Natjecaj za 14. SFerinu godisnju zbirku (do 12.12.2007.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Natjecaj za 14. SFerinu godisnju zbirku (do 12.12.2007.)

Unread post by Ire »

Društvo za znanstvenu fantastiku SFera raspisuje natječaj za neobjavljene domaće FANTASY pripovjetke dužine maksimalno 30-35 kartica (1 kartica iznosi 1800 znakova s razmacima).

Izabrane najbolje priče bit će objavljene u 14. zbirci domaćih SF pripovjedaka koja izlazi za SFeraKon 2008.

Radove možete slati na e-mail (kao atttachment) u RTF dokumentu (font Times New Roman, veličina 12, prored 1.5) na adrese:

mmp(at)sfera.hr ili
darko.vrban(at)zg.htnet.hr


Rok za slanje radova je: 12. 12. 2007.

Autore odabranih priča izravno će kontaktirati urednici zbirke. Zato, molimo, ne zaboravite uz priču poslati i svoje kontakt-podatke (telefon, mail, adresu)!
Last edited by Ire on 08 May 2007, 09:45, edited 1 time in total.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Al planiramo unaprijed :) Ionako 90% pristiglih prica dode u zadnjih 2 dana natjecaja :mrgreen:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a čuj treba ipak 30 kartica natipkati ;)

al mislim da je to više onako ako netko ima neki veliki fantasy projekt, da zna unaprijed kamo ga mora slati :drunken:
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Otvaranje natjecaja ovoliko unaprijed je sjajna stvar! Moglo bi se nakupiti materijala i za vise od zbirke.. Ovo bi moglo dosta znaciti za hr fantasy.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Sve je to super i u redu, ali zar nije 30 kartica premalo za fantasy? Znam da je stvar u ograni?enom prostoru i parama i sve to, ali fantasy je fakd up Ĺžanr. Tu treba izmisliti cijele svijetove, hrpu likova i sli?no. Evo konkretnog pitanja. Ĺ to ako netko napi[?]e 40 kartica ili vi[?]e?
I usput, jo[?] jedno pitanje. Ĺ to s tekstovima koji su preveliki za zbirke, a premali da bi se objavili kao roman? I koliko bi bilo neko minimalno ograni?enje broja stranica za roman? Ne mislim na kartice. 100 kartica je nekih 50ak stranica u Wordu s fontom 12, a to mi nekako izgleda premalo za roman.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

dobra priča je dobra priča and there's no running away from that. Roman se uglavnom žirira po broju kartica 101 ili više, ali po meni razlika između novele i romana nije samo u broju kartica. Kako znaš da gledaš seriju, a ne film? Isto tako znaš da li čitaš roman, a ne novelu.

A ako netko napiše dobrih 40 kartica, možda bude objavljen. Sferakonska zbirka has been known to bend rules in favour of quality.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Cuj, ja mislim da je 30 kartica uvrh glave za ovakvu vrstu natjecaja, makar to bio fantasy. Ipak je poanta u kratkoj prici... Zasto bi onda morao imati opisan citav svijet?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Potpuno se slaĹžem s tobom, ali kod mene je problem [?]to kad se raspi[?]em, treba mi padobran da se zaustavim. Kad po?nem pisati ne[?]to za [?]to si odredim koliko ?e otprilike biti duga?ko, u 90% slu?ajeva pogrije[?]im u procjeni i ispadne ve?e od toga. A fantasy je vrrrrlo primamljiv Ĺžanr za lu?ake kao [?]to sam ja. Ni[?]ta, dosta blebetanja, bacam se na posao. 2008. ?e brzo do?i. :homework:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Potpuno se sla?em s tobom, ali kod mene je problem ?to kad se raspi?em, treba mi padobran da se zaustavim. Kad po?nem pisati ne?to za ?to si odredim koliko ?e otprilike biti duga?ko, u 90% slu?ajeva pogrije?im u procjeni i ispadne ve?e od toga. A fantasy je vrrrrlo primamljiv ?anr za lu?ake kao ?to sam ja. Ni?ta, dosta blebetanja, bacam se na posao. 2008. ?e brzo do?i. :homework:
Da oživim temu:...

I ja sam takva. Moje priče obično imaju nagli i donekle dramatični kraj (or I just like to think so... :P ) jer zabrijem skroz u radnju i sasvim zaboravim da postoji ograničenje u broju znakova/kartica. I onda se trgnem i režem dok još nije prekasno... A nekad bude i prekasno pa moram kratiti, a MRZIM kratiti jer to onda više nije to...
Enivej, ako krenem pisati s uvjerenjem "Oh, 30 kartica, puno je to, imam prostora za razvijati likove, svijet i radnju", doći ću do tih 30 kartica na pola priče...
I da, kolika će to biti zbirka? Mislim, ili će se uzimati manje radova ili će biti znatno deblja od prethodnih.... :headbang:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pa, s obzirom da su u običnim sferakonskim zbirkama sve priče duže od deset kartica, ne bi ih trebalo biti manje nego što ih inače bude. Možda čak i više, jer ne može biti duža od 30 kartica. Meni je, npr. u prošloj zbirci objavljena priča od 50 kartica.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Može li mi netko reći što točno definira fantasy priču? Mora li imati neke određene elemente?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

natječaj je malo izmijenjen, pa proučite
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Klara wrote:Može li mi netko reći što točno definira fantasy priču? Mora li imati neke određene elemente?
fantasy je sve što nije sf :D

možda ti mogu pomoći neki linkovi ovdje: http://nosf.net/sf-linkovi/za-pisce/
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Ire wrote: fantasy je sve što nije sf :D
Uh, zvuči komplicirano :? Tj. toliko jednostavno da je komplicirano. Pogledat ću linkove, možda mi bude jasnije. Hvala!
Locked