Nagrade Hugo 2010.

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Nagrade Hugo 2010.

Unread post by galaxie500 »

Jučer su na Aussieconu u Melbourneu dodijeljene nagrade Hugo za ovu godinu.


Najbolji roman:# The City & The City, China Miéville (Del Rey; Macmillan UK)
# The Windup Girl, Paolo Bacigalupi (Night Shade)
(Podijela nagrade, već se događalo).

Najbolja novela (kratki roman):“Palimpsest”, Charles Stross (Wireless) (dobra priča, original u Strossovoj zbirci Wireless)

Najbolja noveleta (dulja priča): “The Island”, Peter Watts (The New Space Opera 2)


Najbolja kratka priča: “Bridesicle”, Will McIntosh (Asimov’s 1/09) (moj favorit)

Najbolji film: Moon, screenplay by Nathan Parker; story by Duncan Jones; directed by Duncan Jones (Liberty Films) (opet moj favorit)

Najbolji semiprozin (poluprofesionalni časopis, premda su svi ti časoisi itekako profesionalni, imaju manju tiražu od tzv. prozina): Clarkesworld (očekivano, najprobitačniji e-zine)



Za ostale nagrade kliknite na ovaj link.

http://www.locusmag.com/News/2010/09/20 ... s-winners/
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Nagrade Hugo 2010.

Unread post by LordShaper »

Moram priznati da ne bih mogao odabrati između Moon i District 9. Osim ako ne gledamo po broju puta koji sam pogledao, onda Moon vodi za jedan :lol:

I kakve su to nominacije za Najbolju epizodu serije :zbunj: ove tri epizode Dr Who su bile jedna gora od druge, Flash Forward je cijeli božemesačuvaj. Epitaph One u ovoj skupini debelo zaslužuje nagradu.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Nagrade Hugo 2010.

Unread post by arkturuz »

Čini se da Kinez Mjevil samo meni ne valja :nebu:
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Nagrade Hugo 2010.

Unread post by Xaotix »

Nisam još čitao Mievilla,pa nemam iskustva iz prve ruke, ali kad sam već čuo one koji ga hvale bilo bi dobro čuti i kritičare. Pa, ako bi malo elaborirao što ti se ne sviđa... ?
Randomness is strong with this one!
User avatar
arkturuz
Puppeteer
Posts: 152
Joined: 31 May 2006, 12:36
Location: Planet Zephulor

Re: Nagrade Hugo 2010.

Unread post by arkturuz »

Vođen raznim preporukama na redditu i amazonu, kupio sam lani Perdido Street Station. The City & the City nisam čitao. Ne sviđa mi se njegov stil (predetaljno, prezbrkano). Ne sviđa mi se ni neoriginalnost (hrpa rasa, roman je kombinacija Charlesa Dickensa i Star Treka). Ne sviđa mi se ni glavni lik koji je prevulgaran IMHO (ne volim nepotrebne psovke u romanima, a ovome kakti učenjaku ne stoje nikako).
Jednostavno, ne uspijevam stvorit nikakvo mišljenje o likovima niti se s njima poistovjetit. Čini mi se da je Mieville jednostavno previše htio biti nov i originalan.
Pretpostavljam da sam prezahtjevan. Gledao sam intervjue s njim po jubitou i lik mi se čini ok, al jednostavno mi moderni SF nikak ne leži. Nedavno sam jedva pročitao Accelerando, a P. Hamiltonova neka knjiga mi još stoji na pol nepročitana.
There's death from the beginning to the end of time
And I'm the cosmic champion and I hold a mystic sign
And the whole world's dying and the burdens mine
And the black sword keeps on killing 'til the end of time
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Nagrade Hugo 2010.

Unread post by galaxie500 »

E, pa The City and the City je malo drugačiji od Perdida, iako je meni Perdido bolji.
Problem je kod Grada što nije SF, premda jest spekulativna fikcija, i kao spekulativna fikcija je izvrstan.
Proza je malo drvena (za razliku od boljih stilista Wolfea, McDonalda, Iana MacLeoda i sličnih), krimi zaplet romana prilično dosadan, pa kad bi roman bio samo to, ne bi valjao; no kao politički triler izvrsne ideje, posebice za naše prostore, zalužuje biti nominiran, iako me nije oduševio.
Puno me se više dojmio Bacigalupi, unatoč svim svojim manama.
Za ljubitelje steampunka i zombija, Cherie Priest i Boneshaker je zakon. (Sad sam naručio Westerfeldova Leviathana, pa ćemo vidjeti kakav je u usporedbi - bio je prva nominacija ispod crte, a za mjesec dana izlazi mu nastavak Behemoth, pa i da odlučim hoću li čitati cijelu trilogiju.)
Post Reply