LR 15 - Panonsky

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 15 - Panonsky

Unread post by Nimrod »

Duboko ispod Himalajskih masiva odvijala se žučna rasprava između dvojice govornika.

- "Ne, ne, ne i sto puta NE! Nikada se neću složiti sa takvim rješenjem, uostalom odakle ti samo ideja za takvo što?

- "Nimirode, Nimirode”¦ Predugo proučavaš ljude, da nije možda njihova osjećajnost prešla na tebe? Ne zavaravaj se, dobro znaš da smo emocije sublimirali u intelekt. Pokušavati ih ponovo koristiti bio bi zapravo korak unazad, zar ne? Ti to kao znanstvenik dobro znaš"

- "Ne skreći s teme, Izitpejne! I dalje se odlučno suprotstavljam tvojem rješenju ove krize"

Drevno iluminantno svjetlo obasjavalo je tjemena svih 15 480 Taurijaca na velikom skupu. Misli dvojice govornika lebdjele su dvoranom i nitko ih nije prekidao, dobro se znalo kako je nepristojno drugima upadati u misli.

- "Dobro pazi što ću ti sada reći..." Odgovori Nimirod sklopivši ruke pred sobom. "Nije naše da uništimo čovječanstvo, niti da im uskraćujemo znanje, već naprotiv, mi smo ti koji treba da ih vodimo putem evolucije! Mora da si potpuno sišao sa uma kada predlažeš da uništimo jedan cijeli kontinent zbog šugavog dezintegratora. Pa što onda ako su ga napravili, zašto misliš da će baš sve zloupotrijebiti?"

Izitpejn se ustane i njegova vitka dvometarska figura zadominira dvoranom.
- "Sada ću ti ja odgovoriti. Pričaš gluposti. Nisu oni ništa napravili, oni su to nama ukrali! Predobro znaš da još od onoga doba kada smo mogli slobodno hodati među njima nije bilo nikakve teorije da će njihov razum pobijediti niske strasti. Dobro znaš da su svaku našu naprednu tehnologiju koju smo im davali da im olakšamo život koristili isključivo u svoje sebične svrhe ili za rat. Isto tako će zloupotrijebiti i ovaj dezintegrator"

- "Nevjerojatno! Da netko toliko može nekoga mrziti i biti tako nepovjerljiv prema nekome”¦Uistinu ne znam što da pomislim. Od kuda TI uopće možeš znati kako ljudi ne bi taj uređaj koristili kao i mi što ga koristimo za reciklažu otpada na sastavne elemente?"

- "Znaš od kuda? Pratili smo ih od dana kada su našli dezintegrator u našem srušenom brodu u području, kako su ga ono nazvali? Area 51 u Meksiku. Shvatili su da uređaj rastvara svaku materiju na njene sastavne atome i vraća ih u čistom obliku natrag u atmosferu, ali NE! Oni ne žele s njim riješiti problem svjetskog zagađenja, oni ne žele da se svijet očisti od opasnog biokemijskog i nuklearnog otpada, ne. Znaš za što bi oni koristili uređaj? Reći ću ti! Već smo ih uhvatili kako ubijaju svoje političke protivnike i zatim se pomoću dezintegratora na trajan i nedokaziv način rješavaju trupala. Eto ti tvoji ljudi, eto ti tvoje čovječanstvo, nosi si ih doma kada si toliko za njih"

- "Dobro Izitpejne, dobro. Recimo da se slažem kako je riječ o zloupotrebi, ali i opet to nije nikakav razlog da se uništi cijeli jedan kontinent, taj tvoj prijedlog je stvarno protiv svih načela i principa. Nisi pomislio da bismo mogli MI, ako pretjeramo, uništiti i ovaj planet kao što su naši preci uništili Phaeton, pa sad između Marsa i Jupitera zjapi prazno mjesto nekad naše planete"

- "Moj Nimirode”¦Dragi moj naivni Nimirode. Nećemo mi stići uništiti NIŠTA, jer ovi gore, ti tvoji ljudi, oni će se za to pobrinuti, oni će uništiti i sebe i nas i cijeli ovaj planet i što je najgore na dobrom su putu za to"

- "Nemoj mi sada opet početi pričati da su nam ukrali atomsku tehnologiju i kako je koriste za oružja masovnog uništenja umjesto da je upotrijebe kao izvor čiste energije"

- "Naravno da su ukrali, inače bi znali kako da je iskoriste bez onih silnih nuklearnih otpada i zagađenja prilikom fuzije i fisije, uostalom koliko puta smo morali intervenirati pri ekshalacijama u nuklearnim elektranama, koliko puta? Više nitko niti ne broji!? A znaš li da su počeli raditi prve eksperimente sa antimaterijom? Znaš li to? SA ANTIMATERIJOM!!! Zašto diraju ono što ne razumiju!? Zar im nije dosta što će uništiti planetu nego žele da strada i cijeli sunčev sustav!!!"

