Istrakon 2013 - Psiho pita

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by Nazir »

Evo, otvaram topic za pohvale & pokude, kolače & kamenje :lol:

Big spoilers ahead! :bilo:

Danijel Bogdanović: U međuvremenu
Priča ima tipičan Bogdanović element voajer voajera te je potom nadopunjena „poštenim“ sf elementom :) Sama ideja mi ipak ima rupe – naime, ako se govori o dvije vremenske linije koje se ne kreću jednakom brzinom, gdje se mjeri njihov početak? Ne bi li ovi brži bili tehnološki razvijeniji? Zašto se u liniji sporog pojavi osmrtnica za babu iz brze linije? Zašto Konzum ne uvede više brzih linija za blagajne? Zašto Bogdanović nije došao na istrakon? Kad će mi Žiljak dati odgovor za priču poslanu u UBIQ? Eto, mnoga pitanja, a odnos brze i spore linije mi nije skroz jasan u ovom slučaju :zubo:

Zdenka Maltar: Amy iz Završja Podbelskog
Za ovo nisam siguran što bih rekao. Nekako mi fali... neki ključan element. Amy je zanimljiva, zaintrigira te čitanje o njoj, želiš znati više. No, kako se taj interes izgradi, priča završava s nekim nejasnim pojašnjenjem da je ona možda anđeo? (jesam li dobro shvatio?) Sve mi je to nekako previše manjkavo i mislim da je ideja dobra, ali izvedba mi nije nešto. Možda da priča nije skrenula u melankoličan ton nego više neka „sitna čuda“ koja je Amy izvodila? I čemu tako nagla smrt? (nije mi bilo uvjerljivo samo zbog ciganke)

Dragana Rajaković: Inicijacija
Fora priča. Dosta je zanimljiva i brzo se čita. Kao minijatura ima sve što treba tako da nemam nekih zamjerki. Možda je malo „klasična“ u smislu motiva koje koristi, nije nešto ludo i neviđeno. To samo cjepidlačim u stilu „nije za europsku razinu“ što znači da se nadam da će autorica i dalje raditi na svojim pričama jer mislim da svakako ima potencijal!

Mirela Jovičić: Kako je Regina Pokorna upoznala Plavi Plamen
Ova priča mi je najviše „Tolkien-ovska“ od svih. Mislim da je zato što mi je majka junakinje jako „Galadriel“ stil (onako, vidim je kako ledbi naokolo u svojim bijelim robes-ima i pametuje svojom „žarećom dobrotom“).OK, to je moj osobni problem s Tolkienom pa da se vratim na druge elemente priče. Sami opisi su dobri, zanimljivo je pratiti priču i događanja. Mali prigovori – osoba koja je nositelj plavog plamena spašava Reginu – to je očigledno „good guy“. Zašto je onda odmah nestao iz priče? (zbog nadolazeće zore?) To mi je bilo malo kme. Da li bi bilo zanimljivije da je radnja priče krenula u smjeru interakcije Regine i Nositelja koji je inicira u svoj svijet tame? (mislim da bi bilo više dramskog efekta)

Ed Barol: Slijepo dijete
Svidjela mi se poprilično. Pomalo je „frikovita“ u smislu sve te sveprisutne konekcije (na odvikavanju sam od Facebooka pa sad gledam koliko komplikacija imaš ako nisi tamo). Interesirala bi me priča i iz pogleda sina, kako on to doživljava. Sve u svemu, nemam prigovora :D

Franjo Plavšić: Apatrid
Hmmm, kme. Relativno je zanimljivo, ali mi uopće nije bio fora kraj. Imamo tog nekog ultra lika koji je sav sper u svemu i onda... se ubije. The end. Onako, ljudi u crnom + mučenje elektrodama na testisima bi mi imalo smisla da se desi nešto smisleno. Ovako ovaj lik samo skuži da je (možda) neki alien i na temelju toga odluči se ubiti. Što smo postigli? Mislim... fali mi nešto. Neki bolji smisao, dubina...

