Što trenutno čituckate?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Povijesna vrijednost.
Baš smo na book clubu zaključili da ipak nije stvar u nijednom od nas osobno, već u pročitanom romanu.
Nije baš najbolje ostario, pogubili smo već ključeve i kodove za čitanje a i pogodniji je za pisanje analiza i znanstvenih radova nego za čitanje. Valjda su ga zbog toga što je toliko prisutan u akademskoj zajednici i stalno spominjali i preporučivali.

Bolje mi je legao kao audio book nego kao tekst. Radni naslov knjige mi je "98 rečenica na 100 stranica"
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Počeo čitati "4th Wing" |D Kao, da vidim što to djeca danas čitaju. Za sad se čini da sam baš to i dobio - nešto što djeca čitaju :p Ok, nije baš za djecu djecu, ali rekao bih da čitatelj mora posjedovati određenu naivnost kako bi mogao progutati takvu karakterizaciju likova i povjerovati u njihove postupke.

Ali tek sam na početku, vidjet ćemo kako će biti dalje.

Mislim da je jako fokusirano na demografiju (djevojke u obrazovnom sustavu, prvenstveno studentice, sekundarno srednjoškolke) i čini mi se da je autorica pročitala puno internetskih tutoriala tipa 10 savjeta kako napisati knjigu. Pa onda radnja uistinu kreće dinamično i odmah hvata pažnju, ali nema ambicija biti nešto posebno duboka ili razvijati specifičan stil pisanja. Za sad ne mogu reći da je loša kao "Sumrak" ili "Meksički horror roman", ali mi djeluje manje specifična nego "Gideon the 9th".
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by corwin »

Šuma iza grada, od nekog Zorana Krušvara (možda ste čuli za njega). Dakle ovo je zbirka priča sa zajedničkom poveznicom (šumom), ali bez cipala (cipliju, ciplova?).
Priče, svaka za sebe, su mi dobre (neke više, neke manje), no malo sam ostao razočaran sa završetkom, možda zato što sam očekivao proboj partizana iz obruča kapitalizma ili nešto slično. Nema veze, zato me deda sa figuricama ugodno iznenadio.
Pojedinačno bi izdvojio priču sa Moranom (ne znam kako se zove, a nemam knjigu kod sebe) koja mi je baš sjela. E tu je dojam horora prisutan, osjeća se bezizlaznost situacije pred drevnom snagom bića koje ne mari za jednu ljudsku dušu.
Šuma šumarum, svidjelo mi se to što sam pročitao.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Fala.

Cipli su u ovoj drugoj zbirci, koju Davorin nikako da izda. Sad si me podsjetio da ga moram nazvati i pitati đe je ba zapelo.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zeljko »

Bez pomocnog glagola
Dje ba zapelo
i dodaj onda paša
Radi ozbiljnosti i prijetnje
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Mirko Grdinić: "Krv moje krvi".
Evo upravo okrećem prvu stranicu.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by corwin »

Javi kako je prošlo :D
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Uspio sam je okrenuti, papir je pružao minimalni otpor, uvez nije pucketao i stranice se nisu lijepile jedna za drugu. Font je dovoljno velik, iako ne spektakularno. Naslovnicu je radio Adnadin, eto to me isto iznenadilo. Prvih nekoliko priča su povezane pa se knjiga krene čitati kao roman, no onda kasnije priče budu samostalne. Jezik je zasićen tehničkim i administrativnim pojmovima, setting uglavnom futuristički, a likovi avanturistički.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Xaotix »

Zoran wrote: 10 Dec 2023, 19:17 Mirko Grdinić: "Krv moje krvi".
Evo upravo okrećem prvu stranicu.
Ja počinjem treču priču :D
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Mirko je hit, svi ga čitamo.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by corwin »

@Zoran znači okrenuo si ju, a ona nije pružala otpor. Jesi ti siguran da si ju čitao :?:
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Pa na prvoj bude naslov ili tako nešto, možda sam i preskočio :razz:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by Zoran »

Za sad mi je najdraža priča "Država to sam ja".
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Što trenutno čituckate?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pozdrav, ljudi, ne mogu vjerovati da je ovaj forum opet alaaaaajv, puca me nostalgija momentalno. :razz:

Ima hrpa tema koje moram pročitati da vidim šta se pisalo u zadnjih dkemv.!jr tnaest godina, ali za sada imam pitanje: jel to Mirko ima svoju zbirku priča? Ako da, gdje se može nabaviti?

A što se tiče čitanja, trenutno čitam Noćni cirkus by Erin Morgenstern i vrlo sam podvojenog mišljenja. Tema je zanimljiva i intrigantna, cirkusi su mi uvijek zanimljivi, ali nekako mi sporo ide, ne mogu nikako potpuno uroniti u taj svijet, iako ima sve sastojke koji bi mi to trebali omogućiti. Ne znam, na pola knjige sam i još uvijek imam osjećaj kao da nisam otišao dalje od uvoda.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply