Kako nas drugi vide ...

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Kako nas drugi vide ...

Unread post by mcn »

Nakon EuroCona 2012. o Hrvatskoj će se, jasno, pjevati samo hvalospjevi, ali bih volio doznati što se o nama pričalo dosad. Uživo vjerojatno malo, ali u prozi? Imate li još koji izvadak poput ovoga, mislim da bi ih interesantno bilo nagomilati, možda se nešto konstruktivno izrodi iz toga:

"Now Phil looked disgusted. ' And here I thought you really had ESP! No, butthead, her husband. He lives in Grunj, Croatia, where she comes from. It's a town where all they do is raise goats and work Internet scams. He runs a bunch of these beautiful-Third-World-gals-hot-to-marry websites and peddles her off to the best offer. She marries the guy, figures out how to bleed him, finds local talent to do the dirty work, and her husband – guy named Slivovitch – manages the money transfer so nobody, not the FBI, not nobody, can trace where it goes to. He's a computer genius.'"

(Albert E. Cowdrey: The Private Eye, F&SF No 684, Aug/Sept 2009.)

***

Onda, di ste još našli da nas tračadu? :ninja:

mcn
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by LordShaper »

mcn wrote:guy named Slivovitch
:lol2: majkomila ovo je u rangu s '24' i Victor Drazen (trebalo mi negdje pol sezone da skontam da bi to bilo DRAŽEN, jel :lol2: )

Ovako, nije žanrovski ali prva stvar što mi pade na pamet je dijalog iz serije 'Cold case'. Dvojica likova pričaju u dizalu, prvi kaže da na ljetovanje vodi ženu u Dubrovnik u Hrvatsku. Na što drugi odvrati: "Croatia? What, was Beirut booked?" :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by mcn »

Iz koje godine je epizoda?

mcn
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by LordShaper »

Nađoh upravo.

Sezona 6 (2008), epizoda 11.
Vera: Croatia for a vacation, huh?
Jeffries: It's a beautiful country.
Vera: What, Beirut was booked?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by Milena »

Pa ako ćemo po krimićima, ima cijela sezona Prime Suspecta s ratnim zločincima iz Hrvatske i Srbije, kao i jedna epizoda Waking the Dead.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by Izitpajn »

"Pravda za sve" ("The Practice"), nemam pojma koja sezona ni koja epizoda. Dijalog ide, otprilike, ovako:

"Majka mu je bila alkoholičarka, a otac ga je zlostavljao."
"Seksualno?"
"Da (...) Otac je hrvatski diplomat i stalno je negdje na putu."

Lik o kojemu je riječ je ubio ženu i najboljeg prijatelja nakon što ih je već drugi put našao u krevetu. A nakon što otkriju da mu je stari hrvatski diplomat, skuže da tip ima diplomatski imunitet. Na sud dolazi službenik Ministarstva vanjskih poslova i kaže: "Žao mi je što to moram reći, ali dužni smo ga pustiti. Tražili smo od hrvatske vlade da im odrekne imunitet, ali oni to u pravilu ne rade."
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by Milena »

Meni možda i najdraži citat -- nema direktne veze s tim kako nas drugi vide, ali na određeni način ima -- dolazi iz krimića koji je SanAntonio napisao još tamo 1982. (čak ne znam jel' to bio orginalni SanA ili njegov sin, koji je nastavio seriju pod tatinim imenom), u romanu L'année de la moule. Naime, kaže ovako:
"Il était acerbe -- comme diraient les Croates."
Za one koji ne kuže francuski, možda pomogne engleska verzija: "He was acerbic -- as Croats would say."
:notworthy:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by Dagi »

Hajde, nešto veselije! Robert Anson Heinlein, Spider Robinson: Variable Star ("Parsek" br. 96):
"Naravno, George R. Mogu li pitati što radiš?"
Opet jedna izjava kamenog lica: "Ja sam jedan od brodskih šest Relativista."
Dosegao sam točku zabezeknuća. Nisam se mogao zaustaviti da ne izlanem: "Pisam ti u krvotok" (kurziv u originalu, op.ur.) Dobro, trebalo je biti dosta sigurno. A izraz na njegovom licu nije se... sasvim pojavio. No, nekako sam znao da sam zasrao stvar. "Mogu li pogađati, George R: ti si dijelom Hrvat."
Kimnuo je. "Imam čast biti potomkom obitelji majke Nikole Tesle."
Bio sam umoran od ispričavanja, i još umorniji od potrebe za tim. "Bez uvrede. Moja majka je isto bila djelomično Hrvaticom. Obično je to siguran jezik za psovanje. Nema nas dosta ni za držati newsgrupu na životu."
"Razumijem, i shvaćam da nisi mislio doslovce, nego samo kao izbačaj iznenađenja." Oči su mu ponovno zatreptale. Nije to bio baš izraz lica, ali naznačavao je kako bi to izgledalo da ga je zanimalo imati ga. "Ironija je u tome što to je to zapravo doslovce točno. Do kraja ovog putovanja, svi ćemo završiti pišajući jedni drugima u krvotok: sustav ovisi o tome."
Nisam se mogao suzdržati od smijeha.
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by mcn »

"Il était acerbe -- comme diraient les Croates."

To ima veze sa acerbe/Serbe?

mcn
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by Milena »

mcn wrote:"Il était acerbe -- comme diraient les Croates."

To ima veze sa acerbe/Serbe?

mcn
Pa jasno. SanA ti je inače francuski fenomen, ali je jako malo prevođen jer čovjek ima više igara riječi po strani nego Goscinny i Franquin skupa.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Kako nas drugi vide ...

Unread post by galaxie500 »

Evo malo od lani. Našo sam još u međuvremenu, al' ne da mi se sad tražit. (npr. Chris Beckett, roman Holy Machine)

http://forum.tip.it/nosf/viewtopic.php?f=4&t=2723


Inače Cowdrey često piše humoristične priče, al' ovo mu je bio prvi put da se dohvatio Hrvatske.
Usput, skoro sve svoje priče je objavio u F&SF-u, a ima i dosta godina, mislim da je bliže osamdesetoj, iako je prvu priču objavio prije petnaestak godina.
Prije par godina bila je u Asimov'su priča u kojoj su glavni junaci pili grk s Korčule. A i jedna u kojoj je glavna junakinja bila iz Hrvatske, al' se sad ne mogu sjetiti tko ih je napisao.
Post Reply