Igor Rendić: Krugovi
Je, dobra je :D (Lord Shaper – a mudro si ti šutio dok je Šišović na žiriranju spominjao „jednu priču o gradnji krugova pakla“ :zubo:) Priča ima dobar kraj. Volio bih znati zašto je demon u kazni i zašto se dijele na „stare i mlade“ – no to je pretpostavljam više stvar za više kartica teksta... Ovako, onaj „the end“ je dobar i možemo se nadati da će nam Igor dati još mnogo priča... jer eto, nada je uvijek bitna ;)

Adrijan Sarajlija: Sveti Ajden i dobri ljudi
Meni iznenađujuće najbolja priča u zbirci. Ono, baš me iznenadila. Odlična mi je ideja tog sveca koji skuplja samoga sebe, lažne relikvije te onda (već bi do tuda bilo super) dodatan twist na kraju s izjavom „samo šaka nam treba“. Sfera se dodjeluje za domaća žanrovska ostvarenja tako da u ovom slučaju mi je žao što ne bih mogao ovo nominirati kao ozbiljnog kandidata.

Robi Selan: Bez troodona
Aaaammm, kme. Patuljci koji grade Noinu arku? Onako, priča ima previše elemenata koji zajedno ne čine konciznu sliku već, upravo suprotno, dijele je na loš način. Prvo, imamo te neke elemente rana koje ne zacjeljuju – zašto, što s tim? Drugo, imamo lov na dinosaura – neuspješan, bez nekih posebnih važnosti za priču. Treće, imamo kišu koja je iz nekog nejasnog razloga užasna (par kapi kiše ne znači odmah potop!). Četvrto, imamo arku koja se gradi i dinosaure u parovima. Ova četiri elementa su kao povezana, ali meni su samo smetali jer poveznica nije jasna ni dobra. Bolje da je scena lova skraćena (ili potpuno izbaćena) pa da je pojašnjeno što se događa. Ovako nema neke temeljne jasnoće.

Aleksandar Žiljak: Živogora
Nije Žiljak mogao, a da ne ubaci bar paragraf anti-kapitalističke propagande :D Opet, nisam nimalo protiv toga, ali mislim da je priča ponovno malo patila zbog tog elementa, da je malo nasilno uguran unutra. Generalno, nije nam bitno tko je veliki kapitalist, zašto traži izvor i od kud mu lova. Ova priča počiva na elementu žive planine (mnogo dobro) i obrata na kraju koji od njega čini dijete. Možda da se element žive gore još maaaalo iskoristio, nešto se nadodalo u tom smjeru, priča bi mi bila super. Ovako mi je poprilično dobra :)

Dragić Rabrenović: Ljubav u kamenu
Nažalost – kme. Priča je malo previše u elementu „spašavanja djeve“ i zato mi nema neki zanimljiv element, nekako je „već previše puta viđeno“. Plus, Crni mi je malo nejasan – da li je on čovjek, kamen, nešto treće? Ne znam, priča mi je previše bezlična da pokušam dati komentar za „poboljšanje“, treba tu neki malo jači obrat, bez ovog „ja sam super junak koji spašava svoju djevu – vješticu“.

Adnadin Jašarević: Tvoja zmija, tvoja sreća
Za kraj... Onako, rubno. Priča mi ima dobar element tih odlazaka (koji, doduše, jesu već viđeni, ali mogu uvijek biti zanimljivi). Isto tako, dobro je pisana, stil valja. No, tu stajemo. Potpuno je nejasno kad Svebor krene na put pa odjednom dolazi do zmaja, što se tu događa? Kako je taj zmaj u biti povezan s njegovom ženom? (ok, ubio ju je, ali ono, ŠTO se tu desilo?) Zašto je njegova žena Gala na početku priče mrtva krpa koja samo spava? (ono, nije baš svejedno kad ti još neka nepoznata ženska upadne u kuću) Previše mi je nejasnih elemenata i zbog toga u biti ne mogu pojasniti što se tu desilo.

