Zabavna literatura

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Evo...
S obzirom da je Panonsky zatražio čitavu "Ares" novelu ja sam ju konačno tutnuo pod gore navedeni link.
Iako je to djelce s kojim sam ukupno gledano najmanje zadovoljan.
:D

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Pa jel ko pročitao od ovog mojeg stranu dvije, tri....






četiri.

:blob:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ja sam tek sad otkrio (i topic i radove) pa pogledao i zainteresiralo me pa evo upravo printam na poslu pa cu javit kad procitam.

A zašto to ne posla nekamo nego ovako, na web...?
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Izitpajn wrote:Ja sam tek sad otkrio (i topic i radove) pa pogledao i zainteresiralo me pa evo upravo printam na poslu pa cu javit kad procitam.

A zašto to ne posla nekamo nego ovako, na web...?
Pa poslao sam, ali gotovo nikakovih reakcija polučio nisam. Negativnih nije bilo uopće. :D
"Željezni križ" sam poalao na megdan na onaj opskurni VBZ-ov natječaj i upao je među 9, ali je onda ispao na penale (od pobjednika turnira naravno :D ). A još mi nisu priznali pogodak iz navodnog ofsajda + nedosuđeni penal.
:D :D
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Prije nekoliko dana poslao sam Bubbi PP sa komentarom "Željeznog križa". Ȓovjek kaže da mu se svidio (stvarno neznam zašto, prilično je negativan) i zamolio me da ga postam na forum.
A evo, moćnim i mističnim tehnikama copy-pastea dostavljam ga na uvid širem pučanstvu...


"Pročitao sam Das Eiserne Kreuz i iskreno baš mi se i nije svidio.

Prije komentara moram staviti ogromni DISCLAIMER.
Imam puno manje iskustva u pisanju od tebe, i stvarno nisam u poziciji da komentiram tuđe uratke. Svejedno, iz nekog razloga to činim, pa sve moje bljezgarije uzmi sa velikom rezervom. Ukoliko ti se ne svide uvijek možeš reći da ti ja ionako ne mogu soliti pamet.
Upravo to je i razlog što ti ovaj komentar stiže preko pm-a.


Kao prvo u početku čitanja opako me je zbunjivalo preskakanje radnje. Sad si tu, sad si tam. Konkretno na to se kasnije navikneš pa i nije tolika zamjerka koliko opaska. Ona 19. stranica kad napadnu konvoj me je toliko vuklo na pad crnog jastreba da je to čudo. Neznam da li je to i bio plan ali ipak djeluje malo prepoznato.
Ono sa svinjom i transformacijom u čovjeka je dobra fora.:headbang:
Malo me povuklo na orwella ali to se ubrzo razbije kada na vrata stignu ljudi koji žele organe. (Monty...)
Rečenicu "Lijepa eksplozija i željezna vrata otvara." sam si posebno kopirao zato jer je stvarno dosjetljiva. Dobra fora :D
Malo me je zasmetalo što u nekim dijalozima previše forsiraš "Ha,ha". Mislim to je okej upotrijebit koji put ali kad pretjeraš ispadne kao onaj kretenski pozadinski smijeh u "humorističnim" serijama.
Inače imam posebnu zamjerku na samu fabulu. Kada se sve sumira ispadne samo nabrajanje scena rata, mira(između borbi) i psihodeličnih epizoda. Te epizode si možda trebao označiti kao Maksove snove. Samo prijedlog...
Akcijske scene su mi ispale kao gorki klišeji. Svi oni isječci iz ratnih knjiga i filmova. Recimo turpijanje metka. Možda je bolje ići na neke svoje originalne scene rata nego koristiti fragmente tuđih. Možda je stvar u tome da mene previše interesira takva literatura pa sam ionako previše zasićen. Netko drugi ovo vjerojatno ne bi primijetio a ponajmanje uzeo za zlo.
Zasmetalo me je to što nema nekave jasne radnje. Ništa se nije dogodilo! Možda ja nisam shvatio ali tako mi je ispalo.
Ona veza između trebe i Maksovog mesara me se dojmila kao stvarno nemotivirana. Inače, dodatak natruha nekrofilije je stvarno zanimljivo. Nego da se vratimo na temu, čudno mi je da bi takva veza mogla postojati. Jedino da je ona cura plaćena za te rabote jer anestezirani seks baš i ne djeluje prepoticajno.
Stvarno me je razočarao kraj jer sam očekivao razrješenje, na ovaj ili onaj način.
Stil pisanja ti je odličan. Dobar humor i samo nekoliko gram. pogrešaka.
O stilu se stvarno ima malo toga reći, upravo zbog toga što je savršeno izbalansiran i lijepo predočava situacije.

