The Fall of the House of Usher (2023)

Rasprave o SF serijama

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a dobavljeni su nelegalnim putem.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Xaotix »

Netflixova serija u stvari je krimić s elementima fantastike i NIJE obrada Edgara Alana Poea. Ako ovo gledate jer želite vidjeti ekranizaciju Poeovih priča, šećite dalje. Ovo nije za vas.
Ako želite vidjeti atmosferu i samu dušu Poevoih priča - dobrodošli!

Ova serija je dakle prava posveta Poeu, koja koristi motive njegovih priča da bi ispričala svoju, i čini to izvrsno. Klasična priča o pohlepi, kapitalizmu i nedodirljivosti korporacija daje uvid u to kako takvi ljudi postaju takvima kakvi jesu. Čini mi se da je riječ o priči kakvu bi i Sam Poe napisao; smještena je u današnji svijet (rujan 2023.!!!) i obrađuje teme za koje je i on bio zainteresiran. Atmosfera je izvrsna, stalno vodi gledatelja po tankom rubu gdje se pita da li su nadnaravni elementi zaista stvarni ili samo plod halucinacija.

Usheri su nedodirljiva obitelj koja se obogatila "poštenim" radom, i kako se kasnije ispostavilo, korištenjem vrlo nezakonitih i neetičkih metoda. Radnja počinje dva tjedna poslije pokretanja sudskog procesa koji ih po stoti put pokušava privesti pravdi, i iako su prethodni pokušaji tužitelja neslavno propali, ovoga puta se čini da imaju asa u rukavu. Netko iz obitelji je svjedok optužbe.
Sada, dva tjedna kasnije, cijela mlada generacija Ushera je mrtva, poginula u naizgled slučajnim i nepovezanim nesretnim slučajevima.

Glava obitelji Roderick prepričava što se u ta dva tjedna zaista dogodilo, ali se prisjeća i kako su Usheri došli do moći koju danas posjeduju, a kroz nju vidimo ne samo događaje i likove, nego i promatramo kako su ti događaji likove mijenjali.

Glumci su izvrsno odradili posao, a drago mi je vidjeti Marka Hamilla u ulozi Arthura Pyma, beskrupuloznog svemoćnog odvjetnika obitelji (ime je dignuto iz romana The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket).

I na kraju, kakva bi to posveta Poeu bila bez referenci? A ima ih itekako puno! Možda ponovo krenem čitati Poea ne bi li ih polovio |D

Za sada; 9 gavrana od 10.
(korekcija, ako će biti potrebna, kada odgledam sve do kraja)

EDIT:
Odgledao, i dalje 9 gavrana od 10, plus nešto perja :D !
Randomness is strong with this one!
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by corwin »

Zvuči zanimljivo.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Zoran »

Trebao bih negdje napraviti listu serija i filmova koje ću gledati kad odem u penziju :S
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Zeljko »

Ja svaki dan po jednu epizodu
Svega sto me zanima
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Xaotix »

Nakon završetka serije - preporučujem!
Ako ste čitali Poea dodatni bonus je gledati kako su upleli njegove stvari u priču serije.
Randomness is strong with this one!
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by suaco »

Baš mi je sjela serija. "Epizoda na dan" je obično princip kojim ja gledam serije, ali s ovom nam je doma bilo teško stati, tako da smo gledali 2-3-4 i zapravo na kraju pogledali sve kroz dvije ili tri večeri.

Nakon ovoga, The Haunting of Hill House i The Haunting of Bly Manor, postajem oprezno optimistična kad god vidim da Mike Flanagan ima nešto novo. :D Slijedeće na listi mi je Midnight Mass, samo ne znam kad, nisam trenutno raspoložena za horore :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Zoran »

"Midnight Mass" sam pogledao i nisam bio pretjerano oduševljen. Djelomično zato što mi je glavni koncept serije nešto na račun čega sam se pred dvadeset godina zezao s frendovima, tako da su mi sve te paralele s kršćanstvom bile već viđene. Ima Kingovski trope izolirane zajednice kojoj se pojavi vanjski neprijatelj, što onda izvuče na površinu unutrašnje tenzije, a i toga sam se isto nagledao kod Kinga. Također, ima neizostavni rasistički subplot - to ne da je već viđeno, nego ne ide niti jedna serija bez toga (unatoč tome, to s ocem i sinom muslimanima mi je bio najzanimljiviji dio serije). A osim toga, bila mi je i pomalo spora radnja.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Slažem se sa Zoranom da je Midnight Mass dosta spora, ali tako je to kod Flanagana. Čovjek ima vremena, a i voli svoju ženu gledat kako glumi, pa onda to razvuče. Meni se u toj seriji istaknuo svećenik, kojega je vrhunski odglumio (morao sam proguglat ime) Hamish Linklater.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Rušenje bespravno sagrađene kuće pjevača Ushera još nisam pogledao, ali budem, pa budem bio napisao resension i budem bijah dadoh (pluskvamfutur II) o tome svoje mišljenje.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: The Fall of the House of Usher (2023)

Unread post by Xaotix »

Ma ajde?! :D
Randomness is strong with this one!
Post Reply