Sve u svemu, Ok zbirka. Pomalo kao prosjek, samo s manjim volumenom. Ovaj put sam se u recenziji potrudio dati i neki suvisli komentar za poboljšanje. Ako će žiri za slj. god. tako postupati onda vjerujem da zbirka ima potencijal postati mnogo bolja. Naravno, tu je veliko pitanje da li bi se žiri složio s mojim komentarima ovih uvrštenih priča i o prostoru za poboljšanje... Možda neke priče koje su meni bile kme su njima bile odlične... u svakom slučaju, jako me zanima dojam ostalih čitatelja!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by Acrodyn »

Neke priče stvarno zvuče zanimljivo! Nadam se da ću dobiti priliku da pročitam zbirku. =)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by Xaotix »

Šarena zbirka,ali solidna. Ima nekoliko zanimljivih priča sa novim idejama, ali ima i par njih koje u normalnim uvjetima nebi ni primirisale zbirci. Još uvijek razmišljam o riječima Davora Šišovića u rijetkim trenucima kad je htio biti tajnovit, da će se čitanjem otkriti zašto se zbirka zove Psiho pita. Prođe otad 12 priči čitanja, al meni ne osvanu tajna.

Danijel Bogdanović: U međuvremenu
Ovo je baš priča za Zonu sumraka; djeluje zaokruženo, al što ostavlja češkanja po glavi... SPOILER!!<<Kako to da brzi nisu primjetili spore, dosad?>> Ako ignoriram ta pitanja koja ionako nisu bitna za to što je pjesnik htio reći, ostaje fina priča o prolaznosti života i njegovoj ispunjenosti. Nalazim tu i nešto od Camusovog Stranca, pa sad. Nek Smasung kaže jel čita mpreduboko :lol: Ok priča, iako zbog gledanja silnh epizoda X-fajlsa i Twilight Zonea ostavlja dašak već viđenog.
Osim naravno, voajera drugih voajerčina koji baš ima Bogdanovićev autogram, podvučen crvenom :lol:


Zdenka Maltar: Amy iz Završja Podbelskog
Amy mi vuče na one kratke priče iz natječaja u novinama, gdje ljudi vole stvar ostaviti otvorenom za filozofiranje. Ima tu i Prousta, ali umjesto kolaćića imamo jabuku. Mene je tu na kraju najviše zanimalo, ako te u Završju Podbelskom nazovu Amy, koliko je za tvoju različitost od okoline krivo ime i obitelj koja ti ga je dala, a koliko vlastiti talent? Ako je autoričin odabir imena namjeran detalj, super! Ako nije... hm, sretna slučajnost.
Završje Podbelsko je inače pravo mjesto kraj Novog Marofa, i znam čovjeka iz bliske okolice koji se zove Štef Martinez, pa nikom ništa nije čudno. Bit će da su samo osjetljive pjesničke duše neshvaćene.
Da se vratimo na priču: ovo je lijepo pismo, rubna zona žanra (nebitno), ali je stvar spasila jedna jedina rečenica.Da nije bilo patera na kraju SPOILER!!<<i njegovog "Događa se">>, priča bi bila teški KME. Nažalost, lik je potpuno neiskorišten i ubačen tek na kraju. Da se mene pita, ja bih ga provukao kroz cijelu priču, još od početka. Čini mi se da bi tada bila puno efektnija.
Ovako, za dlaku.

Dragana Rajaković: Inicijacija
Ovo je bilo zanimljivo! Feministički motiv podređivanja žene je osvježen na dobar na način tako da nije dosadan. Nažalost, poanta na kraju je sirova, potpuno suvišno isporučena ciglom u glavu. Priča bi imali isti efekt i bez te jedne rečenice, ali kao da autorica nije bila sigurna da je dovoljno jasno rekla što je htjela, pa je onako , za kraj, morala jasno i glasno utuviti čitatelju u glavu što je zapravo poruka.
Imam osjećaj da bi se iz ovog dalo izvući puno više od samo jedne minijature, svijet Inicijacije mi se čini prezanimljiv da sve ostane samo na ovome. Volio bih pročitati još štogod iz tog svijeta, ali bih preporučio autorici da vjeruje sebi i čitatelju, te da ne objašnjava vic nakon što ga je ispričala.

