Kako podržati domaći SF

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Kako podržati domaći SF

Unread post by Izitpajn »

Iskočio mi na fejzbuku stari post, pa možda da ga stavim ovdje.

Nešto smo naučili na SFeraKonu ovaj vikend. Naime, as per Ana Jembrek, ljudi koji gledaju Goodreadse su apriori sumnjičavi (pri čemu je ovo "sumnjičavi" eufemizam) prema knjigama koje imaju (pre)visoke ocjene, u principu, "sve iznad 4.0 je sumnjivo", a pogotovo ako je ukupan broj ocjena mali jer puno petica i malo ičeg drugog uglavnom znači da su glasali prijatelji, mama, tata, rodbina i društvo iz kvarta. Umjesto toga, puno više se cijene čitalački osvrti pri čemu princip "bolje išta nego ništa" vrijedi dvjesto posto.

Iz ovoga proizlaze dvije stvari:

1. Ne vrijedi ono "ne želim ti staviti lošu ocjenu pa da ti pokvarim prosjek". "Tri zvjezdice" znači "dobro". Ako je nešto dobro, onda hvala na komplimentu (ovo nije sarkazam).

2. Već je nekoliko ljudi iz bliskog do srednje bliskog kruga prijatelja reklo da žele kupiti kjnigu "kako bi podržali autora". Herein lies the rub: ljudi iz bliskog kruga prijatelja nisu statistički značajan uzorak i tih 10-20-30-40 kuna, with all due respect, fakat neće značiti bogznakakvu podršku. Međutim, ono što HOĆE značiti je da negdje - više-manje bilo gdje, a, recimo, Goodreads je specijaliziran baš za te stvari - napišu makar tri rečenice ne samo kako je knjiga "super" ili "dobro napisana" (pa makar to bilo istina) nego da napomenu konkretne stvari koje su im se svidjele i, još važnije, koje im se NISU svidjele.

Jer ovo mnogi ne razumiju, a najmanje neki autori u Hrvatskoj: javni osvrt na djelo nije obraćanje autoru niti je njegova svrha reklamiranje. Javni osvrt je obraćanje ljudima koji tu knjigu još nisu pročitali kako bi znali što mogu očekivati. Iz osvrta budući čitatelj može vidjeti što je drugom čitatelju bilo dobro, a što loše i onda može sam odlučiti ili zaključiti je li mu to što je nekom drugom bilo loše njemu uopće nije bitno.

Nekome može biti loše to što je knjiga preduga. Ili prekratka. Ili ima previše likova. Ili premalo. Ili ima previše akcije. Ili premalo. Ili je svemir, a ja ne volim svemir ili vještice ili infodumpove ili Prousta, a možda netko drugi baš to voli.

Nitko ne traži književne kritičare, ali nekoliko rečenica čisto da se stekne opći dojam ne može škoditi.

Naravno, neki autori će shvatiti kao smrtnu uvredu ako kažete nešto negativno, ali za takvima onda povučete vodu. Sama činjenica da je netko napisao nešto konkretno o nekom djelu (naravno, osim ako nije riječ o iživljavanju) je ni više ni manje nego besplatna reklama - iako sam gore napisao da to *nije* reklama. Čitajte s razumijevanjem 😉 Ako ništa drugo, ako netko nekoj knjizi da osrednju ocjenu, onda bar znamo da taj komentar nije preko veze i da je netko izvan kruga obitelji to ekčuli i pročitao, a i ta činjenica sama po sebi je plus.
Post Reply