Početak priče je inače stvarno poticajan. Ȓim sam vidio riječi kao kalaš i natov kalibar, naelektrizirao sam se i bacio na čitanje.

Da zaključim, stvarno mi je bed staviti toliko zamjerki ali ono sam si tražio da se komentira. :D
Dosta znaš o vojnoj problematici, samo bi bilo bolje da se manje oslanjaš na istu. Dobra kao pozadina ali kada pretjeraš roman završi kao nizanje ratnih scena. Baš se osjeti da ih voliš opisivati. Kvragu, kako ti to uzeti za zlo kad sam i ja isti. Osobno više težim smanjivanju tih akcijskih scena kako bi se nesretni čitaoc dulje držao u napetosti. :D
Anyway, vidi se da znaš što radiš i kako to raditi.
Postat ću ti komentare i ostalih kada ih se dohvatim. Ime željezni križ je ipak stvorilo prednost u odabiru sa kojom da krenem.
Postat ću i ja nešto na čiča-miču pa ćeš i ti imat prilike za sadističke komentare, tako da će i tvoja prilika za osvetu doći... :uzdravlje:
Pozdrav"
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Belzebubbles wrote:Prije nekoliko dana poslao sam Bubbi PP sa komentarom "Željeznog križa". Ȓovjek kaže da mu se svidio (stvarno neznam zašto, prilično je negativan) i zamolio me da ga postam na forum.
Pa komentar je opsežan i argumentiram, a roman pročitan u cijelosti, pa ne vidim razlog zašto bih se bunio.

No evo i par crtica na kritiku.

Å to se tiče klišeja, kako vrijeme ide nekako sam sve skloniji mišljenju da je najbolje roman lijepo napuniti referencama jer onda te reference bar možeš lijepo izmodelirati i strpati u kontekst kakav ti paše jer...
Belzebubbles wrote:Ona 19. stranica kad napadnu konvoj me je toliko vuklo na pad crnog jastreba da je to čudo. Neznam da li je to i bio plan ali ipak djeluje malo prepoznato.
Ali ja pad crnog jastreba uopće nisam gledao. :dontknow:
Belzebubbles wrote: ...Recimo turpijanje metka...
I iz kojeg je to romana ili filma. :scratch:

Inače ja ratovanje i borbu u cijelosti smatram jednim velikim klišejem jer pogledaj samo malo kako izgledaju izvješća iz Iraka bilo u dnevniku bilo na CNN-u. Ko da je čitav taj rat jedan veliki projekt Andyja Warhola :D

Dakle po tom pitanju sam pečen, ali to i nije ona glavna tema romana. Isto tako ako si mislio na nekakva zaplet u smislu objave rata i zaključenje radnje u smislu nekakvog završetka borbenog djelovanja onda od toga ništa.

Ipak ću se suzdržati od objašnjavanja labirinta konteksata i podkonteksata kojeg sam još dodatno zakukuljio nelinarnim vremenskim tijekom. Roman nije easy reader i ako ti se nije svidio ne pada mi na pamet daviti te da ga pročitaš još jednom.

THX for kritiks enivej.

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bubba wrote:Ali ja pad crnog jastreba uopće nisam gledao.
Pa pogledaj ga čovječe, što čekaš. Jedan takav film propustit, ccccc...

Bubba wrote:I iz kojeg je to romana ili filma.
Mhm... Sada na licu mjesta sjećam se scene iz neke knjige u kojoj lik turpija metak, dođe suborac i kaže mu da zarobljene vojnike kod kojih nađu takve metke vješaju. Da me ubiješ ne ide mi u glavu gdje sam to vidio, ali rekao bih neka knjiga Svena Hassela. Ako se netko točno sjeća, neka me ispravi.


Radi se jednostavno o tome da cijela stvar ima taj - "već sam to negdje vidio" štih. Barem što se tiče tih ratnih dijelova, drugo je stvarno originalno.
Shvatio sam nelinearni vremenski tijek i nije ga baš teško primijetiti ali ne radi se o tome.
Sagledajmo to ovako:
Na početku imamo glavnog lika koji se odaziva na ime Maksimilijan. Lik je ovakav i onakav, nije važno (usput dobro si ga okarakterizirao).
Taj lik je profesionalni vojnik. On ubija, na dopustu čeka rat i jednom se trenutku vrati u prošlost gdje se dozna da je vojno kopile (da ne uljepšavam).
Taj lik je na kraju romana, sasvim isti kao i na početku. Uopće se nije razvio, nije doživio prosvijetljenje, satori, odriješenje, razvitak, promjenu. Prošavši sve, ostao je isti kao kamen na koji ne utječu događaji koji se odvijaju oko njega.

Sada ovo nije nikakva zamjerka sama po sebi, zato jer fabulu možeš razviti i na drugim poljima, a ne samo na psihološkom. Po meni to se nije dogodilo, zato jer radnje, kao što sam prije napomenuo, nema.
Ništa se ne kreće i ništa se ne mijenja, sve ostaje isto. Ponovo kažem to ne mora biti zamjerka, jer se neki od odličnih romana odvijaju u vremenskom periodu od jednog dana (često i manje), ali jednostavno se izgubi interes.
Dakako to je samo moje shvaćanje, i svatko isti tekst shvaća drugačije ali...

Slabo sam komentirao one "psihodelične" epizode, kako sam ih bezobrazno nazvao. One su prava snaga djela, i po meni one su trebale biti baza svega. Komentar društva, religije i sveukupnog svijeta su izvedene na odličan i dosjetljiv način. Ponovo ću pročitati djelce, ali samo te "lude" (ponovo moja bezobraznost) dijelove zato jer mislim da su ti oni ipak najbolji.
Stvarno ne vidim potrebu za čitanjem ovog drugog jer stvarno mislim ono što sam napisao o ratnim scenama i stojim iza toga.
Mene bi stvarno interesiralo ako bi se možda napisalo i nešto u takvom stilu...

Skoro zaboravih, što se tiče CNN-a i uniformnom izvještavanju o ratu i ratu samom.
Rat je kad se malo pogleda prilično monotona stvar (u istom gledištu i cijeli je svijet monoton) ali samo o tebi ovisi kakav je tvoj pogled na situaciju. Posljedično, samo o tebi ovisi kako ćeš svoj pogled kao pisac izraziti na papiru.
Tema rata se obrađivala bezbroj puta (pitanje zbog čega je on uvijek tema i zašto uopće postoji ipak traži podrobniju klarifikaciju), ali najveći pisci (exempli gratia - klasici književnosti) su ju uvijek obrađivali na svoj i to mnogo puta revolucionaran način. (Sjetimo se Remarqua i larme koju je digao sa "Na zapadu ništa novo").