Mirela Jovičić: Kako je Regina Pokorna upoznala Plavi Plamen
Čisti fantasy slavenskog štiha. Izvrstan setting, ali je izvedba.. kmu :( . Počinje vrlo dobro, sam noćni put je izvrstan, ali kad stigne jutro i majka vilenica krene u opise što se sve zbilo, stvar se razvodnjuje i postaje dosadna.
Čini mi se da bi ova priča uz ozbiljan urednički zahvat na drugoj polovici bila među boljim domaćima fantasyima koje sam čitao. Čak ne bi trebalo previše mijenjatoi, nego jednostavno... izbaciti dobar dio van.

Ed Barol: Slijepo dijete
Solidno. SPOILER!!<<Sviđa mi se kako svi dižu ruke od potpuno normalnog klinca jer jednostavno neće biti dovoljno dobar, iako će se, s obzirom na broj ravnodušnih ljudi koji jednostavno lijeno prolaze kroz život biti savršeno uklopiti u prosjek :lol:>> Između redova, izvrsna kritika modernog agresivnog društva, koliko god se njegovi pripadnici u priči dičili empatijom. I nema cigle-ppoante u glavu, što je bio slučaj s Inicijacijom.

Franjo Plavšić: Apatrid
KMU. Bez dodatnih hmmm. Dobrica Dobrić, protiv zlih vlada i ljudi u crnom. Da je krenula priča o Spasitelju, toliko bezazlenom i dobronamjernom, toliko izgubljenom u sitnim djelima ljubaznosti da i svoju propast i kraj prihvaća kao novine koje mu je netko dodao dok čeka u redu u banci... Ova rečenica mi se čini smislenijom od cijele priče.Ok, glavni lik je dobar kao ideja, i to je to. Potpuo neiskorišten, dosadan. Priča luta i skače uokolo bez neke strukture. Prema bilješki o piscu, Franjo nije početnik i pisao je mnogo, od novinskih članaka do romana. Pročitao sam još jednu njegovu priču objavljenu u Večernjem listu, tek toliko da vidim kako čovjek inače piše, i bila je OK. Ali ovo...
KME!

Igor Rendić: Krugovi
Uhhh.. ovo je priča s najokrutnijim krajem u zbirci! :vrag:
Dobra, ima sve. I glavu i rep i razvoj glavnog junaka, i nedostatak famozne cigle u glavu.
Sad će ispast da vlada forumski nepotizam. Šta mogu, kad Rendić objavi drek, onda ću mu to javno i reći. Zasad, ako ih ima napisanih, zaključani su mu ladici.

Adrijan Sarajlija: Sveti Ajden i dobri ljudi
Uhhh.. ovo je priča s najboljim twistom u zbirci. (Sad sam u napasti da stavim jednog smileya, al bi tada spoilao stvar :lol: Tko je čitao nek pogađa o kojem se radi.)
Već sam se pitao kad će početi reakcije na jačanje teizma i forsirane pobožnosti u regiji. Valjda je zato i prebačena u Irsku da se netko ne bi uvrijedio :lol:


Robi Selan: Bez troodona
Još jedna priča religijske tematike, iako bi se ova mogla čitati kao afirmacija kreacionizma. SPOILER!!<<Puno je detalja o padu čovjeka, još kad se doda istovremeni život ljudi i dinosaurusa, ovo će glatko objaviti bilo koji časopis novorođenih kršćana. Glas koncila vjerojatno neće, oni su preozbiljni za dinosauruse :lol:>> Čini mi se da je Robi htio priču o dinosima, ali je njihov značaj za priču kao cjelinu pogubio po putu. Ako se konačni punch oslanja samo na njih, onda ispada jeftin i potrošen. Taj problem, od koje ideje priča počinje, a s kojom na kraju završava bi mogao biti ono što je smetalo Naziru.


