Pitanje + tema

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Pitanje + tema

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Glupo mi je zbog ovog posta otvarat novi topic, al nisam znao gdje da postavim pitanje. Pa ?u ovdje: Je li danas moĹžda Marina Jadrej?i? bila na Najslabijoj karici i pobijedila?
Nisam ju nikada vidio, pa ne znam kako izgleda, a ova natjecateljica nije rekla prezime. Me?utoa, [?]to bi reko Pervan, zove se Marina, odnegdje je s mora i pi[?]e i objavljuje znastvenu fantastiku, pa sam spojio dva i dva...
Nadam se da je rezultat ?etiri.

Usput, ako ve? otvaram topic, da ne bude bezrazloĹžan, evo teme:
ŠTO MISLITE, KOLIKO ESEF KAO SUBKULTURA MOŽE POMO?I NATJECATELJIMA U KVIZOVIMA I SLI?NIM MANIFESTACIJAMA? ODNOSNO, DA LI OSOBE SKLONE SPEKULATIVNOJ FIKCIJI IMAJU VIŠE ILI MANJE ŠANSE OD "MEJNSTRIMOVACA" ZA POBJEDU?

MoĹžete to povezati i mojim gornjim pitanjem. Ako se radi o Marini Jadrej?i?, naravno. :dontknow:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

SFicari imaju jako dobre sanse kad se pojave tzv cudna pitanja iz rubnih podrucja. Kako su SFicarima rubna podrucja uglavnom podrucja interesa, tu razvaljuju :headbang:
Ali ako cemo gledati s druge strane nije stvar u SFu, nego u ljudima.
Koliko se meni cini, ljudi koje zanima SF su uglavnom visoko obrazovani, sa sirokim spektrom interesa i dobrim opcim znanjem. Kao takvi imaju bolje predispozicije za pobjedjivanje od prosjeka.

Isti tekst ide i za ljubitelje opere, da spomenemo jos jednu marginalnu skupinu :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Pa ja mislim da interes do spekulativne fikcije nema veze sa op?im znanjem, to?no to što je rekao Xaotix - "stvar je u ljudima". ?itanje SF-a smatram za "hobi", tako da onda dolazi do još analogija - da li ljudi koji skupljaju marke / kartaju belu / se dopisuju sa vršnjacima po svijetu bolje prolaze na kvizovima? :dontknow:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Tanja.C wrote:Citanje SF-a smatram za "hobi", tako da onda dolazi do jo[?] analogija - da li ljudi koji skupljaju marke / kartaju belu / se dopisuju sa vr[?]njacima po svijetu bolje prolaze na kvizovima? :dontknow:
Sve ovisi o hobiju. Hobi "mainstream" populacije je gledanje 1. HNL i cackanje nosa. Bela je za ambiciozne.
Ali u svakom slucaju, bilo kakav hobi daje ljudima dodatno znanje. Ja sam primjetio da citanje kao hobi vise-manje biraju radoznali ljudi viseg obrazovanja ili sa zeljom za ucenjem. Takvi bi po kolicini znanja koje se moralo zakvaciti za njih trebali imati bolje sanse na kvizovima od prosjecne populacije.
Kad je frend bio u vojsci (institucija koja daje najbolji presjek stanovnistva), lika koji je citao samo sportske novosti su smatrali intelektualcem. Covjek je znao citati bez micanja usnama. :D
Nazalost, ovo mozda vise govori o prosjeku "mainstreama" nego o prednostima SFicara.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

@SO
pa mislim da nije bitno koji gern ?ita[?]
?im ?ita[?] ve? si u velikoj prednosti nad ostatkom populacije
stvar je u tome da neki ( ve?ina) ljudi nema potrebu traĹžiti zabavu na na?in da se aktiviraju sive stanice
o?ito im je BB, Story Super nova, Dvornik i njegova obitelj vi[?]e nego dovnoljno za zabavu ( skoro sam zaboravio nogomet)

bitnije je da zna[?] ispuniti listi? u kladi nego pro?itati neku knjigu
Xaotix wrote:u vojsci (institucija koja daje najbolji presjek stanovnistva.
mali OT ( ja sam mod pa se valjda ne?u ljtiti)

vidi[?] ja sam isto mislio no zapravo praksa pokazuje suprotno

recimo nedavno sam bio na lje?ni?kom pregledu za vojsku i pita mene dr. pa dobro [?]to sam radio sve te godine da sam tek sad na regrutacij
ja up?e ne razmi[?]ljaju?i odgovori pa fax postdipl etc
Ĺžena mi prvo nije vjerovala a kad sam ju uspio uvjeriti pona[?]ala se kao da sam marsijanac
tjedan dana kasnije na komisiji bilo nas je jedno 30-tak i svi u poznijim godinama - ?ovjek bi pomislio da je ve?ini razlog isti kao moj kad ono ja jedini s faxom svi ( ali stvarno svi) ostali neki polupismeni i jako sumljivi tipovi

meni se ?ini da to ipak nije prosjek ja takve ljude u principu ne susre?em
osim na regrutaciji moĹžda se ja samo kre?em u krivom dru[?]tvu??

