Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Zoran »

Čini se da se nešto uspjenušalo oko nagrade Hugo. Kao, Worldcon u Kini i neka djela koja su, načelno, imala dobru šansu za pobjedu, su diskvalificirana. Bez adekvatnog objašnjenja, čini se da nitko nije rekao točno ZAŠTO su ta djela uklonjena s lista. Evo nekog članka:
https://winteriscoming.net/posts/contro ... peculation

Krenule su spekulacije da se radi o "nepoželjnom" sadržaju te da je to Kina cenzurirala Hugo. Opet, nije rečeno ZAŠTO.

I sad, štajaznam... Ako se zoveš Worldcon i time komuniciraš svoju ambiciju da obuhvatiš svijet... kako misliš hendlati razlike u kulturama i vrijednostima SAD-a i Kine? :S

Ako je uopće istina da se radi o cenzuri od strane Kine i da je to do nekakvih vrijednosti, a da nije samo stvar osobnih preferencija neke klike unutar Hugo awardsa.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Ne znam kakve veze išta ima s kineskim vrijednostima. Huga ne dodjeljuje Kina nego ljudi koji su na Worldconu. A čak, s obzirom da su na Worldconu većinom bili Kinezi, da ta djela nisu eliminirana nego da je izglasano da nagradu dobije netko drugi, nitko se ne bi bunio.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Zoran »

Eh, no nije se desilo tako, nego su djela eliminirana pa se sad ljudi bune.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Sad vidim da sam se krivo izrazio. Dakle, naravno, trebalo ih je ostaviti i dati priliku Narodu da kaže da ih ne želi, ako ih ne želi, ako je stvar u "kineskim vrijednostima". Mislim da je ovo zadnji put da se Worldcon događa u Kini. Meni su bili simpatični, ali sad više nisu.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 24 Jan 2024, 16:32 Meni su bili simpatični, ali sad više nisu.
Kinezi ili Worldcon?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Kinezi.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Xaotix »

Zoran wrote: 24 Jan 2024, 11:01 Krenule su spekulacije da se radi o "nepoželjnom" sadržaju te da je to Kina cenzurirala Hugo. Opet, nije rečeno ZAŠTO.
Zato jer nitko ne zna točan odgovor i imaju samo špekulacije?

Znači komitet za dodjelu nagrade Hugo, koji je prebrojao nominacije i proglasio neke nevažećima, je samo rekao, "išli smo po statutu i ustanovili da stvar ne ulazi". I tu su stali i odbili obrazložiti bilo kaj. Bilo koji izvjestitelj koji drži do sebe i ne želi izletiti će vjerojatno jako paziti da sve sumnje navede samo kao sumnje "ljudi na internetu"

Dio te ekipe koja je radila na organizaciji Chengdua (i na Hugu, između ostaloga) su Ameri koji ne žive u Kini, ali koji su očigledno proveli tamo dovoljno vremena da shvate kako stvari rade. Jebi ga, ipak je riječ o Kini, ako kažu bilo kaj krivo, tko zna kaj bu se dogodilo sa razno raznim Kinezima koji su bili u organizaciji, možda ni krivima ni dužnima?
Zoran wrote: 24 Jan 2024, 11:01 Ako je uopće istina da se radi o cenzuri od strane Kine i da je to do nekakvih vrijednosti, a da nije samo stvar osobnih preferencija neke klike unutar Hugo awardsa.
Da su htjeli nešto muljati, jednostavno bi objavili naštimane tablice i mirna Bosn... Kina. NITKO ih ne bi mogao kontrolirati, Onlajn još možda netko i ima backupiranu bazu, ali po svim mogućim jebenim obručima kroz koje sam morao proskakivati da bi nominirao stvari za ovu godinu i glasao, čisto sumnjam u to. Ali tu su i glasovi koji dolaze poštom (a dosta ekipe nominira i tako), i te glasove bi znali samo oni koji prebrajaju glasove, dakle, Hugo committee..
Očigledno su htjeli da se zna da se nešto događalo, ali za ostatak - snađi se druže. Koliko vidim, nikom još nije palo na pamet da je klika unutar Huga odlučila zajebat Kineze i lažirati tablice kako bi se ljudi razočarali u njih.