Aleksandar Žiljak: Živogora
Solidno odrađeno, iako mi se čini... odrađeno. Živogora je izvrsna scenografija i izvrstan motiv, koji jako dobro maskira već viđenu priču i pouku, SPOILER!!<<Be carefull what you wish for. Kad su spomenuli izvor mladosti s kojeg se nitko ne vraća, ja sam mislio da će rezultat biti zametak ili ameba, a ne beba.>>. S obzirom što je sve Žiljak u stanju smisliti, Živogora ima potencijala biti dijelom urenbesne priče. Držim palce jer ju želim bar još jednom susresti.
I da stanem u obranu antikapitalističkog ranta; Ako već želite nekog ciglom poante u glavu, učite na ovom primjeru! Antikapitalistički pamflet koji nema veze s pričom, ovdje je ubačen tako da ne strši.
Mislim da će ga kao ciglu vidjeti samo oni koji ga i očekuju ili traže, da bi rekli, aha, tu je.


Dragić Rabrenović: Ljubav u kamenu
KMU. Jednom sma bio na literarnoj radionici, gdje smo prolazili kroz povijest SF-a, i imali zadatak pisati priče u stilu pojedinih razdoblja, od 19 stoljeća naovamo. Ovo mi baš izgleda kao vježba pisanja tih "začudnih putovanja", Les Voyages Extraordinaires. SPOILER!!<<Pad u prošlost, pljeskanje dlanom po čelu kad se to shvati (pa daaa.. završih u prošlosti, Uf, kad ću ja na normalni izlet bez tih avantura...), pa proživljavanje priče o djevi i njenom princu...>> Ne baš vješto i dosadnjikavo, djeluje mi kao prvi nacrt.KME!


Adnadin Jašarević: Tvoja zmija, tvoja sreća
Ovdje ponovo imam problem prve i druge polovice. Dobar atmosferičan početak, s babinom pričom djeci uz vatru i oštrenjem mača. No baš ta priča telefonira kraj. Kad Svebor krene u akciju, jasno je kud sve ide i kako će završiti, jedino ostaje pitanje detalja. To mi je najveći prigovor.
Uz to stvari se mute i postaju snene, pa se priča teže prati. Jasno,to predočuje Sveborovo duhovno stanje, koje se gubi se pod utjecajem čarolije, ali ipak je zbunjujuće.

SPOILER!!<<Jel ovo trebalo ići u FFKa zbirku o zmajevima al je nekako došlo u Pitu?>>
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by Nazir »

Xaotix wrote:Još uvijek razmišljam o riječima Davora Šišovića u rijetkim trenucima kad je htio biti tajnovit, da će se čitanjem otkriti zašto se zbirka zove Psiho pita. Prođe otad 12 priči čitanja, al meni ne osvanu tajna.
Jep, nema žarulje u mraku naziva Psiho pita :scratch:
Xaotix wrote:Igor Rendić: Krugovi
Sad će ispast da vlada forumski nepotizam. Šta mogu, kad Rendić objavi drek, onda ću mu to javno i reći. Zasad, ako ih ima napisanih, zaključani su mu ladici.
Potpisujem ovo za drek. Čak sam Rendiću nedavno rekao: "Molim te, ako napišem drek, reci mi to. Imaš moje dopuštenje na koje se smiješ pozvati" :zubo:
Xaotix wrote:Adrijan Sarajlija: Sveti Ajden i dobri ljudi
Uhhh.. ovo je priča s najboljim twistom u zbirci.
Dakle, slažemo se! Pitam se koji je smajli... al recimo da sam ga našao :lol:
Xaotix wrote:Aleksandar Žiljak: Živogora
I da stanem u obranu antikapitalističkog ranta; Ako već želite nekog ciglom poante u glavu, učite na ovom primjeru! Antikapitalistički pamflet koji nema veze s pričom, ovdje je ubačen tako da ne strši.
Hm, možda da. Već ga toliko očekujem da sam odmah skočio na njega čim sam ga vidio. Istina, uveden je laganini... a ono, ajmo zaključit da se oboje slažemo: živogora je super element i svakako je trebala biti još više iskorištena!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ako imaš pitanja oko nekih stvari u nečijoj priči, to znači da autor nije dobro napisao priču (osim ako mu je bila namjera ostaviti neodgovorena pitanja).