mala [?]kola pobijanja vlastitih stavova u istom postu :x
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Bahod wrote:meni se ?ini da to ipak nije prosjek ja takve ljude u principu ne susre?em osim na regrutaciji moĹžda se ja samo kre?em u krivom dru[?]tvu??
Kreces se u krivom drustvu :)

Drustvo u kojem se kreces su ti ili frendovi i poznanici s kojima imas zajednicke teme, ili ljudi iz poslovnog kruga, koji su opet bliski tvom obrazovnom profilu.
Iako ovo drugo i nije siguran slucaj. Frend, gradjevinac, je svjez nakon diplome zavrsio na gradilistu kao nadzornik baustelcima (operatoru mijesalice, malom od lopate itd..). Trebalo mu je mjesec dana da se oporavi od kulturnog soka. :mrgreen:
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

pa mislim da nije bitno koji gern ?ita[?]
Tu se ba[?] ne bih sloĹžio. Uzmimo za primjer osobu koja ?ita romane Judy Garland i nekoga koga recimo zanima Jules Verne (da, da, gledao sam sino? emisiju, zato sam se i sjetio), K.S.Robinson ili netko u takvoj kategoriji. Mislim da ?e potonji ?ita? biti u odre?enoj prednosti barem na podru?ju prirodnih znanosti, pa i sociologije.
Prije ?e na Milijuna[?]u biti pitanje o definiranju gravitacijske sile, nego o definiranju ljubavnog trokuta (mada bi se i to moglo ubrojiti u prirodne znanosti zbog spominjanja geometrijskih likova... :D ).
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

kao prvo izvuko si mi re?enicu iz kontexta :notty:

rekoh ?im ?ita[?] ve? si u prednosti

a kao drugo isto se tako moĹže dogoditi da ti u Miljuna[?]u bude pitanje kako se zove recimo prvi roman Judy Garland pa ti svi Jules Verne-i i K.S.Robinson- i ne?e ( ne ?e) pomo? :lol:
Last edited by Bahod on 25 Jan 2006, 11:24, edited 1 time in total.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

ja bi se sloĹžio da samim ?itanjem se stje?e prednost u nekakvoj kulturnoj obavje[?]tenost :scratch:
sorry zbog gramatike
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

kao prvo izvuko si mi re?enicu iz kontexta :notty:
A ?uj, ja sam pravnik, a nama je struka da izvla?imo ljudima re?enice iz konteksta, pa manipuliramo njima kako nam pa[?]e. Tako da mi to do?e kao neka profesionalna deformacija (iako jo[?] ne radim nego se bak?em s ispitima), pa mi nemoj zamjerit. :D

SlaĹžem se da ?itanje samo donosi prednost. Evo jedan primjer ba[?] iz Milijuna[?]a kojeg sam se danas sjetio, pa ga prokomentirajte.

Prije par mjeseci je bio natjecatelj koji je odgovarao na pitanje za 500 kuna. Pitanje je bilo ne[?]to u smislu, kako se zove teorija nastanka svemira. I tip je mrtav-hladan nakon dugog analiziranja rekao: "Big Ben!" :o
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Prije par mjeseci je bio natjecatelj koji je odgovarao na pitanje za 500 kuna. Pitanje je bilo nešto u smislu, kako se zove teorija nastanka svemira. I tip je mrtav-hladan nakon dugog analiziranja rekao: "Big Ben!" :o
Kružio je taj video tog odgovora ?ak i po netu...
Možda ?ovjek nije znao, a možda je i imao tremu pa bubnuo. Meni je ?ovjeka žao, ne zato jer nije dobio ništa love, nego jer mu se rulja još i danas smije. A to se moglo dogoditi bilo kome na takvom mjestu, u takvom okruženju i pod takvim pritiskom.
A ako fakat nije znao - pa kaj! Ne interesira ga. Da mene netko pita koliko je igra?a u timu za odbojku / rokomet, isto ne bi imala pojma. :oops: (Možete mi se slobodno smijati.) Pa makar puno ?itam.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

hehehehehehe :;
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Tanja.C wrote:Da mene netko pita koliko je igra?a u timu za odbojku / rokomet, isto ne bi imala pojma. :oops: (MoĹžete mi se slobodno smijati.) Pa makar puno ?itam.
Kad procitas Beckhamovu biografiju, znat ces, bar za nogomet. :;
Ziher postoje i knjige za odbojku, rukomet, prasickanje, vola oko stola... Samo ti trebaju doci na red za citanje :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Xaotix wrote: Kad procitas Beckhamovu biografiju, znat ces, bar za nogomet. :;
Ko je taj? :scratch:

(Ma znam, znam. :; )
Post Reply