Možda nešto procuri u dogledno vrijeme, bumo vidli. It will be interesting times :D

Btw, mislim da to s klikom unutar Hugo Awardsa ne drži vodu. Ništa nisu muljali čak niti kada su Hugom harali Rabid Puppyji, a statistički dobar dio Hugo komiteta je tada činila ekipa koja se u načelu slagala s njima i koja je bila protiv tog novog trenda da u SF-u imaju svu tu PC-Woke-ITD teme.
Kvaka je bila u tome da su stvari koje su Rabid Puppyji gurali uglavnom bile jad koji bi se teško objavio i u hrvatskim opskurnim izdanjima. Ekipa koja se bavi Hugom ipak povlači crtu između woke stvari koja im ide na živce ali je dobra, i pravovjerne stvari kakvu bi voljeli čitati, ali koja je tak loša da ih je sram kaj je uopće objavljena.
A stvari koje su ispale su ipak objektivno kvalitene (prema drugim relevantnim nagradama, recimo)
Zoran wrote: 24 Jan 2024, 11:01 I sad, štajaznam... Ako se zoveš Worldcon i time komuniciraš svoju ambiciju da obuhvatiš svijet... kako misliš hendlati razlike u kulturama i vrijednostima SAD-a i Kine? :S
A, stigo si na Kosovo, vidim :D
Mislim, Ameri i svoje prvenstvo u Baseballu zovu WorldSeries iako ih generalno šiju i Kubanci i Japanci, a i NBA se jedno vrijeme zvao World Championship (it o čak prije negoli su u ligu uključili i Kanadu) tako da nazvati WORLDconom nešto što uopće ne namjeravaš dijeliti sa svijetom uopće nije čudno :D

Dakle, dio Amera pokušava izaći van i upoznati nove kulture, i taj fajt za odlazak u svijet traje već godinama. Meni je na Lonconu 2014. ekipa iz San Josea pričala da su oni još bili balavi kad je u američkom fandomu počela pičkaraona između starih šajsera koje iritira ta bjelosvjetska bagra koja bi se igrala američkim žanrom (MURICA!!!) i nove ekipe tada fircigera a sada i starijih koja je htjela proputovat svijeta. Drama o kulturološkim razlikama je nastala zbog... Finske!
MURICA!-tim nije imao ništa protiv da se Worldcon s vremena na vrijeme preseli u Englesku ili Škotsku, jer ipak su oni dali Clarkea i još pokojega, i skoro su ko ameri, samo imaju kralja. Ipak čak i u takvim slučajevima, organizirali su si NASFIC u Americi, da ne bi trebali letjeti preko bare. Onih par ranijih izleta u Europu i Australiju su bili totalne abnormalnosti.
Ali Finci? Toliko ih nisu željeli da su radije izabrali Worldcon u pripizdini od Spokanea nego li Helsinki (Ok, bilo je tijesno, i ispostavilo se da brdo glasača uopće ne kuži princip na kojem funkcionira glasanje - Finci su u idućem bidu DRŽALI TEČAJEVE KAKO GLASATI :lol: :lol: )

A da si samo vidio koliko su onda 2017. u Helsinkiju njurgali i srali po Fincima zbog stvari oko kojih u Londonu nitko nije niti trepnuo...

E, i cijelo vrijeme je tu u igri i kontinentalna Europa koja nemilosrdno podjebava Amere (ok, uglavnom Skandinavci i Poljaci, te naravno Rvati koji najviše vole podjebavat :D - npr. da bi cijeli Worldcon bi bio samo jedan stream programa na Poljskom Pyrkonu i slično), ali koja nema logistiku ni love da napravi Worldcon kako spada po svom ćefu i pokaže Amerima kako se to radi (jer kako god okrenuli, Worldcon je njihova igračka, i kada ga radiš brdo Amera dolazi u paketu - nužni su ti). Zamisli da Balkanci i tamo neki bivši Sovjeti idu Amerima raditi Worldcon?