Ta maksima je sranje. To samo znači da čitatelj nije bio dovoljno koncentriran kad je čitao. :P

Možda bude spojlera!

Odgovor na Xaotixov spojler: primjećuju ih, imaš pri kraju priče spomena o tome.
Nazir wrote:ako se govori o dvije vremenske linije koje se ne kreću jednakom brzinom, gdje se mjeri njihov početak?
Nije mi baš najjasnije ovo pitanje. Misliš na početak vremena uopće? Ono, od nastanka svemira? Tu bih prvo morao znati gdje se mjeri početak toka običnog vremena. Ako je počelo teći nastankom svemira, zašto ne bi tada mogao nastati i drugi vremenski tok? Ili njih još pedeset? Svaka dimenzija može imati svoje vrijeme. To je više filozofsko nego fizikalno pitanje.
Nazir wrote:Ne bi li ovi brži bili tehnološki razvijeniji?
Zašto? Po toj logici, cijeli bi današnji svijet trebao biti na jednakom stupnju tehnološkog razvoja. Uostalom, možda tvoje pitanje i drži vodu. Uzmi Japan i uzmi Ruandu. Razlika u tehnološkom razvoju je ogromna. Zašto to ne bi moglo značiti da Japan živi u bržem vremenskom toku? Ili ,relevantnije za priču, uzmi razlike koje postoje između nakog proizvoljnog grada i njemu susjednog sela. Ponekad su razlike među njima drastične, a jako su blizu. Po meni, to bi vrlo lako mogao biti rezultat različitih vremenskih tokova.
A ovo je indirektno i odgovor na pitanje osmrtnici. Ako bi svaki vremenski tok imao svoj "svijet" i oni se nikada ne bi sjekli, onda bi se radilo o multidiomenzionalizmu i ove priče ne bi ni bilo. A moj je cilj bio baš suprotan. Pokazati kako bi izgledao svijet kad bi u istoj dimenziji bilo više različitih vremena. U takvome svijetu nužno postoje rezidue jednog vremena u drugome. Ja u "brzome" svijetu stravim osmrtnicu na stablo i kad odem, ta osmrtnica ostaje u sporome vremenu. To je ona priča o vodencvijetu i kornjači koju spominjem. Vrijeme je vezano uz živa bića i prostor neposredno oko njih, ne uz sâm prostor, jer bi u tome slučaju vodencvijet kad bi izletio iz prostora brzog vremena odjednom živio dugo poput kornjače (što bi mogla biti zanimljiva tema neke druge priče). Zato osmrtnica ostaje na drvetu kad onaj tko ju je stavio ode. :drunken:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by ratchet »

Ma vadi se ti kolko hoćeš al, iako je priča dobra, tehničke stvari ti klapaju i ne možeš se opravdavati na glupe čitatelje.
Stoji ono što su ti rekli, po meni najviše zbog jedne stvari. Kad izračunaš brzine protoka vremena na primjerima likova dođeš do toga da su spori, i to brate oni isti, tu još od početka civilizacija. I onda tip tek sada primjeti ljude i skuži stvar.
Ono, nije da mi smeta, kao što rekoh priča je dobra, al kad se već kačiš sa čitateljima ( a zbilja nas nema puno, nas dvanest u zbirci, odbiji jednog za vlastitu priču, i par slučajnih namjernika, dakle brat, bratu 15 :P )
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Urgh, mrzim kad autor raspravlja s citateljima jer misli da nisu shvatili sto je pisac htio reci. A sad sam ja jedan takav. :x
Nisam htio da ovo ispadne kao da napadam nekoga, htio sam objasniti nesto sto sam mislio da nije bilo shvaceno onako kako sam htio da bude, ali to me podsjeca na one ljude koji ispricaju vic i onda objasnjavaju poantu. Ili ju ponavljaju :zbunj:
Ja sam poantoponavljac/poantoobjasnjavac! Aaaaaaaa! :puca:

E da, ovo saljem via mobitel, zato nema kvacica n stuff.