U tom trenu dvoranom prolete nečije jake i čiste misli, postavljajući se poput zida između dvojice govornika:

- "Dovoljno! Dovoljno smo čuli sa obje strane. Donijeti ćemo konačno rješenje najpovoljnije za sve. Predlažem ovako. Koristiti ćemo neurotransmiter kako bismo naveli odabrane ljudske pojedince da otmu par aviona i njima se zabiju u najveće stambene građevine i time izazovu opću pomutnju u njihovom svijetu, tako nitko neće opaziti kada mi sa svojom letjelicom uništimo Pentagon. I dalje je tamo dezintegrator, zar ne?"

Izitpejn potvrdi točnost zadnje informacije klimajući kruškolikom glavom:
- "Tako je Maksimilijanuse, slažem se sa vašim planom iako ne razumijem zašto se opirete mojem prijedlogu da uništimo cijeli taj kontinent, tako bismo bili sigurni da nisu napravili još jedan uređaj"

- "Zbog toga Izitpejne, što bi to bila prevelika katastrofa i ljudi sa ostalih kontinenata bi posumnjali da nešto nije u redu, tražili bi odgovore i prije ili kasnije mi bismo bili otkriveni. Zadnji puta smo to učinili sa Atlantidom i tada je odlučeno kako se tako nešto više nikada ne smije ponoviti, osim u slučaju koji bi bio prijetnja opstanka cijele planete"

- "Slažem se sa vašom odlukom Maksimilijanuse, postupili ste mudro i pravedno kao i uvijek do sada"

- "Ne laskaj mi Nimirode, ne laskaj mi. Nisam ti ja čovjek, koristim razum a ne emocije, posljednji puta kada smo se služili emocijama jedna planeta je nestala sa zvjezdane karte svemira. A sada pripremite neurotransmiter, imamo posla”¦"
Last edited by Nimrod on 17 Jan 2007, 15:36, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Nimirod i Izitpejn. :lol:
Ajd može. :mrgreen:
Perhaps it's the result of an anxiety.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

“Izitpejn se ustane i njegova vitka dvometarska figura zadominira dvoranom.”
:- )))))
Ti to zelis posebne povlastice na forumu, od kljucnih I utjecajnih sferasa, priznaj! :-)) Samo mi nije jasno zasto Maksimilijanus, a ne Ire? : -)))
Salim se… Izitpajn I Nimrod, dovoljno “svemirska” imena za one koji ne prate NOSF forum.

Ideja price mi se jako svidja, volim te mitove o podzemnim gradovima i rasama koje sve kroje nama iza ledja...Ideja fina.
Dijalozi: cini mi se da su im dijalozi suvise nezgrapni I da Izi. i Nim. u njima daju previse podataka koje ti ljudi, bica, sto li, vec znaju, pa ih ponavljaju samo radi citatelja. Dakle, dijalozi mi se cine da nisu bas tecni, I da bi ih mogao izbaciti dosta informacija, i preraditi dijaloge da lakse “klize”.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Ova mi se priča baš svidjela. Bravo! :mrgreen:
Mah - mah
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

E ovo je priča, toliko mi se sviđa da je ne mogu nahvaliti...ček' ček' malo... :shock: Pa to je moja priča!!! :drunken: Ha, ha , ha, šalim se malo, ne morate me odmah razapeti :) Evo sad ozbiljno... Znam da su mi dijalozi predugi, no kad mi je došla ideja za ovu priču nikako je nisam mogao ne napisati, a kad sam već počeo pisati, brate pet kartica mi je bilo malo...e sad, kako je dogovor bio tri kartice, mmorao sam rezati, rezati, rezati...tako da je prvpbitna priča izgubila na jačini jer sam morao ostaviti samo ono najosnovnije, zato se čini da su dijalozi dugački...