Ovo je zadnji komentar što se tiče "Željeznog križa" jer te stvarno više ne želim gnjaviti ili se praviti bahat secirajući komad po komad, tvoje inače sasvim okej djelce. (I moja su prošla sličan tretman koji bi se lagano mogao nazvati vivisekcijom pa upravo zbog toga znam kako izgleda kada ti dođe neki laik za kojeg misliš da ne može shvatiti tvoje prave motive i dubine duše i onda ti počne srat po tvojoj bebici od 50 stranica)

Pozdrav i samo tako...
:uzdravlje:
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Bellzebubbles wrote:Mhm... Sada na licu mjesta sjećam se scene iz neke knjige u kojoj lik turpija metak, dođe suborac i kaže mu da zarobljene vojnike kod kojih nađu takve metke vješaju. Da me ubiješ ne ide mi u glavu gdje sam to vidio, ali rekao bih neka knjiga Svena Hassela. Ako se netko točno sjeća, neka me ispravi.
Kud baš taj nesretni Hassel. Niste li ga tamo na topicu o WW2 ispopljuvali na pasija kola. Mislim da ipak neću posuđivati ništa od njega u knjižnici. :shaking:
Bellzebubbles wrote:Pa pogledaj ga čovječe, što čekaš. Jedan takav film propustit, ccccc...
Ajde možda ga pogledam kada dođe na telku, no mene baš akcijski ratni filmovi ne pale. "Three kings" sam odgledao 10-ak minuta i odustao. Jedini ratni akcići koji kod mene prolaze su oni sa Lee Marvinom, a George Clooney iako je inače dobar glumac, u takvoj ulozi nema ni promil vjerodostojnosti kao pokojni dida Lee. Vjerojatno znaš i zašto. :D

Ratni koji su mene odvalili (bejzbol palicom) su recimo "Full Metal Jacket", "Red Thin Line", "Ekoelipsa sutra :D " i ... ajd pogodi koji. :o

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Belzebubbles wrote:Mhm... Sada na licu mjesta sjećam se scene iz neke knjige u kojoj lik turpija metak, dođe suborac i kaže mu da zarobljene vojnike kod kojih nađu takve metke vješaju. Da me ubiješ ne ide mi u glavu gdje sam to vidio, ali rekao bih neka knjiga Svena Hassela. Ako se netko točno sjeća, neka me ispravi.
Ja se sjećam scene iz nekog filma gdje narednik (Lee Marvin ili netko sličan) dođe vojniku, izvuče mu nož iz korica i vidi da ga je ovaj gadno nazubio, kaže "Ako ovo nađu kod tebe, izvadit će ti oči i napuniti ih pijeskom". Mislim da je iz istog filma i "Neću vas učiti kako se brani domovina, zašto se bori i slična sranja, ali ću vas naučiti kako da se ne userete u rovu, da pogodite ono što gađate" itd. Ali ne znam koji je film.

Inače, i dalje čitam "Križ" i mogu reći da je prošlo puno vremena otkako sam (pro)čitao nešto ovako dobro, a domaće. Iako, dalo bi se puno poraditi na nekim dijelovima, ali sve što tu treba je jedan urednik i/ili malo više truda i ozbiljnosti s autorove strane. No, o tome kad pročitam do kraja, ionako je riječ o tehnikalijama.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Da nije možda Platoon?
(Zaboravio sam kako se zove po naški, ako se ne varam Vod smrti ili tako nekako)
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Izitpajn wrote:Inače, i dalje čitam "Križ" i mogu reći da je prošlo puno vremena otkako sam (pro)čitao nešto ovako dobro, a domaće.
O, evo i jedna pozitivna, doduše sa zadrškom. :)
Belzebubbles wrote:Da nije možda Platoon?
"Platoon" je isto odličan, ali ipak si fulao, a mislio sam da ćeš pogodit.
Mislio sam na "Cross of Iron" od Peckinpaha.

:o
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Uopće mi nije pao na pamet.
Konkretno, čuo sam za film ali još ga nisam imao priliku pogledati. Po komentarima koje sam čuo bolje mi je da ga čim prije nabavim. To i "Das Boot" su mi sad prioriteti i nekakav must have.

Izitpajn wrote:Ja se sjećam scene iz nekog filma gdje narednik (Lee Marvin ili netko sličan) dođe vojniku, izvuče mu nož iz korica i vidi da ga je ovaj gadno nazubio, kaže "Ako ovo nađu kod tebe, izvadit će ti oči i napuniti ih pijeskom". Mislim da je iz istog filma i "Neću vas učiti kako se brani domovina, zašto se bori i slična sranja, ali ću vas naučiti kako da se ne userete u rovu, da pogodite ono što gađate" itd. Ali ne znam koji je film.
Mislim da se nije radilo o nožu nego o bajuneti i znam da sam to gledao (ili možda čak čitao?) ali također se ne mogu sjetiti.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Tu pricu sa nazubljenom bajunetom je prvi imao Remarque jos 1929. u Na zapadu nista novo.

U filmu taj tekst ima Ernest Borgnine (Stanislaus Katczinsky), nakon cega slijedi instrukcija zasto je lopata bolje oruzje od bajunete.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Mali osvrt na priču "Ares"


Prva stvar je stil pisanja. Znam da ti je to staro djelce i da si u međuvremenu napredovao, tako da sa time neću tupit. Ȓak mi je i interesantno koliki si skok u kvaliteti obavio do kraja priče. (Na bolje ofkors)

Taj svijet u kojem živi i djeluje naš bog rata mi je apsolutno fantastičan. Vidim da tu okolinu često koristiš i u ostalim pričama, tako da pretpostavljam da će to do kraja ispasti kao samostalni svemir sa svojim pravilima i moralom. Do sada si puno napravio, ali ponekad skačeš iz tog svojeg svijeta u naš, preferiram onaj tvoj.
Smatram da si u ovoj koristio premalo krvavih detalja. Ako glavni lik ide na pohod smrti, očekujem barem mali uvid u pakao njegovog uma. Nasilje opsuješ previše ležerno, uzevši u obzir da je glavni lik fasciniran njime. Malo psihološke razrade lika ne bi škodilo, to je bila i zamjerka u Eisernesu, ako se ne varam... Jače motiviraj lika, mora se znati što radi, zašto, barem daj naznaku tog košmara duše. Meni slabo znači njegovo djetinjstvo i otac, kaži mi zašto ga boli, zašto želi klati. To je samo prijedlog.

Zanimljiva mi je neprilagođenost tog manijaka, otpadnika društva, on utjelovljuje sve što poželiš raditi dosadnom društvu i okolini koju ne shvaćaš. Upravo fascinantno i meni osobno, veoma lako za poistovjećivanje.

U Kreuzu si recimo nasilje uveo kao neku normalnu stvar, podlogu za pričanje priče o Maxu. Ovdje ti je nasilje ipak jača stvar, tu je više kao nekakvo slavlje - konačna kulminacija nad trulim društvom koje klizi u apsolutnu propast. Dakako, ja bih da je nasilje jače, utjecajnije i bolje psihološki pogonjeno. To bi ja, što bi ti je druga stvar.

Fora mi je ono sa brojevima, to je dobar trik. Svugdje su prisutni brojevi: sati, proporcije likova. Meni se svidjelo, o liku ionako najbolje doznaš kroz dvije mjere: visinu i težinu.

Kraj je loš, stvarno loš. Antiklimaks u svojem najboljem izdanju. Cijelo vrijeme me upoznavaš sa tim likom samo da bi ga ubio u dvije rečenice. Pročitam te rečenice i zapanjeno stanem. Nadao sam se da to ipak nije kraj, da će doći još toga - nekakva konkluzija. Jok sine, toga nema. Ako pratiš toliko likova i na kraju ih dovedeš u tu jednu scenu, ja očekujem vatromet. Oni se susretnu, kao da su došli na tržnicu. Bam, bam, netko gine, bam, bam, još netko gine, bam, i konačno, glavni lik gine. To tako ne ide, razočarao si me.

Nakon toga dolazi ona epizoda sa "djetetom". To si veoma dobro odradio, tako da mi je malo splasnulo nakupljeno razočaranje onim ranijim krajem.

Sve u svemu, ova priča mi ima jači potencijal i samu priču od Kreuza. Ima potencijal, ali je loše napisana. Moj je savjet da ideš u psihologiju likova, po tvojim pričama mi se čini da ti toga malo fali. Svaki je lik u priči osoba, kod tebe imam osjećaj da su ljudi od kartona.
Post Reply