PS: da je ovo fejsbuk sad bih napisao status: ono kad mislis da si rijesio sve zackoljice, a aparentli nisi :zubo:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by Nazir »

Heh, gle, možeš se izvući da mi kažeš da postoji n brzih i n sporih vremena koja su se počela sijeći svaka u nekom trenutku postojanja. Dakle, bezbroj kombinacija. Moje pitanje počinje od toga da su se brzi npr. odvojili 1000-ite god. onda su imali barem ... koliko tisućljeća više za razvoj tehnologije? Ok, možemo reći da je cura upala u liniju brzih u trenutku kad se poveselila na klupici i zato nema takve razlike.

A ako se vadis na osmrtnicu kao oglas na drvetu koji je ostavljen da pluta u vremenu, kako je onda lik iz sporih mogao otići na njen pogreb? :zubo:

(nije da te namjerno prcam, ali osjećam se dužnim komentirati onaj dio o nepažljivom čitatelju :lol: )
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon 2013 - Psiho pita

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Prcanje forever! :zubo:

Ne, ovo mi se sviđa. Ionako se uvijek žalimo kako nemamo nikakav feedback i konstruktivne kritike. A kad to već nemamo od čitatelja koji nisu i autori (ili ih imamo na kapaljku), neka barem imamo ovako.

Čitava fora u priči je u tome da nitko ne upada u ničiju vremensku liniju, nego se stvara neka vrsta balona kad se susretnu osobe iz brze i spore vremenske linije. U tome balonu vrijeme za jedne i druge teče jednako. Zato nitko ne primjećuje (ili rijetko primjećuje) spore ili brze. To je bilo ono što mi se čini da nije baš shvaćeno kako sam si ja to umislio.

Npr. Ja živim u brzoj liniji, ti u sporoj. Svatko ima svoj normalan tok života i jedan drugoa ne primjećujemo dok ne dođemo u neki oblik kontakta (a ne primjećujemo se i zbog onog placebo efekta kojega negdje spominjem - nemam sad priču pred sobom, pa ne mogu točno reći gdje se to nalazi, ali negdje pri kraju). Kad bi bilo obično presijecanje vremenskih linija, onda, kad bismo se nas dvojica susreli, ti bi vidio kako ja pred tvojim očima ostarim i umirem u nekoliko minuta.

Što se tiče tehnologije u brzoj i sporoj liniji, opet je stvar onoga balona koji nastaje kad dođe do susreta brzih i sporih. Njegovim nastankom, stvara se nov vremenski odsječak, koji je kombinacija vremena koje pripada sporima i vremena koje pripada brzima, dakle, tampon-zona (mislim da baš tu riječ koristim u priči). U takvome odsječku vladaju malo drugačija pravila. Moguće je da brzi imaju puno razvijeniju tehnologiju od sporih, ali kako jedni zapravo ne ulaze u vremensku liniju drugih, nego se stvara treća, zajednička vremenska linija, ona za sobom povlači i tehnologiju koja jekombinacija sporih i brzih, a sve kako bi se očuvao mentalni integritet jednih i drugih.

Zato se na kraju priče, glavni lik koji je zarobljen u podrumu brzih, počinje događati polagana adaptacija na vremensku liniju brzih. Tako nešto se vjerojatno događa i drugim osobama koje se nađu živjeti u tuđoj vremenskoj liniji, ali događa se ono što se spominje na kraju: ili poludiš, ili nestaneš. Naravno, nestaneš u svojoj vremenskoj liniji, čime se mogu objasniti mnogi neobjašnjeni nestanci ljudi.

Naš je mozak ustrojen tako da si negira postojanje neobjašnjivih stvari. To je možda i glavni razlog zašto se brzi i spori ne vide konstantno. Moguće je da je taj balon tvorevina uma u korelaciji sa žličicom kvantne fizike. A kod moga glavnog lika je došlo do slučajnoga i nepredviđenog kontakta, zbog kojegase kasnije dogodilo sve što se dogodilo.

Ono s pogrebom, to je bio samo još jedan balon.

:D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply