se više primjeraka knjige nego što se na Istrakonu prodalo Istrakonske zbirke i Gatalovog novog romana (koji je tamo bio predstavljen) zajedno, kroz sva tri dana. To mi isto djeluje kao dobar znak.

Dosta se trudim putem interneta doprijeti do populacije koja je primarno gejmerska i konzumira literaturu ALI NE ONU koja se preporučuje kroz nekakve "naše" fandomske instance. Mislim da su oni uglavnom čitatelji koji uopće nisu pratili prethodne objave po sferakonskim zbirkama.

Moja je procjena da je te ranije objavljene tekstove moglo pročitati max. 300 ljudi. Sve što bude preko toga su novi, djevičanski čitatelji. Ali kako ti stari tekstovi čine tek negdje između 1/4 i 1/3 ukupnog teksta u knjizi, mislim da i oni stari imaju što novga za pročitati.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Inače, ako je "A canticle for Leibowitz" roman (tri dijela međusobno razmaknuta za nekoliko stoljeća, naravno, potpuno različiti likovi) onda je i ovo roman. A da ne spominjem "Sto godina samoće" i "Desolation road".
Post Reply