Kina je ima logistiku i pare... Pa su dobili bid. Mislim, nije da bi bilo tko mogao bilo što napraviti čak i da su htjeli. Kinezi su jednostavno na Worldconu kada se glasa za bid mogli platiti kotizacije nekoliko tisuća svojih ljudi da glasaju za Chengdu i sve po zakonu.
Da se nekom ćefne i odluči potrošit pare, bid bi mogla dobiti i Banja Luka! (hvala Izitpajnu na ideji ;) )


Uh, raspiso sam se...
TLDR
Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo? I zašto pobogu?
Moja teorija vrijedna 5 centi je da nije Huga cenzurirala Komunistička Partija Kine, nego da je riječ o samocenzuri. Možda su mislili da ne bi bilo zgodno da neki aparatčik krivo pogleda na SF scenu u Kini i proglasi ih troublemejkerima, i to u trenu kada država puno ulaže u njih jer ih smatra dobrim ambasadorom kineske kulture u svijetu. A njihova država je tamo negdje uokolo 2015. skužila da je SF jedna od stvari koja je dobra za promociju i zaista ga gura (vidi filmove i serije, prijevode kineskog SF-a, pisce koje šalju uokolo itd). I nakon što se kineski dio organizacije dovoljno puta nakašljao, onda su i zapadnjaci shvatili poruku...


BTW:
Mislm da je blog od Cheryl Morgan relativno neutralan po pitanju što/zašto (više se koncentrira na - Ajmo to ne ponoviti i kako) i daje relativno dobar izvor (insajderskih) informacija:
https://www.cheryl-morgan.com/
Na primjuer, : https://www.cheryl-morgan.com/?p=29404
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote: 24 Jan 2024, 16:32 Mislim da je ovo zadnji put da se Worldcon događa u Kini.
Ne nužno. Po propozicijama, Lako im ga je opet dobiti, pitanje je da li im trenutno treba.
E, a kad ga dobiju, onda je svima ostalima lako to bojkotirati. Mislim, koliko je ove godine bilo ne-kineza fizički u Chengduu? 80?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Mislim da će doći do jake reakcije na sve ovo. Ako se Kina ikad više kandidira, pravila će se promijeniti. Ako ne, onda je ekipa hrpa nesposobnih debila.

Doduše, i to je realan ishod
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Xaotix »

Već su pokrenuli neke planove kako ovo korigirati u budućnosti, ali izgleda da stvari nisu toliko jednostavne. Cheryl sve detaljno opisuje na svom blogu...
Tamo imaš i njen prijedlog kao i malu analizu Pro & Contra.

Do jake reakcie već dolazi. Najveća kvaka je što se sad vide rupe u sistemu koje su dosad ostajale neeksploatirane zbog transparentnosti i, ajmo reći, osobnog integriteta uključenih u Worldcon. Nekadje to bilo puno manje društvo koje se dobro poznavalo, ali sada kada se uključuju igrači širom svijeta, sve je moguće.

Jel možeš zamisliti maleverzacije koje bi mogao izvesti BanjaLukon? :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote: 26 Jan 2024, 01:10Jel možeš zamisliti maleverzacije koje bi mogao izvesti BanjaLukon? :lol:
Xe xe, NE MOGU :D

DODIKON!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Zoran »

Čitajući ovo što Morgan piše po blogu, čudim se da nemamo neke izdvojene, paralelne fandome :lol: Kao, korporativni fandom, udružni fandom, konzervativni fandom, liberalni fandom, politički korektni fandom, nihilističko-hejterski fandom, zasebni balkanoidni fandom i tako dalje. Svak sa svojim nagradama.

Kao one boksačke federacije pa imaš tri različita prvaka svijeta :lol:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Izitpajn »

Okej, sad misliš na Richarda Morgana ili Cheryl Morgan? :lol:

Ako misliš na Cheryl, virnuo sam i molim da mi netko objasni što ovdje piše:
As I explained yesterday, individual Worldcons are incorporated. They have to be, because they as subject to enormous legal risks. But WSFS, famously, is not incorporated. If we were to create an Independent Hugo Award Administration Committee as part of WSFS, that would also not be incorporated.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Je li Kina cenzurirala nagradu Hugo?

Unread post by Zoran »

Mislim na Cheryl. Ni ja nisam siguran što taj dio točno znači, ali sam si ja onda zamislio da to možda znači da su se zakonski registrirali kao korporacija. Pa si to tako tumačim, dok netko ne ponudi bolje objašnjenje :lol:
Post Reply