A što se tiće imena u priči, he, he, he...za Irenu imam jednu posebnu di je ona glavni lik, baš mi palo na pamet kad sam čitao ove komentare...ajd sad bok, odo vidit šta ste vi pisali :uzdravlje:
?
User avatar
niveska16
Puppeteer
Posts: 147
Joined: 30 Jun 2006, 22:08
Location: Dalmacija

Unread post by niveska16 »

Priča je odlična...jedino što mislim da bi kraći dijalozi bili jači, malo previše pojašnjavaju(to je već neko rekao). Inače, ideja POGOčENA mrgreen:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Iako me je na početku zainteresiralo zbog imena glavnih likova, nisam uspio pročitati do kraja iz razloga koji se mogu bjelodano vidjeti na http://www.sfera.hr/parsek/br72/prirucnik.html pod "Drveni dijalog" i "Partijski referat".
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Izitpajn wrote:Iako me je na početku zainteresiralo zbog imena glavnih likova, nisam uspio pročitati do kraja iz razloga koji se mogu bjelodano vidjeti na http://www.sfera.hr/parsek/br72/prirucnik.html pod "Drveni dijalog" i "Partijski referat".
:? Hiljadu mu bubnjeva darkvuda Izo, meni se baš ne čini kao da "spada" u rubriku kako ne pisati, pogotovo što je taj priručnik koji navodiš prva stvar koju sam pročitao (i proučio zapravo) odkako sam došao na forum...
No nema veze, meni je uvijek drago kad ostaviš komentar jer vidim da želiš pomoći da budemo bolji pisci (Ne samo ja ;) ) A znam da sam opet promašio i to iz razloga jer sam htio poslati BAÅ  ovu priču i nijednu drugu a problem je nastao što nije sve stalo na tri kartice teksta pa sam morao rezati, rezati, rezati... I tako je nastala ovako malo osakaćena priča. A da vaši komentari i savjeti vrijede to ću vam reći sada da mi se javio čovjek sa željom da objavi onu prepravljenu priču "Armagedon now" koju sam naravno popravio prema vašim savjetima i priča je objavljena :uzdravlje: A ha, šta sad velite...
?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Slazem se sa TBom i Izitpajnom...
Mislim da je takav tip dijaloga Milena Benini u jednom predavanju nazvala "As you know, Bob".. :)

Dijalozi zaista zvuce kao da likovi objasnjavaju nesto nevidljivom trecem, ali to bi se dalo doraditi. Na kraju krajeva, vjezbanje dijaloga i jest cilj ove radionice...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Xaotix wrote:
Dijalozi zaista zvuce kao da likovi objasnjavaju nesto nevidljivom trecem, ali to bi se dalo doraditi. Na kraju krajeva, vjezbanje dijaloga i jest cilj ove radionice...
Slazem se, zato i jesam tu da naucim...doraditi cu i ovu pricu :uzdravlje:
?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

nemoj nas zaboraviti sa novom verzijom! ;)
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, he... Mene podsjeća na "Mini YU Siriuse". U ono doba se tako pisalo. Doraditi, prema Izitpajnovim uputama.
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Dagi wrote:He, he... Mene podsjeća na "Mini YU Siriuse". U ono doba se tako pisalo. Doraditi, prema Izitpajnovim uputama.
A je, što je je... Ȓovjek je malo strog al` su mu komentari na mjestu, uistinu možeš naučiti od njega i zato volim kad opiči komentar...


E da iskoristim priliku pa napomenem da imena nisu ona od ovih naših forumaša, već je svakom dodano po jedno slovo tako da znače ovako nešto... NI-mi-rod (nije mi rod) Iz-it-pejn (Da li je to bol, po englezima ofkors)

priču sam zamislio kao da sam uhvatio jedan trenutak njihove rasprave u kojoj oni ništa ne objašnjavaju nekoj trečoj osobi već daju razloge za i protiv uništenja Amerike zbog korištenja (zapravo zloupotrebe) dezintegratora. :D

Nadam se da ste primjetili asocijaciju na američke blizance kada je također uništen i Pentagon :scratch: , hm, hm, hm.... Baš za zamisliti se
?
Post Reply